Roma - cetatea eterna
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Scris: Monday, August 11, 2014 9:55 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Cand m-am intristat ca e 15 august am facut-o pentru ca eu nu sunt la Roma. Oricum in aceea perioada sunt doar turisti, romanii sunt in vacanta ,deci nu cred ca va fi aaglomerat. Iar timpul e ok pana in prezent nu se prevad ploi, iar temperatura este in jur de 30 grade.
TatyKS
Scris: Monday, August 11, 2014 11:07 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Am iteles Bere DistanceKiss , mersi de info Cheek Kiss .

Mersi Cris !Cheek Kiss
Maria & Mario
Scris: Monday, August 11, 2014 3:08 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Ce bine de voi ! Plimbaretelor !!!! Abia astept fotografii ! topai
monica irimia
Scris: Monday, August 11, 2014 6:36 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/3/2010
Timp cat mai placut, Taty. DistanceKiss coeur computerlove
TatyKS
Scris: Tuesday, August 12, 2014 7:50 AM
Nivel

Multumiiiim ! chitara Pupici
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, August 13, 2014 4:38 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Distractie placuta! Foarte romantic!coeur
oanamaria
Scris: Wednesday, August 13, 2014 7:37 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2009
Zile de vis Taty!
TatyKS
Scris: Thursday, August 14, 2014 8:15 AM
Nivel

Lily, OanaCheek Kiss ! Multumesc .

Am o staree ... o vreau si pe fimea cu mine si ma oftic ca nu am facut ca mine . NuImiPasa Acum numai am ce face ...

Va pup dragilor !
bereea
Scris: Thursday, August 14, 2014 9:30 AM
Nivel

Zile minunate la Roma!Cheek Kiss

Pe via Nazionale este o gelaterie fai da te (iti pregatesti tu singura cu tot ce-ti place). Sa o incerci!
kali
Scris: Thursday, August 14, 2014 9:42 AM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
TatyKS wrote:
Am o staree ... o vreau si pe fimea cu mine si ma oftic ca nu am facut ca mine . NuImiPasa Acum numai am ce face ...

Cheek Kiss Buddy1
Stii ca te inteleg dar ia-o asa - in felul asta incerc si eu sa-mi ridic moralul dar ma vad peste putin timp cum imi fac si eu procese de constiintaalcool -: e esential pentru buna functionare a unui cuplu cu copii sa-si acorde timp numai lor, fara pitici. Stim cu totii asta... mai greu e cu practica.

Incearca sa nu te mai gandesti si concentreaza-te asupra motivului. Plus ca... stii cat ti-ai dorit sa vezi Roma si... voila!! Distractie placuta!!!computerlove
TatyKS
Scris: Tuesday, August 19, 2014 9:30 AM
Nivel

Am venit si noi din orasul celor 7 coline -Roma - frumos oras, cu diverse arhitecturi bine conservate si pline de istorie. Nu pot spune ca este cel mai frumos oras pe care l-am vazut pana acum ( sufletul imi este tot la Londra ), dar merita vizitata.pupici .

De la aeroport am luat taxi pana la hotel si ne-a costat 10/euro de persoana, mai ieftin decat trenul.

Eu nu m-am impacat deloc cu mancarea lor .Pizza deloc pe gustul nostru - asa pizza nu am mai mancat NuImiPasa ... era cum e focacia la noi , mozzarella aruncata pe ea, prosciutto si ce iti mai alegeai ... eu mi-am ales doar quatro formaggi sa fiu sigura sic --- paste bunute dar nu m-au dat pe spate. Inghetata in schimb mi-a palcutsic . Preturile scumpute ... noi 3, fara 40 euro nu ne ridicam de la masa si mancam doar 2 portii ca fimea nu papa portie intreaga plus o bautura ( cine vrea bere costa de la 5 euro in sus ) . Unii iti bagau bacsis in nota , altii nu . Unii ne-au bagat pe gat si painea 4 euro ... daca aveai paste sau salata ... fara sa ne intrebe NuImiPasa ...si noi nu ne atinsesem de paine. Asta e ! Nu avea rost sa ne enervam !
Toaletele erau oribile in majoritatea restaurantelor unde intram si nu mancam in bombe ... alegeam si noi sa fie cat mai cochetele.

Turul cu bus-ul turistic ne-a costat 18 euro /adult si copiii gratis (asta a fost reducerea ca eram 11 sic ) ... asta nu trebuie ratat ... va bronzati si racoriti in acelasi timp , chiar daca era cald de ne topeam. Daca mergeti vara , musai sa aveti ceva pe cap , daca nu gasiti acolo ca se vand pe toate drumurile.

Cine vrea shoppingareala poate sa o faca , sunt destule magazine !
Am ramas uimita cati negri africani si pakistanezi erau ,care vindeau cate ceva, aveau tarabute cu suveniruri sau erau chelneri.

Hotelul l-am ales sa fie aproape de Colosseum si era cica de 4 stele ... nu merita ! Micul dejun sarac Crazy .

La Vatican, nu am intrat ... eu si fimea eram cam dezgolite ( umerii goi si rochita/pantaloni deasupra genunchiului ) si nu aveam voie sa intram asa ... trebuia sa imi iau 3 saluri sic ,turul ar fi durat 3 ore (nu avea cum sa rezista maimutica atata timp ) am fi avut de mers 8 km - cica intrai prima oara in muzeu, apoi in capela Sixtina. Nu regret oricum !

Ce sa zic ...nu vreau sa o revad ! Nu a existat o compatibilitate intre noi toti si Roma sic !

Imi pare rau daca cineva va fi dezamagita de experienta mea ... dar gusturile nu se discuta ! Si mai conteaza si daca ai cu ce compara acest oras , ca sa poti zice ca este cel mai frumos oras !

mirela74chris
Scris: Tuesday, August 19, 2014 9:37 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Taty important e ca ati vazut-o.Sper ca v-ati relaxat.coeur Fiecare cu gusturile lui!Al meu sot a lucrat mult timp cu italieni pe nava si imi spunea ca pizza si pastele nu sunt ca la noi.Am stat si eu vreo 3 ore in aeroport la Roma(eram in tranzit) si am papat o felie de pizza.Nu esti singura care a fost dezamagita.(dar am spus ca era in aeroport,ma gandeam ca la resto e ok)Cheek Kiss
bereea
Scris: Tuesday, August 19, 2014 10:09 AM
Nivel

Taty, imi pare rau ca nu a fost pe gustul vostru. Mai intai eu nu mi-as fi ales niciodata un hotel langa gara, e o zona proasta, plina de chinezi si alte natii.
Micul dejun italian consta intr-un cappuccino si un cornet deci nu e nimic iesit din comun. Despre restaurante ce sa spun, ieftinute daca ati cheltuit doar 40 de euro de doi. Toaletele sunt, in general, folosite de turisti deci no comment. Pizza ce se mananca in alte tari nu e pizza, sa nu uitam ca e o specialitate italiana. Eu nu mananc niciodata pizza in centru aceea e pentru turisti ....o pizza buna se mananca la restaurant specializat pe pizza.
Din pacate Roma e un oras plin de turisti de toate natiile si cu diferite nivele de civilizatie, de aceea e destul de murdar. Pacat ca nu ati vizitat Vaticanul fara museu ....e impresionant. Oriunde in Italia trebuie sa fii acoperita ca sa poti intra intr-o biserica.
Imi pare rau ca nu a fost pe gustul tau Cheek Kiss
kali
Scris: Tuesday, August 19, 2014 12:18 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Bereea, daca mai ai recomandari pentru viitorii turisti te rog sa fii darnica cu ele.AngelNot
Taty, imi pare rau ca ai fost dezamagita mai ales ca ti-ai dorit mult sa vezi Roma.

Eu imi pastez gandul bun si starea de bine in legatura cu plecarea asta. Pentru cei interesati, mi se pare bine documentat blogul asta: http://www.bloguldecalatorii.ro/p/roma.html
In mare, vrem sa ne organizam dupa modelul dat.
bereea
Scris: Wednesday, August 20, 2014 9:07 AM
Nivel

Kali, m-am uitat pe site-ul dat si mi se pare destul de complet. Ceea ce n-am vazut ca obiectiv de vizitat este inchisoarea Mamertinilor(unde au fost inchisi Petru si Pavel) care se afla imediat dupa Fori Imperiali .Si n-as rata nici o plimbare pe via Appia Antica unde sunt o multime de ville vechi(de ex. villa Massenzio) de 2000 de ani, sunt gli acquedotti si catacombele. Daca esti atenta vei vedea locul unde Petru a fost oprit de Isus cand fugea din Roma si unde a rostit celebrele cuvinte "qvo vadis, domine?"
De asemenea parca n-am vazut trecute urmatoarele.
-Il Campidoglio
_Il Quirinale
-Villa Adriana(este in afara romei)
-Villa D'Este Ttivoli (aici ai nevoie de o zi intreaga)

Atunci cand vizitezi Roma trebuie sa stii ca Roma inseamna istorie si arta, este centrul absolut al istorie antice, nicaieri in lume nu vei gasi vestigii istorice mai bine conservate.Roma e un muzeu enorm, unde la fiecare colt de strada intalnesti arta...sau istorie.Peste tot vei intalni sculpturi de Bernini si alti sculptori renumiti, in Vatican se poate admira Pietà si Mosè de Michelangelo. Sunt atat de multe muzee de vizitat incat nici nu stiu ce sa recomand. Poate musei Capitolini si Galleria Borghese.
Roma nu poate fi comparata cu Londra sau Istambul sau Paris...fiecare oras este unic in felul lui. Cu siguranta ca ceea ce gasim la Londra nu gasim la Roma si invers.

Restaurantele din centrul Romei sunt scumpe si sunt frecventate de turisti. N-ai sa vezi un roman mancand acolo. Eu n-am mancat de mult in Roma poate de vreo 10 ani , dar cand o faceam aveam doua restaurante preferate in Flaminio. In doi cheltuiam intre 80-100 de euro. De aceea spun ca 40 de euro mi se pare foarte putin pentru un pranz sau o cina.Painea nu o ceri ti-o aduce oricum.De asemenea se plateste "coperto" adica faptul ca stai la masa si esti servit.Pizza si pasta nu sunt ceea ce se mananca in Romania.Personal, nu am reusit sa mananc o pasta buna in tara, nici nu incerc pentru ca este altceva decat sunt eu obisnuita. Pizza trebuie sa fie foarte subtire, crocanta, cu putine ingrediente si coapta in cuptor pe lemne.Nu se foloseste niciodata ketchup.
In Firenze am facut si noi aceeasi greseala. Am mancat in centru: a fost ok ca si pret dar nu mi-a placut pasta ce am mancat-o.A doua zi n-am mai repetat gresela si am mancat mult mai bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.