Si daca Dumnezeu nu exista ...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:31 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
eu nu vad nici o discriminare intre barbat si femeie;Dumnezeu a creat-o pe Eva din coasta lui Adam ca semn de echilibru,de egalitate intre ei.nu a facut-o din capul barbatului,ca sa nu fie condusa de el,nu a facut-o din picior,ca sa nu fie calcata in picioare,supusa,batjocorita,barbatul trebuie sa respecte femeia,sa o considere egala lui,asta promoveaza religia ortodoxa,asta ne-a spus preotul cand ne-a cununat.
shirel
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:37 AM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
vanina wrote:

In Biserica Ortodoxa femeia nu are voie sa intre decat dupa cele 40 de zile de la nastere si dupa ce i se citesc molifte(de catre preot) la intrarea in biserica. Din cate stiu eu lauzele sunt considerate murdaretoanerele , sau ceva de genul asta.

Spune tu crezi ca aiurea curge sangele ala din noi dupa nastere,nu ne curata de ceva?medical eu intreb,deci da fizic avem nevoie de curatare deci corpul are nevoie de curatare este normal ca SI SUFLETUL are nevoie de o curatenie ,o linistire cunosti cum santem dupa nastere ce stari depresive?
deci fiecare religie are tecnicile ei de curatenie ,noi mergem la mikve o baie cu apa de ploaie care cica ne curata dar asta NU inseamna ca lauzele sunt murdare ca nu sunt femeii bune ,normele moderne sau frumoase!sic Si preotii sunt oamenii lui D-zeu exact ca noi ei fac ritualul pe care l-au invatat si primit de la stramosi,dar nu stau la intrare la biserici nu din ceea ce stiu eu sic ras sa controleze fiecare femeie in parte daca este in timpul menstruatiei sau dupa 40 de zile exact nimeni nu verifica exact asta
madanuta
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:37 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/26/2007
Nu mai inteleg nimic din acest topicfool fool fool

Crestinii cred in Trinitate: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. Acestea sunt cele trei "persoane" ale Dumnezeirii. Dar nu persoane omenesti, ci dumenzeiesti. Asa ca, la creatiune, au fost participante toate trei.
Eu cred ca mintea noastra omeneasca e linmitata in a intelege tot despre Dumnezeu. Este greu sa intelegem cum Fiul a ales sa ia chip de om, sa moara si sa mantuiasca pe om. Om, care a ales sa nu asculte de Dumnezeu si sa pacatuiasca. Jertfirea pe Cruce a Domnului Isus nu poate fi inteleasa decat prin cea mai mare IUBIRE. Numai prin jertfa crucii suntem mantuiti.

"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumenzeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut" Genesa 1.27

Hristos, singurul Fiu al lui Dumnezeu era una cu vesnicul Tata - una in natura, in caracter si in scop - singura fiinta care putea intra in toate sfaturile si planurile lui Dumnezeu. Obarsia Lui "se suie pana in vremuri stravechi, pana in zilele vesniciei" (Mica 5.2) Fiul Lui Dumnezeu, El insusi declara despre Sine: "Domnul m-a facut cel dintai dintre lucrarile Lui. Eu am fost asezat din vesnicie...cand a pus temeliile pamantului, eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui...(Proverbe 8.22-30)

ingerash
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:41 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
madanuta wrote:
Fiul Lui Dumnezeu, El insusi declara despre Sine: "Domnul m-a facut cel dintai dintre lucrarile Lui. Eu am fost asezat din vesnicie...cand a pus temeliile pamantului, eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui...(Proverbe 8.22-30)

Da asa este!Isus a fost de la inceput langa Dumnezeu si mai intai au creat lumea spirituala si apoi materialahearts
madanuta
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:44 AM
Nivel

Referitor la discutia despre discriminare, eu cred ca daca si sotii si sotiile, impreuna ascultam de aceste versete, in casele noastre ar fi Raiul pe pamant. Dumnezeu n-a dorit ca viata pe pamant sa fie cun callvar, noi suntem in mare parte vinovati ca e asa.

Efeseni 5:22 Nevestelor, fiti supuse barbatilor vostri ca Domnului;

Efeseni 5:25 Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea,

shirel
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:44 AM
Nivel

vanina wrote:
sorry
Ideea era ca Isus fiul lui Dumnezeu e tot barbat, nu femeie. De ce nu a avut si o fiica ras ? Toate rolurile din Biblie sunt ale barbatilor...

Ce vorbesti?Cine a fost Sara,Leea,Rachel si fecioara Maria pana si Muhamad a respectat toate femeile cu care a trait!Nu mai spun am un milion de exemple sa-ti dovesti ca cea ce cunsti tu din biblie este o interpretare falsa.Auzi chiar ma bucur ca esti atee ca daca una care crede ar vedea asemenea lucruriile ar fi tare straniu!
madanuta
Scris: Thursday, April 22, 2010 10:50 AM
Nivel

shirel wrote:

Ce vorbesti?Cine a fost Sara,Leea,Rachel si fecioara Maria...

Adaug: Rut, Ana, Tabita, Estera...sunt doar cele care imi vin acum in minte...Ar trebui sa ne uitam la vietile lor si sa invatam...
vanina
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:00 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/19/2008
Am uitat sa precizez ca din Noul Testament.
shirel
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:10 AM
Nivel

vanina wrote:
Am uitat sa precizez ca din Noul Testament.

In noul testament nu a mai fost necesara aceasta reluare a situatiei femeii era destul de explicata in vechi ,dar felul in care Isus a privit si ajutat o curva dovedeste totul plus fecioarei Maria i s-a pastrat un loc foarte bine stabilit si de clasa sociala sic ras in Noul Testament.
Si plus de asta sunt si curve de lux pline de respect in ziua de astazi nu?ras si tot femei se numesc!
madanuta
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:27 AM
Nivel

Iisus Hristos nu a respectatat-o pe Maria Magdaelan pentru ca era curva.

A spus celor care voiau sa o omoare cu pietre: "Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea."

Apoi i-a zis:"Du-te si sa nu mai pacatuiesti."
ingerash
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:27 AM
Nivel

vanina,citeste despre Miriam,Debora,Hulda,Ana,Rebeca,Elizabeta si Maria...sa vezi ce chemare de la Dumnezeu au avutangel
vanina
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:34 AM
Nivel

Legat de Maria Magdalena sunt mai multe versiuni. Si toti discipolii lui Isus sunt barbati...
Shirel daca femeile au atata putere spirituala(sper ca am inteles bine) de ce nu pot fi preoti?
ingerash
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:40 AM
Nivel

vanina wrote:
Legat de Maria Magdalena sunt mai multe versiuni. Si toti discipolii lui Isus sunt barbati...
Shirel daca femeile au atata putere spirituala(sper ca am inteles bine) de ce nu pot fi preoti?

Daca esti sotia preotului esti propriu-zis preoteasa.Preoteasa are rolul de a-l ajuta si de a-l seconda pe preot, ea nu se poate substitui preotului si nu poate sa indeplineasca slujirea acestuia.
madanuta
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:40 AM
Nivel

vanina wrote:

Peentru ca asa a zis Dumnezeu. PUNCT (pentru mine e clar) Iar vin cu problema ascultarii.
vanina
Scris: Thursday, April 22, 2010 11:44 AM
Nivel

Si mai ziceti ca femeile nu sunt discriminate!sorry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.