salariu premiu

Options salariu premiu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
georgy_adinutza
Postat: Thursday, February 1, 2007 10:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Cris Rusu wrote:
Georgiana, multumesc! Maine ma duc direct peste ele! pupici pupici

Tine-te tare pe pozitie si da-le cu CCM in fatza ca sa il citeasca si ele mai bine !!! Ca pana la urma asta e un drept legal al tau si al copilului !! pupici pupici
Cris Rusu
Postat: Thursday, February 1, 2007 10:05 AM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Gasesc copia la sindicat, ca prin ei am depus-o! pupici pupici pupici firstprize firstprize
Cica contabila sefa ar fi spus ca ea nu a auzit de asa ceva si ca pe ea nu o intereseaza, si ca nu da acceptul la plata acestor drepturi. Dar vreau sa vad scris..
georgy_adinutza
Postat: Thursday, February 1, 2007 10:15 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Cris Rusu wrote:
Gasesc copia la sindicat, ca prin ei am depus-o! pupici pupici pupici firstprize firstprize
Cica contabila sefa ar fi spus ca ea nu a auzit de asa ceva si ca pe ea nu o intereseaza, si ca nu da acceptul la plata acestor drepturi. Dar vreau sa vad scris..

ii poti solicita CCM la nivelul unitati valabil pe 2006 , te uiti la sectiune "Salarizzare si drepturi banesti " si vezi daca gasesti vreun articol care sa spuna asa ceva ...... iar apoi ii arati CCM unic la nivel national ptr 2006 https://www.dsclex.ro/contracte/ccm_2005.htm tot art 51 ... si sa citeasca si ele sa vada , pe baza la ce au incheiat CCM la nivel pe unitate , nu pe baza CCM la nivel unic ???
Cris Rusu
Postat: Thursday, February 1, 2007 10:25 AM

salut salut thumright
crista
Postat: Thursday, February 1, 2007 6:32 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Cris Rusu wrote:
Eu am depus cererea in martie 2006, si nici pana acum nu am primit vreun raspuns. Ce se mai poate face? Sunt obligati sa-mi dea un raspuns scris, nu? Daca da, stiti cumva si vreo lege sau artcol legat de raspunsurile cererilor scrise? Termen, obligativitate sa fie tot scrise? Ce mai pot face? Pot reveni cu o alta cerere?

David s-a nasut pe 19 august si eu am depus cererea cu publicatia din monitorul oficial atasata in noiembrie, si de atunci nici un raspuns angry , cand am vorbit cu contabila, stiti ce mi-a spus, ca stie dar pana acum sefu' nu a dat banii astia la nimeni tunete
I-am zis ca nu-i problema poate sa inceapa cu mine daca asa e legea.

Acum vreau sa le mai trimit o data cererea asta, cu toate ca o prietena care a facut la fel a primit raspuns abia dupa 6 luni ca nu-i dau nici un ban. I-a dat in judecata si a castigat (ea lucreaza la un spital de stat ), spitalul a facut recurs pe care l-a pierdut si ei tot nici un ban nu i-a dat. I-a bagat in penal si imediat dupa vreo 2 saptamani a primit banii. Asa ca pana la urma doar asa se poate nervi
nu avea mult de primit doar 6 mil., dar la o adica si aia sunt bani mai ales daca-i meriti...
asa ca, nu te lasa.
Cred ca pana la urma si eu voi face la fel oare
Cris Rusu
Postat: Thursday, February 1, 2007 6:41 PM

Crista, si pana la urma, ca sa primeasca banii aia, cat a investit, in avocati si alte alea? Ma refer si la timp, si la bani...
crista
Postat: Friday, February 2, 2007 1:04 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Cris Rusu wrote:
Crista, si pana la urma, ca sa primeasca banii aia, cat a investit, in avocati si alte alea? Ma refer si la timp, si la bani...

Nu a platit nimic, a fost doar la tribunal si a facut o cerere sau asa ceva, a zis ca nu i-a trebuit avocat
eu am vorbit deja cu o avocata si mi-a spus ca atata timp cat asta este legea (in favoarea noastra ), atunci firma la care lucrezi va plati si avocatul si cheltuielile de judecata. Asta daca se ajunge acolo ca nu platesc.
Andi&Mariuca
Postat: Monday, February 5, 2007 8:40 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
eu stiam ca in cazul litigiilor ce tin de sfera legislatiei muncii, exista un tribunal "special" care solutioneaza cererile/cazurile in maximum 30 zile si ca nu este nevoie de avocat.
iar daca angajatul are castig de cauza, angajatorul suporta toate cheltuielile de judecata.
mai stie cineva detalii suplimentare despre asta? oare
Cris Rusu
Postat: Monday, February 5, 2007 8:47 AM

Andismom wrote:
eu stiam ca in cazul litigiilor ce tin de sfera legislatiei muncii, exista un tribunal "special" care solutioneaza cererile/cazurile in maximum 30 zile si ca nu este nevoie de avocat.
iar daca angajatul are castig de cauza, angajatorul suporta toate cheltuielile de judecata.
mai stie cineva detalii suplimentare despre asta? oare

Uite ca de asta nu stiam...uff uff
Vin cu noutati. La noi nu vor sa dea salariul premiu pentru ca Ministerul finantelor nu a dat inca unda verde institutiilor de cultura bugetare. Si chiar daca dau in judecata institutia, nu va plati (in caz de castig eu ) fara avizul ministerului, care nu vrea sa-l dea. Am pus din nou problema la sindicat (ei au aflat de fata cu mine ca nici o institutie de cultura gen teatru, opera, opereta, filarmonica sau radio nu da acest ajutor din cauza ministerului) si a ramas sa faca ei o petitie cu care sa mearga la minister, din partea mai multor insitutii de gen, si abia apoi sa ne intoarcem la noi la Opera, sa ne mai certam cu directiunea si contabilitatea...
As fi mers eu pana la un tribunal, dar nu am nici timp de pierdut pe la usi, nici bani de aruncat pe avocat...
Asa ca tare imi e ca voi pierde acesti banuti... Mare suma nu e, dar era dreptul meu...plans plans
Miri
Postat: Friday, March 30, 2007 11:19 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Au inceput si la noi in spital sa se agite mamicile pentru acesti bani...Chiar daca anumite persoane de la birouri fac presiuni ca sa nu se afle despre asta....
Voi ce ati mai facut?oare
Oare mamicile care au nascut in 2006 si nu au stiut de aceasta lege, mai au vreo sansa?Ca sa nu mai spun de mine, care am nascut la sfarsitul lui 2005!ras
mommy
Postat: Friday, March 30, 2007 11:25 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Miri wrote:
Au inceput si la noi in spital sa se agite mamicile pentru acesti bani...Chiar daca anumite persoane de la birouri fac presiuni ca sa nu se afle despre asta....
Voi ce ati mai facut?oare
Oare mamicile care au nascut in 2006 si nu au stiut de aceasta lege, mai au vreo sansa?Ca sa nu mai spun de mine, care am nascut la sfarsitul lui 2005!ras

Nu bag mana in foc, dar am citit o parere (avocateasca) ca acest drept de creanta are termenul de prescriptie de 3 ani de zile. O alta parere: 2 ani. Dar nu mai putin de atat. Eu zic sa faci cerere si sa iti pastrezi o copie cu data si nr de inregistrare. Si sa te tii de capul lor sa iti dea banii.
Miri
Postat: Friday, March 30, 2007 11:29 PM

Multumesc pentru raspuns, Miru!pupici
Exista o cerere tip sau o editez eu ?Ca abia astept sa le dau peste nas cu toata denumirea legii aleia...hohot
mommy
Postat: Friday, March 30, 2007 11:51 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Cu placere. Nu cred ca exista o cerere tip, poti sa o scrii tu. Eu nici nu a trebuit sa fac , mi s-a dat acest salariu din oficiu, ca sa zic asa, era prevazut si in contractul colectiv de munca la nivel de societate.

Miri
Postat: Saturday, March 31, 2007 12:55 PM

Multumesc, Miru!pupici
O sa vad luni ce aflu de la "firma" noastra, care nici nu intentiona sa anunte pe cineva de existenta acestui salariu !uff
Cris-DL
Postat: Saturday, March 31, 2007 2:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Miri tu te referi la salariu bonus/premiu ? oare Daca da, trebuia sa faci cerere in maxim 60 zile de la nastere uff

Da, la ala ma refer!uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed