Spania
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Scris: Saturday, March 22, 2008 11:39 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
TeosOF nu stiu pe unde este acest hotel,dar ar fi pacat sa nu vizitezi fantanile arteziene.e ceva deosebit,pe undeva a mai intrebat si cristy si pe vremea aia am pus si poze(daca vrei,le caut si iti arat).mai e si gradina cu cactusi care e superba,si portul.eu stau la 300 km de barcelona,dar am umblat de multe ori pe acolo
TeosOf
Scris: Monday, March 24, 2008 12:03 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Multumesc Butterfly. Unde este gradina de cactusi? Pt fantani am inteles ca la 9p.m. e bine sa fiu acolo. Asa e? bye
Fluturas
Scris: Monday, March 24, 2008 9:32 AM

nu pot sa zic ca la 9 sau la 10,nu mai stiu exact cand incepe,dar in orice caz,seara dupa ce se intuneca
uite aici
gradina cu cactusi este "peste drum" de port.daca ajungi la port nu ai cum sa nu observi si gradina.dupa numele strazii nu stiu,il intreb pe sotul meu diseara si iti spun
TeosOf
Scris: Tuesday, March 25, 2008 1:43 PM
Nivel

Inregistrat: 3/4/2008
Multumesc mult Fluturash, acum am vazut filmuletul.
katy_lumika
Scris: Tuesday, April 1, 2008 12:34 AM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
butterfly wrote:

vai ce super ar fi.si unde vii in spania?

Undeva pe langa Barcelona, ceva cu Vilanova y...ras tot imi spune prietena mea dar stii cum e cu urechile, ca intra pe una si iese pe cealalta. Oricum vin cu avionul ca nu ma lasa a mea soatza cu motoretabataus asa iau trenul sa va vizitezyes yes pupici
ingerash
Scris: Tuesday, April 1, 2008 6:36 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Fluturas,Laura minuanat la voi acolo!!!Mi-ar place sa merg yes sa vad live.
Ely cred ca a fost super!flowers
kali
Scris: Monday, February 2, 2009 4:59 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Fetele din Spania, am nevoie de sfat. Pentru concediu: Girona, Castellon sau Tarragona? Si ce statiuni? -am constatat ca sunt muuulte. Mi s-a incetosat vederea de cand incerc sa ma informez si tot nelamurita sunt. E primul concediu in care mergem pe cont propriu si pe care mi-l organizez singura la modul: gasit bilet avion, cazare la vila/ apartament, transfer, drum cu 2 copii dupa mine, facut program de vacanta etc... si as vrea sa nu dau gres- cu atat mai mult cu cat nu vom merge singuri. Statiunea e, de asemenea, importanta pentru ca mi-as dori sa existe pe-acolo cabinet medical, farmacii, restaurante si market-uri- adica tot ce trebuie ca sa te simti in siguranta cu 2 copii.
Help!
Maria & Mario
Scris: Monday, February 2, 2009 5:51 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Spor la organizat , Oana !
Sa fie asa cum visati !!!
Parca ma vad pe mine primavara trecuta . Si noi am mers pe mana prietenilor , a internetului etc si totul a fost mai mult decat perfect !!! dance Anul asta .... Mamaia - Romania ! hainoroc
Laura&Alfonso
Scris: Monday, February 2, 2009 11:28 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
kali wrote:
Fetele din Spania, am nevoie de sfat. Pentru concediu: Girona, Castellon sau Tarragona? Si ce statiuni? -am constatat ca sunt muuulte. Mi s-a incetosat vederea de cand incerc sa ma informez si tot nelamurita sunt. E primul concediu in care mergem pe cont propriu si pe care mi-l organizez singura la modul: gasit bilet avion, cazare la vila/ apartament, transfer, drum cu 2 copii dupa mine, facut program de vacanta etc... si as vrea sa nu dau gres- cu atat mai mult cu cat nu vom merge singuri. Statiunea e, de asemenea, importanta pentru ca mi-as dori sa existe pe-acolo cabinet medical, farmacii, restaurante si market-uri- adica tot ce trebuie ca sa te simti in siguranta cu 2 copii.
Help!

daca e pt la vara eu zic ca Castellon in Oropesa del Mar e frumos, oricum am sa vorbesc cu Nasu duminica cand vine la noi, ca el cunoaste toate plajele din Spania si mi-ar putea spune pt fiecare zona care ai enumerat cam cum sunt. Asta depinde si de cati banuti vrei ca cheltuiesti, daca vrei doar sa te odihnesti la plaja( ma refer la locuri retrase) sau sa faci putin turism pupici pupici
Fluturas
Scris: Tuesday, February 3, 2009 6:39 AM

normal ca si eu spun castellon,oropesa del mar,ca doar stau pe aici si ne-am putea intalni.asta daca vreti doar mare,statiunea e supeba dar o vizitezi intr-o zi,doua si e gata,are magazine,restaurante,farmacie,hoteluri cu gramada.are plaja cu iarba.e superba statiunea
girona nu o cunosc...
tarragona,acolo este parcul de distractii port aventura,de care daca te uiti,am si ceva poze.dar cu doi copii mici nu prea iti recomand acest parc

mie,sincer,in zona barcelonei mi se pare ca ai cele mai multe de vizitat
Roxanel
Scris: Tuesday, February 3, 2009 7:49 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Eu una prefer insula Mallorca sau Majorca.

Daca preferi sa stai la plaja si sa lenevesti iar copiii sa se joace in ape limpezi ca si cristalul, aici trebuie sa mergi. Ca statiune recomand Palmanova sau El Arenal. Nu recomand nordul insulei pentru ca plajele sunt stancoase si copiii nu se pot bucura din plin.

Hotelurile au cluburi pentru copii si tot felul de activitati care sa-i atraga. Seara au program artistic pentru copii si parinti care sunt foarte variate si super distractive.

Transferul de la aeroport este de numa 20 minute iar daca mergi printr-o agentie ar trebui sa fie inclus in pret. La hotel avem 2 mese pe zi deci nu trebuie sa-ti mai bati capul cu gatitul.

Magazine, restaurante, farmacii cate vrei. Seara plimbarile pe faleza marii sunt extraordinare.

Eu anul acesta ma duc din nou, este a 4 oara de cand vizitez insula si merita. Ai si ce vedea in orasul Palma care este super. Pe insula ai pesteri super de vizitat, parc de distractii cu apa, fabrica de perle, castele, catedrale, etc.

Deocamdata ma limitez la statiuni pur turistice numai. caci de vizitat cu copiii este cam greu. Nici nu prea pricep de ce trebui sa mergi 2 ore prin soare ca sa vezi o ruina sau un muzeu.

Am fost si la self catering si all inclusive, asa ca pot spune ca le-am testat pe toate in Mallorca.

Voi merge totusi din nou sa vizitez catedrala din Palma din nou precum si pesterile cu lacuri subterane.

Kali, spor la luat decizii.
Kmy
Scris: Tuesday, February 3, 2009 10:15 AM
Nivel

Inregistrat: 9/13/2006
Si eu spun Castellon. Si adevarul e ca in Barcelona e mult mai frumos ca in Madrid...dar Ibiza, Tenerife sau orice alta insula din sudul Spaniei sunt cu adevarat locuri de vis.
kali
Scris: Tuesday, February 3, 2009 12:23 PM
Nivel

Multumesc mult pentru raspunsuricomputerlove Imi sunt de mare ajutor.
Spre Tarragona sau Castellon inclinam si noi. Din cate am inteles, Girona- desi e foarte frumoasa si avem ce vizita- are intrarea in apa foarte abrupta si nu mi se pare sigur pentru copii.

Oana, multumesc!computerlove

Laura, mi-ar fi de mare ajutor daca ai vorbi cu nasul vostru. Nu vreau locuri retrase; mi-as dori o statiune mare in care sa avem ce vedea, cu animatie, locuri de joaca pentru copii, sezlonguri pe plaja (ca eu sunt comoda si nu car de acasa decat strictul necesar),etc... cam asa inteleg ca e Oropesa del Mar. Oricum vom inchiria o masina si ne vom mai plimba de ici-colo.

Fluturas, acolo sunteti voi? Chiar salvasem niste oferte in statiunea de care spuneti voi; sper sa ne putem pune de acord si cu ceilalti. Oricum, anunt.
La Port Aventura oricum vom merge pentru ca i-am promis sotului- e innebunit dupa parcuri de distactie... chiar daca nu e potrivit pentru copii mici. Sper ca vom gasi ceva distractie si pentru ei.

Roxanel, multumesc pentru sugestie. De mult timp visez la Mallorca si este pe lista destinatiilor de vacanta viitoare si vom merge cu siguranta, dar numai noi 4. Este de retinut ce mi-ai povestit.
Anul asta- dupa cum ziceam- nu mergem singuri, iar ceilalti vor neaparat sa viziteze Barcelona (de aceea incercam sa ne invartim in jurul ei). Sincer, si eu imi doresc- sper doar sa se acomodeze copiii bine si sa reusesc sa ma organizez si sa tin pasul. E primul concediu in care mergem in grup (da Doamne sa ne intelegem) asa ca incercam sa tinem cont de dorintele ficaruia.

Kmy, te cred pe cuvant. Voi ajunge si pe-acolo candva...

Fluturas
Scris: Tuesday, February 3, 2009 3:33 PM

kali wrote:

Fluturas, acolo sunteti voi? Chiar salvasem niste oferte in statiunea de care spuneti voi; sper sa ne putem pune de acord si cu ceilalti. Oricum, anunt.
La Port Aventura oricum vom merge pentru ca i-am promis sotului- e innebunit dupa parcuri de distactie... chiar daca nu e potrivit pentru copii mici. Sper ca vom gasi ceva distractie si pentru ei.

kali,in primul rand sa stii ca din castellon pana in barcelona sunt aproximativ 3 ore de mers cu masina.in oropesa,in statiune este si un parc de distractii pentru copii,noi am fost...e mai micut,dar de ajuns pentru ei.in port aventura sunt multe distractii si pentru copii,dar eu nu recomand sa mergeti cu ei.dar totusi daca sunteti grup,poate va va fi mai usor.noi am fost intr-o zi foarte aglomerata,pentru 2-3 minute la o distractie trebuia sa asteptam si 2 ore la rand(nu exagerez deloc) si normal,trebuia sa o facem cu randul,ca nici macar nu ne lasau sa intram cu copii,asa ca am renuntat si am mers la distractiile pentru copii.
daca va hotarati la oropesa,n-o sa va para rau,e supeba statiunea....

aaaa,si da,stau pe aici,la vreo 30 km de oropesa
kali
Scris: Monday, March 9, 2009 4:52 PM
Nivel

Gata, fetele.
Am luat bilete de avion, platit cazarea... intr-un final vom merge in Tarragona- am hotarat astfel pentru ca e mai aproape de Barcelona si nu pierdem atat de mult timp pe drum (tinand cont ca suntem cu 4 copii dupa noi).
Deci, incepand cu 29 iunie, timp de 14 zile suntem acoloyes
Multumesc mult pentru sfaturi.computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.