Spaima soferilor - noul cod rutier
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Thursday, November 30, 2006 3:57 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Noul Cod Rutier, „spaima” soferilor: puncte de penalizare si amenzi de pana la 740 ron

De aceasta data, este sigur! Noul Cod Rutier intra in vigoare vineri. Cel putin asa sustin politistii care sunt pregatiti sa contabilizeze punctele de penalizare si sa incaseze amenzile, in strada, direct de la contravenienti.

Nu porti centura, scoti din buzunar milionul!

Potrivit noii legi, „contravenientilor li se stabilesc clase de sanctiuni carora le corespunde un numar de puncte-amenda in functie de gravitatea abaterii”. Un punct-amenda va reprezenta a 10-a parte din salariul minim brut pe economie (care, in prezent, este de 370 RON - n.r.). Important este si faptul ca amenda poate fi platita direct agentului de circulatie (in acest caz, soferul va plati jumatate din valoarea acesteia) sau, daca este cazul, politistilor de frontiera.

Noul Cod Rutier prevede ca amenzile sunt impartite in cinci clase:

clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda

clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda

clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda

clasa a IV-a - de la 9 la 20 de puncte-amenda

clada a V-a - de la 21 la 100 de puncte-amenda, care nu se aplica insa decat persoanelor juridice.

Astfel, sanctiunile din clasa I (ceea ce inseamna amenzi cuprinse intre 740.000 si 1.110.000 de lei vechi) se aplica pentru nerespectarea obligatiei de a purta centura de siguranta, conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberarii documentului de constatare a avariei sau lasarea libera a volanului in timpul mersului.

In ceea ce priveste clasa a II-a de sanctiuni (amenzi cuprinse intre 1.480.000 si 1.850.000 de lei vechi), acestea pot fi „incasate” de soferii care nu respecta semnificatia indicatoarelor si a marcajelor de obligare; conduc un autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghi reflectorizant si stingator, care depasesc neregulamentar sau trec pe rosu.

In acelasi timp, cei care sunt prinsi conducand un vehicul desi au permisul expirat sau cei care nu respecta o distanta laterala suficienta fata de vehiculele care circula din sens opus risca sanctiuni din clasa a III-a (cuprinse intre 2.220.000 si 2.960.000 de lei vechi).

In fine, amenzile din clasa a IV-a (cuprinse intre 3.330.000 si 7.400.000 de lei vechi) se aplica pentru urmatoarele abateri: conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul caruia i-a expirat termenul de valabilitate a inspectiei tehnice, folosirea de antiradare, precum si savarsirea (de conducatorul auto sau de pasageri) de gesturi obscene, proferarea de injurii ori adresarea unor expresii jignitoare participantilor la trafic.

evz.ro

(va urma)
Kiki
Scris: Thursday, November 30, 2006 4:27 PM
Nivel

ATENTIE CU NOUL COD RUTIER!

1 decembrie. Zi în care pot începe necazurile pentru toti soferii care circula pe drumurile tarii. Intra în vigoare noul Cod Rutier. În afara faptului ca amenzile sînt usturatoare, soferii trebuie sa fie atenti la adunarea punctelor, pentru ca la 15 puncte rezultate trebuie sa-ti depui permisul la Politie. Punctele se anuleaza pe rînd la fiecare 6 luni de la data constatarii contraventiei respective. Gazeta Sporturilor va ofera în rîndurile de mai jos cele mai importante schimbari din Codul Rutier

De la 1 decembrie sînteti obligati sa respectati urmatoarele:

- Soferii de pe autovehicule sînt obligati sa foloseasca si în timpul zilei luminile de întîlnire daca circula pe autostrazi si pe drumurile nationale (mai pe româneste în afara orasului)
- Conducatorii de autovehicule pot folosi mijloace proprii de detectare (antiradar) a dispozitivelor de masurare a vitezei folosite de catre Politie
- Conducerea unui autovehicul pe spatiul destinat circulatiei tramvaiului atunci cînd drumul public este prevazut cu mai mult de o banda pe sens în afara caii de rulare
- Pietonii care traverseaza prin locuri nepermise sau au facut-o pe culoarea rosie a semaforului destinat acestora poarta întreaga raspundere a accidentarii lor. Soferii scapa nevinovati daca se constata ca au circulat regulamentar. Nu mai exista "sa reduci viteza pîna la limita evitarii oricarui pericol" care se aplica chiar daca un sofer circula cu viteza legala
- Motociclistii sînt obligati sa foloseasca luminile de întîlnire pe toata durata deplasarii acestora pe drumurile publice
- Certificatul de înmatriculare si placutele cu numarul masinii sînt retinute de politie daca masina n-are asigurarea de raspundere civila. Daca în termen de 30 zile nu se face dovada asigurarii în 30 de zile, masina este radiata
- Medicii intra sub incidenta penala în situatia în care nu au anuntat Politia despre pacientii sai care sufera de afectiuni ce-i împiedica sa mai sofeze si din cauza carora a rezultat uciderea sau vatamarea altor persoane
- Organizarea sau participarea la curse ilegale pe drumurile publice intra sub urmarire penala

PUNCTELE DE PENALIZARE

2 puncte de penalizare si amenda între 70 si 100 RON
- folosirea incorecta a luminilor de drum la întîlnirea cu un autovehicul care circula din sens opus
- convorbirile telefonice în timp ce conduci daca nu folosesti sistemul "mîini libere"
- obligativitatea de a folosi centura de siguranta sau castile de protectie pe drumurile publice
- depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv
- circulatia pe un sector de drum pe care accesul este interzis
- nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulatiei sau a directiei de mers
- nefolosirea luminilor de întîlnire si pe timpul zilei atunci cînd circuli pe autostrazi sau drumuri nationale europene
- stationarea neregulamentara
- refuzul înmînarii actului de identitate, permisului de conducere sau certificatului de înmatriculare

3 puncte de penalizare si amenda între 100 si 300 RON
- oprirea nejustificata sau circulatia pe banda de urgenta a autostrazilor sau oprirea pe partea carosabila a drumurilor expres sau nationale
- depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv
- nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulatiei sau a directiei de mers daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie
- nepastrarea unei distante corespunzatoare fata de vehiculul din fata daca prin aceasta s-a produs un accident
- nerespectarea semnificatiei indicatorului "ocolire" instalat pe refugiul statiilor de tramvai

4 puncte de penalizare si amenda între 150 si 500 RON
- nerespectarea obligatiilor care îi revin soferului atunci cînd vehiculul sau este în pana sau avariate
- nerespectarea semnificatiei indicatorului "STOP"
- depasirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv
- circulatia în timpul noptii sau ziua pe timp de ceata, ploaie torentiala sau ninsoare cu un autovehicul fara lumini sau fara semnalizare corespunzatoare
- conducerea unui autovehicul atunci cînd dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare este eliberata fara drept de circulatie sau durata acesteia a expirat
- conducerea unui autovehicul pe spatiul destinat circulatiei tramvaiului atunci cînd drumul public este prevazut cu mai mult de o banda pe sens în afara caii de rulare

6 puncte de penalizare si amenda între 200 si 800 RON
- refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica a acestuia
- nerespectarea semnificatiei semnalelor regulamentare ale agentilor de cale ferata care dirijeaza circulatia la trecerile la nivel cu cale ferata
- depasirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv
- circulatia sau stationarea pe spatiul interzis care separa sensurile de circulatie pe autostrada
- stationarea ori parcarea autovehiculelor pe autostrada în alte locuri decît cele special amenajate
- executarea pe autostrada a manevrei de întoarcere sau de mers înapoi, circulatia sautraversarea de pe un sens de circulatie pe celalalt
- nerespectarea semnificatiei indicatoarelor "Trecere la nivel cu cale ferata simpla, fara bariere", "Trecerea la nivel cu cale ferata dubla, fara bariere" sau "Oprire" instalate la trecerea la nivel cu cale ferata
- schimbarea directiei de mers prin viraj spre stînga, daca prin aceasta se încalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie
- patrunderea într-o intersectie dirijata prin semafoare, daca prin aceasta se produce blocarea circulatiei în interiorul intersectiei

SUSPENDAREA PERMISULUI
a) Pentru o perioada de 30 de zile daca soferul a "strîns" 15 puncte de penalizare
b) Pentru o perioada de 60 de zile daca soferul cumuleaza din nou cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari
În cazul în care un sofer savîrseste, într-un interval de 6 luni de la data restituirii permisului, din nou o fapta care atrage suspendarea, perioada de retinere a permisului se majoreaza cu înca 30 de zile
Punctele de penalizare se anuleaza la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei
Hotarîrea de suspendare se comunica de catre Politia Rutiera în termen de 10 zile de la data constatarii ultimei contraventii. Detinatorul permisului trebuie sa se prezinte în termen de 5 zile la Politie pentru a preda carnetul

CÎND RAMÎI FARA PERMIS 30 DE ZILE
- depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu cale ferata
- neacordarea prioritatii de trecere a pietonilor angajati în traversarea regulamentara
- neacordarea prioritatii de trecere a vehiculelor care au acest drept
- nerespectarea regulilor privind depasirea
- nerespectarea semnalelor, indicatiilor si dispozitiilor politistului rutier aflat în exercitiul functiunii

CÎND RAMÎI FARA PERMIS 60 DE ZILE
- nerespectarea regulilor privind prioritatea, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, una dintre acestea avînd ca rezultat producerea unui accident
- nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un anumit segment
- nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloana
- circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor în care se efectueaza regulamentar manevra de depasire

CÎND RAMÎI FARA PERMIS 90 DE ZILE
- conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune
- conducerea vehiculului cu defectiuni grave la sistemul de frînare
- neoprirea la trecerea la nivel cu cale ferata cînd barierele sau semibarierele sînt coborîte sau în curs de coborîre
- depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise

INFRACTIUNI
Închisoare de la 6 luni la 2 ani
Conducerea unui vehicul care nu are drept de circulatie în România sau al carui certificat de înmatriculare a fost retinut pentru defectiuni grave la sistemul de directie sau frînare

Închisoare de la 1 an la 5 ani
Conducerea vehicului sub influenta bauturilor alcoolice cu o îmbibatie alcoolica de peste 0,8 g/l alcool pur în sînge ori o concentratie ce depaseste 0,4 mg/l alcool pur în aerul expirat. La aceeasi pedeapsa intra persoanele care se afla sub controlul produselor stupefiante

Închisoare de la 1 an la 5 ani
Conducerea unui vehicul cu numar fals de înmatriculare

Închisoare de la 2 ani la 7 ani
Parasirea locului accidentului fara aprobarea politiei ori stergerea urmelor unui accident rutier în urma caruia a persoana a decedat sau a fost ranita
TatyKS
Scris: Thursday, November 30, 2006 4:46 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Ei naa, pai cine are stingator in masinawhat ...sunt nebuni astia, numai cu ala nu ocupam portbagajulbanghead
Kiki
Scris: Thursday, November 30, 2006 4:56 PM
Nivel

Eu am stingator in masina hohot
MNiko
Scris: Thursday, November 30, 2006 7:00 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Si eu am in fiecare masina cate unul. Am considerat (adica sotul ca el e cu dotarile masinilor) ca este necesar inainte de a aparea acest cod rutier.
Kiki
Scris: Thursday, November 30, 2006 7:25 PM
Nivel

Si eu tot dinainte de aceste modificari in codul rutier am stingatorul. Doamne fereste, nu stii cand ai nevoie...ca daca stai dupa pompieri....banghead
lori16ro
Scris: Friday, December 1, 2006 7:01 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
eu am avut si cind a fost nevoie nu a functionat asa ca sotul nu a mai cumparat altul........
Kiki
Scris: Friday, December 1, 2006 9:08 AM
Nivel

Serios? dar de ce? era vechi, s-a blocat? Hai ca m-ai bagat la idei...
lori16ro
Scris: Friday, December 1, 2006 9:38 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
era de vreo 2 ani, si pina la urma a folosit o geaca de prin masina.....acu ce sa zic si dacia e f folosita si nu tot timpul cu toate ok dar ce sa fac sa-l incerc asa degeaba sa vad daca merge ?

Kiki
Scris: Friday, December 1, 2006 10:12 AM
Nivel

Da, corect, nu ai cum sa il incerci aiurea...Offf.uff
TatyKS
Scris: Friday, December 1, 2006 10:31 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Si eu am mai auzit de situatii asemanatoareuff Naspa!
Kiki
Scris: Saturday, December 2, 2006 9:08 PM
Nivel

Amenzi de peste 50.000.000 lei - in prima zi de aplicare a noului regulament

Chiar daca noul Cod rutier se aplica, incepand de ieri, soferii s-au dovedit la fel de indisciplinati. Cu toate acestea, politistii s-au dovedit inca o data blanzi si au dat sfaturi, nu amenzi.

Brigada de Politie Rutiera a Capitalei organizeaza in aceste zile o campanie de informare privind noile modificari din Cod rutier. In acest scop, toate echipajele aflate in trafic distribuie fluturasi pe care sunt trecute situatiile in care se suspenda permisul de conducere.

Pentru a afla cum a decurs traficul in Bucuresti, in prima zi de aplicare a noului Cod rutier, am luat legatura cu director Brigazii de Politia Rutiera, comisarul-sef Marian Motoc, care ne-a declarat urmatoarele: "Activitatile au inceput de la ora 0.00 a zilei de 1 decembrie 2006. Toti agentii de circulatie au fost instruiti ca, in prima zi, sa mergem in special pe recomandari privind aplicarea noului Cod rutier. In primul rand, i-am oprit pe cei care nu poarta centura de siguranta si le-am atras atentia ca noul cod prevede o penalizare de 2 puncte. Am mers pe avertismente verbale, cu recomdari, dar si cu masuri pentru cei care nu respecta regulile de circulatie. Toti agentii de politie rutiera din Capitala au asupra lor niste fluturasi in care este prezentat un sumar al modificarilor de legislatie si, in mod special, abaterile care prevad retinerea permisului de conducere. Noi vrem sa informam conducatorii auto pentru a cunoaste o parte din noile prevederi legale, pentru ca poate nu toti conducatorii auto au apucat sa citeasca noul Cod. In activitatea noastra ne axam pe principalele abateri care creaza un mare disconfort in traficul bucurestean: blocarea intersectiilor prin ocuparea centrului liber, depasirea coloanelor la semafor, viteza, alcoolul. In primele 8 ore ale aplicarii noului Cod, de la ora 0 si pana la ora 7 dimineata, in Bucuresti au fost aplicate 70 de sanctiuni, din care 25 pentru radare, cu o valoare, in puncte amenda, de 5.100 RON, au fost retinute 3 permise de conducere, unul pentru viteza si doua pentru alcool, si 160 de puncte penalizare. Legat de echipajele care vor fi prezente pe strazile Capitalei, trebuie spus ca efectivele noastre nu s-au inmultit. Noi nu am avut politisti pe care i-am tinut deoparte si ii scoatem acum cu noile reguli. Efectivele Politiei Rutiere sunt aceleasi, dar speram ca noile reguli sa fie mai eficiente si, totodata, sa se constientizeze. Campania de informare prin fluturasi va continua pana la epuizarea lor. Brigada de Politie a editat acesti fluturasi intr-un tiraj de 20.000 de exemplare, iar pana la ora pranzului s-au difuzat circa 6.000. Incercam sa avem o prezenta activa in mass-media pentru informarea si constientizarea conducatorilor auto".

SURSA
MNiko
Scris: Sunday, December 3, 2006 2:29 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Parerea mea e ca daca nu dau amenzi direct toti indisciplinatii or sa creada ca nu trebuie sa respecte, ca e proba, etc. Si eu am vazut ca nu se respecta noul cod rutier. De exemplu azi pe un dreum de 12 km in afara localitatii nici o dacie intalnita nu avea luminile de avertizare aprinse. Si nici multi alti soferi cu masini mai performante nu au catadictsit sa aprinda luminile.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 4:04 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
taty wrote:
Ei naa, pai cine are stingator in masinawhat ...sunt nebuni astia, numai cu ala nu ocupam portbagajulbanghead

Pai, eu una nu am...de unde palaria mea il cumparpale ?Nici trusa medicala nu am, p'aia de unde o procur?Nici triunghi...De la reprezentanta de unde am luat masina?Huh?

Eh, dar am in skimb o valiza de jucarii, cateva suzete, pampersi, servetele pampers cu lavanda (sterge-s-ar gaia cu eleangry ) si nu in ultimul rand, masinute de politie in miniaturahohot !
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 4:13 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Kiki wrote:

In fine, amenzile din clasa a IV-a (cuprinse intre 3.330.000 si 7.400.000 de lei vechi) se aplica pentru urmatoarele abateri: conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul caruia i-a expirat termenul de valabilitate a inspectiei tehnice, folosirea de antiradare, precum si savarsirea (de conducatorul auto sau de pasageri) de gesturi obscene, proferarea de injurii ori adresarea unor expresii jignitoare participantilor la trafic.

Partea subliniata e cea mai tare din regulamenthohot .Adevaru-i ca de injuraturi si gesturi obscene nu ne putem noi deplasa in Bucuresti, si din cauza lor se creeaza ambuteiajehohot hohot hohot !Si ma rog cum aude gaboru' injuratura din masina si cum face dovada ca era adresata cuiva din afara masinii?Ca pana la urma, ca injuri sau nu, e traba ta, educatia ta, dar daca dai peste o baba si apoi o injuri, atunci poate fi treaba politiei, dar nu are treaba cu injuratura, ca baba oricum e accidentata!Nu stiu, dar mie imi pare hilara toata faza, si stupida pe deasuprauff !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.