Somnul copilului intre 2 si 4 ani

Options Somnul copilului intre 2 si 4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
cris22tyna wrote:
hohot Alex, deja te-ai mutat ?! ce ma bucurrrrrrr, bine ai venit frumusico..... pe aici (2-4 ani) nu prea era activitate yes

Daaa, ne-am mutat. Miri ne-a certata odata ca acaparasem nu stiu ce topic de 0-1 an si atunci m-am gandit sa-mi iau bagajelul la copii maridance

Pai fa-i si tu o alta faza Deei. Spunei sambata seara ca nu trebuie sa mai doarma, ca daca tot nu vrea atunci nu are decat sa stea treaza. Daca oboseste si vrea nani, nu o lasa ci tot pune-o sa se joace cu tine, sa-ti deseneze si daca vrea sa se culce nu o lasa, adu-i aminte ca nu-i place. O sa pice pe la 12 noaptea rupta dar s-ar putea ca in noaptea urmatoare sa nu te mai testeze. iar dimineatza nu o mai lasa pana la 10 sa faca nani, un pic de miscare in jur si pe la 8 sa fie treaza ca sa aiba somn la noapte. Cateodata si pe Alex o culc tarziu la amiza din cauza ca intarziem dar pe la 5 seara fac galagie ca sa se poata trezi sa nu avem probleme seara.
Cris-DL
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
g_nicoleta2000 wrote:

. Spunei sambata seara ca nu trebuie sa mai doarma, ca daca tot nu vrea atunci nu are decat sa stea treaza. .

Pai da, dar ea nu vrea, de ambitioasa/nervoasa cu toate ca ii pica "ochii in gura de somn", e maraita, nu-i convine nimik, trebuie s-o culc ..... O pacalesc cu baitza seara, caci ii place tare mult, dar dupa baitza se invarte de 100 de ori in pat, sau se da jos, sau vrea apa, sau vrea nu stiu ce jucarie, etc etc. disputa nervi Sper sa-si revina, cum era inainte...
leut
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:37 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Nici nu stiu ...sa scriu si eu pe-aici ca am fetita mare, nu?
Alex n-a facut niciodata figuri la somn. Stie ca dupa laptic spalam dintisorii cu papusica (o periuta de dinti primita in dar de la Karina de Delfinasapupici )si-apoi spune singurica nani...La pranz, doarme de pe la 13 pana pe la 16...cam multisor dar asa vrea ea. Seara o culc pe la 20 si jumatate ca sa apuce sa-si faca somnul pana la 7 cand e trezirea. Mai e ceva...Alex daca vede ca e intuneric in camera, pune capul jos imediat. Seara, pentru ca atunci cand adoarme inca e lumina afara, trag jaluzelele si gata! Mi-am adus aminte ceva comic: trebuia sa plecam undeva...am facut bagajele si mai aveam de calcat ceva lucrusoare. Nu stiu cum m-am uitat la ceas si am vazut ca deja era opt jumate (de fapt era 7 jumatefool ) si-am culcat fata saraca...nici n-a cracnit! hohot hohot hohot
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:45 PM

leut wrote:
Nici nu stiu ...sa scriu si eu pe-aici ca am fetita mare, nu?
Alex n-a facut niciodata figuri la somn. Stie ca dupa laptic spalam dintisorii cu papusica (o periuta de dinti primita in dar de la Karina de Delfinasapupici )si-apoi spune singurica nani...La pranz, doarme de pe la 13 pana pe la 16...cam multisor dar asa vrea ea. Seara o culc pe la 20 si jumatate ca sa apuce sa-si faca somnul pana la 7 cand e trezirea. Mai e ceva...Alex daca vede ca e intuneric in camera, pune capul jos imediat. Seara, pentru ca atunci cand adoarme inca e lumina afara, trag jaluzelele si gata! Mi-am adus aminte ceva comic: trebuia sa plecam undeva...am facut bagajele si mai aveam de calcat ceva lucrusoare. Nu stiu cum m-am uitat la ceas si am vazut ca deja era opt jumate (de fapt era 7 jumatefool ) si-am culcat fata saraca...nici n-a cracnit! hohot hohot hohot

Somnic usor Alexandra!pupici mami, tare grabita mai estihohot hohot
leut
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:50 PM

Asta cu grabitul poti s-o mai spui o data!hohot Sa vezi, seara, inainte de culcare, o iau pe Alex in brate, ma duc la Iuli si-i spun: "hai, pupa-ti fata ca n-o mai vezi pana dimineata"...tot in fuga!!!hohot hohot hohot
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:54 PM

leut wrote:
Asta cu grabitul poti s-o mai spui o data!hohot Sa vezi, seara, inainte de culcare, o iau pe Alex in brate, ma duc la Iuli si-i spun: "hai, pupa-ti fata ca n-o mai vezi pana dimineata"...tot in fuga!!!hohot hohot hohot

Pai normal ca esti pe fuga, te pregatesti pentru programul artistic cu tatihohot
leut
Postat: Wednesday, June 13, 2007 2:59 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Pai normal ca esti pe fuga, te pregatesti pentru programul artistic cu tatihohot
Mai...tu ai montata vreo camera pe-acasa pe la mine?hohot hohot hohot Nu de alta dar sa mai incercam si alte chestii!hohot hohot hohot Hai ca iar o iau prin balarii!!!
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, June 13, 2007 3:04 PM

leut wrote:
Mai...tu ai montata vreo camera pe-acasa pe la mine?hohot hohot hohot Nu de alta dar sa mai incercam si alte chestii!hohot hohot hohot Hai ca iar o iau prin balarii!!!

Deci te-am nimerit, ziceai ca te apuci de calcat haine cand colo era si Iuli pe aproapehohot saraca Cristina, cu Deea treaza asa de mult s-a dus programul artistic cu tatihohot . Deci copii trebuie culcati devreme spre folosul parintilor, asa sunt si ei relaxati si fresh dimineatza.pupici
leut
Postat: Wednesday, June 13, 2007 3:05 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Deci te-am nimerit, ziceai ca te apuci de calcat haine cand colo era si Iuli pe aproapehohot saraca Cristina, cu Deea treaza asa de mult s-a dus programul artistic cu tatihohot . Deci copii trebuie culcati devreme spre folosul parintilor, asa sunt si ei relaxati si fresh dimineatza.pupici

Normal...la mine se asterne o liniste in casa dupa ce se culca ALex...e tocmai bine pentru activitatile domestice!hohot
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, June 13, 2007 4:18 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Nico , leutzule ....sunteti de coma hohot hohot hohot hohot ma bufneste rasul de una singura pe la birou , or sa zica fetele ca am luat-o razna hohot hohot hohot hohot hohot

bine bine dar de intalnire cu tati dupa miezul noptii nu ati auzit ? ptr ca noi cam asa ne "intalnim " , ptr ca saraca fata mea se culca cam pe la 21.30-22.00 dupa ce spala pipica , spala dintii , se imbraca in pijama , apoi il pupa pe tati si pe dada (unchiul ei , dadaca) se duce in pat se uita la scooby si odata zice "mami , ma culc " si eu din bucatarie "culca-te mami " , dar pana mancam , pana string eu prin casa , pana pregatesc cu ce se imbraca fiecare a doua zi (le calc de seara ) se face 12 noaptea ......asa ca .....
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, June 17, 2007 3:10 PM

georgy_adinutza wrote:

bine bine dar de intalnire cu tati dupa miezul noptii nu ati auzit ? ptr ca noi cam asa ne "intalnim " , ptr ca saraca fata mea se culca cam pe la 21.30-22.00 dupa ce spala pipica , spala dintii , se imbraca in pijama , apoi il pupa pe tati si pe dada (unchiul ei , dadaca) se duce in pat se uita la scooby si odata zice "mami , ma culc " si eu din bucatarie "culca-te mami " , dar pana mancam , pana string eu prin casa , pana pregatesc cu ce se imbraca fiecare a doua zi (le calc de seara ) se face 12 noaptea ......asa ca .....

Lasa ca daca vine fratiorul din burtica o sa te culci mult mai devreme, nu o sa mai mergi la serviciu si o sa fiti mai mult timp impreuna.flowers

Noi am marai asta noapte de caldura, sunt 30grade in casa, sotul meu face presiuni sa e luam aer conditionat ca sa dormim mai bine, eu nu prea sunt de acorduff Acum ploua frumos, s-a mai racorit deci o sa dormim tare bine la noapte.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 16, 2007 3:07 PM

Nu avem mari laude pe la acest topic, din contra, mami ajunge acasa foarte tarziu cu fata si de obicei adoarme fie prin masina fie o prinde ora 22 treaza si derutata de noul program.
Si in pat este mare aglomeratie, asa se dormea zilele trecute cand era racoare:
Kiki
Postat: Monday, July 16, 2007 3:10 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Ce dulce e! pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Monday, July 16, 2007 3:13 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
CHiar ca aglomeratie. Cristina nu suporta nimic pe langa ea, nici macar ceva cu care sa se inveleasca.

Traistutza e asezata de parca ii incalzaste piciorusele. Ce grijulie este!pupici pupici pentru amandoua.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, July 16, 2007 3:14 PM

Kiki wrote:
Ce dulce e! pupici pupici pupici

Multumim, cam asa adoarme ea, cu muuulte lucruri pe langa ea, apoi eu vin si le trag afara din pat ca sa nu se supraincalzeasca de la ele. Mai ales ca are cam o luna de cand vrea o pernutza sa-si puna pe spate cand doarme, nu stiu ce simbolizeaza dar ma iau pe mine caldurile cand o vad asa.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed