Profil: Sofiaa
Despre
Utilizator: Sofiaa
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Tuesday, May 9, 2017
Ultima vizita: Thursday, August 24, 2017 5:09 PM
Numarul de postari: 50
[0.00% din toate postarile / 0.03 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutzele noastre dragi - 40
Postat: Thursday, August 24, 2017 4:52 PM
Buna fetelor, nu v-am scris de ceva vreme. Am o problema, care ma framanta. Am fost la eco la 16w, iar bebelusului i s-au vazut 2 chisturi de plex coroid si rinichii usor dilatati. Amandoua sunt markeri de sindrom down.
Dublu test de la
12 saptamani a iesit ok 1:10000 Ce spuneti? Ati mai auzit cazuri?
Sunt foarte ingrijorata
Subiect: Gravidutzele noastre dragi - 39
Postat: Saturday, July 29, 2017 6:40 PM
Ciao gagici, noi am fost saptamana acesta la eco. Bb are o putza intre picioare, deci o sa mai avem un baietel'yes
Eu ma bucur nespus de mult, asa sigur mai facem o fata! computerlove doamne ajuta!
Am facut morfo de 12 saptamani, os nazal prezent si pliu nuchal de 1,1. Voi ce pliu nuchal ati avut?
Burtica mea in continuare plata hohot
Postat: Sunday, July 23, 2017 3:26 PM
laura513 wrote:

Nu e chiar asa mare diferenta, acolo in ultima poza eram balonata destul de tare :))) Uite o poza de azi (20s2z) ras Oricum, abia de acum a inceput sa se cunoasca burtica, dar lumea tot nu-si da seama ca-s gravida.

Cam asa arata si a mea daca mananc mai mult intr-o zi :))))
Apropo, la 12 saptamani se vedea ok ecografia abdominala? Mie la 11 nu mi-a vazut tare multe
Postat: Friday, July 21, 2017 2:29 PM
delia.c.yaya wrote:

poi asta e primul..la 4s si 5z

E perfect! Dozeaza la 48 sa vedem cum creste.
Postat: Wednesday, July 19, 2017 4:03 PM
Andreea06 wrote:

Asta e normal, sunt 2 tipuri de dublu test (daca nu mai multe.. ), unul presupune eco si sange in aceeasi zi, intre 11s-13s+6z si celalalt presupune eco intr-o sapt (mai devreme candva parca) si sange in alta sapt la vreo 2 sapt distanta parca.

Si eu am facut tot cea in aceeasi zi ambele, dar Alexutza tin minte ca a facut cu distanta intre ele.

Unii doctori recomanda recoltarea sangelui pe la 9 saptamani, deoarece atunci se spuna ca s-ar vedea cel mai bine in sange defectele. Si ecografia la 12 saptamani. Dar nu toti medicii procedeaza la fel. Dar normal asa ar trebui, sangele recoltat la 9, si eco la 12.
Cu primul copil am recoltat la 9, acum nu am mai recoltat. Fie ce va fi! Poate fac nifty sau panorama
Postat: Wednesday, July 19, 2017 3:59 PM
Andreea06 wrote:

Nu, cele gen harmony, panorama au legatura cu varsta parca. Eu stiu ca dublu test se face, triplu test se face daca dublu test iese mai rau, fiindca nu e f sigur se mai testeaza la triplu test cand si sarcina e mai in fata putin.. si daca tot nu e sigur se face amniocenteza care e invaziva.

Nu. Panorama, harmony, nifty, sunt noua inovatie, care se face in loc de amniocenteza. Se face din sange si are acurateze de 99,9% . Nu are legatura cu varsta, sunt persoane care fac panorama sau harmony. Doar ca e foarte scump. Si eu stau pe ganduri daca sa fac dublu sau nifty. E acelasi lucru doar ca dublu nu ofera o certitudine de 99% ca si testele non invazive. Amniocenteza e metoda veche, care nu prea se mai practica decand cu analizele noi non invazive.

Mada, de regula daca ecografic este totul ok, pliu nuchal si oz nazal prezente si in parametri ok, si varsta sub 30 ani, fara antecedente in familie de copii cu sindrom, atunci nu se prea recomanda dublu test. De asta nu ti-a recomandat, mai ales ca ai o sarcina cu copil sanatos nascuta. La noi in Romania majoritatea medicilor recomanda, deoarece asa este protocolul. Dar nu este nici aici obligatoriu sa il faci.
Postat: Wednesday, July 19, 2017 3:54 PM
Dana000 wrote:

Ritm cardiac mare ar insemna BAIETEL. In rest nu ai de ce sa iti faci griji. Eu tin minte ca la eco de 7 saptamani aveam 169bpm.

Fix invers, peste tot scrie, dar peste tot ca bpm mare indica fetita! Dar sunt doar presupuneri, nu s-a putut demonstra stiintific.
Postat: Wednesday, July 19, 2017 1:28 PM
P.s depinde de medic asta cu marea. Eu am fost la 9 saptamani, cu hematom si cu un copil de 15 kile in brate. Am stat la soare si m-am bagat in mare. Nu am patit nimic... hainoroc
Postat: Wednesday, July 19, 2017 1:26 PM
AleC wrote:
Neata fetelor!
Ieri am fost la control, avem 11 saptamani. Bebe e bine, dar are 178bpm, nu e un ritm cardiac cam mare, totusi?
Putine batai de cap imi mai da si faptul ca am un mic hematom, care sper sa nu ne faca probleme...continui cu utrogestan.
Pe 31 am programare pentru morfologia fetala de trim 1, astept cu nerabdare, sa putem pleca linistiti in concediu, la munte..la mare mi-a recomandat medicul sa nu NuImiPasa
Zi frumoasa!pupici

Hello. Si noi la ultimele ecografii tot 171 bpm avem. Am intrebat daca poate fi vorba de trahicardie dar a spus ca nu, nici vorba. La inceput pot avea batai mai mari. Stai linistita. Eu luni fac morfologia de 12 si dublutestul. Sper sa fie totul ok
Postat: Wednesday, July 19, 2017 10:18 AM
Diana1489 wrote:
Buna fetele ! Am fost la doctor , am facut morfologia 2 . Am fost urgent din cauza ca am avut ni?te scurgeri maronii astazi si m-am speriat , am mers la un medic Neam? care vb române?te . Ieri Am sunat sa imi fac programare dat nu a vrut spunând ca nu ia paciente noi . Astazi fiind faza cu scurgerea m-am dus direct acolo ch tupeu . Intrun final am intrat si este totul bine cu Bebelina mea , are 230 gr si 18 s 5 z . La mine a spus ca este o problema cu arterele intrauterine si tensiunea nu prea am inteles mare lucru . Mi' a dat sa iau aspirina , una pe zi si cica ma ajuta sa se dezvolte arterele si sa nu ma umflu . Stiti ceva despre aspirina in sarcina ?

Aspirin cardio sau aspenter e exact aceeasi chestie. Ambele sunt interzise in sarcina daca nu e nevoie de ele. Probleme cu circulatia arterelor intervin cand mama are probleme de coagulare. Avand tu o problema de coagulare, circulatia in artere este grea si fatul se alimenteaza mai greu. Pentru asta ti-a dat aspirina. Eu te-aa sfatuit sa iti faci profilul de trombofilie, si dupa sa consulti un hematolog. Nu e tragedie, dar cu tratament totul este sub control. Aspenter nu se poate lua pana la sfarsitul sarcinii, posibil sa te treaca pe anticoagulant injectabil care nu ajunge deloc la fat spre deosebire de aspirina sau aspenter.Daca ti-ai face profilul de trombofilie i-ar fi mai usor sa iti dea doza de tratament.