Spaima soferilor - noul cod rutier
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Scris: Thursday, October 18, 2007 10:49 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Cristy wrote:

Offfff ma invata si pe mine cineva cum sa nu mai calc acceleratia la masina ???

Ma inscriu si eu la cursurile astea.banghead
shirel
Scris: Thursday, October 18, 2007 10:56 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Heiiiii!nu sinteti singure si eu sufer de aceeasi boala.Cind ne grabim undeva
sotul imi si arata scaunul :tu conduci ,asa ajungem la timp.Ce sa fac?Si mie asa-mi place!!!yes
Kiki
Scris: Friday, October 19, 2007 10:12 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Fetelor, si pe mine ca cam mananca talpa pe acceleratie banghead banghead banghead banghead
delfinasa
Scris: Friday, October 19, 2007 4:44 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Pai ce sa opresti cand vii in viteza regulamentara pe zona aia (45mph=72km/h sa zicem), vezi verde la 100m, cand esti la 50m se face galben? Treci pe galben. Nu-i ilegal sa treci pe galben. La noi in oras majoritatea semafoarelor au camere si toata lumea trece pe galben. N-am vazut vreo camera declansandu-se. Se forteaza culoarea galbena, dar asta nu-i ilegal aici, e pe muchie. Iar dupa rosu, aici nu e galben, vine direct verde. Galbenul dureaza ceva timp, nu-i scurt, cred ca ajunge la 10 secunde, de-aia au timp sa treaca cateva masini.

Ce ma irita pe mine sunt masinile de pompieri cand sunt in misiune. Frate, baga niste alarme de scoala mortii din morminte, sunt atat de deranjante si, cand le auzi, nu stii in ce directie sa te uiti sa te dai la o parte din calea lor.

Cu viteza...hmmm, pe autostrazi sar si eu calul destul de mult, in conditiile in care viteza legala e 65 (105km/h). E mica viteza legala pentru ce strazi si masini sunt aici! Insa in oras nu prea depasesc, tocmai pentru ca politaii aici pandesc mai mult- la viteze mici, in special in zonele de case unde e 25mph (40km/h). N-am nici o amenda luata pana acum pt. speeding, dar Dan are vreo 3 luate numai in zonele de 25 maseluta.

Aaa...rad de fiecare data cand vad politai ascunsi dupa copaci, dupa stalpi, cu radarul...sunt la fel ca ai nostrii din tara...am trecut vara asta printr-o localitate din statul New York si era unul care isi pusese crengi de copaci pe masina si incalecase cu masina santul de scurgere al strazii hohot...la noi in oras, e o zona de 25 unde vin mereu politai si odata l-am vazut pe unul care se pitise dupa un stalp de electricitate cu radarul, el credea ca nu-l vede nimeni hohot.
Cristy
Scris: Friday, October 19, 2007 8:57 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Delfinasa, in mod normal, dupa cum spune regulamentul, ar trebui sa incetinim in aproprierea semafoarelor in asa fel incat sa poti frana/opri in cazul in care el se schimba.

Cat despre viteza ai dreptate si aici viteza maxima permisa pe autostrazi este 100 km/h ( doar pe autostrada rapida este permis 110 km/h) in general radarele sunt pe autostrazile unde este permis doar 90 km/h si asta pentru ca mai toti uita (!) de acest lucru si baga 100-120km/h si atunci este pozat.
Pe mine m-a prins radarul la autostrada rapida ( de 2 ori maseluta ) cu 30 respecitv 40 km/h peste viteza maxima, nu va mai fac socoteala cat a fost uff ca sotul era sa lesine cu amenzile in mana... am primit o "spalare" bine meritata .... de altfel la lucru toti ma stiu ca "piloata" "soferita de spargeri"

Cat despre mutrele politailor... am dat sa vad un politai socat de viteza cu care am trecut pe langa el... nici nu a apucat sa puna radarul pe mine ...hohot a ramas cu el in mana si se uita dupa mine cu gura cascata cand am trecut pe langa elwhat ....hohot

Doamne vb aici de viteze... noi mamici cu copii...am trebui sa fim exemple pentru copii nostri...
Eu una ma feresc sa conduc cand suntem toti in masina il las pe Haim (domnul melcul) cu toate ca imi vine sanervi cand il vad ca conduce cu 10km/h sub viteza relgulamnetara... dar pentru siguranta noasta tac si nu spun nimic....
MNiko
Scris: Friday, October 19, 2007 9:21 PM

Cristy, si eu il las pe sotul meu sa conduca si tot asa nervi nervi nervi fac si eu, dar din cauza ca el conduce si mai repede decat mine si ca sa fiu sincera are o vedere mult mai buna ca mine, rapiditate in rectii mai mare si in plus are un al nu stiu catalea simt de prevede ce vor sa faca ceilalti soferi.
MNiko
Scris: Friday, November 2, 2007 10:38 PM

Kiki
Scris: Friday, November 2, 2007 10:39 PM
Nivel

Mda...maresc limita de viteza...si ce? daca tot sunt strazi intregi pe care le parcurgi in viteza 1...banghead banghead banghead
MNiko
Scris: Friday, November 2, 2007 10:43 PM

Kiki wrote:
Mda...maresc limita de viteza...si ce? daca tot sunt strazi intregi pe care le parcurgi in viteza 1...banghead banghead banghead

da ai dreptate, dar mie care trebuie sa trec prin mai multe localitati ca sa ajung la serviciu de ex imi convine tare sa se mareasca. Desi sunt sigura ca or sa se gaseasca desteti sa o considere si pe aia mica.

Apropo de "desteptii" din trafic: cred ca azi a scris prea mare pe mine "DACIE". Vreo trei accidente am evitat ca nu se osteneau sa imi dea prioritate. Noroc ca abia mi-am repearat franele.
Kiki
Scris: Friday, November 2, 2007 11:03 PM
Nivel

Miha, mama...Iti trebuie o saptamana in Bucuresti, zi de zi, sa vezi atunci cate evitari de accidente bifezi! closedtopic
MNiko
Scris: Friday, November 2, 2007 11:05 PM

Kiki wrote:
Miha, mama...Iti trebuie o saptamana in Bucuresti, zi de zi, sa vezi atunci cate evitari de accidente bifezi! closedtopic

Te cred pe cuvant.
Kiki
Scris: Friday, November 2, 2007 11:06 PM
Nivel

Bine faci! chitara
Lilly of the valley
Scris: Sunday, November 4, 2007 1:31 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Eu ieri am prins un radar alcool sau radarul m-a prins pe mine ras, aveam 97 km la ora intr-un loc cu limitare la 50.

Apropo de cod, pe cand camere la semafor??? In Iasi unii au facut un sport in a trece pe galben, a face slalom printre pietoni ...angry nervi tunete
MNiko
Scris: Sunday, November 4, 2007 1:57 PM

Crezi ca numai in Iasi se practica acest sport? Si aici e la putere. Cel mai "tare" e cum sa treci inaintea salvarii.banghead banghead tunete tunete
Cristy
Scris: Sunday, November 4, 2007 11:20 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
MNiko wrote:
Cel mai "tare" e cum sa treci inaintea salvarii.banghead banghead tunete tunete

uff pai aici la cat de tare (!- nu glumesc) tipa sirenele, numai bir cu fugitii vrei sa dai, am avut eu "placerea" sa imi stea 10 sec o salvare langa mine, 1/2 de ora inca mai auzeam sirena, si asta dupa ce era toata un kk de spaima uff pale
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.