Relatia tata - copil

Options Relatia tata - copil
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, June 3, 2006 3:41 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
RELATIA TATA - COPIL

Ce fel de tatic are copilul vostru ?

1. TATAL PERSONALITATE

Tati are o cariera de succes, se bucura de un mare prestigiu profesional, cu cat activitatea e mai importanta si mai complexa, cu atat lipseste mai mult atat fizic cat si afectiv din viata copilului sau, influentandu-le negativ educatia.

O parte dintre acesti tatici incearca sa rezolve probleme profesionale si acasa, timpul petrecut alaturi de copiii lui precum si calitatea acestui timp fiind mult diminuata. Acesti tatici le vorbesc copiilor lor despre cat de importanti sunt banii, dar micutii nu au inca puterea de a intelege acest lucru.

2. TATAL DEMISIONAR

Acesti tatici de obicei se lasa pagubasi in fata obligatiilor educationale, gasindu-si diverse scuze, mai mult sau mai putin plauzibile. El este in familie ca un musafir, se relaxeaza in pat, citeste ziarul, si astfel copilul, stiind ca tatal nu il asculta, inceteaza sa mai povesteasca iar relatiile de comunicare se racesc in timp.

Copilul unui astfel de tatic va fi distrat si naiv, introvertit, mereu singuratic, adesea fricos, si uneori chiar lenes.

3. TATAL INGADUITOR

Acesti tatici sunt adevarti prieteni pentru copiii lor, confidenti de incredere, ei le satisfac orice capriciu copiilor si de aceea ajung de multe ori sa nu fie respectati de catre copiii lor. Copiii carora li se fac toate mofturile ajung in timp sa creada ca totul li se cuvine si tot ce zboara se mananca.

Cea mai grea problema pentru un astfel de tatic este sa ia o decizie. Parintii trebuie sa se sustina unul pe celalalt si sa ia impreuna deciziile sau in orice caz sa nu le comenteze in fata copilului pentru a nu isi stirbi unul altuia din autoritate.

4. TATAL AUTORITAR

Acesti tatici cred ca ei detin cunoasterea suprema si tot ce spun ei este litera de lege in familie. Nu se lasa doborati niciodata, o iau cu usurinta de la capat atunci cand dau gres si au pretentia ca si membri familiei sa fie la fel. Acesti tatici trebuie sa fie mai rabdatori in primul rand cu ei, apoi cu familia.

Acesti tatici stiu exact ce vor de la copiii lor, problema este ca acesti copii vor incerca sa ii imite, fiind si ei la randul lor agresivi, intransigenti, cu un scazut simt al umorului. Taticii autoritari isi vor transforma copiii in copii timizi, care vor tremura cand se ridica tonul la ei si se vor inrosi, se vor balbai, indiferent de varsta.

Taticii acestia ar trebui sa nu isi piarda niciodata cumpatul in fata copiilor si chiar daca ii pedepsesc sa o faca cu fermitate, dar nu cu furie, nervi sau asprime.

5. TATAL VITREG

Taticii vitregi sunt de obicei perseverenti, rabdatori, increzatori, dar trebuie sa aiba grija sa nu incerce sa isi verifice copilul, sau daca o face sa aiba grija cum anume o face. Copilul nu vrea sa fie verificat, nu vrea sa dea explicatii, nu vrea sa i se umble in lucruri, iar tatal vitreg trebuie sa faca mereu un compromis si masurile si pretentiile sale sa fie moderate.

De asemenea, tatal vitreg nu trebuie sa incerce cu orice pret sa ia locul parintelui natural. Treptat, lucrurile se vor aranja de la sine, dar nu trebuie sa se comporte ca si cum ar fi parintele natural.

6. TATAL DE DUMINICA

Atunci cand tatal nu locuieste sub acelasi acoperis cu copilul sau si il viziteaza rar, el trebuie sa fie constient ca nu poate face intr-o zi ceea ce n-a facut intr-o luna. Trebuie sa accepte lucrurile asa cum sunt, nu trebuie in nici un caz sa anuleze deciziile mamei. Daca dupa divort parintii reusesc sa ramana in relatii amicale, acest lucru usureaza putin viata copiilor si ii ajuta sa treaca mai usor peste acest hop. Nu trebuie sa aiba loc dispute intre parinti in fata copiilor, de obicei copilul crescut de un singur parinte devine incapatanat, este mai capricios, mai certaret si mai dezordonat.

7. TATAL IDEAL

Cine nu isi doreste sa aiba un tata ideal ? Exista oare asa ceva ? Exista. Trebuie doar sa aiba mai mult timp pentru ei si mai multa rabdare, sa fie deschis oricaror discutii si pareri, sa stie sa asculte si sa fie un bun confident pentru copilul sau.

Tatal ideal isi aduce aminte de ziua de nastere a copilului si nu numai atat, ba chiar ii pregateste si cadouri / petreceri surpriza. El le spune si le arata copiilor cat de mult ii iubeste, este mereu alaturi de ei, cand sunt sanatosi, cand sunt bolnavi, cand sunt veseli, cand sunt tristi, ii lauda, ii incurajeaza si ii sustin in tot ceea ce fac pe copiii lor, ii admira, ii stimuleaza si se joaca impreuna cu ei.

Fetele isi vor alege mai tarziu un prieten / sot care sa semene cu acest tata ideal pe care l-au avut pentru ca asa se vor simti in continuare iubite si ocrotite. Baietii vor incerca sa ii semene intocmai tatalui si sa fie la randul lor un model pentru cei din jur.
Alina
Postat: Saturday, June 3, 2006 4:39 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Tatal Catincai si al lui Tudor se incadreaza in ultima categorie, cea a tatalui ideal.
Lucreaza zilnic de la 8 la 16. Vine acasa mereu cu ceva pentru copii, in special pentru Catinca, Tudor e cam mic pentru mofturi, ii imbratiseaza mereu pe amandoi, discutand, apoi cu Catinca despre orele de gradinita, despre achizitiile de peste zi; are tabietul lui de a se odihni jumatate de ora, apoi m-ajuta la treburile casei, mereu la cina el gateste (de altfel si in week end tot el sau numai el gateste, eu nu pot nici macar concura cu el). Seara il spala pe Tudor si de cele mai multe ori o culca pe Catinca, citindu-i sau spunandu-i povesti, eu fiind cu Tudor la tzitzica.
Ca sa nu mai lungesc vorba, ca ar fi multe lucruri frumoase pe care as putea sa le spun despre Alin, inchei spunand ca sotul meu este tatal si sotul ideal.
AdrianaC
Postat: Saturday, June 3, 2006 4:59 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Bravo Alina, ma bucur mult pentru tine si pentru copii ! E mare lucru sa ai asa un sot / tata.

La noi tati e mai degraba genul INGADUITOR spre IDEAL. ras

PS> Sincera sa fiu, mi-am dat seama de asta din poza de la concursul "Eu si tatal meu". bravo
Alina
Postat: Saturday, June 3, 2006 6:52 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
Bravo Alina, ma bucur mult pentru tine si pentru copii ! E mare lucru sa ai asa un sot / tata.

Multumesc, Adriana pupici pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, June 4, 2006 1:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
La noi, tati tinde spre ideal! Ziua lui incepe odata cu surasul lui Tudor (care, intre noi fie vorba, cred ca il adora pe tati! Sa nu-i spuneti, ca i se urca la cap!ras ), si se incheie cu "Noapte buna, Tudor!".
Un moment de liniste si tandrete in familia mea:

