Revenire intoxicatia cu plumb
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, September 10, 2007 10:22 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Cris Russu wrote:
S-a descoperit si de la ce jucarii provine... De la niste cuburi asemanatoare cu cele de lego, dar din lemn, care sunt componente de castel, turnuri, porti, cuburi, paralelipipede, samd... a caror vopsea se cojeste in limite nedepistabile cu ochiul liber, dar care poate fi extrem de usor inhalata sau ingurgitata de pe manute... A fost suficient sa se joace cu acele cuburi 2 luni de zile...

Poate este neplacut sa redeskid acest subiect, insa sunt direct interesata sa aflu firma producatoare a acestor jucarii folosite de copilasul decedat, tocmai pt ca produsul descris de Cris Russu am impresia ca tocmai l-am comandat la Quelle.Acelasi produs l-am vazut si in dufyfree, si intr-un magazin de jucarii din Grecia, si pe unul din site-urile romanesti.

Acesta este produsul:

stele_pe_cer attached the following image(s):
joc.jpg

mihaela75
Scris: Tuesday, September 11, 2007 12:48 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Si eu as vrea sa stiu cum si-au dat seama de la care anume jucarii provine intoxicatiascratch Or fi dus la laborator mai multe jucarii oare
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, September 11, 2007 9:25 AM
Nivel

Eu sunt curioasa pt ca, repet...din descriere reiese ca ar fi un joc similar cu cel pe care tocmai l-am comandat.Si tot din descriere reiese cum ca vopseaua se ia insesizabil pe maini si, cate un pic, cate un pic, poate duce la un deznodamant fatal.E bine sa ne ferim de firma respectiva, daca copilul a decedat din cauza jucariilor produse de ei.
Miri
Scris: Wednesday, September 12, 2007 9:35 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Acest tip de lego, din lemn vopsit in culori, i l-a adus sotul meu Sarei in urma cu 1 an si ceva....deocamdata, nu avem niciun simptom de imbolnavire( si speram sa nu apar vreunul, in veciangel ) desi a fost o perioada in care bebe le molfaia la greu...ras
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, September 12, 2007 10:23 PM
Nivel

Matei nu mai baga in gura jucarii, dar am inteles cum ca vopseaua de pe jucariile resepctive se lua insesizabil pt oki, dar sesizabil pt organism.Ar fi bine daca am sti forma producatoare.
Miri
Scris: Wednesday, September 12, 2007 10:30 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Pai nici Sara nu mai baga acum jucarii in gura, dar in urma cu un an facea frecvent chestia asta!sic
Dar chiar ar fi de folos sa aflam care e firma producatoare vinovata de un asemenea eveniment nefericit!uff
Lilly of the valley
Scris: Thursday, September 13, 2007 5:15 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
In fiecare zi intram in contact cu vopseluri cu sau fara plumb si nu numai de pe jucarii ci si peretii sunt si ei vopsiti, ferestrele, usile, mobila, cerneala tipografica (din carti, reviste, ziare), aerul din atmosfera e si el poluat.
Prin urmare intreb si eu care e concentratia de pb responsabila de imbolnavirea copiilor?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.