sexualitate

Options sexualitate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simona
Postat: Friday, October 30, 2009 6:41 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna ..sunt simona si am o fetita de 5 ani si 6 luni..am gasit-o de doua ori intro saptamana cu mana la "pasarica" ... prima data m-am facut ca nu vad ...dar a doua oara ..mi s-a parut deja prea mult si prea repede intrun interval scurt de timp...nu m-am enervat dar am incercat sa aflu ce o indeamna sa se poarte asa... raspunsul a fost sec...imi place si asa am vrut eu... am ramas fara replica ..trebuie sa invat sa reactionez in situatii de genul asta ...ca m-au luat pe neve rau de tot..
closedtopic
Maria & Mario
Postat: Friday, October 30, 2009 7:11 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Interesant !

Am cunoscut si eu o pustoaica de un an care seara , la somn, se " legana " cu perna intre picioare . S-a dezvatat foarte delicat, cu dragoste multa si rabdarea din partea parintilor.
Cred ca e un instinct !

Acum varsta difera , fetita ta face constient .... nu stiu ce sa spun !

ma_mi41
Postat: Saturday, October 31, 2009 2:43 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna, Simona. Fetita ta nu te-a mintit cand ti-a raspuns, iar reactia ta este cea pe care o au majoritatea parintilor.
E bine sa stii ca in general, intre 3 si 5 ani, jocurile, intrebarile si activitatile cu conotatii sexuale sunt mai frecvente (masturbare, jocuri sexuale intre prieteni sau frati, explorare reciproca, dorinta de a atinge partile "speciale" ale corpului parintilor, comentarii si intrebari despre sexualitate).
Ti-as putea spune mai multe, insa nici tu nu ai dat foarte multe detalii, asa ca nu stiu pe ce anume sa insist. In mare, ar trebui ca in primul rand tu sa afli mai multe despre asta, sa ai o discutie despre intimitate, depre ce e permis sa se faca si in ce conditii. E putin mai delicat pentru unii parinti dar nu imposibil. Daca ai nevoie de alte informatii mai punctuale poti sa ma intrebi.
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, October 31, 2009 2:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Asta-mi aminteste despre o emisiune a lui Oprah cand o doctorita care mi-e draga, Laura Berman sfatuia mamicile sa invete fetitzele sa se descopere. Nu stiu daca a mai urmarit cineva emisiunea cu pricina dar m-am distrat nespus, asta-i alt subiect la care nu m-am gandit niciodata sa-l abordez cu Alex si nici nu prea ma vad facand-o.

Mult succes Simona, chiar nu stiu cum as proceda in locul taufool
ingerash
Postat: Saturday, October 31, 2009 3:37 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Ionut mai pune mana pe...din cand in cand,stanjenitor este cand o face pe drumnervi Este perioada cand se descopera,ceva natural pentru ei,pentru noi parinti...uff uff uff
zaza_
Postat: Sunday, November 1, 2009 9:17 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
E un lucru normal la varsta ei. Trebuie doar sa discuti cu ea despre ce inseamna intimitate, ce nu se face in public, ce parti ale corpului poate sa atinga la alte persoane. Nepotul meu la 4 ani a pus-o pe mama, adica pe bunica lui sa-i arate daca ea nu are cuc(ca sa zic asa) si pana nu i-a aratat nu s-a lasat. Nepoata mea avea in clasa a doua(9 ani) ora de sexologie, si stie despre aparatul reproducator tot ce trebuie. Bineinteles si despre igiena...
In fine. Nu trebuie sa te sperii de ce se intampla. Fii apropape de fiica ta! Este foarte important sa fii acum, va avea mare repercursiuni asupra relatiei dintre voi, cred eu.
shirel
Postat: Thursday, November 5, 2009 10:12 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Si eu sunt de parere ca masturbarea la copii este ceva foarte normal,dar trebuie vorbit despre asta deci stai de vorba cu fetitza ta ,ce simpte si explica-i chiar si ce parere ai tu despre asta ,normal ca nu se obisnuieste de a se face asta in public ,de asemenea explicai normal ca pe intelesul unui copil de 5 ani despre organele genitale ale femeii si ale baietilor.si Eden vroia intr-o zi sa faca pipi ca taty pe care l-a prins odata din picioare asa ca i-am explicat despre noi fetitele cum facem pipi si cum Oshry ca face pipi ca taty si ca mami are Cm o data pe luna ,nu care cumva sa aiba vrodata trauma daca vede ca nu ma simpt bine deci se poate explica in termeni pe care ei sa-i inteleaga si cu care sa inteleaga si sa-i intelegem si noi pe ei.eu am si o carte pentru copii foarte frumoasa care explica totul pana si nasterea exact pe limbajul pe care ei il inteleg.
cum as proceda ,cred ca nu as face-o sa inteleaga ca face ceva iesit din comun ,fiindca nici nu cred ca face asta ,sunt mai mult ca sigura ca fiecare dintre noi a incercat macar odata sa faca asa ceva ras (hai nu ma injurati acuma stiti ca sunt prea deschisa deobicei )ca atunci este mult mai rau si cine stie unde s-ar ajunge de obicei cand le interzici un lucru din frica ei tot mai mult il incearca.
Asteptam vestii de la tine cum ai rezolvat problema si succes totul va fi Ok,nu te ingrijora !computerlove computerlove
Lilly of the valley
Postat: Friday, November 6, 2009 8:43 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
zaza_ wrote:
Nepoata mea avea in clasa a doua(9 ani) ora de sexologie, si stie despre aparatul reproducator tot ce trebuie. Bineinteles si despre igiena...

sunt off topic, dar chiar ma indoiesc de afirmatia asta. sorry In Romania nu exista ora de sexologie la clasa a IIa, iar despre aparatul reproducator se invata doar in linii mari abia in clasa a VIasorry
zaza_
Postat: Friday, November 6, 2009 8:08 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
mariuta wrote:

sunt off topic, dar chiar ma indoiesc de afirmatia asta. sorry In Romania nu exista ora de sexologie la clasa a IIa, iar despre aparatul reproducator se invata doar in linii mari abia in clasa a VIasorry

Nu in Romanaia, e adevarat.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed