Sa vorbim despre cinematografia coreeana

Options Sa vorbim despre cinematografia coreeana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Sunday, August 18, 2013 10:42 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Ma bucur ca ti-a placutnewclap newclap . N-am reusit, inca, sa incep I Can Hear Your Voice, dar l-a vazut fiul meu si i-a placut asa ca.....love love ,,,Si vreau si eu Bridal Mask, sa vad cum fac cu timpul, ca am cam ramas in urmaBoredom Boredom
aurishta
Postat: Wednesday, August 28, 2013 1:37 PM

Am vizionat ieri un film romantic, usurel, frumos, de dupa-amiazaangel , Virgin Snow https://blogul-lui-aniola.blogspot.ro/2012/05/prima-ninsoare-virgin-snow.html
aurishta
Postat: Wednesday, August 28, 2013 1:55 PM

...Si am (re)inceput sa vizionez Printul JumongBravoo Bravoo Bravoo . Daca va place genul istoric, va recomand cu caldura acest serial( https://inginerie-inovatii-protectiamediului.blogspot.ro/2010/11/printul-jumong-episodul-1.html ). Cu toate ca este mai lung (81 ep), cu siguranta ca nu vor parea destule odata ce "intrati" in povestea legendarului rege! topai topai . Serialul asta are mii de calitati (stiu pe cineva care l-a vizionat de 10 ori!!!) , nici nu stiu cu ce as putea incepescratch scratch . Premiile si nominalizarile pot spune ceva:
Castigate:

2007 43rd Baeksang Arts Awards: Daesang (Grand Prize)
2007 43rd Baeksang Arts Awards: Best Screenplay Award (Jung Hyung Soo and Choi Wan Kyu)
2006 MBC Awards: Grand Prize (Song Il Gook)
2006 MBC Awards: Top Excellence Award, Actor (Song Il Gook & Jeon Kwang Yeol)
2006 MBC Awards: Excellence Award, Actor (Kim Seung Soo)
2006 MBC Awards: Best New Actor (Won Ki Jun)
2006 MBC Awards: Golden Acting Award, Actor (Heo Joon Ho)
2006 MBC Awards: Golden Acting Award, Actress (Oh Yeon Soo)
2006 MBC Awards: Director of The Year (Lee Joo Hwan)
2006 MBC Awards: Writer of The Year (Choi Wan Kyu & Jung Hyung Soo)
Nominalizari:

2006 MBC Awards: Drama of the Year
2006 MBC Awards: Top Excellence Award, Actress (Oh Yeon Soo)
2006 MBC Awards: Popularity Award (Song Il Gook)
2006 MBC Awards: Popularity Award (Lee Gye In)

De-a dreptul remarcabila este dezvoltarea caracterului eroului titularBravoo Bravoo, absolut superb interpretat de Song Il Gook (am mai scris despre elras ), prestatie pentru care a obtinut prestigioase premii (2006 MBC Drama Awards: Grand Prize/Daesang (Jumong)
2006 MBC Drama Awards: Top Excellence Award, Actor (Jumong)
2006 Korean Broadcasting Producers Award: Best TV Actor of the Year (Jumong))
Sunt multe de spus despre acest serial...este o capodopera a genului!newclap newclap
vanina
Postat: Thursday, September 5, 2013 11:13 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Aurishta, am inceput si eu zilele astea Jumong, e superb, sunt deja la episodul 15Angel Dar sa stii ca eu l-am downloadat si calitatea e de 10 ori mai buna decat online (stiu ca insist, dar se merita o calitate buna pt un film asa frumos DistanceKiss ).
aurishta
Postat: Thursday, September 5, 2013 11:46 AM

O sa incerc si eu sa il "cobor"ras Deocamdata am intrerupt Jumong fiindca ne uitam la el "in familie", il savuram, il comentam....am mai spus ca noi ne uitam la film ca la meci! Saptamana asta copiii mei cei mari sunt plecati in tabarachitara si ne-au rugat sa nu ne uitam fara einono , asa ca....ii asteptamtopai
Imi place la maxim personajul Haemosu, este coloana vertebrala a intregului film, desi este prezent in doar cateva episoade! Fara sa fie frumos (in felul in care suntem obisnuiti in filmele coreene) are o personalitate puternica care inspira pe cei din jurul lui si care trezeste in spectatori sentimentul eroismului . Nu stiu cum o fi fost adevaratul Haemosu, cel din istorie, dar scenaristul i-a recreat admirabil profilul, parca nici nu-mi pot imagina ca a fost altfelras
De Jumong...nici nu mai am ce spune....admiratia mea pentru prestatia lui dramatica este la maxim.....Song Il Gook este un actor foarte versatil, creaza personajul cu usurinta cu care inoata un peste!Bravoo
Aaaaaaaa...si uitasem sa mentionez personajele feminine din Jumong...imi plac foarte multBravoo Bravoo
miriam
Postat: Thursday, September 5, 2013 8:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
(Re)vizionare placuta la Printul Jumong fetele, si mie mi-ar place sa-l mai revad macar odata!
aurishta
Postat: Thursday, September 5, 2013 10:42 PM

computerlove hearts Chiar avem o placere maxima....love multumimpupici
roxinthya
Postat: Friday, September 6, 2013 10:10 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Filmele astea le gasiti traduse in romana?
aurishta
Postat: Friday, September 6, 2013 11:10 AM

Da, de multe ori punem si linkuri!
roxinthya
Postat: Friday, September 6, 2013 12:27 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Multumesc!
computerlove
aurishta
Postat: Tuesday, September 10, 2013 11:30 AM

Am vazut ieri Silenced aici: https://blogul-lui-aniola.blogspot.ro/2013/08/silenced.html, un film zguduitor despre drama unor copii cu dizabilitati abuzati de cei in grija carora se aflau. Filmul este facut dupa un caz real , ca o replica la dezamagirea produsa de asa-zisa justitie si vorbeste despre coruptia care se afla pretutindeni. Imaginile sunt foarte dure, nu ar trebui sa vizionati filmul asta daca vreti sa va destindeti. Actorii joaca exceptional , inclusiv copiiiBravoo
aurishta
Postat: Tuesday, September 10, 2013 12:55 PM

SI....angel bineintelesangel angel , merg inainte cu Jumongcoeur coeur Nu incetez sa ma minunez de filmul astaBravoo Bravoo , isi pastraza aerul de legenda, dar este foarte...uman, ca sa zic asa, atinge foarte multe aspecte ale relatiilor socialeBravoo
vanina
Postat: Tuesday, September 10, 2013 8:41 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Si eu merg inainte cu Jumong Buddy1 Love Love Love Imi place foarte mult si ai dreptate, Aurishta, Haemosu este exceptional Clap .
aurishta
Postat: Wednesday, September 11, 2013 10:45 AM

Ma mir si eu, intruna, ce scene sentimentale minunate are filmul astacoeur coeur , emotii la maximcoeur coeur Regia de lupte, deasemenea, este senzationalaBravoo Bravoo , se reflecta in calitate faptul ca actorii isi fac propriile cascadoriiBravoo Bravoo . Fiecare amanunt este lucrat cu maxima atentie...chiar si figurantii sau rolurile mici ...Bravoo Bravoo imi place la maxim... Cred ca daca il vizionam la TV, muream de inima asteptand urmatorul episod!boing2 boing2
aurishta
Postat: Monday, September 23, 2013 5:19 PM

Am vazut ieri un film tare frumos, A Werewolf Boy aici: https://inginerie-inovatii-protectiamediului.blogspot.ro/2013/09/a-werewolf-boy.html. Genul este romance-fantasy, cu o poveste frumoasa, cu accente de thriller pe alocuri, cu scene amuzante, deasemenea, si foarte emotionanta relatia de dragoste dintre protagonisticoeur Nu pot sa nu mentionez prestatia excelenta a eroului titular, cu totul deosebita, chiar spunea cineva ca actorul este cel mai bine cotat actualmente in CoreeaBravoo Bravoo
Si de Jumongcoeur coeur , nu pot sa nu zic cevacoeur coeur , este perfect din orice unghi este privit, fiecare personaj sau grup de personaje sunt Bravoo Bravoo Bravoo . Vorbeam azi cu o prietena, mi-a zis ca si-a pierdut somnul cu serialul asta, in cateva zile a "mancat" 5 de episoadeLove Love
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed