Schimbarea patutului cu propriul pat

Options Schimbarea patutului cu propriul pat
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Friday, March 9, 2007 8:55 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Care credeti ca este varsta potrivita la care putem renunta la patutul copilului(prin eliminarea lui din camera) si inlocuirea acestuia cu pat de copii(fara gratii)? Cum ati realiza acest lucru?

Concret problema mea e asta: Cristina nu mai vrea sa doarma in patut si oricat am incercat nu reusesc s-o mai determin sa stea in el. Singura metoda sa o fac sa mai doarma acolo e sa o adorm in patul meu si sa o mut dupa cand doarme profund.
In schimb ea doarme foarte bine in patul mare, nu cade, adoarme singura fara sa mai fiu nevoita sa stau langa ea pana cade in acel somn in care nu mai simte miscarile prin camera. Vara trecuta dormea singura in camera deci nu cred ca va fi o problema sa se reobisnuiasca cu asta.
Va cer un sfat: credeti ca ar trebui sa insist sa o determin sa doarma din nou in patut sau sa ma mut eu in camera mea inainte sa se obisnuiasca sa doarma mereu cu mine in pat?
kali
Postat: Friday, March 9, 2007 8:58 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Pai daca doarme bine in pat, nu cade- asta e f. important-, si il are deja in camera ei, muta-te.
Nu vad rostul sa o obisnuiesti iar in patut entru ca oricum nu va mai incapea mult timp in el, ar fi o situatie temorara si v-ati intoarce de unde ati plecat.
stele_pe_cer
Postat: Friday, March 9, 2007 10:44 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu cred ca mutarea copilului din patut in pat de toddler se face in functie de copil, de cat de pregatit este el sa faca pasul asta.La voi se pare ca fetitza deja este rpegatita a dormi singura intr=un pat normal, fara gratii, dar...din cauza faptului ca adoarme cu tine e posibil in acelasi timp sa intampini dificultati.Determina care sunt cauzele pt care fata nu mai vrea sa adoarma in patutul ei:simte nevoia sa adoarma langa tine, lipsa de siguranta cand e singura in camera, teama de intuneric.Odata ce fata este pregatita sa adoarma singura, fara nimeni in camera, te poti hotari sa cumperi un pat normal.

Deci, poate ca ar fi buna ideea ca temporar fata sa se reobisnuiasca sa adoarma in vakiul patut, dar singura, pe intuneric, astfel incat cand va trece la patul nou s anu fie decat o singura skimbare, si anume noutatea patului, nu in plus sa fie si reobisnuirea de a a adormi singura.

Noi cred ca ii vom skimba patutul cu unuld e toddler dupa 2 ani jumate, poate kiar 3.Matei inca sta cuminte in patutul lui, lipsit de dorinta de a-l escalada.De fapt eu imi doresc sa ii skimb toata camera dupa 3ani, facand pe comanda un triplpu bloc:pat (eventual dublu dar la nivel jos), dulap si birou.Cam asa:

stele_pe_cer attached the following image(s):
camera copii 01_mare.jpg

MNiko
Postat: Friday, March 9, 2007 11:11 PM

stele_pe_cer wrote:
Eu cred ca mutarea copilului din patut in pat de toddler se face in functie de copil, de cat de pregatit este el sa faca pasul asta.La voi se pare ca fetitza deja este rpegatita a dormi singura intr=un pat normal, fara gratii, dar...din cauza faptului ca adoarme cu tine e posibil in acelasi timp sa intampini dificultati.

Stele, e adoarme cu mine pt ca stateam eu mereu acolo sa adoarma ca s-o pot muta in patut. De cand n-am mai mutat-o si stie ca doarme toata noaptea in pat, adoarme mai repede daca ii pun cutiutele muzicale, ii las televizorul pe mut la niste reclame sau documentare, sting lumina si plec din camera. Nu prea imi place ca trebuie sa-i las televizorul deschis, dar sotul mi-a promis ca o sa-i faca o lumina de veghe in camera si poate reusesc cu aia in schimbul televizorului.
Ideea e ca am observat ca adoarme mult mai repede singura decat cu mine in camera. Daca sunt acolo mai vine la mine sa se joace cu mine, chiar daca eu ma prefac ca dorm. Acum e ok asa ca suntem doar noi doua acasa. Nu stiu daca va mai sta la fel de cuminte singura in dormitor cand o sa fie si tati acasa.
stele_pe_cer wrote:

Determina care sunt cauzele pt care fata nu mai vrea sa adoarma in patutul ei:simte nevoia sa adoarma langa tine, lipsa de siguranta cand e singura in camera, teama de intuneric.Odata ce fata este pregatita sa adoarma singura, fara nimeni in camera, te poti hotari sa cumperi un pat normal.

Cauzele pt care nu mai doarme in patut... nici nu stiu. S-a speriat de multe ori dormind in patut din cauza unor zgomote puternice care se aud prin bloc(am niste vecini care aleg sa se bata pe la 1 2 noaptea de te sperii tu om mare, dar un copil). Mereu mi-a fost foarte greu s-o obisnuiesc sa stea iar in patut. O alta problema ar mai fi dimensiunea patutului. E destul de incapator, dar Criatina are obiceiul sa faca prcum un titirez cand doarme si mai ajunge cu piciarele printre gratii sau mai da cate un cap de tablia patutului.
Postase cineva odata o idee cum ca sa scoti gratiile si pe timpul noptii sa lipesti patutul de patul tau ca sa previi o cadere din patut si vroiam s-o pun in aplicare, dar ma gandesc ca muncesc degeaba. Probabil acum o sa ma chinui s-o determin sa doarma in patut si mai tarziu o sa ma chinui s-o dezvat. Am o prietena a carei fetita a dormit pana la 4-5 ani in patut ca ii era frica sa doarma in pat. N-as vrea sa ajung nici acolo.

Kali, merci de raspuns. Stau inca in dubiu pt ca sufrageria inca nu e amenajata(n-am decat canapeaua si biroul acolo) si, asa cum spuneam si mai sus, cand o sa vina sotul acasa, nu stiu cum seva comporta fata cu dormitul. E foarte atasata de el si nu-l lasa sa faca un pas fara ea.
Fluturas
Postat: Saturday, March 10, 2007 9:53 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Mniko,daca copilul e pregatit,nu vad o problema sa doarma in pat
inainte sa venim in ro aproximativ o saptamana si darius dormera in pat.aici doar in patut,dar acum cand merg inapoi o sa trebuiasca sa il invat in pat .nu cred ca va fi o problema pt ca stiu ca nu va cadea si doarme si singur in camera.ceea ce nu face e sa doarma pe intuneric,putina lumina ii trebuie neaparat.
parerea mea e ca poti linistita sa o pui in pat

stele,e super mobilierul,doar ca mie mi-ar fi frica sa il pun asa sus pe darius chiar si la 3 ani(se misca mult noaptea)
mihaela75
Postat: Saturday, March 10, 2007 6:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
si eu zic sa n-o mai chinui cu patutul.Eu ma uit la Daria, daca o culc in patut se trezeste de 4 ori pe noapte, daca o las in patul mare ,doarme bustean pana dimineata.Nu mai zic daca o aduc dimineata in patul nostru, pana la 12 nu am copil in casaras
MNiko
Postat: Saturday, March 10, 2007 10:13 PM

Azi a venit si tati acasa si am discutat problema cu el. Am hotarat ca o sa ne mutam noi in sufragerie, dar mai lasam patutul in camera macar pana ne luam mobila de sufragerie(are un sertar care imi este foarte util).
In seara asta o sa ramanem cu ea in camera dar de luni o sa o las singura toata noaptea. Pleaca tati iar in delegatie pentru vreo luna si pana se intoarce sper sa se obisnuisca Cristina cu noile obiceiuri.
Cris-DL
Postat: Saturday, March 10, 2007 10:18 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
MNiko, sper sa reusesti ! Eu si acum ma chinui cu Deea cu toate ca are camera ei, patul ei, i-am explicat dar tot cu mine vrea, sau cu tati .... o culc seara la ea in pat, stau pana adoarme si plec la noi in camera banghead dar nopatea ma trezesc cu ea langa pat ca ma ia inapoi in camera ei, nu vrea la noi, trebuie sa merg in camera ei banghead si asa ma plimb toata noaptea, sper sa se invete si ea intr-un final uff
MNiko
Postat: Saturday, March 10, 2007 10:24 PM

cris22tyna wrote:
MNiko, sper sa reusesti ! Eu si acum ma chinui cu Deea cu toate ca are camera ei, patul ei, i-am explicat dar tot cu mine vrea, sau cu tati .... o culc seara la ea in pat, stau pana adoarme si plec la noi in camera banghead dar nopatea ma trezesc cu ea langa pat ca ma ia inapoi in camera ei, nu vrea la noi, trebuie sa merg in camera ei banghead si asa ma plimb toata noaptea, sper sa se invete si ea intr-un final uff

Mersi Cris. Chestie e ca toata vara trecuta a dormit singura in camera, dar dormea in patut. Sper sa doarma si acum singura. Oricum eu o sa tin babyphonul in functiune.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, March 11, 2007 2:40 AM

Succes, MNiko, cu rabdare vei vedea ca se va invata si in patutul cu gratii, si in patul mare...
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, March 11, 2007 8:52 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
mai fetelor, al meu nu e pregatit de asa ceva! no way!nu el nu stie nici sa se fereasca de cazut din pat cand ne mai jucam cu el la noi, in patul mare. nu stie sa coboare din el sau se urce. pana acum nu s-a aratat deloc interesat de urcat patul nostru si mi-ar fi tare frica sa il las singur in el chiar si dormind. nu de alta dar are un stil de a dormi f "foit" si cred ca in 10 minute ar dormi pe jos, langa calorifer!ras

eu vreau sa va intreb altceva (chiar discutam azi cu sotul meu asta): sa ii schimb patul de plasa cu unul de lemn sau nu? din acela care mai tarziu se face pat normal, fara gratii?

va intreb asta pt ca nu stiu efectiv ce sa fac... patutul pe care il are acum este cam subred pt ca sare mult in el si mi-e teama ca va ceda curand. plus ca il tot mut, il imping ca sa imi fac loc la masa de infasat si cred ca si de asta s-a cam subrezit...alcool

mi-ar placea sa ii iau un patut fain de lemn insa am doua retineri majore:
1. este obisnuit sa sara si sa dea cu capul de plasa si cred ca intr-un pat de lemn, cu tot cu aparatori serioase, isi va trage niste capete de va fi numai cucuie peste tot...
2. patutul lui este din cel patratos, adica din cel f lat, ca sa aibe loc sa se invarta in toate pozitiile, cum ii place lui sa doarma... paturile de lemn sunt mai inguste si mai lungi si cred ca nu ar avea loc sa se miste in voie. ideea este ca noi avem 3 patuturi de plasa (2 inguste, obisnuite si asta mai lat pe care i l-am luat de pe la 5 luni cand a inceput sa migreze si sa nu se mai poata intoarce in cele inguste).

asa ca ce ma sfatuiti?scratch
MNiko
Postat: Sunday, March 11, 2007 10:34 AM

Andismom wrote:

1. este obisnuit sa sara si sa dea cu capul de plasa si cred ca intr-un pat de lemn, cu tot cu aparatori serioase, isi va trage niste capete de va fi numai cucuie peste tot...

Cu chestia asta am avut probleme mari in parioada in care incepuse sa se ridice ca se lovea de gratiile de la perete. Nu stia ca sunt acolo gratii pt ca eu tineam un cearceaf pe ele ca s-o mai feresc de curent. Am rezolvat problema punand o patura mai groasa in locul cearceafului.

Anca se pot face la comanda patuturi de lemn exact asa cum ti-ai dori. De obicei patuturile au dimensiunea 60 x 120 cm. Nasa mea si-a facut un patut pe comanda cu 70 X 140 ca asa a gasit salteaua relaxa.

Ca sa fiu sincera eu ma gandeam ca la bebe2 sa ii cumpar un patut cam ca al tau. Zici ca nu e chiar asa de rezistent?
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, March 11, 2007 2:49 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
mai Miha, ce sa iti zic... nu e nici slab dar nici f rezistent... si pe masura ce copilul creste e normal sa mai cedeze...

si, da, ai tu mare dreptate... imi pot face unul la comanda asa mare. insa tot nu as rezolva problema cu lovituloare si la ce stil are el de a se arunca in patut...hmmmmm....

intrebare pt fetele care au patut de lemn: aparatorile de patut sunt solide? adica sunt atat de groase incat sa il fereasca de lovituri? se poate comanda si burete mai gros? se gaseste pe undeva unul mai gros?scratch
stele_pe_cer
Postat: Monday, March 12, 2007 10:35 AM

Andismom wrote:
mi-ar placea sa ii iau un patut fain de lemn insa am doua retineri majore:

Cu timpul va "renunta"la dat cu capul in patut...vei vedea...Noi am renuntat la aparatorile de pat cam dupa 15 luni.Poti face o proba:daca nu ii pui aparatori si se tezeste din somn plangand (ziua de preferat), atunci inseamna ca va trebui sa ii mai lasi aparatorile inca un timp.

II poti confectiona tu niste aparatori care sa imbrace mai mult de 3 sferturi din lungime patului si absolut toata inaltimea gratiilor.

Andismom wrote:
2. patutul lui este din cel patratos, adica din cel f lat, ca sa aibe loc sa se invarta in toate pozitiile, cum ii place lui sa doarma... paturile de lemn sunt mai inguste si mai lungi si cred ca nu ar avea loc sa se miste in voie. ideea este ca noi avem 3 patuturi de plasa (2 inguste, obisnuite si asta mai lat pe care i l-am luat de pe la 5 luni cand a inceput sa migreze si sa nu se mai poata intoarce in cele inguste).

Isi face loc singur.Matei acum, la 88 cm si tot mai doarme pe latura ingusta a patului (latime), circit, vai de mama lui, dar daca el se simte confortabil, asta e!Se rasuceste in patut ca un titirez, deci inca nu doarme pefect pe o singura latura a patului, ceea ce ma determina ma mai aman akizitionarea unui pat de toddler.

Andismom wrote:

Eu zic sa ii cumperi micutului un pat mai incapator si daca nu este pregatit sa accepte skimbarea, o mai poti amana un timp, revenind la vekiul patut temporar.
danab
Postat: Monday, March 12, 2007 11:05 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Andismom wrote:

imi pot face unul la comanda asa mare. insa tot nu as rezolva problema cu lovituloare si la ce stil are el de a se arunca in patut...hmmmmm....

intrebare pt fetele care au patut de lemn: aparatorile de patut sunt solide? adica sunt atat de groase incat sa il fereasca de lovituri? se poate comanda si burete mai gros? se gaseste pe undeva unul mai gros?scratch

Anca, poti cumparat patut de lemn cu dimensiunile 70x140 cm care sa se trasnforme in patut de copil si poti sa comanzi niste protectii din burete gros de 5 mm(eu mi-am facut singura din burete de 2 mm). Va invata singur ca este o limita la joaca in patut dupa o zi (te asigur ca si miru a invatat repede).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed