Somnul bebelusului de 8 luni.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anca_eu
Scris: Friday, March 30, 2012 8:42 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/26/2010
Bine v-am regasit!

As dori si eu cateva sfaturi, pareri si idei despre problema pe care o intampin cu fetita mea. Pentru inceput va rog tare-tare frumos sa nu-mi dati incurajari sa ma obisnuiesc cu ideea si problema (am primit o multimeeee dar nu-mi tin de cald ras ) pentru ca eu chiar caut solutii nu compromisuri.

Fetita mea are aproape 8 luni. Ca si un scurt rezumat (legat de trecutul referitor la somn): a dormit din prima zi la ea in patut cu noi in camera (ziua cu lumina si zgomote, noaptea intuneric deplin si liniste, inclusiv cand se trezea), nu a avut colici, pana la 4 luni s-a trezit noaptea la 2:00 si 6:00 pentru a manca (alaptata exclusiv), dupa 4 luni a inceput sa-si schimbe ritmul de somn pentru ca o deranjau dintii care au iesit (cei de jos) la aproape 5 luni si a fost nevoie sa gasim diverse metode sa doarma noaptea (leganata, la san, cu noi in pat) pentru ca pur si simplu urla de durere si nu mergea niciun remediu. Cred ca din acel moment s-a obisnuit sa se calmeze cand se trezeste doar la san pentru ca imi face noptile un calvar! Adoarme la 21:00 si incepand cu ora 0:00 se trezeste din 2 in 2 ore iar la 7:00 e pregatita de joaca. Am incercat diverse remedii (la sfatul medicului i-am dat lapte cu cereale la ultima masa, folosesc gel gingival poate o dor gingiile, am lasat-o sa se linisteasca singura dar pur si simplu urla, o plimbam, o ia sotul si eu plec, o leganam, ii cantam) dar NIMIC nu functioneaza. Vrea la san unde adoarme dupa 5-6 minute. Am cercetat tot ce poate influenta somnul: temperatura din camera (20-21 grade), alimentatia mea, alimentatia ei, activitatile de peste zi, somnul de peste zi (de mica a dormit foarte putin, acum ziua aduna 1,5-2 ore in 3 reprize scurte), masaj cu creme care ajuta la somn, ceai in loc de san noaptea (dar nu accepta biberonul deci nu merge)...offf...am incercat TOT dar ea nu-si schimba parerea.

Poate va intrebati de ce nu vreau sa continui asa, sa o pun la san sa adoarma. Sincer, pe primul loc se afla sanatatea mea mintala. Situatia asta de peste noapte imi macina nervii in asa hal incat toata ziua sunt irascibila, daca plange putin ma enervez, uneori tip la ea, ma deranjeaza la cel mai mic lucru care nu-mi convine si va rog sa ma credeti, e copilul meu, il iubesc si nu merita asa ceva din partea mea (eu stau mai mult singura pe acasa, parintii muncesc, sotul e plecat mult, nu prea mai am cu cine sta desi am observat ca daca mai e cineva si ma iau cu vorba si cu altele nu ma mai enervez asa mult). Ma gandesc apoi la stomacul ei, nu stiu cat de sanatos e sa fie indopat noapte de noapte de 4-5 ori la 2 ore distanta.Alta problema e ca in 4 luni eu reincep munca unde am program ori de la 6:00 ori pana la 0:30 si am raspundere materiala mare asa ca noptile nedormite ma pot lasa fara locul de munca ori ma vor darma si mai mult psihic.

As dori astfel sa va intreb daca ati avut astfel de probleme si cum le-ati rezolvat. Repet, nu ma multumesc compromisurile, as vrea sa gasesc solutii.

Multumesc!
ingerash
Scris: Friday, March 30, 2012 10:49 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Suzeta ai incercat?Si nu te mai enerva si nu tipa la copil,ea reactioneaza la comportamentul tau,simte ca esti tensionata....mesele prea dese indica faptul ca nu se satura.
Ii dai piureuri,supe,sucuri de fructe si legume????
anca_eu
Scris: Friday, March 30, 2012 11:26 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/26/2010
Suzeta nu vrea. A acceptat-o vreo luna cand era mai mica si adormea doar cu ea dar de cand cu dintii nu o mai suge ci o rontzaie.

Problema nu cred ca e din alimentatia ei pentru ca mananca destul de bine: 6:00 san, 9:00 fructe/iaurt/biscuiti, 13:00 legume cu carne, galbenus, 17:00 fructe/iaurt/branzica, 20:30 san si intre mesele solide mananca san. Cat mananca depinde de dispozitia ei, undeva intre 80 si 130 de grame. Pediatrul mi-a recomandat sa-i dau cereale seara si m-am muls si i-am dat: nicio modificare doar ca mi-a crescut mie lactatia mulgandu-ma aproape o saptamana zilnic.

Stiu ca "ma simte" si nu e bine sa fiu nervoasa dar sunt om...din pacate plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.