Scumpiri

Options Scumpiri
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, November 9, 2007 10:46 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17804
Locatia: Bucuresti
Fetelor, deja sunteti de multisor in off-topic !!!

Era vorba de cele 8 mil care sunt date in mod egal tuturor mamicilor (de fapt 6 pentru ingrijire copil si 2 pentru copil parca), de parca am fi din nou in comunism cand toata lumea trebuie sa fie egala.

Cand o persoana cotizeaza cu 2 mil / luna la stat si alta cu 200.000 lei / luna, sincer mi se pare o mare nedreptate sa se puna semnul egal si toata lumea sa primeasca la fel. Cel mai corect era asa cum a fost acum ceva timp in urma, sa primesti 75% din salariul tau. Problema ar fi fost insa una destul de mare pentru stat, care ar fi trebuit sa scoata cam multi banuti pentru mamicile cu salarii mari.

Asa nu au reusit decat sa faca oarecum mai rau, din punctul meu de vedere. De ce? Simplu. Decat sa iei un salariu de 4-5 milioane / luna si sa mai si muncesti de banii astia, mai bine faci un copil, stai 2 ani acasa si iei 8 mil / luna. Pare chiar o afacere la prima strigare, insa, pe termen lung, nu stiu daca mai e chiar o afacere, pentru ca odata terminati cei 2 ani, se ramane numai pe alocatia copilului, de 240.000 lei / luna, din care chiar ca nu poti face nimic. Prin urmare, va creste nivelul de stres in randul acelor parinti, copilul nu va avea parte de tot ce si-ar putea dori si poate nici de mai putin (stiu ca unele persoane vor spune ca au parte de afectiune, dar asta o are aproape orice copil dorit, nu numai cei din parinti cu venituri mici sau medii).... In plus, mamicile care inainte de sarcina au avut salarii mari vor fi tentate sa se intoarca mai repede la serviciu, pentru ca nu se compara de ex 35 mil net cu 8 mil, copilul va creste cu bunicii sau cu bona, iar al doilea copil s-ar putea sa nici nu mai apara. Prin urmare, peste cativa ani, puteti sa va dati singure seama cam care va fi ponderea si cam care va fi nivelul de trai in tara. uff

Si cu asta am incheiat mult dezbatutul subiect cu cele 8 mil, de la care s-a ajuns la case, terenuri si facultati si cate si mai cate.

Incercati sa nu mai luati totul personal. Stiu ca este greu, pentru ca si mie mi se mai intampla sa ma simt direct vizata ras
Fluturas
Postat: Friday, November 9, 2007 11:15 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
tris wrote:
Asa e! Am deviat rau, dar... Preturile astea te innebunesc, domnule yes (Ma enerveaza ca nu aveti emoticon cu ras in hohote, dar nu de bucurie)

cum nu?asta hohot hohot ce e?
tris
Postat: Saturday, November 10, 2007 8:19 AM

Nivel: Membru

Intrat: 10/17/2007
Postari: 77
Locatia: pe ici pe colo prin FS
butterfly wrote:

cum nu?asta hohot hohot ce e?
In viziunea mea asta nu exprima chiar rasul meu, dar uite ca era bun si asta ras
MNiko
Postat: Thursday, December 13, 2007 12:22 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Gazele din import, mai scumpe cu 15-16% din ianuarie
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 23, 2008 10:24 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042

Uite ca o fac de la 1 februarie tunete tunete tunete

Ce nu inteleg eufool fool fool
intotdeauna preturile in zona Moldovei sunt ceva mai mari decat restul tarii.tunete desi statisticile spun ca e zona cea mai saraca a tarii.
Ma informez exact care sunt preturile prin diferite zone ale tarii si revin cu info si ideile mele despre chestiune
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 23, 2008 11:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
mariuta wrote:

Uite ca o fac de la 1 februarie tunete tunete tunete

Ce nu inteleg eufool fool fool
intotdeauna preturile in zona Moldovei sunt ceva mai mari decat restul tarii.tunete desi statisticile spun ca e zona cea mai saraca a tarii.
Ma informez exact care sunt preturile prin diferite zone ale tarii si revin cu info si ideile mele despre chestiune

Niste idioti. Aici scad preturile ! Sau statul impune un plafon la cativa ani peste care neam nu se trece ! cyclops

Dupa ce ca preturile in Romania , la orice, sunt mai mari ca oriunde - iar salariile de mizerie ..... Cica ei " aliniaza " preturile la EU; dar salariile cand le-or ?! " alinia " ? banghead

Mariuta , Moldova nu e nici pe departe zona cea mai saraca a tarii ! thumright Saraca spun ei pentru ca se munceste mult la negru , se accepta salariile mici pentru grila de impozitare a angajatorului bataus , etc ....... dar peste 45% din masa monetara a Moldovei e data de cei plecati la munca in strainatate ! De asta ! closedtopic
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:06 PM

Maria & mami wrote:

Niste idioti. Aici scad preturile ! Sau statul impune un plafon la cativa ani peste care neam nu se trece ! cyclops

Dupa ce ca preturile in Romania , la orice, sunt mai mari ca oriunde - iar salariile de mizerie ..... Cica ei " aliniaza " preturile la EU; dar salariile cand le-or ?! " alinia " ? banghead

...

e o dilema totala si pentru mine, probabil comisioanele la inalt nivel si firmele capusa imi vor putea explica mai bine situatia.

Maria & mami wrote:

...
Mariuta , Moldova nu e nici pe departe zona cea mai saraca a tarii ! thumright Saraca spun ei pentru ca se munceste mult la negru , se accepta salariile mici pentru grila de impozitare a angajatorului bataus , etc ....... dar peste 45% din masa monetara a Moldovei e data de cei plecati la munca in strainatate ! De asta ! closedtopic

nu te constrazic, dar nu e relevant pentru ceea ce spun eu, argumentarea e lunga ....nu toata lumea este plecata din tara, sunt destule familii care traiesc cu doar 15 mil. si au 2 copii, multi din cei plecati nu aveau sursa de venit aici, in plus sunt destui plecati cu tot cu familie. TOcmai ca cei 45% provin din exterior ar trebui sa se tina cont, nu e o sursa sigura si continua de venit, depinde in foarte mare masura de politicile in privinta migratiilor din tarile de adoptie .... sunt multe de discutat.
Se accepta aceste salarii pentru ca nu au incotro. Crezi ca nu ar dori salarii mai mari? Astea sunt povesti inventate pentru dezinformare. Pur si simplu aici nu se plateste mai bine. Un vanzator la un magazin de cartier are un net de 650 RON in Iasi, intr-un caz fericit. Nu ma refer la cei din hipermarketuri. Investitiile in zona sunt predominante in sfera comerciala, industria e la pamant.
Eu lucrez in sfera serviciiulor, publicitate. Nu am nici macar jumate din cat castiga unul din CLuj, sa zicem.
Kiki
Postat: Wednesday, January 23, 2008 7:44 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Eheheeeee...pe mine ma enerveaza cand aud de scumpiri, si asta nu pt ca scumpirile exista, ci pentru ca asa cum zicea si Oana...salariile se aliniaza la Pastele cailor cu salariile europenilor. NU mai zici de pensii, ca aici chiar innebunesti. Zau, nu stiu cum mai traiesc pensionarii.
Dar in fine, asta este. Cred ca vom ajunge o tzara fara locuitori in ritmul asta. closedtopic
ingerash
Postat: Thursday, January 24, 2008 11:29 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpulbanghead
Laura
Postat: Thursday, January 24, 2008 5:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
mariuta wrote:

....nu toata lumea este plecata din tara, sunt destule familii care traiesc cu doar 15 mil. si au 2 copii

Din pacate, cunosc persoane care au venituri mult mai mici de 15 milioane. Chiar citisem un anunt in ziar pentru angajare, se cauta persoana care a terminat enleza pentru secretariat,care sa stapaneasca bine Excel-ul si inca un program de contabilitate si i se oferea un net de 7 milioane. Cam putin,dupa umila mea parere pale
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 24, 2008 7:18 PM

nu ma refeream la venitul unei persoane, ci la venitul unei intregi familii.
din pacate sunt care traiesc si cu mai putin, da` asta e alta tema.
Laura
Postat: Thursday, January 24, 2008 9:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
mariuta wrote:
nu ma refeream la venitul unei persoane, ci la venitul unei intregi familii.
din pacate sunt care traiesc si cu mai putin, da` asta e alta tema.

Da, asa e, m-am exprimat gresit: cunosc familii care au mai putin de 15 milioane venit pale
MNiko
Postat: Friday, May 23, 2008 5:15 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
5 lei benzina în iunie
raly
Postat: Saturday, May 24, 2008 6:17 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s

Iara?angry angry
dya
Postat: Saturday, May 24, 2008 12:10 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Asta cu benzina ma enerveaza enormnervi nervi angry , in primul rind ca trebuie sa cam tragem pe dreapta plans plans plans si in al doilea rind ca o data cu scumpirea benzinei te trezesti ca incep sa se scumpeasca toate motivatia fiind ca este scump transportul.rambo banghead banghead banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed