Sintem alaturii de Romanii din Italia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
vanina
Scris: Friday, January 30, 2009 3:15 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/19/2008
Eu cred ca toate statele procedeaza la fel in privinta infractorilor cand e vorba de iesirea din tara.
Mela
Scris: Friday, January 30, 2009 6:00 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Bereea,si italienii sunt infractori,s-o zicem pe cea dreapta;chiar aseara vorbeam cu sora-mea,e si ea in Italia,zicea ca saptamana trecuta au arestat un italian,tot pentru viol,dar nu a fost asa mediatizat cazul. de ce? pentru ca nu era strain,mai precis nu era roman.

sa stii ca nu doar noi,cei care muncim suntem vazuti prost de straini,chiar si cei care conduc tara aia sunt de tot rasul europenilor,chiar m-a uimit cate stiu belgienii,de exemplu,despre ce se intampla in romania.
ANA MARIA STROE
Scris: Friday, January 30, 2009 6:24 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 10/16/2008
La fiecare incident in care sunt implicati romani sau tigani romani, toti sunt bagati in aceeasi oala. Dar mai exista si romani cinstiti si inca multi care muncesc din greu si stau cuminti in banca lor, pe acestia de ce nu-i dau la tv, de ce nimeni nu-i mediatizeaza, pt ca nu sunt subiect de scandal, uneori asta se cauta subiect de scandal. Si imi pare rau ca sunt prinsi in aceasta involburare oameni care au o inima mare si sunt onesti. Multi din familia mea sunt plecati in tari europene si imi pare rau pentru ei ca sunt priviti ca ultimi hoti...
Ana
Scris: Friday, January 30, 2009 8:59 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
si eu is in italia de ceva timp si sotul de 8 ani dar niciodata nu am avut probleme tot timpul am fost tratat mai frumos ca in tara...oriunde la spital la piata la magazin la farmacie peste tot in schimb cand am fost in tara vara trecuta am ramas dezamagita de cum te trateaza o vanzatoare etc cand vrei sa cmperi ceva....deci am un plus pentru italieni...si pentru ceea ce se intampla aici cu rromii astia ...la noi in zona asta se stie deja de rromi si romani asa ca nu am probleme si nu ma afecteaza!!!daca asa u primit educatie!!!pupici
carla
Scris: Friday, January 30, 2009 10:12 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2007
Pe langa mizerie,ignoranta,hotie,mita...si cate defecte mai au romanii mai e ceva foarte important,faptul ca nu suntem uniti,nu tinem unii cu altii cum tin cetatenii din alte tari.Daca am fi uniti nu i-am lasa pe altii sa ne ponegreasca,sa ne calce in picioare.Tiganii-s mult mai uniti ca noi
Ana
Scris: Friday, January 30, 2009 10:13 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2008
carla wrote:
Pe langa mizerie,ignoranta,hotie,mita...si cate defecte mai au romanii mai e ceva foarte important,faptul ca nu suntem uniti,nu tinem unii cu altii cum tin cetatenii din alte tari.Daca am fi uniti nu i-am lasa pe altii sa ne ponegreasca,sa ne calce in picioare
thumright thumright thumright thumright ffffff corect carla nu suntem UNITI DELOCCCCCCCC!!!!
bereea
Scris: Saturday, January 31, 2009 4:35 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
sami wrote:
Bereea,si italienii sunt infractori,s-o zicem pe cea dreapta;chiar aseara vorbeam cu sora-mea,e si ea in Italia,zicea ca saptamana trecuta au arestat un italian,tot pentru viol,dar nu a fost asa mediatizat cazul. de ce? pentru ca nu era strain,mai precis nu era roman.

sa stii ca nu doar noi,cei care muncim suntem vazuti prost de straini,chiar si cei care conduc tara aia sunt de tot rasul europenilor,chiar m-a uimit cate stiu belgienii,de exemplu,despre ce se intampla in romania.

Da, poate, dar italianul a facut ce a facut in tara lui.Iar daca merge in romania el nu este imigrant, este occidental, sa nu uitam asta.noi avem nevoie sa fim vazuti bine , nu ei.Iar cand se unesc 6 derbedei si violeaza si bat o fata , derbedei care au venit aici doar pentru a fura, a face rau si a bea la colt de strada , nu stiu cum romanii ar putea fi vazuti bine.si avem nevoie sa fim vazuti bine in Europa in general.

Carla , italienii care ne cunosc personal in nici un caz nu ne compara cu ei, dar tot au impresia ca romania este o tara de delincventi.Patronul meu de casa este politist si ne-a povestit ca zilnic aresteaza romani.nici nu va inchipuiti ce sunt in stare sa faca.Ne-a zis ca daca nu ne cunostea pe noi ar fi crezut cu adevarat ca Romania este o tara de delincventi.chiar si asa ne-a intrebat cum traim noi in tara numai printre hoti, prostitute, violatori, criminali.uite cum sunt vazuti romanii.
Daca ar veni unul in curtea ta si ar face numai prostii ce ai face?Nu-l arunci afara? Cu cine sa fim uniti? cu toti rai?eu am vazut cum triesc romanii - si zic romanii nu tiganii - la paraseala.nici macar nu va puteti inchipui.
Mela
Scris: Saturday, January 31, 2009 4:41 PM
Nivel

Inregistrat: 11/19/2006
Bereea,cam ai dreptate,romanii nu sunt uniti,fiecare e pentru el,pe cont propriu si inca daca reuseste,incearca sa te fure cum poate si el,chiar daca nu e tigan.cate am patit pe propria piele,cate am vazut de cand sunt aici...
Ely
Scris: Saturday, January 31, 2009 9:35 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
bereea wrote:

Da, poate, dar italianul a facut ce a facut in tara lui.Iar daca merge in romania el nu este imigrant, este occidental, sa nu uitam asta.noi avem nevoie sa fim vazuti bine , nu ei.Iar cand se unesc 6 derbedei si violeaza si bat o fata , derbedei care au venit aici doar pentru a fura, a face rau si a bea la colt de strada , nu stiu cum romanii ar putea fi vazuti bine.si avem nevoie sa fim vazuti bine in Europa in general.

Carla , italienii care ne cunosc personal in nici un caz nu ne compara cu ei, dar tot au impresia ca romania este o tara de delincventi.Patronul meu de casa este politist si ne-a povestit ca zilnic aresteaza romani.nici nu va inchipuiti ce sunt in stare sa faca.Ne-a zis ca daca nu ne cunostea pe noi ar fi crezut cu adevarat ca Romania este o tara de delincventi.chiar si asa ne-a intrebat cum traim noi in tara numai printre hoti, prostitute, violatori, criminali.uite cum sunt vazuti romanii.
Daca ar veni unul in curtea ta si ar face numai prostii ce ai face?Nu-l arunci afara? Cu cine sa fim uniti? cu toti rai?eu am vazut cum triesc romanii - si zic romanii nu tiganii - la paraseala.nici macar nu va puteti inchipui.

Bereea sunt total de acord cu tine la ce ai scris.uff .
shirel
Scris: Saturday, January 31, 2009 11:44 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Chestia asta rea valabila si in Israel acuma citiva anii in urma cand erau multi romani la lucru.Cateodata imi era rusine sa trec pe strada,romanasi nostri erau beti turta pe la colturi ,injurau se bateau si se dusmaneau tare ei intre ei.Tel-Avivul care era de obicei foarte curat in zona unde statea romani la o bericica arata ca o bodega de aia scarboasa din Romania si putzea de numa numa.
Era asa o ura intre ei ba ca unul castiga prea mult ba ca-i furase gagica intr-o seara(si asta nu vorbesc de tigani,ca nu prea erau).
Cat despre femei nici nu mai pot sa spun daca se intampla ca una vroia sa se intoarca acasa si avea locuri de munca bune le vindea pe mii de dolari la cine vroia si platea grosul.Vreau sa zic ca nu-mi venea sa cred cum pot romancele sa fie asa de rele una cu alta,sa le vanda locul de munca au intrecut orice limita.
Dar in schimb erau cunoscuti si apreciati ca fiind buni muncitori,meseriasi dar totul binenteles pina la ...bautura.

A,cand am fost in Roma am ras cu lacrimi chiar imi era dor sa ascult romaneste cand am auzit unul in mijlocul orasului ca trage bai frate o injuratura de-a noastra romaneasca de m-a dat gata.Am ras de nu am mai putut, ce fatza avem noi romanii in Europa.ras
carla
Scris: Sunday, February 1, 2009 4:51 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2007
In Germania n-am vorbit romaneste decat in prima zi,apoi mi-a fost frica si rusine.Mi-e groaza cate citesc , cate aud si vad despre romanii nostrii,oriunde s-ar afla.Am vorbit de faptul ca nu suntem uniti pentru ca la noi in oras sunt multe nationalitati si-i vad pe maghiari,pe ucrainieni,chiar si pe tigani cum tin la neamul lor,iar romanul si-ar vinde si mama daca ar putea.Iar un verb des intalnit la romani a devenit "a se descurca",nu:"AM stiut la examen",ci :"M-am descurcat",nu :"Am lucrat pentru bani" ci :"M-am descurcat eu cumva",...Bineinteles exista si exceptiilove
bereea
Scris: Sunday, February 1, 2009 4:58 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Eu nu vreau sa-mi fie rusine ca sunt romanca.As vrea sa ma pot mandri cu acest lucru.Dar, din pacate, nu-i posibil.Cat timp romanul vine in strainatate - nu ma refer la toti , bineinteles - ca sa faca rau, cat timp umbla rapanos, bea la colt de strada , injura in gura mare nu vom fi priviti cu ochi buni.Si pierdem nu numai noi care suntem in strainatate, ci si cei care raman in tara.Pentru ca atunci cand au o parere rea despre romani va fi greu sa vina sa inceapa ceva in Romania, nu?
Kiki
Scris: Thursday, February 5, 2009 4:25 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Hmmm, la ce renume avem peste tot, ma tem ca ne vom apuca sa studiem limbile tarilor in care ne vom petrece concediile, numai sa nu mai vorbim romaneste in afara tarii. Pacat! Mare pacat, caci vom fi toti bagati in aceeasi oala.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.