Sfaturi practice pentru ingrijirea copiilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, October 14, 2007 1:57 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
poate suna cam...general dar ma gandeam ca ar fi bine sa avem un topic unde sa punem sfaturi cu privire la anumite lucruri pe care le facem pentru copiii nostri si care pe noi, cele care le postam, ne-au ajutat si ni se par utile. de ex: retete de "leacuri babesti" pentru unele afectiuni, ponturi in ingrijirea copiilor etc. cu precizarea ca este bine si "frumos" sa spunem in detaliu si cum ne-au ajutat pe noi (deci sa fie incercate de noi si nu doar din "auzite") si de la cine stim (sa precizam sursa).

o sa incep eu:

1. cand copilul este in eruptie dentara si are dureri, pe langa clasicele "calmante" (nurofen, panadol, novocalin supozitor sau gel de dentitie), se pot pune in fiecare urechiusa si cate 2-3 picaturi de OTOCALM, picaturi de urechi. asta pentru ca nervul care este responsabil de durerea aferenta eruptiei, trece aproape de cel care duce la ureche si copilasul dezvolta si dureri de urechi. eu asta o stiu de la o pediatra la care noi mergem mai nou si mi-a recomandat sa fac chestia asta. si se pare ca functioneaza. desigur, intrebati medicul curant inainte. asa mi se pare cel mai corect.

2. sirop pt "curatarea" gatului in episoadele de tuse la copii: doua lamai se oparesc in coaja in apa colotita timp de 2 minute. se scot, se taie in doua, se storc. sucul lor se amesteaca cu o parte egala de miere poliflora (este f important sa fie poliflora) si se adauga la acest amestesc si doua linguri de glicerina simpla (luata din farmacie, atentie, nu glicerina boraxata ci simpla!). amestecul se da copilului in cantitate de o lingurita la fiecare ora (cand este treaz) pentru a-i facilita curatarea de "mucozitati" din gat si expectorarea lor. reteta o am de la un pediatru la care am fost cu Andi pe cand umblam sa ne rezolvam problema cu piocianicul. si a functionat f bine la noi.
cute_babies_of_mine
Scris: Sunday, October 14, 2007 3:45 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Wow! Al doilea sfat chiar m-a lasat cu gura cascata! Multumim!
sousourel
Scris: Sunday, October 14, 2007 5:31 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Si pe mine primul! Nu e sigur ca nu o incercuff la ce necazuri avemplans
Andi&Mariuca
Scris: Monday, October 15, 2007 1:52 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
mult succes fetelor si sa imi ziceti daca au avut efect!

Mada, ce e cu V? are dureri de la eruptie? incearca cu Otocalm, vorbeste eventual si cu medicul inainte si sper sa va fie de ajutor!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.