Chestionar intrebare: Mergeti la solar?
Alegere Voturi Statistici
Da 3 9%
Nu 30 90%

Solarul...da sau nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, May 3, 2007 3:36 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
pupici
taki
Scris: Thursday, May 3, 2007 3:47 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Andismom wrote:
offf.... si eu care ma gandeam ca fug azi la solar, dupa epilat!uff m-ati facut sa ma razgandesc...

Cosmeticiana nu o sa-ti recomande epilatul si solarul in aceeasi zi. Nu ma intreba motivul pentru ca nu-l stiu si nici nu am intrebat-o. Am luat-o de buna, ca stie ea ce stie din moment ce mi-a zis asa.cyclops
TatyKS
Scris: Thursday, May 3, 2007 3:50 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Da si eu am vrut sa iti zic asta...nu ai voie pentru ca ai toti porii deschisi si poate fi periculos pentru piele...normalpupici , cum nu ai voie sa faci dush inainte sau dupa epilat cateva orepupici
taki
Scris: Thursday, May 3, 2007 3:53 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

taty wrote:
Da si eu am vrut sa iti zic asta...nu ai voie pentru ca ai toti porii deschisi si poate fi periculos pentru piele...normalpupici , cum nu ai voie sa faci dush inainte sau dupa epilat cateva orepupici

Good to know! study
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, May 3, 2007 4:03 PM
Nivel

da ma gandeam si eu ca nu merge si epilat si solar! oricum cred ca o las balta cu solarul.

acum, despre dus inainte si dupa epilat: la cosmeticiana nu ma pot duce fara dush...am facut deja ca in 15 minute decolez spre ea iar dupa...si ea imi zice mereu sa nu mai fac insa eu nu suport sa raman cu mirosul ala de ceara pe mine si cu crema de dupa epilat!ras
TatyKS
Scris: Thursday, May 3, 2007 4:14 PM
Nivel

taki wrote:

Good to know! study

thumright

Anca , daca tu nu ai probleme cu bubite si fire de par crescute sub piele , atunci e okpupici
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, May 3, 2007 4:20 PM
Nivel

taty wrote:

thumright

Anca , daca tu nu ai probleme cu bubite si fire de par crescute sub piele , atunci e okpupici

pai bube nu fac, din fericire ras insa fac uneori foliculita si e naspa. dar trece cu Mibazon, unguent pt vaci!ras

fire pe sub piele mai am ce-i drept si ma enerveaza de nu mai pot.
TatyKS
Scris: Thursday, May 3, 2007 4:23 PM
Nivel

Da stiu despre ce vorbestibanghead si pe mine ca enerveaza cel mai multtunete mai ales ca sunt al naibii de dureroase
delfinasa
Scris: Thursday, May 3, 2007 4:40 PM
Nivel

Nu sunt pro solar, bronzul natural este si asa destul de nociv pielii...eu n-am probleme cu bronzatul, ma prinde repede soarele si nu prea ma ard ca am grija sa nu abuzez...am folosit si eu lotiune autobronzanta de la L'oreal, varianta medium...ce sa zic, e destul de migaloasa aplicarea, trebuie sa intinzi foarte bine peste tot, sa fie uniform si sa stai sa intre foarte bine-n piele...trebuie avut grija la coate, genunchi, incheieturi, deoarece se pot colora mai mult si se vede nasol...cand alegeti nuanta de autobronzant, daca pielea voastra e alba-alba, nu alegeti varianta cea mai dark, ci pe cea light, care dupa mai multe aplicari o sa va dea o culoare frumoasa de bronz.
maria75
Scris: Thursday, May 3, 2007 5:19 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/28/2006
eu raspund mai greu pt ca mai ies de pe net. despre lotiunile autobronzante: cam toate sunt ok. Eu am folosit si Nivea si de la Avon. Acuma am dark medium si varianta light. Iti recomand ca prima aplicare sa o faci la un salon, nu de alta dar e imposibil sa ti iasa din prima. Dupa fiecare aplicare si intindere a cremei, dar absolut dupa fiecare, SE SPALA MAINILE( in caz contrar, vreo 5 zile o sa zica lumea ca ai spart nuci in miez de primavara). normal ca si eu am patit-o la inceput, imi iesea cu urme etc.Lotiunile sunt ok, toata smecheria consta in modul de aplicare. Atata tot. Inca ceva: cand aplici, intinzi si masezi mereu, pina simti ca nu mai aluneca mina pe piele si apoi fuga la spalat pe maini. Atentie la zonele unde se suprapun 2 aplicri, sa nu iasa cu...,,tiv". Pare mare filosofie, dar e ceva atata de simplu, insa cel mai bine se invata fie din practica, fie te invata cosmeticiana. Cand vezi crema aia...asa transparenta, zici ca nu e mare brinza. dar cand vezi cum se innegreste( daca nu te speli pe maini...)
Spre deosebire de solar( si aici e un punct minus pt lotiuni), bronzul opersista cam 3/4 zile.
Despre bronz: eu nu cred ca e in totalitate nociv. pe linga baia de soare, macar 15 min, care asigura sintetizarea vit D( sa ma corecteze un medic daca gresesc), pielea devine ft catifelata, mai ales dupa ce primul bronz se duce. Acuma daca soarele ar fi atat de nociv, inseamna ca o buna parte a populatiei de la sate, care munceste vara numai in soare, pe niste calduri de prostesti, ar trebui sa sufere afectiuni ale pielii. Ori, cel putin dintre oaenii pe care eu ii cunosc, nimeni nu a facut asa ceva. Plus ca la noi, la Sibiu, lumea merge la Ocna Sibiului si se sta in soare toata ziulica. Si asta de ani buni. e drept insa ca radioactivitatea creste si poate de aceea devine tot mai periculos.
Eu sunt pro bronzat. O piele bronzata te arata altfel, ce mai! Si machiajul e pus mai bine in evidenta, si pielea arata mai fain.
mihaela75
Scris: Thursday, May 3, 2007 5:27 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
N-am fost niciodata la solar dar sunt pro.Nu sunt prea documentata cum e cu sanatatea insa la estetica face binethumleft eu ma bronzez imediat si de la vant si iarna nu stiu ce hal de om sunt.Acum abia au dat mugurii la copaci si eu sunt deja neagra pe fata si maininervi
delfinasa
Scris: Thursday, May 3, 2007 5:47 PM
Nivel

Da, are dreptate Maria cand zice de curatarea mainilor imediat...uitasem partea asta de cand nu m-am mai "autobronzat"sic...eu n-am putut folosi manusi ca nu puteam intinde bine uleiul, iar la cat dureaza aplicarea, e imposibil sa nu ramai patata pe interiorul palmelor, cu tot cu spalat...eu m-am curatat cu lamaie si otet, frecat bine, dar parca nu-mi amintesc sa fi fost multumita de cum aratau mainile mele dupa aplicare...Maria, merci de pont, o sa am grija sa-mi spal mainile dupa fiecare aplicare din timpul operatiunii, cu toate ca ar dura si mai mult, dar daca asta e secretul sa ramai cu mainile ok, data viitoare il punem in functiune.
Aaa...si la fiecare dus se mai duce, la mine s-a dus uniform, nu mi s-au facut pete...eu nu m-am facut mult timp cu lotiunea autobronzanta, maxim o luna, in fiecare saptamana, apoi am trecut la bronzul natural...pentru mine a fost aproape un chin ca m-am facut singura, dar daca aveti pe cineva sa va ajute, merge si mai repede si mai bine si nici problema cu patarea mainilor n-o mai aveti sic.
maria75
Scris: Thursday, May 3, 2007 5:55 PM
Nivel

Eu la inceput ma patam pe maini. Acuma nu mai, gata. Cum fac eu: daca incep cu piciorul stang, sa zicem: fac pina la genunchi, ma uit bine sa vad unde m-am oprit cu aplicarea( in zona genunchiului), ma spal rapid cu sapun( pina la coate, deoarece tu nu simti, dar mai ajunge lotiune si acolo)apoi ma apuc de cealalta bucata picior, pina sus, sub...Acolo ma opresc ca fac separatsunny La cosmetica e simplu. In niciun caz cu manusi, ca se mai poate intampla sa nu simti unde ai lasat mai multa lotiune, ori ea trebuie intinsa uniform.
Mie imi ia toata treaba cam 20 de minute( cu spalat pe maini cu tot), dar am deja 2 ani de cand ma fac( la inceput ma faceam sporadic, apoi, dupa ce am nascut, mai des). Dupa ce te speli pe maini, sa le usuci ft bine, sa fie perfect uscate. Asta e mai enervant, faza cu spalatul si uscatul- restul- practicaflower
A, inca ceva, ft important: DACA AI APLICAT LOTIUNE PE O PARTE DIN CORP, AI GRIJA CA MINIM O ORA SA NU AJUNGA APA/TRANSPIRATIE IN ACEL LOC, CACI VOR IESI URME. Frecvent ma patam deoarece nu eram atenta cand ma spalam pe maini si mereu imi cadeau picaturi de apa pe picior si ma trezeam ,,bronzata cu picatele". De asemenea, dupa ce ai aplicat, daca poti nu pune textila pret de 5 minute. Dupa aceea- un tricou mai rau si pantaloni la fel. Se pateaza, e drept, dar iese fara probleme la spalat.
Cred ca de atat filosofie ti s-a acrit numai cand auzi ,,lotiune autobronzanta". Dar cum spuneam, nu e greu deloc, se aplica ca orice alta crema, numai ca din practica inveti cel mai bine.
Cristy
Scris: Thursday, May 3, 2007 6:12 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Andismom wrote:
Taty, eu ma gandeam ca poate imi recomanda una dintre fetele de aici ceva ce a folosit si merge la sigur. ca nu vreau sa fac experimente pe mine, asa cum ziceai tu de persoana pe care ai vazut-o!uff

Am folosit Loreal, a fost poate buna nu stiu, dar cand mi-am vazut picioarele era sa cad jos....plans plans plans

Nu numai ca am umblat in pantaloni cateva zile bune pe ditamai caldura, dar a trebuit sa frec cu scotch pielea sa se duca.....uff uff uff
maria75
Scris: Thursday, May 3, 2007 6:37 PM
Nivel

hohot hohot hohot Cristy, scuze, dar nu ma pot abtine. Cum ziceam, se invata din experientafirstprize Lotiunea era buna, iti spun sigurhohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.