Profil: Roser
Despre
Utilizator: Roser
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Sunday, October 21, 2018
Ultima vizita: Sunday, October 17, 2021 1:56 PM
Numarul de postari: 1,412
[0.14% din toate postarile / 1.29 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 16
Postat: Sunday, October 17, 2021 1:55 PM
Ella pana se reglează lactația sanii sunt ca doua rezervoare in care tot timpul este lapte, bebe doar se atașează si in 2 secunde are lapte in gura. Cand se reglează lactația, sanii se transforma in doua robinete ca sa zic asa, laptele vine doar daca bebe incepe sa suga (trec intre 1-2 minute de când începe sa suga pana vine laptele, e un circuit complex in care sanul e stimulat, stimulul ajunge la creier apoi iar coboară la san si se deschide "robinetul"), de aceea sânii sunt mai moi. Dar asta nu înseamnă ca nu mai e lapte. Am citit cazuri cand si dupa cateva săptămâni/luni dupa ce e înțărcat bebelusul, mai curgea ceva lapte, deci laptele nu dispare asa de pe o zi pe alta.
Andreea, pompa nu e relevanta absolut deloc. Eu scoteam si scot maxim 20 de ml cu ea iar cand imi strângeam sanii nu iesea nici o picatura. Dar lapte am, ca daca nu, nu ar fi crescut si nu s-ar fi ingrasat copilul. Ei fac tot felul de crize si noi credem ca nu avem lapte sau ca le e foame, dar nu e asa, trebuie doar sa ai rabdare, sunt perioade care trec. Daca nu ar avea lapte, nu ar uda scutece (urina ar fi inchisa la culoare/rosiatica) si nu ar lua in greutate, iar la voi vad ca nu e cazul.

Eu: 37 ani, El:35 ani.
AMH (2019)= 0.14 ng
2019: 2 IA nereusite
2020- ian: FIV 1- nu am raspuns la stimulare (anulat)
2020- mai: FIV 2: 2 Ovocite/2 embrioni de z5, primul tranfer fresh mai-2020: negativ. Al doilea transfer iunie-2020: pozitiv.

img

Postat: Saturday, October 16, 2021 4:19 PM
Irina si Matei mănâncă intr-o zi cât mănâncă Hugo intr-o săptămână Lol

Andreea, eu i-am cumparat niște șervețele pt dinti de pe iHerb ca nu ma lasa sa ii bag nimic in gură. Cu astea pot cat de cat, plus ca dupaia si le mai baga si el in gură. E asa provizoriu pana putem folosi periuța.

https://ibb.co/jf5vWfG

Aleahim, freya, Adina, multumesc de sfaturile in legătură cu dormitul fără țiți.
Adina, sunt conștientă ca e asa cum zici tu, e prea micuț sa înțeleagă. Am făcut totuși un progres, somnul de la amiază il face afara in cărucior, doarme cam o ora.
Pupici la Luca, la multi ani! birthday

AMH (2019)= 0.14 ng
2020- mai: FIV 2: 2 Ovocite/2 embrioni de z5, primul tranfer fresh mai-2020: negativ. Al doilea transfer iunie-2020: pozitiv.

img

Postat: Tuesday, October 12, 2021 4:46 PM
Multumim Aleahim si freya, le-am notat pe amândouă. Apropo de recomandari, nu stiti ce as putea sa citesc sau de unde ma pot informa cum pot sa il dezobisnuiesc pe Hugo sa doarma fara țiți? chiar nu stiu ce sa mai fac. Peste 2 săptămâni incep serviciul (aici avem doar 16 sapt concediu de maternitate, mi-am mai luat fara plata pana acum) si el o sa ramana cu mama. O sa lucrez de acasa in cea mai mare parte a timpului dar o sa am reuniuni etc si nu pot fi tot timpul disponibilă cand e ora lui de somn (deocamdata are 3 somnuri peste zi si doua ar trebui sa le faca cu mama). Am incercat săptămâna asta sa il las cu ea sa vedem daca poate sa il adoarmă, dar a fost circul pe pământ. Niste urlete de mi-a fost rusine de vecini. Nu a vrut nici plimbat, nici leganat, nici cu cantecele, nu a putut nicicum. Pana la urma l-am luat eu ne-am pus in pat la țiți si in 30 de secunde a adormit. Problema e ca ramane asa cu țiți in gura si daca incerc sa i-o scot si sa plec simte si se apuca de plâns. Poate am gresit ca l-am obișnuit asa, doar asa știe să doarmă. Nu stiu ce metodă sa aplic, poate imi puteti da niste idei...

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Subiect: Clubul aspirantelor - 87
Postat: Tuesday, October 12, 2021 4:28 PM
Irina Cheek Kiss
Ai mai trecut un hop. Doamne cat te admir, cata putere ai sa mai lupti pt inca un sufletel. O sa vezi ca nu e in zadar si curand va aparea coeur

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Subiect: Clubul aspirantelor - 87
Postat: Tuesday, October 12, 2021 1:16 PM
Maria, imi pare rau ca pleci, dar în același timp te și înțeleg. Imi e drag sa te citesc, intru destul de des aici sa vad ce mai faci tu, Carlita, Irina, Deme...fetele mai vechi.
Imi aduc aminte anul trecut când am ramas însărcinată, cateva săptămâni nu mi-am găsit locul pe forum. Aici nu mi se parea potrivit sa scriu si sa intreb despre simptome, primele ecografii etc, iar la gravidute pur si simplu nu aveam curaj sa intru, aia pt mine însemna ca gata e totul ok cu sarcina si pot respira usurata (si din pacate nu e asa pana pe la 12 săptămâni). Asa că, câteva săptămâni bune doar am citit.
Poate nu ar fi rea idee sa se mai deschida un grup asa de tranzitie, unde pot scrie fetele de la primul beta pana cand sunt pregatite si se simt gravidute in toata regula si pot trece "oficial" la gravidute. Nu stiu, e doar o idee ce imi trece prin cap care ar impaca si capra si varza...

Te îmbrățișez si ti-am mai spus, sunt sigură ca o sa devii mămică Cheek Kiss

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 61
Postat: Monday, October 11, 2021 3:09 PM
Lyli, daca medicul ti-a dat Ospen poti sa il iei fara nicio grija. E compatibil cu sarcina.
Si eu numai ce am iesit dintr-o raceala :)
Sper sa te faci bine curand Cheek Kiss

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Postat: Saturday, October 9, 2021 7:39 PM
Ah, si m-am racit in ultimul hal, mi-e frica da nu ii dau si lui. Port tot timpul masca in casa, dar cum mi-o vede, mi-o da jos :))

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Postat: Saturday, October 9, 2021 7:35 PM
Zee, i-am dat banana asa intreaga taiata in doua jumatati. A stroflocit-o toata in maini dar nu a fost curios sa o bage in gura. Dupa ce a uns toata măsuța cu ea gata nu a mai vrut sa stea in scaun.
Maine mai incerc cu brocoli, o sa fac si blenduit cu ceva si ii las si niste bucati, sa vedem ce alege.
Chiar nu stiu cum sa ii mai dau să mănânce, nu vrea in scaun nicicum.

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Postat: Saturday, October 9, 2021 12:51 PM
Adina, ma bucur ca ai revenit, ne-a fost dor de tine!
Ce mare si frumos a crescut Luca coeur

AMH (2019)= 0.14 ng

img

Postat: Saturday, October 9, 2021 12:46 PM
BBEma nu ai de ce sa te simti prost, fiecare face cum simte ca ii mai bine pt copilul ei. Tu il cunosti cel mai bine si stii de ce are nevoie, nu trebuie crescut doar dupa reguli sau ca te judeca cineva. Daca asa sunteti fericiți amandoi, da-i lapte muls cu biberonul iar daca pe viitor nu o sa mai ai, ii dai lapte praf nu-i nicio tragedie. Si eu de multe ori am vrut sa ii dau lapte muls cu biberonul ca sa mai stea si cu sotul si eu sa pot merge 2-3 ore de acasa, dar pur si simplu nu am reusit sa scot mai mult de 20-30 ml cu pompa oricat as fi incercat. Ei oricum cresc foarte repede, nu iti umbri aceste momente cu fleacuri si bucura-te de el ca timpul trece atat de repede. Remember nu trebuie sa dai la nimeni explicații!

AMH (2019)= 0.14 ng

img