Schimbarea patutului cu propriul pat

Options Schimbarea patutului cu propriul pat
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Monday, March 12, 2007 3:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
mda, asta cu jucatul in pat e o problema, pt ca el de multe ori, in special dimineata, se joaca in pat si are un stil de a da capul de ma ia pe mine cu ameteli...

oare chiar se va invata repede sa nu se loveasca?
delfinasa
Postat: Monday, March 12, 2007 10:38 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Eu n-as cumpara un alt patut doar pentru 1-2 ani cat o sa mai stea in el, plus ca va invata repede sa nu se mai loveasca...vezi ca se pot face bumpere mai inalte, cum ti-a zis Dana, din burete...daca ai o croitoreasa ti le face ea, la fel si husa pentru ele...eu am niste bumpere grosute, cumparate set cu setul de pat, au vreo 4 cm grosime, inalte cam 20cm, din burete, invelite intr-un plastic moale, au husa care se scoate si se spala...daca le faci tu, le poti face inalte cat latura patutului si ai rezolvat problema...cand va mai creste Andrei, o sa-i luati direct pat mai mare, de toddler, ce rost are inca o cheltuiala si ocupare de spatiu, ca un timp tot in patutul lui va sta?
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, March 13, 2007 8:39 AM

Postari: 6678
Andismom wrote:
oare chiar se va invata repede sa nu se loveasca?

Se va invata...nevoia il va invata...
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, March 13, 2007 9:35 AM

ca bine zici tu Stelutze, iubita!pupici

Delfinasa
, ma orientez acum spre un pat care sa se transforme in pat de toddler. evident ca nu mai are rost sa ii iau ceva in care va mai sta in ca 1 an sau 2. mai ales ca avem 3 patuturi pliante. deh, piticii mei de mama nebuna!fool

chiar am gasit unul si nu e scump, cam 100 euro. si este mare adica 146/77. numai ca ar trebui sa ii iau rapid si aparatori ca sigur se va lovi, cel putin pana se obisnuieste.

intrebare intrebatoare ras :

copiii nu se pot sufoca cu aparatorile? adica sa le traga jos pe ei sau se bage cu capul pe sub ele?
ati patit asa ceva?
delfinasa
Postat: Tuesday, March 13, 2007 2:17 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Bumperele se leaga bine de patut si se indeasa intre gratii si saltea sa fie prinse bine, asa ca nu poate sa le traga pe el sau sa bage capul sub ele, iar bedrails-aparatorile sa nu cada din pat- sunt fixate de marginea patutului in suruburi si sunt rabatabile, dac-ai vazut la Oana la patutul Mariei-, ii lasa loc copilului sa urce/coboare din patut, asa ca daca lui Andrei nu-i mai convine, se da jos singurel, nu trebuie sa faca circ sa-l scoti din patut. Daca-ti faci bumpere din burete, sa pui snururi de legare la husa si sus si jos, sa le poti fixa cat mai bine de patut.
danab
Postat: Tuesday, March 13, 2007 2:20 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Anca, nu e riscul sa se sufoce, ca buretele sta teapan in husa lui si ii faci punce de legare mai multe (eu am 3 - 2 margine si unul la mijloc, dar poti face 4, sa fie mai bine ancorate de lateralele patutului). Pe Miru o interesa mai mult sa bage o jucarie dupa burete pe sus si sa se uite la ea cum sta inghesuita acolo. In rest nu au pasionat-o protectiile.
Uite cum sunt protectiile mele setul cu protectiile cat lateralele patutului

si cu cea din fata mai mica, sa se tina de bare
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, March 13, 2007 3:07 PM

multumesc fetelor de raspunsuri. m-am mai linistit acum. Dana, f frumoase aparatorile. acum inteleg ce imi explicai tu mie. o sa caut burete si vb cu croitoreasa sa le faca. mersi mult!
MNiko
Postat: Sunday, May 13, 2007 9:55 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
De doua nopti o pun pe Cristina sa doarma pe canapeaua stransa. Pana acum nu a cazut niciodata din pat(de altfel ziua ea asa dormea). Pentru siguranta insa inca tin o plapuma jos langa pat.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 16, 2007 1:01 PM

Postari: 6678
Noi inca dormim in patutul de bebe si deocamdata ne este bine. Probabil ca peste cateva luni bune (5-6) sa il skimbam cu unul de toddler.
spezam
Postat: Thursday, May 17, 2007 11:49 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Si eu am o mare problema privind acest aspect. Fiindca am gasit-o de nenumarate ori pe Alexandra pe tarc (intinsa pe 2 din laturile tarcului), care tarc are cam aceeasi inaltime cu patutul ei. MI-e tare teama sa nu iasa vreodata din patut. Ea are deja 86 de cm. Patutul are 63 de cm, deci ii vine pana pe la piept. Si se impinge in maini.... face niste scamatorii... iar eu ma albesc cand o vad! Mi-e teama sa ii iau patut din care sa coboare singura, caci sunt aproep sigura ca m-as trezi noaptea cu ea in camera.
Maria & Mario
Postat: Thursday, May 17, 2007 11:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mami, si eu aveam gandul ca va da navala noaptea la noi , dar sa stii ca nu a venit niciodata . S-a treezit si m-a strigat , ca de obicei, din patutz, dar nu a coborat ! Dimineata coboara si se mai joaca acolo la ea pana vin eu. Si nici de cazut nu a cazut vreodata, multumita safe-gate-ului. Maria a sarit din patutz , peste gard , desi ii ajungea pana la ochi inaltimea si de la sperietura , a doua zi dimineata am scos fata si am instalat chestia aia de siguranta. de atunci avem iar nopti linistite si pace ! Ceea ce va dorim si voua !
spezam
Postat: Friday, May 18, 2007 12:15 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
Locatia: Bucuresti
Multumesc mult pentru precizari. Desi sunt mai veche in ale forumurilor, este prima data cand imi raspunde cineva atat de rapid. pupici O sa incerc sa-i dau jos 2 sau 3 gratii, ca sa aiba loc pe unde sa coboare. Trebuie sa incercam! Nu stiti pe cineva care vinde patut pliant? Ca am avea nevoie de el in concediu.
Fluturas
Postat: Friday, May 18, 2007 8:41 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
spezam,sa stii ca eu m-am trezit de multe ori cu darius intre noi doi.el doarme deja in pat normal,de unde se da jos f usor,asa ca au fost cazuri caznd habar nu aveam cand si cum a ajuns acolo intre noi,dar vezi ca nu toti sunt asa
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed