salariu premiu

Options salariu premiu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris-DL
Postat: Tuesday, April 3, 2007 5:44 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Conform Contractului colectiv de munca, salariul minim este de 440 RON. Aceasta prevedere a dat mari batai de cap firmelor, confruntate cu o dilema legitima: cui se aplica prevedere Guvernului privind salariul minim pe economie, stabilit la 390 RON?

Salariul minim de 390 RON este aplicabil doar bugetarilor, in timp ce firmele din mediul privat sunt obligate sa plateasca angajatilor un salariu minim de 440 RON.

Conform celor din Ministerul Muncii, Contractul colectiv de munca se aplica doar firmelor din domeniul privat, indiferent de numarul de angajati. Nu se aplica insa profesorilor, medicilor, functionarilor publici - intr-un cuvant, bugetarilor, a caror salarizare este reglementata prin Ordonanta nr. 6/2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 66 din 29 ianuarie 2007.

Contractul colectiv prevede, la articolul 40, ca personalului incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare trebuie sa i se asigure un salariu minim de 880 RON.

Miru, asa au stabilit mai marii, asa vor ei ! ... dupa parerea mea este o discriminare si alt raspuns nu stiu sa-ti dau uff
mommy
Postat: Tuesday, April 3, 2007 6:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
cris22tyna wrote:
Conform Contractului colectiv de munca, salariul minim este de 440 RON. Aceasta prevedere a dat mari batai de cap firmelor, confruntate cu o dilema legitima: cui se aplica prevedere Guvernului privind salariul minim pe economie, stabilit la 390 RON?

Salariul minim de 390 RON este aplicabil doar bugetarilor, in timp ce firmele din mediul privat sunt obligate sa plateasca angajatilor un salariu minim de 440 RON.

Conform celor din Ministerul Muncii, Contractul colectiv de munca se aplica doar firmelor din domeniul privat, indiferent de numarul de angajati. Nu se aplica insa profesorilor, medicilor, functionarilor publici - intr-un cuvant, bugetarilor, a caror salarizare este reglementata prin Ordonanta nr. 6/2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 66 din 29 ianuarie 2007.

Contractul colectiv prevede, la articolul 40, ca personalului incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare trebuie sa i se asigure un salariu minim de 880 RON.

Miru, asa au stabilit mai marii, asa vor ei ! ... dupa parerea mea este o discriminare si alt raspuns nu stiu sa-ti dau uff

Aceeasi parere: discriminare! Iar conform pasajului boldit, nici o prevedere a CCM nu se aplica salariatilor din sistemul bugetar. uff
Alina
Postat: Tuesday, April 3, 2007 6:23 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Miru wrote:
ma tot intreb: se aplica prevederile din Contractul colectiv de munca unic la nivel national salariatilor din sistemul de stat?

La mine se aplica prevederile Contractului Colectiv de munca din invatamant.
mommy
Postat: Tuesday, April 3, 2007 6:47 PM

Alina wrote:

La mine se aplica prevederile Contractului Colectiv de munca din invatamant.

Pai e bine, inteleg ca e cuprinsa si prevederea cu salariu pentru nastere. thumleft
Alina
Postat: Tuesday, April 3, 2007 6:53 PM

Miru wrote:
Pai e bine, inteleg ca e cuprinsa si prevederea cu salariu pentru nastere. thumleft

Da, e prinsa, dar daca ai sti cat m-am luptat pentru acest premiu? boxing
mommy
Postat: Tuesday, April 3, 2007 6:59 PM

Alina, bravo tie!
Miri, dupa exemplul Alinei, am cautat si CCM la nivel de ramura sanitara:
https://www.juridic.solidaritatea-sanitara.ro/downloads/ccm_forma_inregistrata.doc
Si in acesta este prevazut salariul pentru nastere, vezi articolul 94. Eram stresata ca ti-am dat sperante degeaba, dar cu asta si art. scrise de Cristina, nu au dreptul sa iti refuze cererea!
Alina
Postat: Tuesday, April 3, 2007 7:05 PM

Miru wrote:
Alina, bravo tie!

pupici pupici

Miri, mult succes.
Miri
Postat: Tuesday, April 3, 2007 10:09 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Multumesc,Miru!pupici
Multumesc, Cris!pupici
Sper sa am aceeasi sorti de izbanda ca tine,pupici !pupici
crista
Postat: Tuesday, April 3, 2007 11:34 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Eu am depus cererea in noiembrie, deci pana acum nici un raspuns....
contabila de la noi de la firma mi-a spus sa sefu' nu a mai dat pana acum la nimeni banii astia, si cu toate ca i-am zis nu-i nimic, poate incepe cu mine....a trecut atatea luni si nici un raspuns.
Urmatorul meu pas va fi sa-i dau in judecata...
Eu am trimis cererea in care imi cer dreptul, la care am atasat si publicatia asta din Monitorul oficial, unde reiese clar dreptu nostru.
O sa va tin la curent, sper sa reusesc ceva, si sper, ca si voi la fel. Doar astept sa treaca Sfintele Pasti....

Atasamente:
salar premiu.doc 22 KB, salvati 453 ori.

mommy
Postat: Wednesday, April 4, 2007 6:42 PM

Crista, bafta si tie la incasat banutii! Incearca sa le cereri o justificare scrisa, spune-le ca ii reclami la ITM, vezi ce zic. Daca nu, in instanta ii vei recupera sigur. thumleft
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, April 4, 2007 7:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
super! bugetara am fost si eu. daca e salariul meu de baza de la acea data s-au dus pe apa sambetei aproape 700 RON. unitatea unde am lucrat s-a desfiintat.banghead banghead banghead plans plans plans
Miri
Postat: Wednesday, April 4, 2007 8:43 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Multa bafta, Crista!

P.S.- am rezolvat si cu postarile!pupici
crista
Postat: Thursday, April 5, 2007 12:37 AM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Miri wrote:
Multa bafta, Crista!

P.S.- am rezolvat si cu postarile!pupici

Miru, Miri multumesc pupici sa fie bafta
mariuta in cazul tau eu nu ma pricep cum ai putea face....
Lilly of the valley
Postat: Thursday, April 5, 2007 7:22 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
doar sa dau Ministerul Apararii in judecata, din cauza unei adev completate gresit era cat pe ce nici somaj sa nu iau. bine ca mi-am gasit loc de munca.
succes voua! luptati pana obtineti banii.
Alina
Postat: Tuesday, April 10, 2007 12:37 PM

Astazi mi-au fost virati banii ce reprezinta salariul premiu pentru Tudor, nascut pe data de 3 martie 2005.yes yes yes yes yes yes yes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed