Sentimente si trairi ale mamicilor aflate pe ultima suta de metri
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, February 26, 2006 8:00 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ce sentimente si trairi va incearca acum, pe ultima suta de metri (sapt 35 - 40) ?
taki
Scris: Sunday, February 26, 2006 12:44 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Eu azi am intrat in 36 de saptamani si abia stept sa nasc, sa-mi vad printesa.
Camera ei este pregatita, am cumparat aproape tot ce mi-ar trebui sa o ingrijesc, dar lipseste Sasha.
Papa de fiecare data cand vine de la serviciu, prima data pupa burtica si apoi pe mama, stam in pat si vorbim despre cum o sa fie viata in 3, totul o sa se schimbe, dar bineinteles ca eu...deocamdata nu-mi dau seama ( cu adevarat ).
Sasha de cateva zile, nu mai misca asa mult, mai mult imi da niste lovituri din cand in cand...de abia astept sa vina.
Cu toate ca am sa nasc natural si fara anestezie, sunt speriata de nastere, dar toate trecem prin aceste stari, si ma gendesc eu asa...sufar 1 zi, ma lupt cu chinurile posibile si imposibile, dar dupa o sa o am pe printesa langa mine si totul o sa fie ok.

Ce pot sa spun decat ca sunt nerabdatoare sa-mi vad printesa si sa formam intr-adevar o famile.
AdrianaC
Scris: Sunday, February 26, 2006 12:50 PM

Taki, dupa tickerul tau ai intrat chiar in saptamana 37, nu 36 !

Ia vezi cum iti faci calculele sa nu te ia prin surprindere :ras:
taki
Scris: Sunday, February 26, 2006 12:57 PM
Nivel

Am intrat in saptamana 36/37, sper sa ma ia prin surprindere, dar stii ca atunci cand asptepti nu vine, ei bine eu inca nu ma gandesc, tot imi zic ca mai am pana la 40 saptamani sau chir prelungiri.
Anaida
Scris: Sunday, February 26, 2006 1:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Ce placut e sa-mi amintesc de vremurile alea!!! Desi atunci abia asteptam sa-mi vad bebelusul in brate! Stiu ca atunci oscilam intre nerabdarea de a-mi vedea puiul si gandul ca, cu cat sta mai mult acolo, cu atat e mai bine pentru ea.
codruta
Scris: Sunday, February 26, 2006 3:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
imi amintesc ca la mine au fost 101 metri...Cata nerabdare si medeea se lasa asteptata...Parca au trecut cativa ani de atunci dar de fapt nu-s decat 2 luni si-un pic..
Pe ultima suta nu mai conta durerea, nimic...vroiam doar s-o vad si s-o tin in brate nu mai conteaza prin ce trebuia sa trec ca sa ajung aici.
Hai taki, ca mai ai putin bravo
taki
Scris: Sunday, February 26, 2006 5:16 PM
Nivel

Sper sa mai am putin ...
Nu pot sa merg dreapta ( adica poate pot, dar cine incearca :compress: ), simt cum mai are putin si-mi " cade " burta. Si, stau numai pe scaun sau in pat, evit sa stau in picioare ca mi-e frica sa nu simt iarasi acea presiune de care vorbeam mai inainte. pale
AdrianaC
Scris: Sunday, February 26, 2006 5:28 PM

Haide taki !!! bravo bounce bravo

Inca putin !
taki
Scris: Sunday, February 26, 2006 6:44 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Haide taki !!! bravo bounce bravo

Inca putin !

Aici vad ca se vb serios...eu sunt super linistita, sper sa nu nasc...deocamdata.
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, February 26, 2006 7:35 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Ce a trecut timplu! deja ai 37 saptamani! parca ieri eram si eu cu burtica la gura! iti tin pumnii si vei vedea ca totul va fi bine... intr-adevar nerabdarea si curiozitatea sunt f mari si te macina....dar, sa stii, draga mea, ca adevarata provocare incepe din ziua in care iti tii puiul in brate.. si cand iti spun ca e o provocare, vorbesc serios si chiar e! meseria de mama este cea mai grea... eu una nu ma asteptam sa fie atat de greu... e frumos is imi dau lacrimile cand ma uit la ce am "facut" 9 luni... dar imi dau lacrimile si in fata acestei enorme provocari si pt ca sunt momente in care ma pierd si nu mai stiu ce sa fac... cred ca este firesc pt primul copilas... iti doresc sa ai parte de o nastere cat mai usoara si sa te acomodezi repede cu puiul tau!
Elia
Scris: Monday, February 27, 2006 2:17 AM
Nivel: Guest

Eu ma simt ca o balena, desi nu m-am ingeasat foarte mult, am un burtoi cat toate zilele si cum fac 3 pasi, cum simt nevoia sa ma asez. Mai am 3 saptamani, maxim, la mine nu se pune problema de prelungiri, asa ca maxim 3 saptamani mai am ca burtica, poate numai doua...Deja mi-e foarte greu, m-a apucat si frica, nici nu am terminat toate cuparaturile, inca nu mi-am facut valiza pt maternitate si acum ma misc asa greu ca nu stiu cum o sa le fac pe toate. Mi-e si frica de cum o sa fie cu doi copii, de cum o sa reactioneze John, de cum o sa ne descurcam, de cum o sa se schimbe reatia dintre mine si sotul meu...cred ca hormonii astia o iau razna de tot acum spre sfarsit.
AdrianaC
Scris: Monday, February 27, 2006 6:50 AM

Lasa freedelia, ca balena se simte foarte bine (e adevarat ca in apa, nu pe uscat) si o sa treaca perioada asta si apoi o sa te uiti cu dor inapoi. savureaza fiecare perioada asa cum e ea, cu avantajele si dezavantajele ei. Principalul avantaj acum e ca bebe inca e la purtator :ras: .

Frica nu e buna, da-o deoparte si gandeste-te ca totul o sa fie bine, cum altfel ?

Bagajul ar fi bine sa il cam faci de acum...

Cat de restul intrebarilor, sunt normale, si eu mi le-am pus, cred ca si Anaida si toate celelalte mamici de 2 sau mai multi copii. Totul o sa fie bine, o sa fie o perioada de acomodare, clar, dar timpul zboara asa de repede !!!

Iti tin pumnii si sunt aici pentru suport !sunny
Elia
Scris: Monday, February 27, 2006 7:52 AM

Saru mana de suport, nu stiu ce m-as face fara voi. Mai ales ca sotul meu, in loc sa fie tare, e asa de tensionat de mai trebuie si cu el sa calc ca pe oua, ca pluteste tensiunea in aer. Cred ca e el mai tensionat si mai speriat decat mine.
AdrianaC
Scris: Monday, February 27, 2006 7:56 AM

Pai stii cum se zice, daca pentru femeie fiecare copil e un castig, pentru barbat e o pierdere.

El pierde din afectiunea sotiei, care era de 100% initial si trece pe locul 2, 3, depinde cati copii sunt, are mai multe griji, responsabilitati, indatoriri...

Asa ca il inteleg si pe el.
iman99
Scris: Monday, February 27, 2006 10:34 AM

buna iubitele am aparut si eu pe aici:girl:

Suntem bine ..crestem si suntem cuminti slava Domnului

adriana asa este sotul pierde din atentia sotiei un procent mai mare sau mai mic.....dar eu zic ca asta e la inceput cu timpul ma gandesc ca lucrurile revin la normalitate..parearea mea ..inca n-am trait-o
freedelia tinem pumnii:flower:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.