Profil: Roser
Despre
Utilizator: Roser
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Sunday, October 21, 2018
Ultima vizita: Monday, May 23, 2022 11:12 AM
Numarul de postari: 1,523
[0.15% din toate postarile / 1.16 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 17
Postat: Monday, May 23, 2022 11:12 AM
Andreea nu stiu, dar eu in locul tău nu aș chinui-o acum cu asa ceva. Nu stiu oi fi eu mai nesimțită dar pe mine chiar nu ma interesează comentariile si parerile celorlalți cand e vorba de copilul meu. Nici nu ma sinchisesc sa le dau explicații, le spun doar ca asa am decis si punct.

Eu: 38 ani, El:36 ani.
AMH (2019)= 0.14 ng
2019: 2 IA nereusite
2020- ian: FIV 1- nu am raspuns la stimulare (anulat)
2020- mai: FIV 2: 2 Ovocite/2 embrioni de z5, primul tranfer fresh mai-2020: negativ. Al doilea transfer iunie-2020: pozitiv.
2022- 11 feb: test pozitiv (sarcină naturală)

img
Postat: Monday, May 23, 2022 10:48 AM
Elena, chiar ma gandeam ieri că parcă nu demult eram toate la aspirante si acum ne mândrim aici cu piticii nostri, mi se pare ireal. Toti sunt asa frumosi și năzdrăvani, a meritat atata așteptare.coeur
Cu sarcina sunt foarte bine, daca nu mi-ar crește burta nu as stii ca sunt însărcinată. Inca mai pot cu Hugo, il iau în brațe (desi are vreo 10,5kg), il dau pe hinta, topogane, fug dupa el...

https://ibb.co/cwhBG7M

Andreea nu te stresa cu cerceii, nu intra zilele in sac. Eu la fetiță nu o sa ii pun cand va fi mica. Cand am fost cu Hugo sa ii taie frenul lingual asa m-am necajit si chirurgul m-a simtit si mi-a zis: stai liniștită ca nu il doare asa de tare, mai tare le dor pe fetițe pusul cerceilor cu pistolul. Mi s-a parut destul de groaznic si am zis că dacă vreodata o sa am fetiță o las pe ea sa decida daca si cand vrea cercei. Eu nu am avut, mi i-am pus pe la 16 ani cu pistol dar a durut ca naiba, nu atat pe moment cat 2-3 săptămâni după aceea, nu puteam dormi decât pe spate. Nu a fost deloc plăcut.

Freya, i-ai dat Cocculine lui Albert? Hugo deja de 2 ori a vomitat pe mașină, de atunci am evitat drumurile mai lungi de 5-10 minute. Dar in iunie vrem sa mergem o săptămână la munte, e la 4 ore cu mașina si deja imi fac gânduri. O sa ii dau Cocculine si o sa mergem la amiază cand el o sa doarmă dar tot o sa fie treaz o perioadă. Sper sa funcționeze...

AMH (2019)= 0.14 ng
2020- mai: FIV 2: 2 Ovocite/2 embrioni de z5, primul tranfer fresh mai-2020: negativ. Al doilea transfer iunie-2020: pozitiv.

img
Postat: Sunday, May 22, 2022 1:44 PM
Si Hugo e in proporție de 95% înțărcat. A fost un proces de aproximativ o lună si a fost mai simplu decât ma așteptam. De 2 săptămâni nu mai suge deloc noaptea, seara adoarme cu tati si apoi ma pun eu lângă el. Se mai trezeste noaptea dar nu caută sânul, adoarme singur la loc. Am avut si o noapte in care nu s-a trezit deloc (am notat-o in calendar, 17 mai Lol ). Ziua adoarme in cărucior pe afară cu mama si apoi vine si il pune in pat.
Ziua cand se plictisește si ma vede pe lângă el mai vine si mă trage de tricou, il las putin apoi ii zic "mami nu mai are lapte, numai sticluța are lapte" si atunci pleacă de la sân singur si își continuă joaca. Dinainte sa il ințarc el bea f bine lapte de vacă din sticluță. Dacă ii dau nu știu cât ar bea pe zi, incerc sa il limitez la 700 ml. Pe lângă lapte mănâncă 3 mese principale si o gustare. Mănâncă f bine si e foarte pofticios, trebuie sa ne ascundem de el dacă mâncăm chestii mai nesănătoase. De multe ori mănâncă singur si vrea doar cu tacâmurile noastre. Nu se pune nimic pe el ca se mișcă non-stop.

Ellena daca te dor sânii poate ar trebui sa mergi la Dr sa iti prescrie ceva pt oprirea lactației.

https://ibb.co/9rpkJRX
https://ibb.co/4s0Zw3c
https://ibb.co/qY08JGQ

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Postat: Tuesday, May 3, 2022 6:39 PM
Hey Ellena, ați început creșa? Cum e? :)

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Friday, April 22, 2022 4:42 PM
Irinan wrote:

Poate facem un party la Origyn, intr o zicoeur sau ne dam intalnire toate, la ciorbaria de alaturiBravoo
P.s... sa va spun ce mi am cumparat aziLol o salopeta de gravidute...am gasit o la oferta, doar 30 ron, salopeta de blugi, foarte frumoasa, si nu m am putut abtine. Sper doar sa ajung si sa o folosesc

Irina, mi-am adus aminte de ceva cand am citit ca ai cumpărat salopeta. Cu vreo 1-2 luni înainte sa fac FIV-ul eram intr-o călătorie la lucru si până așteptam avionul am dat o raită prin magazinele din aeroport. Am gasit intr-un magazin (nu de gravide) o cămașă de mătase dar era asa de larga si avea o croială ciudata de zici ca era de gravide. Dar mi-a placut mult si mi-am zis lasă ca poate rămân si numai bine imi prinde. Si chiar mi-a prins, si la prima sarcină si la asta de acum. Eu zic ca simți tu ceva...coeur

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Postat: Thursday, April 21, 2022 5:33 PM
freya1 wrote:

Roser, eu nu, dar stiu o prietena care a avut si copilul e ok, daca ai facut nipt nu prea are ce sa fie din chestiile grave, ca ar fi aparut la test Cheek Kiss altceva decat sa monitorizezi nu ai ce face

Mersi freya! Așa mi-a spus si doctorul, cum totul a ieșit ok la nipt,sa nu imi fac griji. Oricum a doua morfologie o sa o fac si la privat unde merg si o sa merg si la stat ca sa ma asigur ca totul e bine.
Cum mai e Albert, si-a revenit nu?

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Postat: Thursday, April 21, 2022 12:53 PM
Fetelor am fost ieri la ecografie, toate bune si frumoase cu excepția unui lucru: cordonul ombilical are doar o artera in loc de două. Dr nu a părut deloc preocupat, a spus ca trebuie doar sa monitorizam mai atent sa nu fie restricții de creștere. Dar bineînțeles ca am ajuns acasă si am google-uit si nu sunt chiar asa liniștită ca si el. Bănuiesc ca voi nu ați avut niciuna asa ceva, o sa întreb si la gravidute...

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Postat: Thursday, April 21, 2022 12:45 PM
Andreea si noi am avut aceeași problema cu mașina, avem bancheta foarte inclinata. Cu scoica am dat-o in bară, nu am ales bine, stătea aproape in fund. Asa ca pt scaun am fost la un magazin specializat si sunt doar doua modele de scaun care se adaptează la absolut orice înclinație a banchetei. Noi am cumpărat Besafe IZI Twist B I-Size, a fost cam scump, dar mai scump era sa schimbăm mașina Lol Noi l-am pus destul de repede in scaun (are 3 poziții, una pt nou născut) pt ca în scoică stătea f incomod, aproape in fund.
Celălalt model de scaun nu mai știu care era, dar era tot scump. Ambele sunt testate adac si plus test.

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Postat: Saturday, April 16, 2022 3:12 PM
Vai Andreea ce grasunica frumoasă ai tu acolo coeur
Si eu întotdeauna mi-am dorit un bebeluș cu falcute dar Hugo întotdeauna a fost înalt si slab.

Ce pălărioară frumoasă Andreea si ce bine ii stă cu ea. Eu abia am găsit sa ii iau una de la Decathlon ca imi trebuia asa urgent.

Elena, ii dau lapte de vacă de la un an, desi lui ii place si lp, pediatra mi-a spus ca e mai recomandat cel de vacă. Ii iau bio de la Carrefour, il aduce de undeva din apropiere si e bun doar câteva zile ca nu e UHT. Cum zilele astea am fost in concediu si am tot fost plecați, nici Hugo nu a prea supt ziua ca a fost tot ocupat, dar dacă suntem acasă tot calare pe mine e. Cand incepe Cezar creșa?

AMH (2019)= 0.14 ng

img
Subiect: Clubul aspirantelor - 89
Postat: Friday, April 15, 2022 3:41 PM
Deme, imi pare foarte rău, eu in locul tău aș mai încerca o dată dar la altă clinică. Sa stii că contează foarte mult aparatura, dotarile laboratorului si experiența embriologului. Tu raspunzi bine la tratament, trebuie lucrat la partea de prelevare si la laborator. Eu luam in calcul, dacă nu reușeam aici, sa fi facut fiv-ul in Ro la Iași la Maftei. Chiar apucasem sa vorbesc cu el. Din ce stiu, sunt unicii din țară ce au Embryoscope (si aici am reușit într-o clinică ce il aveau). Stiu ca e un efort mare sa mergeți până acolo, dar măcar rămâi împăcată ca ai facut tot posibilul. Multe cupluri am vazut ca vin la el de departe, chiar si din alte țări.
In București ar fi Embryos si Columna, dar am înțeles că durează mult până obtii o programare.
Îți doresc multă putere sa mergi mai departe!pupici

AMH (2019)= 0.14 ng

img