Profil: simmo
Despre
Utilizator: simmo
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Tuesday, June 19, 2018
Ultima vizita: Monday, September 19, 2022 7:00 AM
Numarul de postari: 1,071
[0.10% din toate postarile / 0.69 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Monday, September 19, 2022 6:47 AM
anna96maria wrote:

Inca nu m-am gandit la nimic pentru ca atunci cand am fost gravida si am pierdut sarcina la aproape 6 luni, deja ii si alesesem un nume si ne uitasem de orice...chiar si cum sa organizam camera...etc.
Acum chiar vreau sa fac totul dupa ce se naste si stiu ca este in bratele mele.De dragostea mea si de ingrijirea mea are nevoie mai mult si stiu ca ii pot oferi asta.

Multumesc mult pentru sfaturi!
O seara minunata! pupici

Am citit postarea ta anterioara si te inteleg perfect. Si eu am pierdut o sarcina, dar nu era asa avansata.
Cat am stat acasa am citit multe articole de bebelusi, iar lucrurile esentuale le-am luat dupa ce am facut 36s. Nu am organizat nicio camera a copilului (oricum spatiu nu imi permitea decat sa stea cu noi in dormitor), am luat un singur set de haine ca sa am la externarea din spital, scaun auto ca sa am cu ce sa transport copilul acasa. Nu am vrut sa primesc niciun cadou în avans pentru bebe (nici nu vroiam sa aud de asa ceva).
Carut de bebe, pompa san, aleze etc. (si alte lucruri elementare; pampers a luat sotul cat am stat în spital); am luat dupa nastere. Si sexul copilului l-am aflat la nastere. Ma interesa sa fie sanatos. Am ales cu sotul un nume de fata și unul de baiat în ultima luna de sarcina.
Dacă ai o viata mai activa, timpul pare ca trece greu. Eu mai citeam beletristica și am mai umplut din timp.

Câte săptămâni ai acum ?
Postat: Sunday, September 18, 2022 8:35 PM
anna96maria wrote:

Vreau sa intreb, pentru ca imi este foarte pofta de vin dulce, pot gusta macar 20-30 ml?
Stiu ca e ciudat, dar am vazut atatea filme in care se bea vin, de imi lasa gura apa si sunt persoana care nici ocazional nu bea alcool.

Eu nu consum alcool deloc, dar cand eram însărcinată cu băiatul îmi plăcea mirosul de vin. Mai consuma ocazional soțul, iar eu ii adulmecam paharul Lol Nu stiu daca ajuta sau mai rău îți lasă gura apă.

Mai poți în perioada aceasta de repaus sa cauți informații despre noi născuți, gen scoica/scaune auto acreditate adac, caruturi, pat de bebe, somnul bebelusului în primele lui, alaptare etc. Obiecte materiale nu trebuie sa cumperi acum, poți urmări ofertele și sa iei la momentul potrivit (eu am cumpărat esentialele in luna a 9-a de sarcina, cu 2 săptămâni înainte să nasc).
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Sunday, July 24, 2022 8:53 AM
Lyli wrote:

Buna la noi nici macar unul ,gingia nu da semne insa avem alta problema bebe nu vrea sa stea in fund se trezeste de 3 ori pe noapte si refuza orice mancare in afara de fructe si iaurt am numai nervi zilele astea si oboseala acumulata maximmmm.

Baiatul a stat singur în fundulet la 8 luni (destul de tarziu). Cred ca nu prea ii plăcea poziția, dar în schimb mergea dea buselea și se agata cu mâinile de pat ca să stea în picioare.
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Saturday, July 16, 2022 9:46 PM
Cristina.M wrote:
Mulțumesc,Simmo pt răspuns. Chiar am întrat zilnic sa vad dacă mi-a scris cineva. Numai cine trece prin asa ceva înțelege. Deci nu ai luat tratament.Doar ședințe la psiholog. Eu ma tem ca în sarcina oricum mai creste puțin tensiunea și dacă mai creste și pe stres sa nu fac rău copilului. Din cauza asta am amânat mereu. Oricum sunt pe ultima suta din cauza vârstei.Poate ma întărește Dumnezeu și îmi fac curaj măcar sa încerc ,ca de rămas insarcinata e alta poveste ...la 42.Am vrut sa știu părerea altor persoane care s- au confruntat cu asa ceva și dacă sarcina le- a făcut mai puternice.

Fara tratament, doar câteva ședințe la psiholog.
Doar în cazurile grave dau tratament, dar la mine nu era cazul. Și oricum, un psiholog bun , înainte sa prescrie rețetă face ședințe și terapie cu persoana respectiva ca să învețe să se calmeze singura atunci când trece printr-un episod de panică. Iar pastile cu greu ma convingi pe mine sa iau; nici pentru o banala răceală, eu nu iau.
Mai mult copilul m-a făcut mai puternică dupa ce am născut pentru ca nu aveam de ales, trebuia sa încep sa ies afara cu el după ce au eliminat din restricții treptat. Imi instalasem pe telefon o aplicație cu gps și îi spuneam soțului sa se mai uite din când în când pe unde sunt sau sa asculte în jurul meu sa vadă ca sunt bine (aplicația avea posibilitatea sa auzi live ce se întâmplă în jur). Când am reînceput munca nu aveam de ales și trebuia sa ies din casă sa plec cu metroul. Și acum îmi este groaza de metrou. Dar nu am încă starea aceea de a intepeni. Îmi tot repet în gand ca trebuie și alta varianta nu există.
Este o proaspătă mamica în grup care a născut acum la 42 ani, deci mai sunt cazuri. Cu putina încredere, poate veți reuși Hands
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Saturday, July 16, 2022 8:47 AM
Cristina.M wrote:
Buna ,fetelor! Sunt Cristina,am 42.Imi doresc foarte mult al 2 lea copil dar încă nu am încercat pt ca am ceva probleme de sănătate plus niște atacuri de panica din cauza unei perioade stresante prin care am trecut acum 2 ani. Va rog din suflet sa 'mi dați un sfat,cele care v- ați confruntat cu asa ceva,poate ma învățați cum sa trec peste și sa fiu mai puternica. Am pierdut 2 ani în care as fi putut sa fac surioara mult dorita a fetitei mele. Îmi pare asa rau...Va urmăresc, va susțin și va admir! Va pup fetelor! Aștept sfaturile voastre cu nerăbdare!

Cristina, sper sa apuci sa citești mesajul meu având în vedere că scriu târziu.
Eu am avut și încă mai am atacuri de panică. Au început când eram gravidă și mi s-a făcut rău la metrou de 2 ori și nimeni nu m-a ajutat. Or fi zis ca sunt beata/drogata, habar nu am. Odată am sunat singura la salvare și am leșinat în timp ce vorbeam.
Pe urma a venit pandemia și am stat cu un bebe închisă în casă luni.
Mi-a fost frica sa mai ies afară (știu ca suna ciudat, dar efectiv îmi era frica sa ies singura).
Înainte de episoadele acestea am fost la psiholog, inițial cu alte discuții legate de cuplu. Atunci mi-a confirmat ca sunt o persoana mai anxioasa și am învățat cum sa îmi gestionez din sentimente.
Dacă aveam un episod, îmi spuneam în gand ca sunt o persoana puternică și ziceam 'Tatal nostru' pana ma linisteam și îmi trecea senzația.

Pentru cei care au atacuri de panica trebuie sa găsească varianta lor de a se calma. Dacă nu reușești singura, apelează la un ajutor. Nu este rușine. Ajuta și te face sa înțelegi mai bine prin ce treci. Mai ales sa calmezi toate starile prin care treci atunci (respirație grea, palpitații, ameteli, transpirație etc.).
Postat: Monday, July 11, 2022 8:12 AM
ria wrote:

Ma bucur mult pt tine ca te simti bine. Acru incerc si eu sa mananc, mi-am luat azi la munca ceva carne cu muraturi si carnea nu cred ca am putut sa mananc mai mult de 2-3 guri, in schimb asa bine au alunecat castraveciorii murati... deci cred ca o sa iti urmez exemplu si sa mananc si eu muraturi. Nu ma asteptam sa am greturi si simptome asa de tarziu...

La mine la baiat au apărut la 8s. Aveam grețuri și înainte, dar de la 8s am început să vomit mult de tot. Am stat internata în spital; am facut perfuzii pana la 20s.
Îmi repetam de fiecare dată dacă am simptome de genul, sarcina evoluează. Statistic/științific vorbind, foarte rar se pierde o sarcina dacă ai astfel de senzații. Fiecare medic îmi spunea același lucru când ajungeam la camera de gardă.
Carne am mamcat după 4,5 luni, în rest nu o suportam.
La sarcina actuala am 28s si nici acum nu suport carnea. Nu pot manca. Am încercat de vreo 3 ori și am luat 2-3 înghițituri în silă.
Postat: Saturday, July 2, 2022 8:57 PM
wannabemom wrote:
Daca a mai trecut cineva prin asta si ne poate da un sfat... as aprecia tare mult. Va multumesc! Buddy1

Pentru deshidratare poți sa ii dai săruri de rehidratare; eu am avut de la sun-lyte.
O săptămână abia daca gusta ceva, nici măcar lapte nu vroia. Dupa ce își revine, va recupera (o sa vezi ca va avea o perioada când va manca mult mai mult decât de obicei, după care se reglează).
Postat: Thursday, June 30, 2022 5:23 PM
Andreea_neacsu wrote:
abia acum am plecat de la monitorizare , a fost superrrr aglomerat , am innebunit stand acolo .. am ajuns la 10;00 caci a fost mai liber drumul decat ma asteptam .. a ramas sa merg si marti iarasi , dar ma duc la 11:30 , 12 fara , ca sa nu mai stau 1000 ani pe scaun la rand
totul e bine , a ramas nasterea tot pe 8 iulie

Ce puțin mai ai și tu Big Surprise
Postat: Wednesday, June 29, 2022 7:51 AM
Lyli wrote:
Fetelor intrebare, bebe meu e la 2 mese de acum , as vrea dimineata sa i dau iaurt cu fructe, fructe papa iaurt inca nu am incercat oare il pot introduce ? Pediatrul e in concediu la ultima vizita mi-a zis sa i bag branzica proaspata facuta in casa , am incercat si a refuzato de 3 ori in orice combinatie , ma gandeam oare si iaurtul trebuie sa il fac in casa sau i pot da de la nesle acelea de bebe 6 luni ? Voi cum ati facut ?

Lily, iaurt sa cauți din acela natural (care sa conțină doar lapte). Cel de la Nestle 6 luni are agent de îngroșare și zahar în el. As evita agentul de îngroșare la copil asa mic.
Băiatul târziu a acceptat iaurtul și branza (prima oara făceam în casă, iar ulterior am luat din comerț iaurtul - nicio varianta nu a vrut pana pe la vreo 8 luni; branza de casă i-am făcut pana la 1 an).
Postat: Tuesday, June 28, 2022 9:56 AM
Gaby, cum este acomodarea ?