Reprofilarea...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Scris: Thursday, April 1, 2010 2:00 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
As vrea sa stiu daca a mai facut cineva la fel.Am terminat facultatea de contabilitate si informatica de gestiune,specializarea finante-banci.Dar nu imi place,nu stiu chiar zic ca vreau sa fac altceva in viata decat sa lucrez in domeniul economic.Acum va urma sa fac masterul!Dar tare l-as alege in alt domeniu.Nu m-am gandit sigur ce vreau ...dar orice numai finante sa nu fiesorry1 .Trebuiesc date niste diferente?Exista vreo lege care permite lucrul asta?Ori va trebui sa fac o noua facultate cu alta specializarebanghead ???
vA multumesc,
delfinasa
Scris: Wednesday, July 28, 2010 6:12 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Giulia, sorry ca nu-ti place ce ai invatat atatia ani. Poti face master pe alt profil. Uite eu am o verisoara care a facut medicina, foarte buna tipa, dar nu si-a gasit de lucru ca medic dupa absolvire, asa ca a facut un master pe management si lucreaza de ani buni in conducerea unui spital. Castiga si mai bine si munceste si-n mediul care vrea.
giulia_mamik
Scris: Thursday, July 29, 2010 10:00 PM
Nivel

Fetelor,multumesc pt raspunsuri.Mai am un an la dispozitie sa ma gandesc.Am amanat masterul pe 2011.E si criza asta,plus cand ma gandesc ca iar o iau de la capat cu invatatul si imi vine sa mor.Nu mai am aceasi rabdare ca la 20 de ani.Tare rau imi pare ca nu l-am facut la timp.Sau mai bine zis,ca nu le-am facut la timp pe toate.Ma gandesc la ceva legat de managementul afacerilor,administratie publica...cert e ca va trebui sa merg la facultate sa vad ce profiluri auscratch
marivic
Scris: Friday, July 30, 2010 9:15 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Mult succes iti doresc si multa intelepciune in a-ti alege ceea ce ti-i se potriveste.computerlove computerlove
koko2008
Scris: Friday, July 30, 2010 6:07 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2009
In situatia asta sunt si eu iubita. Am dat licenta si acu ma gandesc daca sa fac master ....Tot contabilitate si inf de gestiune ..ce o fi fost in capu meu cand am ales nervi Acum vreau altceva .
giulia_mamik
Scris: Tuesday, August 3, 2010 10:40 AM
Nivel

Mari multumesc.Offf sper sa aleg ceva bun pt mine.Eu am alte pasarele in cap.Dar stiu ca nu se poate.Ma gandesc sa fac ceva in domeniul farmaceutic la Iasi.Dar sunt o multime de diferente sunt sigura.Fiindca ce am invatat eu nu are legatura cu chimia.Plus ca masterul nu il pot da ca nu am licenta data.Si asta este unul din motivele pt care am amanat masterul.Am hotarat ca in 2011 februarie o voi da ca sa imi iau de o grija.Nu stiu dar tare mi-am pierdut ambitia aia de a mai face ceva .Nu ma mai recunosc,sincer.Unde e fata aia care isi culca copilul de cateva luni si apoi se punea la invatat pt examene?!Mergeam la seminarii,aveam si servici si o gaza de cateva luni care statea cu mama mea...Nu imi vine sa cred ce am devenit.Incerc sa ma regasesc,sa imi adun fortele sa pot fi macar jumatate din ce am fost.In fine,asta e pe langa topicsorry .
Koko,trebuie sa facem ceva ce ne place noua.Ceva ce iti creaza o placere.Nu sa iti fie sila dimineata sa te trezesti sa te duci la locul de munca pe care tu il detesti atat de tare.De asta vreau o schimbare,o reprofilare.O viata am si de ce as face ceva ce nu imi face placere?Asta e gandirea mea si incerc sa repar ce am gresit eu acum cativa ani cand am ales ceva ce nu imi place.Succes in a alege ce ti se potriveste!
Roxanel
Scris: Tuesday, August 3, 2010 10:45 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Nu are rost sa-ti pierzi timpul sa faci ceea ce nu iti place. Eu am terminat ASE-ul, REI, si nu mi-a placut deloc. Am un job, nu pe profil, in Administratie si nu-mi pare rau nici de timpul pierdut prin scoala nici de banii pierduti. Succes in ceea ce vei alege.
oanamaria
Scris: Tuesday, August 3, 2010 10:46 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Eu sunt de profesie jurist,am si un master in dreptul afacerilor ,dar nu ma mai regasesc in asta ,nu ma mai vad profesand,stand prin instante .NU e de mine!
Eu incerc o reprofilare in handmade -crosetat ,parte de creatie .Ador sa fac asta si daca mai ies si bani din asta cu atat mai bine.Bine asta este pe langa serviciul pe care il voi avea candva .....
undeva.....
giulia_mamik
Scris: Tuesday, August 3, 2010 10:55 AM
Nivel

Fetelor,multmuesc de sustinere si raspunsuri.Pe langa faptul ca am facut ceva ce nu mi-a placut,chestia e ca nu ma mai trage inima sa fac nimic.Parca nici licenta nu mai am puterea sa o dau.Mi se pare asa drum lung pana vad diploma de licenta.Trebuie sa aleg profesorul coordonator,apoi sa cadem de acord pt o tema si sa caut materiale pt lucrarea de licenta....ce sa mai zic de master.Mi se pare mult prea departe.Cand am deschis topicul asta in aprilie,parca aveam mai mult chef si curaj.Eram sigura ca imi voi da licenta in iulie anul asta.M-am abatut de la drumul meu vad.
oanamaria
Scris: Tuesday, August 3, 2010 11:16 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Giulia stiu ca si eu am intrerupt un an pana sa-mi dau licenta si ce greu mi-a fost sa ma mobilizez sa invat ,sa alerg dupa profesor si dupa tot ce-mi trebuia,dar am reusit .Ma gandeam la toata truda de 4ani,la banii cheltuiti de parinti sa ma tina in facultate si fara diploma de licenta e ca si cum ai arunca cei 4 sau 3ani de studii pe geam.Trebuie sa gasesti puterea si sa incepi sa strangi materiale si etc.,iar apoi vine totul de la sine.
Maria & Mario
Scris: Wednesday, August 4, 2010 8:42 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Sunt in borcan cu voi ! Ca din toamna iau masuri ! Licentiat ASE Relatii internatioanle si finante banci , lucrez in retail si vreau ..... altceva ! Doar ca nu stiu exact ce ..... nu conta , nu pliciseala ...... Si daca tot am d egand sa ma intorc la scoala, o pot lua de la zero !!!! Sugestii ?
delfinasa
Scris: Wednesday, August 4, 2010 5:14 PM
Nivel

E nasol ca la voi vi se cer diplome de acolo pt. orice job mediu. La noi e mai flexibil, experienta, ce stii sa faci conteaza mult. In general, pt secretara, educatoare, office clerk de ex. nu ti se cere diploma de colegiu pe specialitatea respectiva. Depinde de companie si de ce presupune jobul la firma respectiva.
Pot sa-ti dau cateva sugestii daca vrei sa te reprofilezi si sa faci scoala sa nu te usuce de bani:
Ca real estate agent ai un program cat de cat flexibil, numai ca salariul e bazat pe comision si daca nu va bazati pe aportul tau lunar prea mult, este un job frumos si interesant...si mie-mi place si ma atrage. La noi e musai sa faci un curs sa-ti iei licenta, altfel nu poti practica.
Tie-ti plac amenajarile interioare si am observat ca te si pricepi. De ce nu te uiti dupa un curs de interior designer? Cum e meseria asta in Anglia?
Un job de office nu ti-ar placea? Office/administrative assistant, database clerk, advertising designer, medical billing assistant, insurance agent, dental assistant, speech terapist, landscape designer, wedding/birthdays planner, office decorator...
shirel
Scris: Wednesday, August 4, 2010 7:06 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
La noi aproape pentru orice servici ai nevoie de diploma de aici sau maxim trADUSA ,APOSTILATA si dat un nou examen in domeniu in ebraica ,experientza minima de 5 ani si armata sic .Binenteles in cazul meu am ajuns in Israel la 19 ani si jumatate asa ca nu am intrat in armata am facut curs de specializare la un Institut de fizica si sport si pe urma am continuat cu inca un curs de masaj medical lucrand o perioada in incinta Institutului fiind masajista medicala a sportivilor si a tuturor celor ce invatau acolo.Pe urma am urmat cursuri de medicina alernativa ,shiatzo si am lucrat in Cadrul unei policlinici si binenteles si particular timp de 10 ani si binenteles mereu invatand si inscriindu-ma la diferite cursuri care ma interesau si cu care puteam sa inaintez si sa-i innoiesc cunostiintele in acest domeniu:legatura dintre corp si suflet,autismul la copii ,kabballa medicala .sunt multumita de ceea ce fac ,imi place meseria mea si am numai satisfactii.
Dar orcum fiind vorba de refrofilare as invatza sa fiu indrumator de coaching,realizatoare de nunti sau petreceri (nu stiu cum se spune in romaneste)sau binenteles Contracting cred ca asa se spune in engleza dar si astea vor fi in viitor.Aaa fiind si vorba de salariu ,este o meserie bine platita castigam in jur de 2000 $ nu mai spun de ceea ce lucram si in particular in jur de 50 $ pe ora sau 45 de minute.
Mama ce m-am intins!banghead banghead
delfinasa
Scris: Wednesday, August 4, 2010 8:16 PM
Nivel

Shirel, bine ca ai punctat de salariuthumleft.Daca tot faci scoala, e bine sa-ti alegi un domeniu in care sa castigi si bine, nu numai sa-ti placa.
Si la noi e foarte bine platit massage therapy, barbata-miu chiar ma bate la cap sa fac un curs sa invat sa-i fac masaj c-a imbatranit ras. Deocamdata nu vreau sa ma intorc la scoala, vreau sa ma satur putin de munca pe bani putini sic si pe urma daca o sa ma hotarasc ca merita 25.000$/an ca sa am salariul dublu, ma inscriu ca astia aici la 40 de ani la college si fac credit pt studii pe care-l voi plati in 10 ani de la terminarea facultatii cu o dobanda mare sa ma usture maseluta.
t-mihaela
Scris: Wednesday, August 4, 2010 9:08 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Eu vreau sa intru in Turism, prima undita aruncata n-a prins peste dar nu disper mi-am facut 10 copii de CV hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.