soacre
Subiectul anterior · Subiectul urmator
christinne
Scris: Sunday, June 24, 2012 1:21 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/24/2012
Buna ziua!
Sunt mamica unui baiat de 4 ani si am probleme cu soacra.Eu stau in apartamentul meu(cumparat de mine inainte de casatorie) si sunt casatorita de aproape 3 ani in schimb soacra imi face viata un calvar. De cand s-a intors din Italia(acolo munceste si stie sa-si traiasca viata din plin si sa se ingrijeasca) il considera pe copilul meu ca si copilul ei, ii face sute de poze chiar si atunci cand eu si baiatul meu dormim apoi nu ezita sa ma jigneasca mereu:ca nu stiu sa fac mancare(desi ma descurc destul de bine la capitolul asta)si ca nu a vazut in viata ei apartament mai urat ca al meu(desi sotului meu nu i-a lasat absolut nimic si nu a venit cu nimic in casatorie.), pur si simplu ma jigneste mereu(sunt prea luxoasa ma gandesc prea mult la haine). Soacra l-a crescut singura pe sotul meu si cand nu-i convine ceva incepe sa planga in fata lui de aceea sotul meu e complet acaparat de ea si e de acord cu ce face ea, o sprijina si problemele ei de rezolvat sunt prioritatea lui.Sincer vorbind as vrea sa divortez si sa imi recapat demnitatea, sa-mi cresc copilul asa cum vreau eu pentru ca am un servici dar parca nu am curajul necesar, mi-e frica de singuratate. Ce ma sfatuiti sa fac?
ingerash
Scris: Sunday, June 24, 2012 2:00 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Tu esti stapana in casa ta,daca ei nu-i place sa plece tai-tai in Italia!
Crinutza1974
Scris: Sunday, June 24, 2012 2:05 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/19/2011
christinne, impune-ti punctul de vedere. Sotul tau trebuie sa inteleaga ca acum tu si copilul sunteti familia lui. Mama lui merita tot respectul pentru faptul ca l-a crescut singura, dar asta nu-i da dreptul sa il acapareze cu totul, trebui sa inteleaga ca din dorinta de a-l proteja ii face mai mult rau, mai ales celui mic pe care il condamna sa creasca fara tata.

Discuta deschis cu sotul tau si fa-l sa inteleaga aceste lucruri. Daca nu intelege....(crede-ma cunosc situatia foarte bine, iti vorbesc din experienta, eu imi cresc singura copii pentru ca al meu fost sot a ales sa stea cu mama lui).
Roxie
Scris: Sunday, June 24, 2012 2:11 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 8/1/2007
Soacra ta nu se mai intoarce in Italia? Pentru ca daca se intoarce, nu are rost sa iti strici tu casnicia din cauza ei, o mai rabzi pana pleaca si gata. Daca s-a intors definitiv, si are de gand sa stea la voi, ar fi cazul sa pui repede capat situatiei (adica sa locuiasca separat). Daca chiar nu are unde sa stea si trebuie sa stea la voi, si comenteaza ca tu nu gatesti bine, invit-o sa se afirme in bucatarie. Sa se faca utila.
De ce sa divortezi tu, iar copilul sa creasca fara tata din cauza... soacrei? Lupta mama pentru ce-i al tau.
bereea
Scris: Sunday, June 24, 2012 3:22 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Are dreptate Roxie: daca se intoarce in Italia, rabda pana o vezi plecata.Daca nu se mai intoarce pune piciorul in prag.Incearca sa ai o discutie civilizata cu ea, sa fii foarte ferma si sa-i explici ca iti distruge familia.Daca o doare de copilul ei va intelege, daca nu...va trebui sa ai o discutie serioasa cu sotul tau , dar intr-un moment foarte potrivit cand este fermecat de tine.Stii vorba aceea: mustele se prind cu miere nu cu otet.
christinne
Scris: Sunday, June 24, 2012 6:49 PM
Nivel

Va multumesc pentru sfaturi!Imi vine sa plang cand vad ca e cineva alaturi de mine si ca ma intelege.Ma gandeam ca eu sunt vinovata,ca poate are dreptate si ma simteam umilita, depersonalizata, cu moralul la pamant.Soacra vine de 2, 3 ori pe an si sta in Rom.cam 3 saptamani;ea are apart. ei dar cum vine cu avionul isi lasa bagajele acasa la ea si sta pe capul meu pana pleaca, spune ca vine sa stea cat mai mult cu baietelul meu nu sa ma vada pe mine.
bereea
Scris: Sunday, June 24, 2012 6:54 PM
Nivel

E singurul nepot? Daca da, e cumva de inteles, dar nu-i permite sa te critice.Asteapta sa plece si stabileste niste reguli cu sotul.
christinne
Scris: Sunday, June 24, 2012 7:23 PM
Nivel

Da, e singurul ei nepot dar in primul rand eu sunt mama lui! Cand vorbesc cu sotul meu despre comportamentul ei nesimtit, el rade si intr-un fel ii da dreptate, gaseste mereu scuze pentru ea apoi, cat e ea in tara el imi vorbeste urat fara motiv si daca-l rog sa ma ajute cu ceva se face ca nu aude dar ce spune mama lui e litera de lege.Apoi eu sunt o persoana mai introvertita pe cand el este extrovertit si stie sa se face credibil mereu chiar daca minte. Ce pot sa fac in acest caz?
ingerash
Scris: Sunday, June 24, 2012 7:44 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Cred ca mamicuta lui il incanta cu banuti si ii da lectii pretioase de parentingbataus bataus iai iai ce ar fi stat el cu mamicuta lui daca eram in locul tau,pare cam mistocar si te considera slaba....ai grija de tine,soacra pare ca are probleme cu ea insasioare
bereea
Scris: Sunday, June 24, 2012 8:32 PM
Nivel

christinne wrote:
Da, e singurul ei nepot dar in primul rand eu sunt mama lui! Cand vorbesc cu sotul meu despre comportamentul ei nesimtit, el rade si intr-un fel ii da dreptate, gaseste mereu scuze pentru ea apoi, cat e ea in tara el imi vorbeste urat fara motiv si daca-l rog sa ma ajute cu ceva se face ca nu aude dar ce spune mama lui e litera de lege.Apoi eu sunt o persoana mai introvertita pe cand el este extrovertit si stie sa se face credibil mereu chiar daca minte. Ce pot sa fac in acest caz?

Atunci relatia dintre tine si sotul tau are o problema.Candva si sotul meu isi permitea sa ma ia peste picior fata de ai lui.Doar ca eu am limba mai ascutita decat a lui si am facut la fel.(bineinteles, ca doar fata de ai lui.)l-am facut sa se simta prost si a inteles ca gresea.
tu iti cunoste bine sotul, trebuie sa-i cunosti punctele slabe ca sa vezi cum actionezi cand isi permite sa te trateza asa fata de mama lui.Nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau.E dificil.
TatyKS
Scris: Monday, June 25, 2012 9:10 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Intr-adevar este foarte dificila situatia ... in primul rand trebuie sa scapi de complexul ca o asculta pe mama mai mult . Poate doar ii face pe plac pentru ca o vede asa de rar si pe tine te sicaneaza ... cred ca tu esti singura care stie sa ajunga la punctele lui sensibile fata de tine si copil ... ca doar cu voi sta atata timp. pupici .Trebuie sa discutati foarte serios dupa ce pleaca d-na , acum cred ca e inutil. Saaau guns poate reusiti o dicutie in trei ...uff . Bafta multa !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.