Profil: simmo
Despre
Utilizator: simmo
Nivel: Ambasador
Statistici
A intrat: Tuesday, June 19, 2018
Ultima vizita: Monday, January 24, 2022 7:25 PM
Numarul de postari: 824
[0.08% din toate postarile / 0.62 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 15
Postat: Sunday, June 13, 2021 7:33 AM
maria2013 wrote:

Cel mai bine functioneaza lavajul nazal cu ser fiziologic. E drept, plânge si e suparata pe mine câteva minute, dar îi este foarte bine dupa aceea si nu am grija respiratiei dificile ore bune. In trecut, am incercat ) apa marina de vreo trei feluri, Gripstop, niste picaturi recomandate de pediatra. Aveau efect doar de scurta durata.

Multumesc, maria.

Si eu ii fac sau tentativa...am toate tipurile de pompite si aspiratoare, dar fuge numai cand le vede si plange rau. Inainte ii placea sa il curat cu pompita, dar de miercuri m-a tot refuzat; mi s-a parut de atunci ciudat, iar pana vineri au inceput secretiile. Cred ca il deranja de atunci.
A trebuit sa il mobilizez ca sa pot face ceva, dar nu prea iese. Tot il aud cu nasul infundat.
De rinonef am eu o retinere din cauza la ce scrie pe prospect. Ganglionii ii are umflati. Sper sa nu faca otita si sa reusesc cat de cat sa il curat.
Postat: Saturday, June 12, 2021 1:49 PM
Mamici, de copii mai maricei, ati dat vreodata rinonef t la copii sub 2 ani ? Pe prospect este contraindicat copiilor sub 12 (din ce am observat).
Cum reusiti sa le curatati nasul ? Refuza orice tip de aspirator nazal.
Are rinofaringita, iar daca nu sta sa il curat, poate face otita.
Postat: Tuesday, June 1, 2021 12:36 PM
Anitta76 wrote:

..La voi se descurca bona sa ii dea sa manance?

Da, eu zic ca se descurca. Am observat ca daca lui nu ii convine ceva, dansa ii vorbeste mult si ii explica sau la masa ii spune ce are în farfurie ?i ce bun este. Doar ca dansa este obisnuita sa dea ea la copil si sa manance tot din farfurie. La cine a fost inainte, a zis ca asa a facut cu toti avand in vedere ca ii lua de mici (de la cateva luni pe unii). Daca al meu vede ca primeste, el nu prea mai pune mana. Asa ii face si la sot. Insa, cu mine este altfel la masa. Eu ii spun sa ia el in prima faza. Ii infig mancare in furculita si sa ia singur, il mai ajut la ciorbe.
Pranzul e dezastru cand este el foarte obosit; rar a fost cand nu a vrut sa manance nimic, l-am culcat si i-am dat la trezire. De cele mai multe ori mananca putin atunci; preferasase culce decat sa manance. NuStiu . Dar eu zic ca recupereaza la trezire (mananca fructe) si la cina. Per zi, nu as zice ca mananca putin, mie mi se pare ca e ok.
Seara la culcare a ajuns sa bea si 400 ml lapte.

Noi am zis sa luam full time din vara pe bona si vedem la anul cu gradinita. O sa incerc sa vorbesc din timp ca sa-l primeasca pentru ca pana pe 15 septembrie el face 3 ani. Mi se pare absurd ca pentru 3 zile diferenta fata de data de 31 aug sa nu il accepte o gradinita (de stat vorbesc, nu privat). La privat il accepta oricum.
Postat: Tuesday, June 1, 2021 6:53 AM
Anitta, al meu e sarac in cuvinte. Cred ca nici 10 nu spune NuImiPasa
Nu repeta dupa noi deloc, mai nou are momente cand leaga mai multe cuvinte chinezesti, incearca sa spuna ceva, dar nu inteleg nimic. In schimb are o retinere incredibila, daca vede odata isi aduce aminte si peste 3 luni.

La noi mai nou au succes pistoalele si baloanele de sapun (mai ales cu apa), a primit de la bunici, dar a vazut si in parc. In parc toate trotinetele si bicicletele le ia la rand, chiar daca nu sunt de el. In casa ii rotesc jucariile, daca le arunca ii spun ca nu-i frumos ce face, dar lui i se pare amuzant. Daca tot insista, i le strang. L-am lasat odata doar cu 2-3 jucarii de plus. De atunci nu a mai facut chiar asa. Daca se plictiseste de ele, cere sa-i drschid lada.
Stikere si colorat mai il tine ocupat cateva minute.

Cu painea, poti incerca sa ii ungi ceva pe paine. La pranz de cele mai multe ori e foarte obosit si nu mai vrea sa manance. Imi pare rau ca a stagnat la mancatul singur: nici bona si nici sotul nu il lasa sa manance singur :(
Daca e cu mine, il las sau il ajut.

De pampers nu am scapat, am cautat chilotei de bumbac pentru varsta lui, dar nu am gasit. Doar de la 2 ani în sus. Sper sa gasesc pana se face vara ca vreau sa-l dezvat de pampers anul acesta. La gradi (de stat) nu il primesc cu scutec, iar zilele trecute am aflat ca sunt primiti in prima faza copiii care fac 3 ani pana pe 31 august, iar pentru 3 zile diferenta pana face el 3 ani , il primesc in a doua faza, daca mai sunt locuri....dar la stat tot timpul duc lipsa de locuri.
Postat: Tuesday, June 1, 2021 6:37 AM
IoanaOlo wrote:
Mamici de copilasi mai maricei ma ajuta?i cu un sfat? Bebe din dotare face ce face ?i se tot love?te la cap. Ba aluneca mana de sub el cand e in 4 labe si da de parchet. Azi s-a lovit de usa destul de grav. Era în genunchi în fata usii ?i dadea cu mainile in ea(usa era închisa) i-a alunecat ?i a dat cu arcada si fruntea de u?a. Ce sa mai ?tiu sa fac cu el, ca tot în locuri periculoase trage? Oricum sfat e bine venit. Multumesc

Nu stiu cat de indicate sunt, nu am incercat, am mai vazut la mamicile care faceau blw si foloseau deoarece copii lor isi puneau mancare in cap...dar sunt niste casti de protectie in genul
Postat: Sunday, May 30, 2021 6:13 PM

Simmo cum esti,cum e mama ta?[/quote]

Buna,
Mama e imoobilizata la pat, chimio nu mai poate face, nu o mai ajuta la stadiul actual.

Asa de energic este si al meu. Dimineata sta ~2 ore afara, iar seara inca 2-3 ore. Sunt si zile cand sta mai putin daca nu ne ajuta vremea. Uneori seara nici nu mai vrea sa plece. Trebuie sa-l iau in brate. Plange exagerat cand i se ia o jucarie care oricum nu este a lui si trebuie sa inapoiem. Se tavaleste daca nu face ce vrea el...eu sincer îl las sa planga si ii spun ca nu are voie, ca se poate lovi etc, dar tot plange cu lacrimi de crocodil. Uneori imi vine mie sa explodez, gen sa tip, dar nu stiu cum de mai am puterea sa ma abtin. Acasa am mai tipat la el (la fel face, se catara peste tot), dar degeaba...e fara efect, asa ca ii distrag atentia cu altele.

Imi este greu la birou, mai ales ca mai am dimineti cand se trezeste la 05:00, iar eu nu mai pot adormi. Daca munceam de acasa era ok, dar ne-au chemat la birou mai des...sincer sunt rupta cand ajung seara acasa, uneori imi e rau de la nesomn, nu stiu de unde gasesc energie sa mai ies cu el afara seara, ma tarasc efectiv...

De 2 zile se plange de un disconfort la zona inghinala, azi dimineata era intr-un plans continuu. Pana nu i-am pus 1/2 supozitor, nu s-a linistit, iar cu constipatia el nu are probleme...maine ma duc la doctor , poate imi da sa fac un sumar, procultura...ceva ca mi s-a parut ca scaunul de azi ar fi avut mucus.
As vrea sa il vada si un oftalmolog ca tot se freaca la ochi, dar nu vad sa aiba ceva...ori e un obicei prins recent. Cand ii este somn se freaca mai des...
Subiect: Clubul aspirantelor - 86
Postat: Sunday, May 23, 2021 8:22 AM
deme wrote:
Este posibil ca de la arefam sa ai simptome ca si cum iti vine CM? Am avut niste intepaturi azi pe la ovarul dr si acum mi le simt pe aman2 cumva umflateLol + durere de spate ca la CM uff

Da, poti avea simptome de genul.
Postat: Sunday, May 23, 2021 8:21 AM
Multumesc fetelor. La asta m-am gandit si eu ca ar fi fost.

zgubyro, nu prea obisnuiesc sa fac teste mai devreme; am facut si pentru mine sunt un stres. Cu progesteronul nu am probleme, a iesit in parametrii de fiecare data. Cred ca la mine este varsta si probabil calitate slaba a ovulelor si ultima oara cand am facut amh-ul era usor sub 1.

Irina, nu am mai repetat testul. Am zis sa astept sa vad ce se mai intampla, dar a doua zi era deja unda rosie. Cred ca pe viitor o sa fiu atenta si cu ridicatul si efortul. Ce au crescut cei mici si fata. Ce trece timpul. :)
Postat: Saturday, May 22, 2021 3:47 PM
Buna fetelor,

Vi s-a intamplat sa aveti test fals pozitiv de sarcina ? Mi-a intarziat putin (gen 1-2 zile), am facut seara un test si dupa 1 minut s-a vazut usor si a doua liniuta, m-am uitat iar dupa cateva minute (sincer nu stiu sa va spun exact cat) si a doua liniuta era mai accentuata.
Insa, a doua zi mi-a venit, iar durerile de san au disparut.
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 14
Postat: Saturday, April 17, 2021 1:27 PM
Adina, eu de 2 ori m-am tuns pana la umeri de cand am nascut. Prima oara la 3 luni dupa nastere, iar a 2-a oara anul acesta.

Cand renunti la alaptat, recomand sa vezi un dermatolog si sa intrebi de apolexi. Este singurul recunoscut ca ajuta in astfel de situatii, restul sunt doar incercari. Se ia doar pe baza de reteta si trebuie respectat gramajul indicat si perioada de tratament. Dupa o cura cu el, o sa vezi ca se vor schimba lucrurile.