Semineu electric
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Thursday, May 30, 2013 10:39 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Care sunt avantajele si dezavantajele unui semineu electric? La ce trebuie sa ne uitam cand il alegem?

Eu am gasit cateva modele care imi plac foarte mult.

Aparent sunt mai economice decat un semineu traditional, se intretin usor, nu necesita ventilare si nu sunt fierbinti la atingere.

Sunt ideale pentru familiile cu copii si animale de companie.

Prin efectul de flacara 3D, focarele de semineuri electrice ofera o imagine vizuala identica cu cea a unui semineu clasic pe lemne si de asemenea, imita fidel sunetul bustenilor care ard in foc.

Se pot folosi in orice anotimp pentru o atmosfera romantica, iar in perioadele reci aeroterma silentioasa cu termostat ne rasfata prin aportul de caldura constant.

Acesta trebuie amplasat astfel incat sa fie vizibil din fiecare colt al camerei.

Modele care mi-au placut:

kali
Scris: Thursday, May 30, 2013 11:02 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Nu este mirosul ala de lemn ars si nici atmosfera creata nu e aceeasi. E ca o imagine la tv, doar ca mai realista- sau asa percep eu.

Noi avem in living unul si nu ma incanta. Cred ca in 3 ani a functionat de 2 ori. La casa - daca tot e casa - nu concep altceva decat un semineu autentic.

Bine, parerile difera in functie de persoana; asa vad eu lucrurile.
bereea
Scris: Thursday, May 30, 2013 3:41 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Si eu tot pentru semineu autentic votez.Vreau sa aud lemnele cum trosnesc in soba, sa simt mirosul de lemn, sa coc cartofisic
AdrianaC
Scris: Thursday, May 30, 2013 4:00 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Si eu mi-as fi dorit unul clasic, insa din cate am inteles, ar trebui sa fie prevazuta de la inceput casa pentru asa ceva, altfel e mai greu de pus ulterior... Cray
kali
Scris: Thursday, May 30, 2013 4:09 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Si eu mi-as fi dorit unul clasic, insa din cate am inteles, ar trebui sa fie prevazuta de la inceput casa pentru asa ceva, altfel e mai greu de pus ulterior... Cray

Da, asa e...
Asta e si motivul pentru care avem si noi unul electric - la bloc nici nu cred ca se preteaza altfel tinand cont ca e constructie destul de veche si spatiu mult mai mic decat la curte.

La casa... nici eu nu v-as sfatui sa va apucati sa puneti unul acum.
oanamaria
Scris: Thursday, May 30, 2013 9:11 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009

Eiiii!Unul autentic deja e un vis frumos si fericiti cei care si-l permit!
mikaela
Scris: Friday, May 31, 2013 3:44 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/11/2010
Semineul electric poate inlocui cu succes masa de TV, sunt modele de seminee electrice pt coltul camerei, eu consider asta un avantaj, sunt seminee cu loc de depozitare (rafturi, vitrine mici etc), unele sunt prevazute si cu sistem audio dar nu prea ii vad rostul ca tehnologia se schimba de la an la an, e un sentiment ciudat sa-l vezi vara cum zace acolo si prinde praf..

Semineul clasic este de fapt un camin/o vatra deschisa la care se pot pune usi speciale, necesita horn si altele. Insa ca alternativa, ca sa ai foc natural si nu electric se poate folosi soba pe paleti (pellet stove) sau chiar soba pe lemne (wood stove) incastrata (sau nu) in camin si cu hornul scos prin perete sau prin hornul casei daca exista. Astea sunt usor de instalat si nu incalzesc exteriorul sobei ca la soba din ceramica (cea clasica intalnita la tara), au sistem de oprire automat, sunt multe avantaje iar ca aspect e dupa preferinte, semineul/vatra poate fi construita in jur sau se poate lasa fara camin.

mikaela attached the following image(s):
imagesca9fhw81.jpgimagescahixtbf.jpgimagescaktwe8w.jpgimagescat4v2tp.jpg

kali
Scris: Friday, September 16, 2016 10:12 AM
Nivel

In dormitor am ales un semneu electric pentru a nu mai face un alt cos de fum. E de super efect!
t-mihaela
Scris: Friday, September 16, 2016 7:19 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Ah,mirosul de lemm,mocnitul ,trosnetul focului ...fetelor voi nu sunteti taranci adevarate,tradatoarelooor!Ce a aia "semineu electric"?Foc nefoc la buton?Neh,no romanticsic
Si al meu tot electric e uff

Adriana ...bataitza ,am plans cand am vazut cum ai ucis semineul.Avea atata farmec caramida .si detaliile specifice .De ce l-ai transformat in alba ca zapada plans Totul in casa e atat de frumos ...doar semineul .
kali
Scris: Friday, September 16, 2016 8:27 PM
Nivel

Ne-am modernizat, ca in ziua de azi si Cenusareasa are aspirator!
Glumesc. Adevarul e ca nu se compara.
Semineu pe lemne am in living, unde e spatiu mare si suport fumul. In dormitor nu m-a incantat ideea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.