
 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 2/4/2008 Mesaje: 17381
| Monique, o sa incerc! Oricum, abia pe miercuri ma apuc de el. |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 3/13/2006 Mesaje: 5519
| Liz, am dat pe masina de nuca migdalele si au iesit foarte fine. Am gasit si metoda de a le curatat de coaja, desi pudra mea a iesit destul de alba, dar pt viitor: se fierb 2 l de apa, cand da in clocot se ia de pe foc si se pun migdalele, se lasa cam 20 min, se scot, se stroc si se decojesc. Se baga in cuptor la uscat si copt. Iese martipan alb, curat.
Liz, eu il fac pe weekend, si cred ca va trebui ori sa-mi iau tava de 20, ori sa dublez cantitatea la blat, ca forma mea e de 26 cm diametru. |
|

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| Dana, blatul nu trebuie sa-l dublezi ca-ti iese si asa, dar cantitatea de crema da |
|

 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 2/4/2008 Mesaje: 17381
| Si tava mea cred ca tot 26 are. Am mai masurat-o odata. Dar mai am una mai mica, doar ca nu e rotunda. Vad eu ce va iesi! |
|

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| Abia astept sa va vad torturile.Cred ca vor fi foarte reusite.si sper ca vor mai face si alte fete desi nu s-au inscris la concurs |
|

 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 2/4/2008 Mesaje: 17381
| Printre altele, am fost astazi la cumparaturi si sunt de-a dreptul stresata ca nu am gasit nicaieri capsuni. Pe piata nu sunt, la market-urile mari nu, nici nu mai stiu unde sa caut. Si culmea e ca saptamana trecuta era plin la toate tarabele. ... Gasisem doar intr-un loc, dar la borcan. Si aratau tare mici si chinuite si ... cam fara culoare. |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 3/9/2010 Mesaje: 3457
| Nici la mine nu sunt capsuni si mi-ar fi placut sa o incerc. |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 5/17/2009 Mesaje: 4992
| Nu sant bune cele congelate?Nu arata chiar asa da...mai bine decat nimic |
|

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| Ba da, sunt bune si congelate.Lasati-le la dezghetat in frigider si nu devin sfaramicioase.Sau inlocuiti-le cu alte fructe care se gasesc in compot: piersici, caise, ananas |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 3/13/2006 Mesaje: 5519
| Eu am capsuni chiar la chioscul de langa mine, chiar s-au mai ieftinit, de la 21 la 17 lei/kg. Miriam, am citit recent ca sunt chiar mai bune capsunile inghetate la crema, ca se sparg bulele cu zeama. Maine trec la treaba, ca tot imi iau ziua libera pt control la medic, si sunt singura acasa |
|

 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 2/4/2008 Mesaje: 17381
| Ma mai duc o data astazi in oras la cumparaturi si daca tot nu gasesc capsuni, adica nici macar congelate, voi face cu alte fructe asa cum ai spus si tu, Bereea! |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 5/17/2009 Mesaje: 4992
| danab wrote:Eu am capsuni chiar la chioscul de langa mine, chiar s-au mai ieftinit, de la 21 la 17 lei/kg. Miriam, am citit recent ca sunt chiar mai bune capsunile inghetate la crema, ca se sparg bulele cu zeama. Maine trec la treaba, ca tot imi iau ziua libera pt control la medic, si sunt singura acasa danab, multumesc dar de data asta nu intru in concurs Va doresc spor la treaba si astept cu nerabdare sa vad cum va ies!!! |
|
 Nivel: Avansat
Inregistrat: 3/23/2007 Mesaje: 3801
| Spor la bucatarit,dragelor ,abia asteptsa vad ce torturi minunate o sa va iasa......cu siguranta am sa incerc si eu reteta,dar nu acum,din lipsa de timp si de chef ! Lizule,la Iasi se gasesc,asa cum spunea si Dana......daca era vremea frumoasa in week-end,aveai de unde sa iei ! |
|

 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 2/4/2008 Mesaje: 17381
| Am gasit capsuni si migdale macinate! In seara asta ma pun pe treaba ca am musafiri sambata! |
|

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 3/29/2007 Mesaje: 22800
| Liz, spor la tortolait |
|
|
|