Se simte neglijat!

Options Se simte neglijat!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Friday, May 25, 2007 6:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Tocmai azi ma dadeam artista ca ai mei plozi sunt cuminti.
Mai degraba mandra e obraznica decat cel mare. Dupa o serie de pozne azi il loveste pe frate-su cu o coada de mop de ii curge sange din nas.
Aseara parca bause Red Bull! parca avea degetele bagate in priza! eu am pus-o pe seama oboselii, ca ieri a luat-o taica-su cu el si a avut de rezolvat mai multe problemute. Initial a inceput sa arunce cu jucarii in Andrei, unele erau chiar rigide, dupa explicatii, pedepse (nu cobori din fotoliu etc.) il vede pe frate-su ca statea pe canapea cu capul in poala mea si vine cat poate de repede, ii da una peste ochi cu lopatica (are o palmuta mare si grea!) ei, da sa-l traga pe baiat de acolo sa se aseze ea. eu bineinteles ca nu am facut greseala sa-l ridic pe baiat si sa o asez pe ea, am pus unul cu capul pe un picior su unul pe celalalt picior, ea nimic si da-i frate tipete cat o tineau plamanii. nervi nervi nervi dupa ce am ignorat-o o vreme i-a trecut, dar vine ora de culcare a baiatului si cand vin sa-l pup de noapte buna ... hop si ea dupa mine si dai iar circ. Toate astea au fost intre reprize de sarit in sus, topait cand pe masuta, cand pe canapea, cand pe speteaza canapelei, cocotata sus de-ti ingheata sangele in vine cand o vedeai, marginea e foarte ingusta si ai senzatia ca acusica aterizeaza cu capul de parchet.
Acum cateva zile il lovea pe bietul baiat cu pumnii si picioarele si zau ca nu stiu unde a vazut asa ceva. Saracul baiat i-ar carpi una dar are retineri ...
Alta data a lovit cateii (de doar cateva saptamani) cu pietre.
Chiar nu stiu de unde atata violenta pe capul unei fetite de 2 ani si trei luni!
De obicei ea intelegea de nu-i voie, dar acum nimic.angry
O fi vreo criza de gelozie? Se simte neglijata? Acum sta 2 zile cu tat-su si una cu buni. Cu tati se joaca, iese la plimbare, in general se respecta programul pe care il avea si inainte de a merge eu la serviciu. Cand sunt acasa ma joc si eu cu ea, cantam , dansam, ne harjonim cu sau fara Andrei.
Tare nu as vrea sa se intoarca roata! Ca abia am reusit sa-l dam pe baiat pe brazda, ne-a dat si el de furca dupa ce am nascut fetita.
Cum sa procedez?scratch
delfinasa
Postat: Friday, May 25, 2007 8:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Oooo, alta dinamita mica ras...nu cred ca se simte neglijata, cat mai degraba e geloasa cand ii dati atentie fratiorului ei, vrea ea toata atentia voastra...plus varsta, adica nazdravanii cat cuprinde, inclusiv sa-i mai arda cate una fratiorului, care saracul, fiind mai mare, intelege ca e mica si nu-i intoarce moneda aruncata.
mommy
Postat: Friday, May 25, 2007 8:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu cred ca trece printr-o faza si e putin geloasa. Eu il vad pe Mihaita, cat e el de dragalas, a inceput sa il terorizeze pe varul lui mai mare, care are 6 ani. Ii ia toate jucariile din mana, il ia de mana si il duce sa faca numai ce are el chef, daca nu i se face pe plac tipa si se pune pe plans. Cel mare, Mircea, e cuminte si nu protesteaza, ca il iubeste mult pe Mihaita, dar uneori se mai supara si el, ca se simte nedreptatit. Si toate astea se agraveaza nitel din cauza lui tataia, care s-a pensionat de cand s-a nascut Mihaita si il are mai mult la suflet decat pe Mircea, pe care il cearta mereu pentru orice, iar lui Mihaita ii face toate capriciile. Desi i-am spus toti sa ii trateze in mod egal pe amandoi, n-avem cu cine ne intelege. Si culmea e ca m-as fi asteptat ca Mircea sa prinda nitica pica pe Mihaita, dar nu s-a intamplat asa, tot il iubeste.
In fine, tin minte cand eram copil ca a fost o perioada cand sora-mea (mai mica) era tare rasfatata si eu ma simteam asa... cam pe locul doi, dar a trecut pe masura ce a mai crescut... Cei mici sunt de obicei mai in centrul atentiei si devin mici teroristi, mai ales daca cineva din familie ii rasfata un pic mai mult (desi inteleg ca nu e cazul la voi). Dar trece, sigur e doar o faza. pupici
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, May 26, 2007 3:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
imi dau si eu cu parerea... nu ii cunosc pe copilasii tai insa este admirabil faptul ca cel mare nu o "cafteste" pe cea mica pt ce ii face.bravo

este posibil ca Leea sa se uite la desene cu violenta si de acolo sa faca asa? tu stii f bine ce impact are imitare la varsta lor. este o sugestie...sau are in anturaj copii care o lovesc? cei cu care se joaca, prieteni, vecini etc.? poate fi si asta un motiv.

desi, eu cred ca este varsta tipica pt gelozie, este o chestie pe care inca nu o pricepe insa este posibil sa o fi "simtit" deja si sa se lupte cu ea.

eu cred ca trebuie sa le acorzi amandoura aceeasi atentie - ceea ce am vazut ca si faci - si sa incerci cumva sa o faci constienta pe Leea ca nu este frumos si nici normal sa se poarte asa. sa o asiguri ca ii iubesti pe amandoi la fel de mult si, in masura in care timpul iti permite, sa ii implici pe amandoi in aceleasi activitati, care sa le sudeze relatia.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, May 27, 2007 7:22 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Andismom wrote:
este posibil ca Leea sa se uite la desene cu violenta si de acolo sa faca asa? tu stii f bine ce impact are imitare la varsta lor. este o sugestie...sau are in anturaj copii care o lovesc? cei cu care se joaca, prieteni, vecini etc.? poate fi si asta un motiv.

eu cred ca trebuie sa le acorzi amandoura aceeasi atentie - ceea ce am vazut ca si faci - si sa incerci cumva sa o faci constienta pe Leea ca nu este frumos si nici normal sa se poarte asa. sa o asiguri ca ii iubesti pe amandoi la fel de mult si, in masura in care timpul iti permite, sa ii implici pe amandoi in aceleasi activitati, care sa le sudeze relatia.

de caftit ar ca cafti-o el dar se jeneaza de noi. aseara de ex. fii-mea nu se vazuse toata ziua cu frate-su, a fost plecat cu tati la tara, ea il pupa si dupa aia isi incepe sportul cu pumni si picioare, el o da afara din camera lui cu o branca serioasa si-i da si una peste maini, dar nu mai mult. constientizeaza ca e mai mare si trebuie sa cedeze.
desene animatenono nono nono , mai avem unul care la 3 ani se credea super -man pe la gradi. prin parc mai vede batausi, e drept.
activitati comune, e foarte greu sa implici copii cu diferenta de varsta atat de mare, se mai joaca impreuna, ne mai jucam si impreuna. dar baiatul e genul de copil caruia ii place sa stea mai mult singur sa se joace. e foarte selectiv si cu prietenii care si-i alege.
atentie primesc in mod egal. dar ma gandeam ca ea face chestiile astea de cand am inceput eu serviciul.
pupici p.s. de aceea am scris, sa va dati si voi cu parerea, nu as avea de ce sa ma sup., mai schimbam si noi pareri, experiente. flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed