Profil: simmo
Despre
Utilizator: simmo
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Tuesday, June 19, 2018
Ultima vizita: Monday, June 27, 2022 5:07 PM
Numarul de postari: 1,061
[0.10% din toate postarile / 0.72 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Monday, June 27, 2022 12:32 PM
Oana.c wrote:

Da, desi in urma cu 1 sapt i s au facut in spital si era ok...si avea mucus si atunci dar nu asa mult...voi reface maine copro. Merci mult.

Te citesc si ma uimesc prin câte ai trecut/treci cu cea mică.
Îți doresc multă putere psihică sa treci peste toate aceste încercări.
Postat: Monday, June 27, 2022 12:15 PM
Oana.c wrote:
Fetelor fetita mea are scaun verde cu f mult mucus. Medicul ne a schimbat protectisul cu jarro-dophilus baby 1/4 lingurita pe zi. Uitandu ma pe net am vazut ca acesta baby se da de la 3 luni...cel infant este de la nastere.
Oare e ok sa ii iau asa cel baby???

Oana, uneori experiența medicilor ii fac sa recomande anumite pastile/siropuri chiar daca pe prospect este menționată o alta vârsta.

Eu am vrut sa iti scriu ca dacă fetita are scaun cu mucus ar trebui făcute analizele fecale sa vezi dacă iese negativ la rezultate.
Băiatul făcea cu mucus doar in erupție dentară și atunci ii repetam analizele. Știu ca nu prea e ok sa facă cu mucus. Poate sa nu fie nimic asa cum a fost și la băiatul meu, dar mai bine se verifica.
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Monday, June 27, 2022 6:54 AM
Gaby 41 wrote:
Bună fetelor!Eu pot intra pe forum doar de pe tabletă,nu mă pot conecta de pe telefon.Ieri am ajuns acasă cu micuța Ana.Este bine sănătoasă sa născut cu 2.900 grame și 48 cm la 37 de săptămâni și 5 zile.

Gaby, felicitari! Recuperare rapidă și bebe liniștit și sănătos
Postat: Monday, June 27, 2022 6:52 AM
eva.maria wrote:

Buna Simo !! Hai in grupul de pe whats app. Sau esti deja acolo ? Sa mi dau numărul sa te înscriu sau sa i dau celui care a deschis grupul.

Eu nu am intrat in concediu prenatal înainte de naștere 😂😂 am fost atât de nebuna încât m am dus pana pe 8 Iunie la munca inclusiv. Iar pe 15 Iunie am născut. Mi am luat concediul in integralitatea lui din ziua nasterii. Adică cele 126 de zile. Practic pana in Octombrie voi fi in concediu maternal si apoi voi intra pe indemnizație.

Ti-am dat pm. I-am scris și Aliciei ras

Te întreb mai multe acolo cum ai procedat.
Postat: Sunday, June 26, 2022 8:23 AM
Andreea_neacsu wrote:

voi va confruntati cu puls marit (peste 150) si respiratie greoaie ? ca eu nu mai stiu in ce pozitie sa stau sa simt ca pot sa trag aer in piept cum imi trebuie .. si e frustrant , simt ca ma sufoc cateodata ..

Și când ești în repaus este 150 ?

Eu în repaus am undeva între 110 - 120, uneori și 100. Eu am palpitații și atunci se strânge și bebe intr-o parte si simt ca respir mai greu. Dacă încep sa ma misc mai crește.
Nu am găsit solutie pentru respirație greoaie. Am oxiometru acasă și uneori mai vad ca ajunge la 93 - 94%, dar pe urma îmi revin.
Postat: Saturday, June 25, 2022 9:14 AM
Am fost și eu azi dimineață să fac testul de diabet gestational. După 30 minute am vomitat. A trebuit sa îl anulez (mi-au zis ca dacă vomit nu mai este valabil testul).
Nu ma mai duc sa îl repet; m-am saturat de atata vomitat. Săptămâna viitoare merg și la doctor și îi spun ca nu mai îl fac.
La prima masuratoare aveam 68 glicemia.
Nu am nici măcar una din caracteristicile care sa ducă cu gândul la diabet gestational. NuImiPasa
Postat: Friday, June 24, 2022 9:58 PM
Madalina.d, sa ne spui ce ai făcut ras
Postat: Friday, June 24, 2022 1:00 PM
Eva, tu ai fost cea mai harnicuta. Tu ai intrat în concediu prenatal înainte să naști? Sau ai primit concediu din maternitate, după ce ai născut?

Alice, ma bag și eu în grupul de whatsapp, dacă sunt mamici/viitoare mămici care mai vor.

Gaby mai are puțin. Dacă îmi aduc aminte, la 14 a zis ca este programata.
Postat: Thursday, June 23, 2022 8:28 PM
ANDREEA2929A wrote:

Când nu mai poți și a adormit aseaza te cu ea pe pat și pune perne stânga dreapta. Fetele o sa ți povestească ca așa dormeau cu bebeii. La Andreeax țin minte parca sper sa nu greșesc 🤦🏻‍♀️🫣ca așa ne povestea. .

Exact asa am dormit eu o perioada cu băiatul.
Postat: Thursday, June 23, 2022 8:25 PM
Oana.c wrote:
Fetelor bebelina e f meteorizata...plange de nu mai poate din cauza colicilor. Va rog spuneti mi daca ati gasit solutii salvatiare !
Momentan ii dau espumisan , protectis si easycol.
Urmeaza sa luam partaitor si centura anticolici.
Nici pt burta mea nu o pot pune ot ca se stfange ghem si racneste de ii tremura barbia. Help ca simt ca cedez eu !!!!
Pana la cate luni au avut sau pot avea bebelusii colici???

Oana, nici eu nu vreau sa descurajez, dar la băiat a ținut pana la 5 luni (la noi a durat mai mult pentru ca s-a născut si cu restrictie). Depinde oricum de fiecare copil în parte. Am încercat toate tipurile de picaturi, dar cel mai bine a mers cu espumisan și protectis.
Mult leganat pe pernă am avut in perioada respectiva, iar noaptea o perioada am dormit cu el pe burta mea (nu este o soluție ideală, uneori poate fi si periculoasă, iar atunci efectiv dormeam iepureste de teama).