Scoli inchise in Bucuresti si in 11 judete - Miercuri, 8 feb 2012

Options Scoli inchise in Bucuresti si in 11 judete - Miercuri, 8 feb 2012
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, February 7, 2012 8:47 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17804
Locatia: Bucuresti
Scoli inchise in Bucuresti si in 11 judete - Miercuri, 8 feb 2012

Miercuri, 8 februarie 2012, scolile si gradinitele vor fi inchise in 11 judete (Botosani, Iasi, Vaslui, Vrancea, Buzau, Braila, Tulcea, Ialomita, Calarasi, Olt, Ilfov si municipiul Bucuresti) si in municipiul Bucuresti, a declarat, pentru MEDIAFAX, ministrul Educatiei, Daniel Funeriu.

Initial au fost suspendate cursurile pentru data de 6 feb si 7 februarie 2012, iar mai apoi au prelungit aceasta suspendare inclusiv pentru ziua de miercuri, 8 februarie 2012.

In Bucuresti nu este nicio problema in scoli, este caldura, insa drumurile de acces sunt sub orice critica.

O multime de parinti au ramas cu masinile blocate in drum, pe diferite alei, stradute mai inguste, unde nu s-a deszapezit inca. Multi nervi, viscol, si ... incepand de azi, un vant puternic si rece, care mai scadea cu cateva grade temperatura de afara.

Bucurie mare pe copii, ca deh, pot sta acasa...
Ce nu stiu ei inca este ca probabil vor trebui sa recupereze aceste zile ...

In zona voastra se invata maine sau sunt inchise scolile?

Crinutza1974
Postat: Tuesday, February 7, 2012 8:52 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/19/2011
Postari: 451
Locatia: Bucuresti, sector 3
Adriana, in Olt sunt inchise scolile si maine.
ioana0023
Postat: Tuesday, February 7, 2012 9:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/24/2010
Postari: 2383
Locatia: Romania
si la noi in judet au fost inchise azi si vor fi si maine
Katrina
Postat: Tuesday, February 7, 2012 9:37 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Si la noi este inchisa scoala si maine,desi nu ar fi fost necesar.
Caldurica in scoala este,drumul e accesibil si autobuzele circula normal.Au fost inchise si ieri si azi.Ieri au mers copii la scoala,cadrele didactice fiind la scoala la program normal dar a venit ordinul de inchidere si au trimis copii acasa.
Nu mi se pare corect ca au inchis scolile in bloc.Trebuia sa se faca doar acolo unde era strict nevoie.In cazul nostru, nici profesorii nu sunt incantati de suspendare,pentru ca vor trebui sa recupereze orele sambata.
ioana0023
Postat: Tuesday, February 7, 2012 10:33 PM

katrina din ce jud esti?

cam aceeasi situatie e si la noi, scolile din oras au caldura iar copii nu sunt nevoiti sa parcurga un drum foarte lung
mariana71
Postat: Tuesday, February 7, 2012 11:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/14/2009
Postari: 5442
Locatia: italia
Si liceul din Galati ,unde invata fata e inchis pana luni,ca e prea frig si nu reusesc sa se incalzeasca clasele.Au facut ei o saptamana de ore prescurtate,dar degeaba.Cand e frig,e frig si gata.
oanamaria
Postat: Wednesday, February 8, 2012 8:43 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mi-am amintit de iernile copilariei -in fiecare an erau zapezi mai mari decat gardul si viscolul era ceva obisnuit si nu se mai opreau cursurile scolare .Am facut scoala generala la tara si clasele earu incalzite cu cate o sobita mica din tabla care scotea un fum groaznic si faceau o caldurica pe o raza de 10cm hohot si nu mai ingheta nimeni si stateam cate 6-7 ore si cum rezistam nu stiu.
Si apoi se terminau lemnele scolii si fiecare copil din clasa aducea cate un cos de lemne cu schimbul ca sa ne putem incalzi si tot asa .
Acum toate scolile au centrale ,termopane si tot se ingheata de frig si sunt probleme .Nu prea inteleg unde-i problema !sorry banghead
Am vrut sa fac o paralele cum erau dotate scolile de la tara acum 20 de ani si se mergea la scoala indiferent de conditii si cum sunt acum !
ioana0023
Postat: Wednesday, February 8, 2012 1:42 PM

vazusem pe un site ca s-ar putea sa stea si joi si vineri acasa
depinde de vreme
bereea
Postat: Wednesday, February 8, 2012 4:48 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22788
Chiar asa, Oana, unde-i problema?La noi e posibil sa ninga iar vineri si deja se stie ca scolile vor fi inchise.De ce? Din comoditate, exagerare si nepasare (parintii care muncesc , ca la munca trebuie sa mergi, unde-si lasa copiii?).Azi am intrebat s eu de ce luni si marti au fost inchise scolile.Raspunsul: pentru ca pe alocuri mai este zapada si poti aluneca.E periculos.Dar strazile sunt pline de copii si de oameni.
Katrina
Postat: Wednesday, February 8, 2012 9:01 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
ioana0023 wrote:
katrina din ce jud esti?

cam aceeasi situatie e si la noi, scolile din oras au caldura iar copii nu sunt nevoiti sa parcurga un drum foarte lung

Sunt din Vaslui.De fapt ,stau intr-un sat la 10 km de Vaslui.
Eu am serviciul langa scoala,asa ca stiu cum stau lucrurile.
Scoala are termopan si centrala pe lemne(cum bine zicea Oana ,ca sunt dotate mai toate scolile ,chiar si de la tara),iar centrala a functionat in fiecare zi,pana la orele 16** ,in speranta ca a doua zi vor incepe cursurile ,iar copii sa nu sufere de frig.
Conditii sunt,bunavointa mai lipseste.
Parerea mea este ca a fost prost gestionata aceasta problema.
Sunt deacord ca sunt zone cu probleme,unde drumul spre scaola poate pune sanatatea si viata copiilor in pericol,ca sunt institutii care se incalzesc folosind gazele si cum presiunea e scazuta ,nu se poate asigura incalzirea optima a salilor de curs.
Trebuia ,ca inspectoratele scolare sa analizeze concret situatia si sa ia masurile in functie de fiecare unitate de invatamant in parte,nu sa generalizeze.
Imi vine in minte iarna din 2000-2001,cand la noi a nins puternic din 26 nov si am scapat de zapada undeva pe la jumatatea lunii martie,iar de ger si viscol nu mai vorbesc.Nu s-au suspendat o zi macar cursurile.Daca ar fi fost atunci aceeiasi factori de decizie de acum ,cred ca ar fi inghetat anul scolar de teama.
ioana0023
Postat: Wednesday, February 8, 2012 10:21 PM

si eu sunt din jud vaslui ras
se pare ca de mained copii revin la scoala urmand sa recupereze aceste zile
ilioara
Postat: Thursday, February 9, 2012 5:39 PM

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
Maine,vineri10 feb,se inchid si scolile din jud Dolj .Saptamana asta a fost cu multa zapada si in fiecare dimineata ma trezeam si nu stiam daca ajung la scoala,cu douasaptamani in urma a mai fost o saptamana intreaga de ger numai -25 pana la -28 de grade au fost.Sa vedem saptamana viitoare ce o fi
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed