Spaima soferilor - noul cod rutier
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mommy
Scris: Tuesday, October 16, 2007 8:43 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
Miha, multumesc! Maine aflu ce si cum!flowers
MNiko
Scris: Tuesday, October 16, 2007 8:48 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Miru wrote:
Miha, multumesc! Maine aflu ce si cum!flowers

bafta Miru.
Miri
Scris: Tuesday, October 16, 2007 9:07 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Miru, cum a fost?oare
mommy
Scris: Wednesday, October 17, 2007 1:03 PM
Nivel

Am scapat! yes A fost doar o amenda pt stationare interzisa - 78 Ron platiti pe loc. Am luat si 3 puncte de penalizare. Pt puncte trebuie sa mearga vinovatul la politie, sa semneze procesul verbal. ras
Kiki
Scris: Wednesday, October 17, 2007 1:28 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Bine ca ai scapat! firstprize firstprize firstprize
mommy
Scris: Wednesday, October 17, 2007 2:06 PM
Nivel

Kiki, multumesc! flowers
MNiko
Scris: Wednesday, October 17, 2007 8:07 PM

Ti-am spus ca e vorba doar de o amanda. Ai grija pe viitor.pupici
mommy
Scris: Wednesday, October 17, 2007 11:04 PM
Nivel

MNiko wrote:
Ti-am spus ca e vorba doar de o amanda.

Ai avut perfecta dreptate. thumleft

MNiko wrote:
Ai grija pe viitor.pupici

Pai stationarea asta nu e pe constiinta mea angel , dar ma bantuie totusi cateva semafoare pe galben... ras
MNiko
Scris: Wednesday, October 17, 2007 11:20 PM

Si pe mine ma bantuie niste semafoare de tipul asta, dar sper ca nu ma filmat nimeni la momentele alea. Oricum am inceput s-o las mai moale cu fortatul verdelui ca mie frica sa raman fara carnet.
delfinasa
Scris: Thursday, October 18, 2007 12:08 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Miru, sorry pentru amenda si puncte...dar bine ca n-a fost mai grav...atentie la parcari si stationari pe viitor! Aici daca scrie parcarea/stationarea interzisa sau e pentru handicapati, locurile sunt goale, nu se risca nimeni sa ia amenda de sute de $ si sa-si strice driving recordul, iar daca parchezi la un magazin, restaurant sau orice firma si nu esti client, cheama firma de towing si-ti ridica masina uff si ti-o vezi dupa ce dai cateva sute box2.

Lamuriti-ma si pe mine: trecerea pe galben nu e regulamentara daca treci in ultimul moment? Pai aici toti profita de culoarea asta sa treaca, cand se face galben mai trec 4-5 masini, cu toate ca semafoarele au camere video care se declanseaza automat...si eu trec pe galben si cateodata se face si rosu, dar important este daca in momentul in care-ai trecut de linia de stop era culoarea galbena si s-a schimbat cand treceai intersectia...eu n-am primit nici o amenda pentru asta, cu toate ca stiu ca fortez ca sa trec, insa daca eu vad galben cand trec linia si se schimba in rosu dupa ce trec, atunci pa, sunt in regula.
Kiki
Scris: Thursday, October 18, 2007 8:00 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Si eu trec pe galben de multe ori, dar stiam ca e regulamentar, atata timp cat nu poti frana in conditii de siguranta...banghead
mommy
Scris: Thursday, October 18, 2007 9:05 AM
Nivel

Mihaela, in general ne ferim de stationari interzise, dar cand ai o treaba in centrul Bucurestiului, e aproape imposibil sa gasesti un loc de parcare...nervi
Stiu si eu cum e cu galbenul, dar parca exista totusi o amenda si pt nerespectarea semnificatiei culorii galbene...oare
Fluturas
Scris: Thursday, October 18, 2007 9:17 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
atata timp cat nu poti frana in conditii de siguranta e regulamentar,dar cum a zis delfinasa ca trec 4-5 masini,nu cred ca nici unul nu a avut timp sa franeze ras .in decret eu stiu ca la galben trebuie sa opresti
sotul meu a luat o amenda pt asta.a trecut pe galben si l-a vazut politia si "l-a prins"
MNiko
Scris: Thursday, October 18, 2007 11:45 AM

Daca nu poti obri in conditii de siguranta, atunci poti trece pe galbenul care urmeaza dupa verde. Mai sunt unii care pleaca pe galbeul care urmeaza dupa rosu(asta daca mai sunt astfel de semafoare ca pe la brasov s-a cam scos acest galben).
De altfel in ultimul cod rutier scrie ca, daca se blocheaza intersectia, atunci si trecerea pe verde este interzisa si se amendeaza. INtersectii blocate si treceri pe verde urmate de staionare in mijlocul intersectiei am vazut destule, dar amenzi pt asa ceva nici macar n-am auzit inca.
Cristy
Scris: Thursday, October 18, 2007 10:43 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/8/2007
Din cate stiu, in Israel, daca treci pe galben sau verde care palpaie este ca si cum ai trece pe rosu...
Daca te prinde politia aici ai amenda de 1000NIS ( 250$) si/sau ( depinde de politai) carnetul suspendat pe o luna, nu stiu daca se acumuleza si puncte sic

daca este semafor cu camera, atunci camera incepe sa filmeze/pozeze 3 secunde dupa ce semaforul este rosu....

Cat despre puncte, fetelor se pare ca sunt "bogata/punctata/vizata" am deja 18 puncte pentru boala mea, viteza !!!!! Offfff ma invata si pe mine cineva cum sa nu mai calc acceleratia la masina ???
Se pare ca am iesit "ieftin" dupa cum conduc eu.....uff uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.