Scumpiri

Options Scumpiri
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Friday, November 2, 2007 10:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
M-am gandit ca ar fi bun un topic unde sa anuntam ce spumpiri se pregatesc pe la noi. Ca atare incep eu prima cu o stire proaspata:

Benzina s-ar putea scumpi cu 20% pâna de sarbatori!

Din alte surse am aflat ca se preconizeaza ca uleiul sa ajunga in vreo 2 luni la pretul de 8 lei pe litru.
oanalaurisa
Postat: Friday, November 2, 2007 10:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
MNiko wrote:
M-am gandit ca ar fi bun un topic unde sa anuntam ce spumpiri se pregatesc pe la noi. Ca atare incep eu prima cu o stire proaspata:

Benzina s-ar putea scumpi cu 20% pâna de sarbatori!

Din alte surse am aflat ca se preconizeaza ca uleiul sa ajunga in vreo 2 luni la pretul de 8 lei pe litru.

In Ungaria,uleiul de floarea soarelui este la 3,3 ron / litru,fapt pentru care ,daca mergeti dupa-amiaza,nu mai gasiti nici un flacon de ulei in supermarketurile unguresti,pentru ca merg romanii mai smecheri dimineata si rad tot.
E un comert tare de tot in orasele de granita cu uleiul din Ungaria!
Si eu am auzit ca al nostru se scumpeste si cand am fost in Ungaria n-am gasit nici un flacon,doar de masline am gasit, faza la care am intrebat : Cum se poate sa nu aveti ulei?
Raspunsul a fost: A trecut de dimineata! :004: :004:

Asa ca mi-am facut alte cumparaturi si am renuntat la idee,ca n-avea sens sa batem km in plus pentru un bax de ulei hohot hohot hohot hohot
MNiko
Postat: Friday, November 2, 2007 10:40 PM

oanalaurisa wrote:

Raspunsul a fost: A trecut de dimineata! :004: :004:

hohot hohot hohot hohot Nu ma pot abtine.
oanalaurisa
Postat: Friday, November 2, 2007 10:50 PM

MNiko wrote:

hohot hohot hohot hohot Nu ma pot abtine.

Pe bune ....hohot hohot hohot hohot
MNiko
Postat: Friday, November 2, 2007 10:54 PM

oanalaurisa wrote:

Pe bune ....hohot hohot hohot hohot

te cred
SI probabil magazinele respective isi fac planul cu "valul de dimineata".sic ras
ira_tgr
Postat: Friday, November 2, 2007 10:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
MNiko wrote:

asa se intampla in fiecare an de Craciun si de Paste si nu numai la ulei uff
MNiko
Postat: Friday, November 2, 2007 10:57 PM

ira_tgr wrote:

asa se intampla in fiecare an de Craciun si de Paste si nu numai la ulei uff

a da!. De altfel mi s-a spus si de zahar, faina si malai, dar nu mi-a dat niste preturi pt astea.
ira_tgr
Postat: Friday, November 2, 2007 10:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
MNiko wrote:

a da!. De altfel mi s-a spus si de zahar, faina si malai, dar nu mi-a dat niste preturi pt astea.

oua, carne plans plans
Fluturas
Postat: Saturday, November 3, 2007 12:21 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
8 lei???doamne,dar ce vor romanii astia?mai mult de dublu fata de cum e aici.si aici s-au scumpit in luna asta.de la 69 de centi a ajuns la 85-90centi,sau chiar un euro,dar...totusi...8 lei inseamna mai mult de 2 euro
Fluturas
Postat: Saturday, November 3, 2007 12:24 PM

8 lei???doamne,dar ce vor romanii astia?mai mult de dublu fata de cum e aici.si aici s-au scumpit in luna asta.de la 69 de centi a ajuns la 85-90centi,sau chiar un euro,dar...totusi...8 lei inseamna mai mult de 2 euro
oanalaurisa
Postat: Saturday, November 3, 2007 12:25 PM

butterfly wrote:

La noi in loc sa scada preturile la mancare,cresc in progresie geometrica.
Ma uit la tv si vad familii cu venituri atat de mici,de stau si ma intreb cum pot trai,nici nu ma mir ca unii ajung sa faca gesturi disperate.
Fluturas
Postat: Saturday, November 3, 2007 12:50 PM

oanalaurisa wrote:

La noi in loc sa scada preturile la mancare,cresc in progresie geometrica.
Ma uit la tv si vad familii cu venituri atat de mici,de stau si ma intreb cum pot trai,nici nu ma mir ca unii ajung sa faca gesturi disperate.

asa se intampla de fiecare data,preturile tot cresc,dar veniturile daca ar fi dupa ei,ar da cat mai putini bani
delfinasa
Postat: Monday, November 5, 2007 6:38 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
uff Astia sunt nebuni cu scumpirile astea in pragul sarbatorilor! Aici le ieftinesc ca sa vanda mai mult si in tara le scumpesc ca sa nu se mai atinga lumea de ele uff.
De ulei, ce sa zic, de ani de zile dau pana-n 6$ pe galon, intr-adevar nu-i de floarea soarelui, e de canola (rapitza), ca in afara de cel de masline, asta imi place si-l folosesc in mod curent. Altele: de porumb, de alune, susan nu-mi plac pentru ca au un miros/gust ciudat la prajit sau in mancare. Ulei de floarea soarelui nici nu prea gasesc, asa ca eu sunt multumita cu asta de rapitza si calitativ si financiar.

La benzina pretul fluctueaza mereu aici. Ba sunt perioade cand scade si 20-30-50 de centi/galon, ba cand urca cu 10 centi sau tot cu atat ori depaseste, ba iar scade, dar fluctuatiile astea nu le-am vazut reflectate in preturile din magazine. Cel putin nu se simt. Eu una nu simt o diferenta de pret la alimente, imbracaminte, lucruri de casa si altele asemenea fata de acum 4 ani sau acum 1 an. In fiecare saptamana benzina are pretul modificat cu cativa centi in plus sau minus, iar in weekend e regula: se mareste cu cativa centi/galon. Acum e 2,75$/galon, saptamana trecuta era 2,67$, dar au fost perioade parca acum vreo 2 ani cand a sarit de 3$/galon si lumea era tare suparata.

MNiko
Postat: Monday, November 5, 2007 9:34 AM

Aici orice scumpire de carburati atrage dupa sine si o scumpire la alimente. Iar in prag de sarbatori se scumpeste tot pe principiul ca "oricum iti trebuie si o sa cumperi"
MNiko
Postat: Monday, November 5, 2007 12:26 PM

Cresteri majore de preturi, in special la produsele agro-alimentare, au loc peste tot in lume si urca inflatia, iar Romania nu este un caz izolat din acest punct de vedere, a declarat astazi, guvernatorul bancii centrale, Mugur Isarescu.

"Omenirea intra intr-o alta etapa", a declarat Isarescu. Alte tari in care bancile centrale au politici de tintire a inflatiei au probleme cu mentinerea preturilor in tinta, a explicat guvernatorul BNR.

In perioada anterioara, importurile aveau un efect de temperare asupra preturilor. "Acest efect de temperare a disparut", a spus Isarescu care a mai mentionat ca au loc cresteri de preturi la produsele alimentare in Europa si peste tot in lume.

Mai mult, "Romania are inca o agricultura dependenta de natura, nereformata", asupra careia calamitatile naturale au un efect masiv, iar acest lucru se vede imediat in indicele inflatiei, in care alimentele au o pondere mare, a mai aratat Isarescu.

Inflatia anuala a sarit la 4,96% in august si la 6,03% in septembrie, ceea ce a constituit motivul principal al majorarii ratei dobanzii de politica monetara de la 7% la 7,50%, decisa saptamana trecuta de boardul bancii centrale, informeaza NewsIn.

sursa
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed