Semineul - tehnici de decorare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Tuesday, July 18, 2006 2:15 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Daca semineul se afla intr-o incapere decorata in stilul unei taverne, atunci cel mai potrivit este sa il inconjurati cu panouri de lemn. Fixati deasupra semineului o etajera (consola) de lemn, iar deasupra ei prindeti alt panou de lemn. Acesta va avea rol de panoplie. Aveti prin casa vreun obiect de arta adus din una din calatoriile dvs. si caruia nu i-ati gasit pana acum nici un loc? Il putei aseza pe consola semineului. Puteti aseza rafturi cu carti pentru a umple peretii din stanga si dreapta semineului si, daca va permite bugetul, puteti decora cu panouri de lemn intreaga camera. Va fi cu adevarat un loc odihnitor.

Vreti sa plasati semineul intr-o incapere formala, iar aceasta e decorata in mod clasic sau traditional? Incercuiti deschizatura semineului cu lemnarie atent sculptata in stilul ales pentru camera respectiva, Provincial, Queen Anne, Tudor sau englezesc. Tencuiti peretii din jurul si de deasupra cadrului de lemn si plasati o oglinda aurita sau un tablou deasupra semineului.

Daca doriti ca semineul sa fie intr-o camera decorata intr-un stil contemporan, atunci puteti prinde bucati de oglinda in jurul semineului pentru a-l scoate in evidenta. O alta idee pentru un aspect cat mai casual este ca o zona din jurul semineului sau chiar intreg peretele sa fie decorat cu cuburi de piatra. Pietrele trebuie plasate intr-un tipar cat mai dezordonat, astfel incat unele sa iasa in evidenta mai mult decat altele. Acest aspect denivelat, aspru va da personalitate si perspectiva peretelui. Desi pietrele sunt decorative in sine, daca doriti, mai puteti atarna pe pereti diverse lucrari de arta.

O variatie a ideii cu peretele de piatra este sa faceti locul din jurul semineului sa para rustic, folosind caramizi rosii. Din nou, unele caramizi trebuie sa iasa in evidenta. Tablouri, postere, trofee pot fi amplasate pe caramizi sau prinse in perete.

Kiki attached the following image(s):
semineu1.jpgsemineu2.jpgsemineu3.jpgsemineu4.jpgsemineu5.jpg

delfinasa
Scris: Wednesday, December 27, 2006 8:17 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Ultima varianta de semineu este foarte populara aici, fiind si cea mai necostisitoare...este foarte practic, se poate folosi si ca raft unde poti pune lumanari, fotografii inramate, tablouase, diverse figurine, iar de sarbatori se poate decora tare dragut cu ciorapei, ingerasi ai alte ornamente de sezon...si noi am vrea sa ne facem unul in family room, dar construit, dar sa vedem cum stam cu prioritatile si cu finantele...seminee se pot cumpara de-a gata, electrice sau cu racordaj la gaze, costa cateva sute, dar mie-mi place sa aud lemnele trosnind in el, sa simt caldura emanata si sa-i privesc flacarile, nu sa-l bag in priza, sa privesc niste rezistente mascate ce imita bine flacarile si sa butonez o telecomanda care-mi regleaza ce temperatura vreau...constructia in sine a unui semineu inseamna modificarea camerei in care urmeaza a fi amplasat, care daca nu a fost proiectata din start cu el, trebuie apelat la ajutorul unui arhitect constructor, ca singur daca nu te pricepi nu te-ncumeti sa darami casa, iar costurile ajung pe aici pe la 2000$, ceea ce te face sa cam renunti la idee, luand in calcul ca trebuie sa dai banul gramada si sa stai si cu casa in constructie un timp...deci, noi mai asteptam, ne place si sigur il vom avea odata si odata love.
Kiki
Scris: Wednesday, December 27, 2006 8:19 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
E foarte frumos ultimul model, insa nici al treilea nu e de lepadat. Mie personal, al treilea imi place...si camera in sine...love love
delfinasa
Scris: Wednesday, December 27, 2006 8:21 PM
Nivel

Al doilea imi place foarte mult, cu placi de piatra incastrate, dar cred ca este si cel mai greu de realizat, presupune ceva lucru si la etaj, mansarda sau pod si costurile sunt mai mari decat la cele din caramida....aici placile astea sunt scumpe, vreo 5-6$ bucata, fata de caramizi pe care le gasesti cu 50-80centi bucata...dar nu astea costa cel mai mult, mana de lucru te omoara la orice aici, daca nu te pricepi sa faci singur sau nu poti face din cauza legilor.
Maria & Mario
Scris: Thursday, January 4, 2007 11:47 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Al nostru arata asa. Poate la casa urmatoare vom avea unul pe lemne ! angel

Maria & Mario attached the following image(s):
dsc05234.jpg

kali
Scris: Friday, January 5, 2007 7:43 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
carla
Scris: Sunday, June 15, 2008 10:17 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
t-mihaela
Scris: Monday, October 6, 2008 5:56 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Am luat si noi semineu electric ,arata bine dar pe gerurile de aici nu stiu zau daca e suficient ,om vedea.

Cand cumperi semineu eectric tre sa il probezi in magazin ca unele scot un zgomot de-ti piere cheful de romantism.Al nostru e acceptabil dar nu l-as pune in dormitor ca salut somul meu.maseluta
bereea
Scris: Sunday, February 1, 2009 4:43 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Al treilea si al patrulea semineu imi plac destul de mult.Daca ma ajuta Dumnezeu si incep constructia cuibului mult viat vreau numaidecat si semineu.Cred ca e foarte fain sa stai iarna, asezat pe o blana in bratele sotului, in fata semineului...
Ana
Scris: Friday, March 12, 2010 11:17 PM
Nivel

Inregistrat: 11/9/2008
bereea wrote:
Al treilea si al patrulea semineu imi plac destul de mult.Daca ma ajuta Dumnezeu si incep constructia cuibului mult viat vreau numaidecat si semineu.Cred ca e foarte fain sa stai iarna, asezat pe o blana in bratele sotului, in fata semineului...
subscriuthumright
ingerash
Scris: Friday, March 12, 2010 11:22 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
bereea wrote:
Cred ca e foarte fain sa stai iarna, asezat pe o blana in bratele sotului, in fata semineului...

Am semineu dar nu am blanaras hohot hohot hohot
Ana
Scris: Friday, March 12, 2010 11:35 PM
Nivel

ingerash wrote:

Am semineu dar nu am blanaras hohot hohot hohot
pai cumparahearts hearts eu sa am asa a-si face,daca nu asi jupuia un urs cevahohot hohot
ingerash
Scris: Friday, March 12, 2010 11:46 PM
Nivel

Anabella wrote:
pai cumparahearts hearts eu sa am asa a-si face,daca nu asi jupuia un urs cevahohot hohot

hohot hohot hohot de unde sa iau ursulras

Am cumparat o veioza ca decor pentru semineu,mai stam seara si tare-mi place lumina ei albastraangel Mai am niste planuri,sper sa-mi reuseascahearts
Ana
Scris: Friday, March 12, 2010 11:55 PM
Nivel

ingerash wrote:

hohot hohot hohot de unde sa iau ursulras

Am cumparat o veioza ca decor pentru semineu,mai stam seara si tare-mi place lumina ei albastraangel Mai am niste planuri,sper sa-mi reuseascahearts
din padure ursulras hohot hohot ..il timiti pe Vasiiras

mult succes sa iti reuseasca si vrem si pozicibounce
ingerash
Scris: Saturday, March 13, 2010 9:12 AM
Nivel

Anabella wrote:
din padure ursulras hohot hohot ..il timiti pe Vasiiras

mult succes sa iti reuseasca si vrem si pozicibounce

Fac azi poze,promittopai
Pe aici nu sunt ursi,asa ca Vasi e scutit de drumhohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.