cute_babies_of_mine attached the following image(s):
tata si fiu1.jpg

Anaida
Postat: Sunday, June 4, 2006 2:00 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Si la noi tati tinde spre ideal...inca lucram la perfectionarea lui, ca n-are intotdeauna rabdarea necesara pentru a face fata mofturilor celor mici si se mai enerveaza uneori ca apoi sa-i para rau. Eu am incurajat intotdeauna relatia lui cu copiii, am facut tot posibilul sa-i apropii si, daca atunci cand era Razvan mic nu se implica foarte mult (cred ca din teama), acum, la Alexandra e mult mai implicat. Cand vine de la serviciu (obosit, bine-nteles), primul care-i sare in brate e Razvan, cu pupicurile de rigoare, apoi Alexandra (ca da din maini si din picioare cu asa o veselie cand il vede!!!) si la urma si mami. De regula iesim toti 4 la plimbare, oricat de obositi am fi, desi stiu ca, atunci cand ne intoarcem eu sunt cea sacrificata la bucatarie, pt pregatirea cinei, in timp ce tati sta cu copiii in pat...uneori ramane cu Alexandra (daca ea doarme si nu putem iesi impreuna) si eu ies cu Razvan la cumparaturi sau la joaca. Nu pot sa-i cer mai mult, adica pot, dar ii inteleg limitele (a recunoscut ca el n-ar fi in stare s-o imbrace pe Alexandra, ca i se pare prea fragila...la o adica sunt sigura ca ar putea, dar nu-i mai pun nervii la incercare, ca doar il cunosc...nu-i plac lucrurile care cer fineteras )...asa ca...si noi declaram sus si tare TATI AL NOSTRU E CEL MAI BUN!!!
Elia
Postat: Sunday, June 4, 2006 4:02 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Tati al nostru ce sa mai zic, ca are mai multa rabdare si decat mami...mami mai tipa la John cand face nazdravanii prea multe, dar tati parca ar avea o rabdare infinita, ii explica de o mie de ori, il ia de o mie de ori de langa ceva cu care nu are voie sa se joace. Si e asa mandru de copiii lui, iar pe mine ma incurajeaza in tot ce fac, si la inceput, in primele zile, cred ca as fi abandonat alaptatul daca nu era el sa ma incurajeze...cateodata ma uit la el si nu imi vine sa cred ca mi-a dat Dumnezeu asa un tata pefect pentru copiii mei. Pana si mama imi spune ce barbat bun am si ce tata minunat este...
Roxanel
Postat: Monday, June 5, 2006 12:20 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
La noi taticul este mai mult decat ideal.yes El ii face baie lui Antonici, el o hraneste noaptea, el ii da de mancare dupa ora 6. Zice ca va fi un tatic drastic pentru fetita lui desi stie ca va avea de discutat cu mami care este mai ingaduitoare.sic
Si noi declaram sus si tare ca tati al nostru este cel mai bun si il asiguram de toata dragostea si afectiunea noastra.
TATI TE IUBIM.pupici
Kiki
Postat: Monday, June 5, 2006 6:42 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Si taticul nostru este ideal. E topit dupa David si numai cand il vede ca vine spre el cu brate deschise cand ajunge de la serviciu s-a inmuiat tot. Se streseaza si se consuma foarte mult daca ii lipseste ceva lui David, chiar nu poate dormi noaptea daca baiatul nu are nu stiu ce lucru. Ii face baita, sta cu el, se joaca cu el, il culca (nu tot timpul, dar il culca), ma ajuta la treburile casei...
delfinasa
Postat: Tuesday, June 6, 2006 5:50 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Tati al nostru nu e ideal, dar este tatal caruia, de cum il vede sau aude, Karina se lumineaza toata, rade si se agita (numai la el reactioneaza asa), il ia si-l mangaie in felul ei (a se citi il ia la palmeras) si cu care se pupa si sta nas in nas in fiecare seara si se joaca, se alearga in 4 labe prin casa si pe care-l striga toata ziua cand e plecat la serviciu...cand are timp, ii face baie, ii da sa manance, o schimba, ii citeste povesti, merge cu noi la cumparaturi sau ii mai ia si el dn proprie initiativa jucarii, mancare, desi mami nu prea-l lasa ca a venit de multe ori cu prostii acasa...daca ar avea mai mult timp liber, ar fi taticul ideal, dar asa cum este, este taticul cel mai bun si iubitor pentru noi.
mihaela75
Postat: Friday, June 9, 2006 5:41 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Tati al nostru e aproape de ideal.Se joaca si vorbesc ei doi pe limba lor dar cand incepe mititica sa scanceasca numai ce-l aud "Mamaniii!" ( mamani=mamicaras).Nu face fata deloc unui scancet cat de mic, fuge la propriu,fuge din dormitor dupa mine ,ma scoate si din wc sic
Rody
Postat: Saturday, June 10, 2006 12:16 AM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Si la noi tati se incadreaza in ultima categorieyes
sousourel
Postat: Thursday, June 15, 2006 10:42 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
mihaela75 wrote:
Tati al nostru e aproape de ideal.Se joaca si vorbesc ei doi pe limba lor dar cand incepe mititica sa scanceasca numai ce-l aud "Mamaniii!" ( mamani=mamicaras).Nu face fata deloc unui scancet cat de mic, fuge la propriu,fuge din dormitor dupa mine ,ma scoate si din wc sic

ras ras ras e mortal Kaze al tau... daca i-ai face un tratament de soc: expunere prelungita la bb, cand esti dusa pe coclauri si de negasit.. ras ras
mihaela75
Postat: Thursday, June 15, 2006 11:43 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Vrei sa raman fara bunatate de Kaze?doamne feresteras
sousourel
Postat: Friday, June 16, 2006 12:01 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Hai, mai, cum sa ramai fara el?uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed