Profil: ria
Despre
Utilizator: ria
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Saturday, October 11, 2014
Ultima vizita: Sunday, February 5, 2023 3:49 PM
Numarul de postari: 99
[0.01% din toate postarile / 0.03 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 64
Postat: Friday, February 3, 2023 9:28 AM
Buna, fetelor, am nascut si eu ieri ❤ Bebe e bine, sanatos si plangacios, a avut 3 kg si 50 de cm, e atat de mic! Eu sunt in perioada de refacere, dar și de conștientizare ca sunt mama. Travaliul a fost greu, mi s-au rupt membranele pe pe la 10 dimineata, si am nascut abia la ora 2:25 noaptea, pe 2 februarie. Dar important e ca a trecut si suntem bine, lapte nu prea am si bebe nu prea stie sa traga, mi s-a aratat cum sa-l tin la piept dar...

img
Postat: Tuesday, January 31, 2023 11:23 PM
Melina wrote:

Te cred! Ce ma bucur pentru tine ca esti atat de aproape de momentul nasterii! 🤩 Sa ne anunti cand se va intampla minunea. Parca simt si eu emotiile impreuna cu tine cand spui ca mai ai foarte putin.

Multumesc de intrebare! Cu greturile sunt mai ok. Am avut doar niste crize de fiere, am varsat acidul acela de la bila tot weekendul. De atunci sunt pe regim. Dar ce ma bucura e faptul ca desi nu prea mananc, am pus pe mine deja 2 kg, greutatea lui bebe(sunt in grafic pt cele 15 saptamani) deci se dezvolta bine. Acum ma deranjeaza niste secretii (un fel de flecma) pe care le am constant in gat si nas, iar oricat le elimin se refac. Ba chiar am ajuns sa am nasul infundat de la ele. Si nu e raceala… E atat de suparatoare senzatia… plus ca am probleme cu salivatul in exces, hemoroizii si constipatia. 🤦🏻‍♀️ Parca cand trece una vin altele si mai multe. Dar incerc sa fiu pozitiva pentru ca deja incep sa gatesc iar, sa ies la plimbari seara de seara, sa fac una alta prin casa. Au trecut zilele in care am stat doar la pat si asta ma bucura. Urmatorul eco e in data de 15 februarie. Oricat de mult mi-as fi dorit sa aflam sexul exact al copilului de ziua sotului (6 februarie) se pare ca nu s-a putut. Si nu vreau inca sa fac acel gender reveal doar cu rezultatul probabil de la morfologie. Asadar ramane doar sa mai asteptam.

Va anunt sigur, momentan nicio veste, toata lumea imi scrie in ultimul timp si asteapta vestea, bunicii stau mai ceva ca pe ace (parintii mei mai ales, ca e si primul nepot, parintii sotului sunt deja bunici), acum sa vedem cand se hotaraste bebe sa scoata nasucul la aer hearts

Imi pare rau ca, desi au trecut greturile, ai probleme de alt ordin. Sarcina e o perioada provocatoare, dar eu sunt atat de recunoscatoare ca am avut sansa sa trec prin toata experienta asta, e fara egal si, desi acum n-as prea zice ca as lua-o de la capat, ca e provocator si acum totul pe final ras, tot a fost frumos sa trec prin toata experienta asta. Ma bucur totusi ca esti mai bine cu greturile, lasa ca sarbatoriti dupa Ziua Indragostitilor, ca atunci sigur veti sti ce e bebe coeur

img
Postat: Tuesday, January 31, 2023 11:17 PM
Iulia123 wrote:

Mulțumesc la fel Ria, mai ai puțin și cunoști pe bebe așa că îți doresc naștere ușoară și un bebe sănătos Buddy1 Cheek Kiss

Multumesc mult, Iulia Cheek Kiss Sa stii ca printre primele simptome de sarcina s-au manifestat si la mine durerile de sani, era o sensibilitate in zona lor, deci e ceva firesc din ce am mai citit.

img
Postat: Tuesday, January 31, 2023 11:16 PM
Irinan wrote:
Fetelor multumesc ca v ati gandit la mine.. eu am nascut ieri dimineata. Un flacau de 56 cm si 4500 gr, doar ca a avut ceva probleme de adaptare la viata extrauterina, si are nevoie si de oxigen printre altele. E pe terapie intensiva neonatologie. Eu sunt pe salon de aseara, merg la 3 ore sa il vad, incerc sa stimulez lactatia prin muls, dar momentan fara sorti de izbanda.. evolutia lui e favorabila, si daca D zeu ne ajuta speram sa l luam acasa cand mai repede..
Ria te asteptam cu vesti cand ai, contractiile stai linistita ca o sa le recunosti. Ti se intareste si burtica si durerea e un pic mai accentuata. Cel putin la mine asa a fost🥰🥰, fetelor sarcina usoara si la termen sa aveti.

Irina draga, te felicit pt flacaul tau grasun! Sa fie sanatos si sa depasiti cu bine problemele intampinate, sper sa plecati cat mai curand impreuna acasa si sa va bucurati unii de altii, sa il cunoasca si fratiorii lui mai mari coeur Iar tie, mami, putere, va fi totul bine!!! Te imbratisez si iti trimit numai ganduri bune, asteptam vesti bune de la voi Cheek Kiss

img
Postat: Monday, January 30, 2023 9:06 PM
Iulia123 wrote:

Eu am avut azi medic, am văzut pe bebe și doamne ajuta totul este bine, el esté in grafic și corespunde exact vârstei ultimei menstrutii, am auzit și inimioara și s a văzut și sexul probabil.
Analizele mele au ieșit bine, nu am anticorpi la toxoplasma, am placenta anterioară și ce nu înțeleg prea bine este că aici mi a ieșit rh pozitiv...nu prea înțeleg cum având în vedere că mama este negativ tata la fel și în Romania când am făcut anul trecut a ieșit tot negativ. O să întreb medicul și probabil repet analiza .
Bebe al meu dădea mici salturi și era așa de drăguț coeur acum stau liniștită până la următoarea ecografie pe 22 martie.
Sarcini ușoare în continuare tuturor!

Iulia, ma bucur pentru vestile bune, sarcina usoara in continuare si bebe voios Cheek Kiss

img
Postat: Monday, January 30, 2023 9:05 PM
Melina wrote:
Cum mai sunteti fetelor? Irina, Ria? Aveti vesti pentru noi? 😁
Burticile noi?

Nu a mai dat nimeni niciun semn de viata. Ieri am incercat sa intru pe forum dar nu am reusit… cred ca se lucra la el. Dar azi cand am vazut ca merge nu mai aveam rabdare sa ajung acasa si sa va pot scrie. 🤗

Eu tot cu bebe la purtator sunt, nimic diferit, doar emotiile parca se intensifica si nerabdarea e si ea acolo, abia astept sa-l cunosc pe bebe Clap Tu cum te mai simti? Cand mai ai control? Cheek Kiss

Irina, ma gandesc la tine coeur Nastere usoara (daca nu ai nascut intre timp), asteptam vesti! Cheek Kiss

img
Postat: Monday, January 30, 2023 9:02 PM
Madalina.d wrote:

Fii sigura ca vei recunoaște contracțiile de nastere 😊. Dacă aveai durereri în timpul menstruației, sa știi ca exact asa sunt si contracțiile, doar ca mai intense. În plus, simti ca se intareste f tare toată burta, cumva de sus în jos (asta pt ca fiecare contracție il împinge pe bebe în jos) si te doare și spatele. Cel mai ușor e sa iti instalezi o aplicație de monitorizat contracțiile și când simți ca ai una înregistrezi acolo, chiar dacă nu pare sa fie mare sau dureroasa. În felul asta vezi care este tiparul și dacă se menține un interval constant. Dacă vezi ca sunt la 15 minute ar fi bine sa mergi către maternitate chiar dacă ție nu ți se par dureroase. Eu de exemplu aveam din alea false dar totuși au fost eficiente. Ma dusesem la control si mi-a zis doctorul "ai 3 cm dilatatie, maine naștem" 🤭, si asa a fosy, doar ca a trebuit provocata nasterea pt ca de la 3 cm corpul meu nu mai facea nimic singur. Aaa și sa știi ca nu e obligatoriu sa ți se rupă membranele înainte sa intri în travaliu. Mie de ex mi le-a rupt medicul când aveam 4 cm dilatatie.

Mai ai puțin din câte vad în semnătura 🥰. Nastere ușoară și implinitoare iti doresc!

Multumesc mult pentru mesajul tau si pentru urari, Madalina Cheek Kiss Foarte buna ideea ta cu aplicatia, chiar asta am facut, sincer nici nu m-am interesat sa vad daca exista, dar o gasesc utila acum odata ce am instalat-o. Momentan nimic diferit, ba chiar weekend-ul asta m-am simtit destul de bine si nu a fost nimic diferit cu contractiile, durere de spate nu am inca, insa m-au suparat aseara arsurile, nu ma gandeam ca o sa le am asa de tarziu uff

img
Postat: Friday, January 27, 2023 11:49 AM
Irina, cum esti cu contractiile? Cat de putin mai ai! Clap Am impresia ca si la mine sunt ceva mai diferite contractiile, desi in sine nu le simt mai dureroase, dar chiar simt burtica intarita si parca sunt ceva mai dese. Acum mi-e tot frica sa nu le confund cu cele care ar trebui sa ma faca sa merg la spital, ca alte simptome nu am, apa nu s-a rupt inca, dopul nu l-am pierdut...

img
Postat: Friday, January 27, 2023 12:04 AM
Melina wrote:
Multumesc mult fetelor! 🤗

Si oare acel deviator e usor de montat si demontat? Eu tot schimb locul in masina, plus ca fac naveta. O saptamana conduc eu si cealalta o colega. Deci ar trebui destul de des sa schimb locul acestuia..

Mie una mi se pare usor, si eu l-am mai demontat si montat pt atunci cand merg in dreapta sotului. Se poate utiliza si pe scaunele din spate (eu nu am incercat, dar e bine de stiut). Eu una m-am impacat bine cu el.

img
Postat: Thursday, January 26, 2023 10:48 AM
Oana, Melina, ce dragut mi se pare ca lucrati cu copiii (in acelasi timp si greu). In timpul liceului, si eu voiam tot invatamant, visam sa ma fac profa de mate, am mers dupa la facultate pe inginerie si cu toate ca faceam mate si teoretic as fi putut sa predau dupa, nu am mai urmat cursul de pedagogie si am simtit pur si simplu ca nu-i drumul meu asta, desi am mai avut uneori ganduri de genul ce ar fi fost daca... Am si o cumnata in invatamant si ii este greu, inca nu a prins post si se chinuie cu titularizarea dupa ceva timp, plus e nemultumita de sistem in sine, de elevi etc. Dar pe voi va admir pentru rabdare!

Melina, eu am deviator centura. Sotul meu spune ca eu o sa nasc la volan Lol Si ieri am iesit cu masina, ajung mai usor in zonele de interes cu masina, stam undeva mai inspre periferie, intr-un cartier mai nou, iar cu mijloacele comune de transport mi-a fost frica in ultima perioada avand in vedere ca circula tot felul de viroze, gripa etc, am zis sa nu risc, asa ca eu inca conduc, nu stiu pana cand insa Lol De pe emag am luat deviatorul, se numeste Pregnant Izi Fix. Eu sunt multumita, se fixeaza usor, nu provoaca disconfort, cam din a sasea luna de sarcina am inceput sa folosesc deviatorul si nu am avut nicio problema pana acum cu el.

img