Reteta saptamanii 16 - 22 martie 2011
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anelise
Scris: Monday, March 14, 2011 9:57 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Mesaje: 17381
Monique, o sa incerc! pupici Oricum, abia pe miercuri ma apuc de el.
danab
Scris: Tuesday, March 15, 2011 8:48 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/13/2006
Mesaje: 5519
Liz, am dat pe masina de nuca migdalele si au iesit foarte fine.
Am gasit si metoda de a le curatat de coaja, desi pudra mea a iesit destul de alba, dar pt viitor: se fierb 2 l de apa, cand da in clocot se ia de pe foc si se pun migdalele, se lasa cam 20 min, se scot, se stroc si se decojesc. Se baga in cuptor la uscat si copt. Iese martipan alb, curat.

Liz, eu il fac pe weekend, si cred ca va trebui ori sa-mi iau tava de 20, ori sa dublez cantitatea la blat, ca forma mea e de 26 cm diametru.ras
bereea
Scris: Tuesday, March 15, 2011 8:56 AM
Avatar
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Mesaje: 22800
Dana, blatul nu trebuie sa-l dublezi ca-ti iese si asa, dar cantitatea de crema da
Anelise
Scris: Tuesday, March 15, 2011 10:37 AM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Mesaje: 17381
Si tava mea cred ca tot 26 are. Am mai masurat-o odata. Dar mai am una mai mica, doar ca nu e rotunda. Vad eu ce va iesi! chitara
bereea
Scris: Wednesday, March 16, 2011 8:37 AM
Avatar
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Mesaje: 22800
Abia astept sa va vad torturile.Cred ca vor fi foarte reusite.si sper ca vor mai face si alte fete desi nu s-au inscris la concurs
Anelise
Scris: Wednesday, March 16, 2011 8:16 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Mesaje: 17381
Printre altele, am fost astazi la cumparaturi si sunt de-a dreptul stresata ca nu am gasit nicaieri capsuni. Pe piata nu sunt, la market-urile mari nu, nici nu mai stiu unde sa caut. scratch Si culmea e ca saptamana trecuta era plin la toate tarabele. ... Gasisem doar intr-un loc, dar la borcan. Si aratau tare mici si chinuite si ... cam fara culoare.
Katrina
Scris: Wednesday, March 16, 2011 8:38 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/9/2010
Mesaje: 3457
uff Nici la mine nu sunt capsuni si mi-ar fi placut sa o incerc.
miriam
Scris: Wednesday, March 16, 2011 8:56 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
Mesaje: 4992
Nu sant bune cele congelate?Nu arata chiar asa da...mai bine decat nimicpupici
bereea
Scris: Thursday, March 17, 2011 6:22 AM
Avatar
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Mesaje: 22800
Ba da, sunt bune si congelate.Lasati-le la dezghetat in frigider si nu devin sfaramicioase.Sau inlocuiti-le cu alte fructe care se gasesc in compot: piersici, caise, ananas
danab
Scris: Thursday, March 17, 2011 7:27 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/13/2006
Mesaje: 5519
Eu am capsuni chiar la chioscul de langa mine, chiar s-au mai ieftinit, de la 21 la 17 lei/kg.
Miriam, am citit recent ca sunt chiar mai bune capsunile inghetate la crema, ca se sparg bulele cu zeama.
Maine trec la treaba, ca tot imi iau ziua libera pt control la medic, si sunt singura acasa dance
Anelise
Scris: Thursday, March 17, 2011 9:40 AM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Mesaje: 17381
Ma mai duc o data astazi in oras la cumparaturi si daca tot nu gasesc capsuni, adica nici macar congelate, voi face cu alte fructe asa cum ai spus si tu, Bereea! thumright
miriam
Scris: Thursday, March 17, 2011 9:56 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
Mesaje: 4992
danab wrote:
Eu am capsuni chiar la chioscul de langa mine, chiar s-au mai ieftinit, de la 21 la 17 lei/kg.
Miriam, am citit recent ca sunt chiar mai bune capsunile inghetate la crema, ca se sparg bulele cu zeama.
Maine trec la treaba, ca tot imi iau ziua libera pt control la medic, si sunt singura acasa dance

danab, multumesc dar de data asta nu intru in concurspupici
Va doresc spor la treaba si astept cu nerabdare sa vad cum va ies!!!bounce
Andreea&Ariana
Scris: Thursday, March 17, 2011 3:40 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2007
Mesaje: 3801
Spor la bucatarit,dragelortopai topai ,abia asteptsa vad ce torturi minunate o sa va iasa......cu siguranta am sa incerc si eu reteta,dar nu acum,din lipsa de timp si de chef uff !
Lizule,la Iasi se gasesc,asa cum spunea si Dana......daca era vremea frumoasa in week-end,aveai de unde sa iei pupici !
Anelise
Scris: Thursday, March 17, 2011 5:42 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Mesaje: 17381
Am gasit capsuni si migdale macinate! dance In seara asta ma pun pe treaba ca am musafiri sambata! angel
bereea
Scris: Thursday, March 17, 2011 6:11 PM
Avatar
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Mesaje: 22800
Liz, spor la tortolaitpupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.