Spaima soferilor - noul cod rutier
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Thursday, December 7, 2006 5:14 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Stele, o sa il intreb pe Luci cand vine acasa, de unde poti procura stingator si trusa medicala. Sa nu te arunci la orice trusa medicala, sa o cumperi si dai banii degeaba! Pentru ca din cate am inteles, trusele sunt unele speciale, omologate...cred ca de RAR...
mihaela75
Scris: Thursday, December 7, 2006 6:42 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
fetelor,safety first,puneti in masina daca trebuie nu numai stingator ci si o echipa de pompieri.Mai bine decat sa ajungi la nevoie si sa nu ai pe ce pune mana.Tot ce scrie acolo ca tre sa ai in masina ,pune repede oricat de nefolositoare ti se par nu stii cand ajungi la ele.Mai ales ca noi mai avem si pasageri bebelosi la bordmami de fetita
MNiko
Scris: Thursday, December 7, 2006 7:53 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Miha ere foarte mare dreptate. Cel mai bine e sa le ai pe toate.
Stele, eu am cumparat stingatorul din Carrefour. E mai ietin ca la reprezentanta. Stiu ca l-a ales sotul, un model de pe care a inteles cum sa-l foloseasca si care i s-a parut mai sigur la supapa. De trusa nu stiu de unde a luat-o.

Si de cand cu noul cod rutier eu parca vad si mai multe infractiuni in trafic. Probabil amenzile au scayut(cum aflam zilele trecute la stiri) pt ca nu se mai oboseste nimeni sa le dea.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 8:57 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
MNiko wrote:

Stele, eu am cumparat stingatorul din Carrefour. E mai ietin ca la reprezentanta. Stiu ca l-a ales sotul, un model de pe care a inteles cum sa-l foloseasca si care i s-a parut mai sigur la supapa. De trusa nu stiu de unde a luat-o.

Daca nu e deranjul prea mare, crezi ca il poti ruga pe sotul tau sa imi spuna denumirea exacta si, eventual sa imi trimti si mie o pozica cu "ustensilul"?Ma cam sperie noul cod rutier si nici banii nu ma dau afara din casa pe amenzi,unde mai pui ca's incepatoare si daca imi iau astia permisul uit sa mai conduc pana cand il reiaupale !

Kiki, astept lamuriri din partea lui Lucian, cu multumirile de rigoare.Si triunghiul trebuie sa fie omologat sau numai trusa medicala?(poate e tampita intrebarea, imi cer scuze, dar nu ma pricep deloc la astfel de lucruri si cum tata le are deja in dotare de cand a cumparat masina, iar Eugen nu conduce, ma bazez pe voi)!
Kiki
Scris: Thursday, December 7, 2006 9:42 PM
Nivel

Am intrebat. Mi-a zis ca intr-adevar trusa trebuie omolagata de RAR (cand o cumperi verifici sa fie un R mare pe ea si o holograma. Trusa, stingatorul si triunghiul pot fi cumparate de la orice magazin de piese auto. Poti cumpara si de la reprezentanta de unde ai luat masina, numai ca in cazul reprezentantei pentru acelasi produs platesti mai mult (sunt muuuult mai scumpe la reprezentante).
codruta
Scris: Thursday, December 7, 2006 10:01 PM
Nivel

aveti grija ca atat trusa cat si stingatorul au termen de valabilitate.Pt trusa expirata, chiar daca e noua,nefolosita, poti lua amenda.Iar stingatorul daca e expirat (cum am patit noi la dacie ca-l purtam de cativa ani) curge prin porbagaj sau la caldura mare poate explodanono
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 10:09 PM
Nivel

Multumesc pt.indicatii, fetelor.In ceea ce priveste termenul de expirare, avti idee cat este valabil stingatorul si cat trusa medicala?

Trsusa medicala odata expirata, nu se pot inlocui produsele/medicamentele?Daca nu, de ce, adica ce contine de nu poate fi inlocuit continutul?
codruta
Scris: Thursday, December 7, 2006 10:23 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:
Multumesc pt.indicatii, fetelor.In ceea ce priveste termenul de expirare, avti idee cat este valabil stingatorul si cat trusa medicala?

Trsusa medicala odata expirata, nu se pot inlocui produsele/medicamentele?Daca nu, de ce, adica ce contine de nu poate fi inlocuit continutul?

in mod normal scrie pe ele, trusa parca e valabila un an.Nu stiu sigur.
iar continutul poate fi inlocuit,chiar gasesti de cumparat "consumabilele".eu am vazut in selgros pachetele cu fase, iod,spirt si inca ceva...Medicamente nu contine trusa.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 10:48 PM
Nivel

Mai, dar gaborii astia daca te gasesc in regula cu tot, kiar se pot uita pana si cand expira iodul din trusa, sau faseleangrynuma' ca sa-ti traga amenda ?Acum, pe bune....Ca la drum lung, oricum am propria trusa medicala.....
Kiki
Scris: Thursday, December 14, 2006 2:01 PM
Nivel

În prima saptamâna a lunii decembrie au fost mai putine accidente fata de aceeasi perioada a anului trecut.

stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 14, 2006 2:06 PM
Nivel

Kiki wrote:
În prima saptamâna a lunii decembrie au fost mai putine accidente fata de aceeasi perioada a anului trecut.

Ca a fost 1 decembrie si lumea a fost plecata din Bucuresti, nu de altahohot hohot hohot !

Si ca 1 a picat vineri, adica lumea a plecat de joi la munte, si a facut pe acolo pocinoage, nu in orasul de bastinaras !
Kiki
Scris: Thursday, December 14, 2006 2:07 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Ca a fost 1 decembrie si lumea a fost plecata din Bucuresti, nu de altahohot hohot hohot !

hohot hohot hohot
Miri
Scris: Thursday, December 14, 2006 2:36 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Aseara l-a oprit Politia pe Manu si l-a intrebat daca are:
- stingator,
- trusa medicala,
- vesta reflectorizanta,
- set de becuri si sigurante de schimb (what)
- 2 trunghiuri reflectorizante (bineinteles ca avea doar unul!ras )
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, December 14, 2006 3:18 PM
Nivel

eu sunt buna de amenzi garla! sper sa nu am gura aurita ca imi trag singura pumni!banghead
eu nu am in regula asa:
- trusa;
- stingator;
- vesta;
-triunghiuri (s-ar putea sa am din dotarea masinii dar nu stiu ca nu am umblat niciodata la rezerva ca n-am avut pana de cand am masina asta);
- permisul este pe adresa de la ai mei iar buletinul pe adresa de acasa!
beton! am scapat o data de un copoi cu permisul si buletinul dar s-ar putea sa mi-o iau o data si o data! nu am timp sa merg la politie dar de trusa si extinctor tot ma voi ocupa!
multumim de precizari, dragutelor!pupici flowers
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 14, 2006 3:19 PM
Nivel

Miri wrote:
Aseara l-a oprit Politia pe Manu si l-a intrebat daca are:
- stingator,
- trusa medicala,
- vesta reflectorizanta,
- set de becuri si sigurante de schimb (what)
- 2 trunghiuri reflectorizante (bineinteles ca avea doar unul!ras )

Whatwhat ?2 trungiuri?Astia sunt tampititunete ?Pai la mine Mosu' kiar numai aberatii sa aducaangry ?Adica trusa medicala, stingator, si pe deasupara si 2 trinunghiuri si vesta reflectorizanta?Pai astia cred ca le fur meseria?Mai bine dezbrac pe unul din ei si ma fac si eu reflectorizanta.Nu, acum pe bune, dar kiloti reflectorizanti nu imi trebuie?Poate trebuie sa ii arat si p'aia!

Cat costa toate astea enumretate mai sus?mai mult decat amenda sau mai putin?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.