Rutina

Options Rutina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Thursday, September 14, 2006 11:03 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Pentru adulti rutina reprezinta un veritabil dusman. In schimb, in cazul copiilor rutina, anumite obisnuinte devenite ritualuri, reprezinta un lucru bun, care nu ofera decât avantaje educative.

In primul rând, aceste obisnuinte ii confera securitate. Un copil se simte si mai mic decât este intr-o lume atât de mare, pe care nu o intelege si in sânul careia nu are nici o putere. Faptul ca evenimentele se succed intr-o ordine stiuta de el ii da siguranta. Acestea sunt puncte de reper in dezvoltarea sa. Copilul se structureaza psihologic in functie de aceste „ritualuri” si câstiga astfel un plus de autonomie.

Un copil are nevoie de rutina pentru a face mai ales lucruri considerate de el „dezagreabile”. Gustul sau se suprapune interesului educativ al parintilor. Pentru ca o regula transformata in obisnuinta nu mai trebuie repetata zilnic de parinti. Se ajunge astfel la trecerea de la o activitate la alta fara conflicte. Copilul opune mai putina rezistenta când trebuie sa intrerupa joaca pentru a mânca, sau jocul pe calculator pentru a merge la culcare. Rutina face astfel de momente mai putin dezagreabile. Se economisesc timp si energie pentru ca atunci când sunt stapânite, regulile si obisnuintele sunt deprinse, parintii au un mare avantaj.

Fiecare familie inventeaza ritualurile sale ce fac parte din „averea sentimentala”. Fiecare are un fel anume de a evita, de exemplu, stresul de dimineata, pentru ca de felul cum te scoli depinde intreaga zi. Daca va treziti copiii cu un sarut, cu un alint, daca manânca sau se imbraca ascultând muzica, aceste ritualuri trebuie sa se repete zi de zi. Când pleaca la gradinita sau la scoala, rostiti o „fraza magica”, un secret al vostru, care in timp ii va permite copilului sa capete incredere in el.
Spalatul pe mâini sau pe dinti, daca sunt integrate in gesturile de rutina, nu mai reprezinta o problema. O data acceptate de copil drept o regula de viata acestea nu se mai discuta, iar repetabilitatea nu mai este o surpriza pentru copil.
Mersul la culcare trebuie sa se desfasoare dupa acelasi scenariu: un sarut, o mângâiere, o poveste dorita de copil. In felul acesta el se va simti in siguranta afectiva si va putea infrunta separarea de peste noapte de parinti.

Unul dintre secretele reusitei in demersul educativ il reprezinta respectarea regulilor convenite. In felul acesta copilul va avea repere clare si va privi totul cu calm.
Exista insa si copii care nu suporta usor repetitivitatea: nu si-au luat niciodata masa (biberonul) la acelasi interval orar, orele de somn s-au modificat zilnic. Pentru ei ritualurile zilnice sunt reduse la minim. Nu trebuie sa insistati, pentru ca temperamental asa sunt ei. In schimb trebuie sa-i ajutati sa capete incredere in ei si sa-si dezvolte rapid nivelul de autonomie.

Atuul acestor copii: pentru ca mereu va rezerva surprize, cu ei nu va plictisiti niciodata.
Anaida
Postat: Friday, September 15, 2006 1:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Pt copiii mei rutina a fost si este a doua natura...daca le respect(in limite rezonabile, ca nu stunt, totusi niste roboti) programul de masa, somn si joaca, nu am nicio treaba cu ei...cum i-am dat peste cap, cum apar probleme.
Pt mine insa...nici nu stiu cum mai rezist, ca de 3 ani fac acelasi lucru zi de zi si mai am inca un an de rabdat...sper sa si reusesc...de fapt, trebuie sa reusesc si sa ma bucur de ei cat mai sunt atat de mici si dragalasi!
Mela
Postat: Wednesday, November 22, 2006 2:31 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
noi avem ore cam fixe doar in ce priveste masa si somnul.dar,cand ne vin musafiri,parca si astea se dau peste cap,nu o mai intereseaza decat prezenta lor.
in rest...nu iesim in fiecare zi la aceeasi ora,nu facem baita zilnic (inca mi-e cam frica sa-i fac singura,astept dupa cineva tot timpul,sa ma ajute la asta).
Kiki
Postat: Wednesday, November 22, 2006 2:34 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Nici noi nu avem ore chiar fixe, avem o marja de jumatate de ora-maxim o ora in functie de ora de trezire. Baita facem la 2 zile, in zilele in care nu facem baie facem dus...
E normal, Sami, sa astepti pe cineva...tie iti e greu cu burtica...
danab
Postat: Wednesday, November 22, 2006 2:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
SI eu i-am facut un programel, ca pana pe la 4 luni a cam stabilit ea ce si cum. De cand este program (respectat cu marja de +/- 30 min) e mai linistita, cere singurica papa si somnic. Baia la doua zile, si cand nu e baie e dus la chiuveta.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, November 22, 2006 7:02 PM

Postari: 5089
ooo ce subiect! pe mine ma banghead plans angry box2rutina... ma omoara, ma termina, imi vine sa sar pe geam! cateodata imi ajunge! eu sunt genul de om (si asa mi-am trait pana acum viata) care respecta regulile jocului dar care are nevoie imensa de libertate... nu imi place sa fiu legata de ore si ma evervez cand nu imi ies lucrurile cum vreau...
de pilda si copilul meu are un program zilnic pe care il respectam si aveam o marja de 30-60 minute in plus sau in minus dar... daca nu se culca cand trebuie si il apuca isteriile... ma enervez si eu...pt ca eu stiu ca a fost afara, a papat, e schimbat, m-am jucat cu el si e obosit terminat si trebuie sa doarma.. si cand il pun in patut si incepe sa urle (uneori, azi de ex. a adormit instantaneu si toata lumea a fost happy)... ehe, atunci ma enervez... si ma chinui sa-l adorm de-mi sar ochii...
MNiko
Postat: Wednesday, November 22, 2006 8:41 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Mai cunoastem si noi cazuri in care rutina nu tine. Can gata, cred si eu ca ne-am obisnuit cu un anumit ritual (de culcare mai ales) si incep sa rasuflu usurata, se da iar totul peste cap. Si chiar nu intervine nimic (musafiri, tati pe acasa, sau altele. Tot ce se respecta sunt orele de masa. In rest nimic. Nu sunt 2 saptramani la fel. Zile se mai nimeresc.
Miri
Postat: Thursday, May 24, 2007 7:04 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Am recitit ceea ce a scris Taki...
Pe mine, rutina ma scoate din minti!Nu-mi place monotonia, nu-mi place ca toate zilele mele sunt la fel, pana la a se confunda una cu cealalta...
Dar trebuie sa respect programul pe care am reusit sa il fac pentru Sara, asta e ceea ce ma face sa merg inainte!sic
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, May 24, 2007 4:15 PM

Postari: 5089
Miri, draga mea, asta este! viata devine o rutina in cele din urma.

si eu sunt innebunita de rutina, de aia cred ca am si luat-o pe "aratura". toata lumea cu care ma vad, cunostinte, prieteni, colegi etc. imi zice "bai fato, rutina asta si statul cu copilul acasa te tampeste, o iei razna". asa este, rutina, desi este f placuta, ca nu e tot una cu a merge la job si a-ti face treaba si dc ai si dc nu ai chef, totusi ne zapaceste. cum nici nu am prea mult ajutor decat de la sot, este firesc sa devina totul o rutina. si imi doresc f mult sa fac ceva nebunesc, sa ies din monotonie. am zis ca voi merge la o bauta cu prietenele (tocmai mi s-a intors una petrecareata din strainatate alcool hainoroc ) si am hotarat sa iesim intr-o seara (a se citi noapte ras ) sa ne facem "de cap". poate ca asa voi iesi din ale mele. imi aduc aminte cu mare placere si cu nostalgie maseluta de vremurile din facultate... ehe, fiecare etapa din viata are placerile si incercarile sale. maseluta
bereea
Postat: Tuesday, June 5, 2007 7:52 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22777
Si noi tot intr-un fel de "rutina " o ducem. In fiecare zi cam aceleasi lucruri.
Alessandra are anumite ore cand papa, cand face nan , dimineata iesim in parc, dupa-amiaza la plimbare sau la cumparaturi, dar trecem si prin cate un parc.
Am inceput sa ma simt stresata de viata aceasta si imi caut de munca, dar nu pot sa nu ma intreb:oare cand voi incepe munca nu o sa-mi fie dor de "rutina" de acum?
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, June 6, 2007 6:53 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
bereea wrote:
Si noi tot intr-un fel de "rutina " o ducem.In fiecare zi cam aceleasi lucruri.
Alessandra are anumite ore cand papa , cand face nani , dimineata iesim in parc , dupa-amiaza la plimbare sau la cumparaturi , dar trecem si prin cate un parc.
Am inceput sa ma simt stresata de viata aceasta si imi caut de munca, dar nu pot sa nu ma intreb:oare cand voi incepe munca nu o sa-mi fie dor de "rutina" de acum?

garantat ca nu o sa-ti fie dor. eu am luat momentan o pauza la serv (firma isi schimba punctul de lucru) si simt ca inebunesc. nu ca nu mi-ar place sa stau cu puii mei, dar mi s-a acrit de trebaluit toata ziua prin casa, alergat dupa unu, facut lectii cu altul, jucat cu copii, discutat cu copii, iesit in parc s.a.m.d. si te mai iau unii si de odihnita, ca deh stai acasa.
AdrianaC
Postat: Wednesday, June 6, 2007 8:58 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Rutina ! Hmm, rau cu ea, rau fara ea.

Parerea mea este ca indiferent daca lucrezi sau nu, rutina face parte oricum din viata de zi cu zi. Mai trist e atunci cand apare monotonia.

In viziunea mea, rutina apare atunci cand faci atat de des un lucru incat ajungi sa il poti face si cu ochii inchisi, fie ca faci acest lucru la servici, fie ca faci un biberon copilului noaptea sau schimbi un pampers.

Mai trist cum spuneam este atunci cand apare monotonia, cand totul devine lipsit de sens si ajungi ca lucrul respectiv sa te plictiseasca ingrozitor.

In ceea ce priveste cresterea copiilor si rutina in cadrul educatiei copiilor, eu sunt de parere ca fiecare copil stabileste oarecum directia pe care ulterior parintii o vor aborda.

De exemplu, unui copil nou nascut caruia ii este foame din 2 in 2 ore, nu o sa vad nicio mama ca ii da sa manance la 3 ore numai pentru ca asa este programul. Cel putin eu nu am facut asa. Cand i-a fost foame, i-am dat sa manance.

In al 2-lea rand, este bine pentru sanatatea oricui sa aiba un anumit program: dimineata - sculat, spalat, imbracat ...., 3 mese pe zi si eventual 2 gustari, baita seara la culcare, etc. Ajungi sa le faci pe toate mult mai repede si mai bine. Din pacate, ritmul tot mai alert in care traim cu totii ne face uneori sa sarim anumite etape de peste zi.

Eu la Andrei de exemplu am un oarecare program acum, dar este destul de flexibil, in sensul ca nu am nicio problema cu el daca nu ii respect 100% programul.

In mod normal se scoala dimineata pe la 7:30, bea un biberon de laptic cu cereale, apoi se mai culca 1-2 ore, dar la fel de bine, poate sa nu doarma, daca are chef de joaca.

Pe la 11:00 mananca masa de dimineata, apoi ne mai jucam, eu mai strang prin casa si la 13:30 plecam sa o luam pe Alice de la gradinita.

Dupa ce o luam de la gradinita, in functie de vremea de afara, fie mai mergem in parc, 1-2-3 ore, fie venim acasa. Le pregatesc sa manance masa de pranz (mai des numai pentru Andrei , ca Alice mananca la gradi si de cele mai multe ori e satula), apoi se mai joaca pana pe seara. Uneori mai trage si o repriza de somnic, pana seara, alteori nu.

Seara mergem la baita, si in functie de cat de obosita sunt si eu e baie sau e dush.

Dupa baita, igiena corporala si apoi papa un biberon cu laptic si il duc la nani. Cel tarziu pe la 22:00 doarme si doarme de cele mai multe ori (90% din cazuri) pana dimineata.

Daca plecam undeva, nu e nicio problema. Mananca ce ii dau, doarme unde apuca atunci cand ii e somn... Deci suntem OK.

Pot spune ca am capatat o anumita rutina, dar deocamdata nu ma pot plange de monotonie.
Imi umplu timpul si cu o multime de alte activitati, ba chiar pot spune ca nu apuc sa fac tot ce imi propun pentru ca nu imi ajung 24 ore.

sousourel
Postat: Wednesday, June 6, 2007 7:19 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Noi fara rutina suntem ca si fara ancora. Avem nevoie, atat eu cat si V de program. Dar evadarile din program yes yes yes sunt si mai delicioase! Iar reintoarcerea la programul nostru zilnic e reconfortant.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed