Religia Iudaica - Iudaismul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Scris: Saturday, October 27, 2012 11:26 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
hohot hohot hohot hohot Oh tare curios,repede sa vada el ce citesc eusic si i-am aratat....nu mai zic cate intrebari mi-a adresat hohot
Maria & Mario
Scris: Sunday, October 28, 2012 9:34 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Am o curiozitate mare ! ca de, am rasfoit ( doar ) topicul dar tot nu m-am dumirit alcool
Urmaresc un show http://www.independent.co.uk/voices/comment/channel-4s-jewish-mum-of-the-year-was-my-idea-and-im-proud-of-it-8209464.html si nu am inteles prea bine de ce cand mamele evreice cautau perechea pt casatoie pentru copiii lor - religia ceruta era cea ortodoxa ? ca din cate inteleg sunt diferite bine ! alcool
te poti casatori religios ortodox-evreu ?

Shidduch =

a 'match' between two people Either to (hopefully) become husband and wife, or more colloquially, it has many connotations depending on the context, for example a shidduch between the right teacher and pupil, between two business partners or whatever. It can refer to the actual match or to the art of matchmaking as a profession or skill or pastime. There is a tradition of matchmaking in Orthodox Jewish communities in which Jewish singles are introduced to one another for the purpose of marriage. A shidduch can mean an arranged marriage in more traditional communities.
Yiddish [shídekh], modern Hebrew [shidúkh].
zaza_
Scris: Sunday, October 28, 2012 10:04 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/25/2008
La evrei sambata este a saptea zi din saptamana, nu? Am intentionat sa citesc din invataturile eseniene si m-au bulversat rau. Acolo pentru fiecare zi, dimineata si seara se spun anumite rugaciuni. Si incepe cu sabatul. Eu cand incep sa le spun, sambata sau duminica????alcool
shirel
Scris: Sunday, October 28, 2012 11:17 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Maria & Mario wrote:
Am o curiozitate mare ! ca de, am rasfoit ( doar ) topicul dar tot nu m-am dumirit alcool
Urmaresc un show http://www.independent.co.uk/voices/comment/channel-4s-jewish-mum-of-the-year-was-my-idea-and-im-proud-of-it-8209464.html si nu am inteles prea bine de ce cand mamele evreice cautau perechea pt casatoie pentru copiii lor - religia ceruta era cea ortodoxa ? ca din cate inteleg sunt diferite bine ! alcool
te poti casatori religios ortodox-evreu ?

Shidduch =

a 'match' between two people Either to (hopefully) become husband and wife, or more colloquially, it has many connotations depending on the context, for example a shidduch between the right teacher and pupil, between two business partners or whatever. It can refer to the actual match or to the art of matchmaking as a profession or skill or pastime. There is a tradition of matchmaking in Orthodox Jewish communities in which Jewish singles are introduced to one another for the purpose of marriage. A shidduch can mean an arranged marriage in more traditional communities.
Yiddish [shídekh], modern Hebrew [shidúkh].

Draga mea exista in lume evrei ortodoxi cum exista si crestini ortodoxi dar nu are nimic una in legatura cu alta.
Ortodox inseamna dreptcredincios sau dreptmaritor. Ortodox este acela care are in sufletul sau dreapta credinta in Dumnezeu, care se inchina dupa cuviinta lui Dumnezeu si care traieste dupa poruncile Lui.
Ortodoxia este dreapta invatatura de credinta, de inchinare si de traire, pe care Dumnezeu a descoperit-o lumii, la inceput, in chip mai general, prin alesii Sai din poporul evreu.Pe urma binenteles a fost trecut si termenul acesta in crestinism .Deci cred ca ai inteles
Evreu ortodox -este un evreu foarte religios,cum un crestin ortodox este un crestin care are o mare credintza in D-zeu.Deci acele mame cautau copiilor lor evrei ortodoxi deci cu aceeasi mare si puternica credintza (foarte habotnici ).sunt grupari care sunt foarte religioase si caut sa se casatoreasca numai cu evrei din aceeasi grupare.
Sper ca m-am facut inteleasa deci ortodoxia nu exista numai la crestini ci a aparut prima data in iudaism.
shirel
Scris: Sunday, October 28, 2012 11:24 AM
Nivel

zaza_ wrote:
La evrei sambata este a saptea zi din saptamana, nu? Am intentionat sa citesc din invataturile eseniene si m-au bulversat rau. Acolo pentru fiecare zi, dimineata si seara se spun anumite rugaciuni. Si incepe cu sabatul. Eu cand incep sa le spun, sambata sau duminica????alcool

Da la noi sambata este cea de-a saptea zi .Noi incepem saptamana cu duminica (iom rishon-ziua a intaia).Daca acolo incep rugaciunile cu sambata poti sa incepi cu sambata ca sa nu te incurci dar poti sa incepi si cu duminica daca vrei si crezi ca nu va schimba ceva in rugaciune.Noi ptr sambata avem rugaciuni mai speciale deci cum aveti si voi duminica.In plus cine citeste Psalmii aici avem ptr fiecare zi un anume fragment care trebuie citit in aceeasi zi deci nu ai cum sa citesti altfel.Deci ai inteles cred ,ca daca este o anumita ordine ar fi totusi bine sa o pastrezi cum este ea asa findca stii binenteles ca rugaciunea care nu este din inima indiferent din ce zi ai incepe tot nu v-a ajuta la nimic.ras
zaza_
Scris: Sunday, October 28, 2012 3:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/25/2008
shirel wrote:

... stii binenteles ca rugaciunea care nu este din inima indiferent din ce zi ai incepe tot nu v-a ajuta la nimic.ras

Asa este. Doar cu inima si iubirea te apropii de Dumnezeu.

Spune-mi si despre Psalmi. Stiam ca este o randuiala, dar nu am aflat-o pana acum.
Maria & Mario
Scris: Monday, October 29, 2012 8:40 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Merci , Shirel !!!
Deci nu e - spre ex: O tipa ortodoxa crestina ce doreste sa se casatoreasca cu un evreu si trebuie sa se converteasca la religia lor !?? alcool
shirel
Scris: Monday, October 29, 2012 4:58 PM
Nivel

Maria & Mario wrote:
Merci , Shirel !!!
Deci nu e - spre ex: O tipa ortodoxa crestina ce doreste sa se casatoreasca cu un evreu si trebuie sa se converteasca la religia lor !?? alcool

Exact!!thumleft
shirel
Scris: Tuesday, November 6, 2012 7:09 PM
Nivel

Si un banc vechi dar bun ,sper sa nu supere pe nimeni nu este cu intentie ras dar mereu se spunea despre evrei ca sunt cei care conduc banii din toata lumea.Ce as vrea sa fie adevarat dar este departe de asta!ras alcool

Era cu doua zile înainte de Hanuca si domnul Goldman se învârtea ca un
leu în cusca, de colo pâna colo:
- De unde sa iau bani, ca sa cumpar cadouri pentru sarbatoarea asta
sfânta? se întreba el amarât, gândindu-se la nevasta-sa si la copii.
Iesind în oras, trecu pe lânga o biserica pe usa careia era un mic anunt:
Orice evreu care intra în aceasta biserica astazi si se crestineaza, capata o suta de dolari".
Gasise solutia problemei!
Intra, se crestineaza si capata o suta de dolari, asa cum fagaduise anuntul.
Seara, la cina, povesti familiei cum a facut rost de bani, fluturând un teanc de bancnote în vazul tuturor.
Iubitule, spuse nevasta-sa, îti aduci aminte de rochia aia pe care mi-ai promis-o acum trei ani?
Acum se vinde cu reducere.
Cât costa?
Numai cincizeci de dolari, cu toate ca merita pe putin optzeci si cinci.
Feldman scoase cinci bancnote de zece dolari si i le înmâna.
Apoi, începu sa vorbeasca fiul:
Tata, de mult strâng bani ca sa-mi cumpar o bicicleta englezeasca, cu trei schimbatoare de viteze. Am reusit sa adun cea mai mare parte, dar îmi mai lipsesc niste bani.
Câti?
Douazeci si cinci de dolari.
Feldman îi înmâna banii.
Taticule, spuse fiica lui adolescenta, saptamâna viitoare scoala noastra organizeaza o serbare, cea mai importanta din tot anul.
Fara o rochie noua nu pot sa ma duc acolo.
Bine, scumpa mea. Cât costa rochia?
Numai douazeci si cinci de dolari, taticule draga.
Feldman da fetei restul de 25 de dolari, se lasa pe spate si începu sa zâmbeasca.....
Asa se întâmpla întotdeauna, spuse el.
De îndata ce noi, crestinii, facem rost de un ban, voi, evreii, ni-i si luati.........
bulibuli
Scris: Tuesday, November 6, 2012 7:28 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
cool numai ca Goldman a devenit Feldman :))
bereea
Scris: Tuesday, November 6, 2012 7:53 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
bulibuli wrote:

Daras

Ei, Shirel, nu spune nimeni ca toti evrei au bani si conduc lumea, ci numai cativa evreisic
shirel
Scris: Wednesday, November 7, 2012 7:37 AM
Nivel

bulibuli wrote:

Feldman este numele mic ....cred ca sic alcool asa l-am primit pe e-mail.
shirel
Scris: Wednesday, November 7, 2012 7:38 AM
Nivel

bereea wrote:

Daras

Ei, Shirel, nu spune nimeni ca toti evrei au bani si conduc lumea, ci numai cativa evreisic

Ei si tu ,cand se vorbeste despre evrei sunt bagati cu toti la gramada .ras sic
adrianaelenamv
Scris: Sunday, July 27, 2014 5:40 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 7/27/2014
Buna!Ma intereseaza sa stiu ,in perioada convertirii la iudaism,cum trebuie sa fie vestimentatia femeii? Am inteles ca trebuie sa fie modesta,sa nu fie vizibile coatele,degetele de la picioare ,genunchii si decolteul...dar mai mult de atat?este necesar sa purtam aceste haine in fiecare zi,indiferent de locul unde mergem?multumesc
shirel
Scris: Thursday, July 31, 2014 11:21 PM
Nivel

adrianaelenamv wrote:
Buna!Ma intereseaza sa stiu ,in perioada convertirii la iudaism,cum trebuie sa fie vestimentatia femeii? Am inteles ca trebuie sa fie modesta,sa nu fie vizibile coatele,degetele de la picioare ,genunchii si decolteul...dar mai mult de atat?este necesar sa purtam aceste haine in fiecare zi,indiferent de locul unde mergem?multumesc

Cerintele depind mai mereu de locul unde faci tu convertirea.Vestimentatia femeii trebuie sa fie modesta (tznua)si chiar poate sa fie si foarte trend mai incolo am sa-ti dau si ceva exemple sic ras .C-am ar trebui purtate in fiecare zi fiindca nu stii cine te vede si atunci s-ar putea sa-ti faca probleme ca nu ai tinut cum ar trebui daaaaar sa spunem ca pleci in excursie sau la plimbare in alt oras poti sa te imbraci cum esti tu obisnuita cu toate ca ar insemna sa te minti pe tine insuti.Acuma daca faci convertirea asta din inima fiindca vrei cu adevarat sa devii evreica si sa faci parte din poporul evreu ar c-am trebui sa porti cum ti se cere macar pana la botez(mikve)daca o faci ptr cineva sau din interes personal atunci vei trebuie sa joci tare un dublu joc si sa ai o dubla viatza .Este greu dar se poate daca asta vrei cu adevarat.Te pup succes!
Unde ai inceput convertirea?Daca ai nevoie de ajutor ma gasesti si aici si pe facebook ca sa te ajut!!computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.