Regasind bucuria de a fi femeie!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 9:11 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Am deschis acest subiect fiindca discutiile initiale, cele de "regasirea romantismului", au semnalat probleme mai profunde care au contribuit, in cele din urma, la blazarea relatiei de iubire care a fost la inceput, in cuplu!
Va invit, asadar, la taclale pe acest subiect! Cred nimeni nu poate da solutia perfecta pentru altul fiindca suntem persoane diferite, cu situatii si aspiratii diferite, dar, cine stie? poate "rasari" ceva de valoare si constructiv din aceste discutii, ceva care sa fie de un real ajutor pentru noi!
Imi voi permite sa citez cate ceva din ceea ce ati scris voi pentru a avea un punct de plecare al discutiilor noastre!pupici
aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 9:38 AM
Nivel

bereea wrote:

La noi sunt situatii diferite si personalitati diferite. Ceea ce voua vi se potriveste nu e la fel pentru mine. Eu am fost dintotdeauna independenta din punct de vedere financiar si asa vreau sa raman.Am un singur copil care vine acasa dupa orele 16 in cel mai fericit caz...deci ce sa fac atata timp acasa?
Asta este problema majoritatii femeilor moderne! S-au obisnuit cu acest stil de viata, cu independenta financiara, mai ales! Totusi, sunt putine cele care pot, cu adevarat, sa faca fata cu succes la ambele provocari! (Eu cunosc personal doar una, dar ea este "angajata" in propria afacere si programul sta in mana ei)
As mai ridica o problema: de ce nu va satisface posibilitatea vietii acasa? V-ati gandit ca tot acel timp liber de fostele preocupari poate fi folosit mult mai bine in scopul dezvoltarii, emanciparii personale? Si ca acest lucru se va reflecta pozitiv in viata de familie? Stiu ca sunt si femei casnice nefericite, care isi considera viata ratata, dar cred ca asta se trage, in primul rand, de la dificultatea de a fi autolitice, de a-si gasi preocupari generatoare de feed-back pozitiv!
Vorbind din perspectiva experientei proprii, cred ca un sot care isi asuma responsabilitatea de a-si tine sotia in camin, ia in considerare, pe termen lung, faptul ca a avea si serviciu, si familie este epuizant pentru femeie!
bereea wrote:
Eu am avut menajera cativa ani si mi-a placut ...voi face tot posibilul sa-mi iau iar. Si da, este si problema banilor: cu un singur salariu as trai la limita , nu mi-as permite sa-i ofer Alessandrei toate activitatile pe care i le ofer acum, nu mi-as permite vacante sau lucruri de calitate.
Totusi, nu este prea mare costul? Poate ca ar fi mai de folos reducerea anumitor investii.....trebuie pus totul in balanta! Si, poate, un job part-time sa rezolve cate ceva!
bereea wrote:
Din cate stiu eu , in Irlanda se iau lunar bani frumosi pentru fiecare copil, in Italia nu-i asa.
Lucrurile despre care vorbim au legatura cu banii doar in masura in care noi le dam un loc principal! Asa ca ma intorc iarasi la principiul "aranjarii prioritatilor", fiindca este de baza in organizarea unei vieti frumoase!
aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 10:22 AM
Nivel

Cred ca exista un lucru important care ne ia bucuria vietii, care ne aduce intr-un fel de sclavie si care ne impiedica sa facem schimbari, si anume datoriile. Stresul pe care il aduce cu sine obligativitatea platirii creditelor, mai cu seama cand este vorba de un termen lung sau foarte lung, este foarte intens! Voi cum percepeti asta, actioneaza ca un "surub" asupra voastra sau nu? Cum vedeti voi acest aspect, punand in balanta bunele si relele?
Cris-DL
Scris: Thursday, October 16, 2014 10:29 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
aurishta wrote:
As mai ridica o problema: de ce nu va satisface posibilitatea vietii acasa?

Eu, pe scurt: pentru ca ma plictisesc si o iau razna.
Situatie verificata -cu fata am stat 2 ani si aproape o luasem pe aratura, iar cu baiatul n-am rezistat decat 4 luni... ma rutinasem in asa fel incat un pic mai aveam si cadeam in depresie.
Bineinteles ca si independenta financiara conteaza pentru mine - una e sa merg sa-mi iau ce vreau ca am banii mei, alta e sa stau sa cer intruna sotului si bani de paine.

Iar acum as muri... sunt o persoana agitata si nu pot sta singura acasa - sotul vine seara destul de tarziu de cele mai multe ori, copiii sunt la scoala. Ce sa fac eu pana vin ei?!NuStiu

Sigur, fiecare cu personalitatea ei...
aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 10:41 AM
Nivel

Cris-DL wrote:

Eu, pe scurt: pentru ca ma plictisesc si o iau razna.

Mai exista si posibilitatea muncii de acasa....este mult mai elastica, zic eu!
ras Sa nu credeti ca vreau sa va conving sa va lasati serviciulsic , nicidecum, fiecare are propria viziune.....doar discutam!campfire
In cazul meu, majoritatea persoanelor cu care discut cred ca eu am foarte mult timp liber, ca ,de fapt, nu-mi place sa muncesc, ca nu iau in considerare imbunatatirea nivelului de trai al familiei.....bineinteles, nu spun toate astea direct, doar bat saua, asa, de departe...ras
Cris-DL
Scris: Thursday, October 16, 2014 10:55 AM
Nivel

aurishta wrote:

Sigur, insa privelistea, sa zic asa, e aceeasiCrazy ...eu trebuie sa schimb atmosfera, sa mai vad si alte fete, ca de-a mea sunt satula.

aurishta wrote:

In cazul meu, majoritatea persoanelor cu care discut cred ca eu am foarte mult timp liber, ca ,de fapt, nu-mi place sa muncesc, ca nu iau in considerare imbunatatirea nivelului de trai al familiei.....bineinteles, nu spun toate astea direct, doar bat saua, asa, de departe...ras

Nicio problema ca eu mi-am auzit vorbe chiar daca merg la serviciu.... "asta-i munca?!". Dar ce, munca e numai aia de dai cu sapa, sau esti in mina?!

Discutam, daaa, ca fetelecampfire

Edit: ma duc sa mai muncesc ceva, ca azi nimic n-am prestat Lol
aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 11:01 AM
Nivel

Chiar, ce ati schimba din viata pe care o aveti acum?
mirela74chris
Scris: Thursday, October 16, 2014 11:03 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
aurishta wrote:
ras Sa nu credeti ca vreau sa va conving sa va lasati serviciulsic , nicidecum, fiecare are propria viziune.....doar discutam!campfire

Dau cu rosii doar cele care nu stiu.Crazy Si cand stai acasa,daca ai preocupari diverse,inafara de menaj,tot ai senzatia ca nu iti ajunge timpul.Si da,de cand am ramas acasa,am si ceva timp doar pentru mine,ma mai rasfat la o cosmetica,fac sport,crosetez,tricotez,citesc,ascult muzica.Nu mai spun ca, atunci cand am iubitul acasa, e de vis.Suntem non-stop impreuna,facem totul impreuna si e perfect asa.coeur Probleme cu statul acasa,inca mai am si eu.Am de multe ori pitici pe creier, sa revin la munca,dar doar atunci cand e sotul plecat.Insa,cu rabdare,imi trece si starea asta.Si in plus,eu nu trebuie si nu a trebuit sa cer bani pentru nimic.Cand e plecat,eu gestionez totul,iar cand e acasa imi face el toate poftele,fara sa trebuiasca sa spun eu nimic.Bineinteles ca si eu il rasfat pe el.Mi se pare normal.hearts
ingerash
Scris: Thursday, October 16, 2014 11:43 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Bereea wrote:
Din cate stiu eu , in Irlanda se iau lunar bani frumosi pentru fiecare copil, in Italia nu-i asa.

Nuuuu,doar alocatia ,primul copil £20.50 restul £13.55 ,(numai o geaca,o pereche de cizme este intre £ 15-25)nu ne atingem de ei,ii strangem pentru ei,nu se stie pe unde vor ajunge la liceu,universitate(ce oras),vor avea nevoie de bani de transport,cazare....salariul sotului e baza,eu gestionez banii in casa,platit facturi,chiria...nu cumpar scumpeturi,urmaresc ofertele,compar online preturile la alimente,haine,fac listute...etc.Sunt emisiuni care "educa"cum sa traiesti frumos,decent,fara sa cheltui averi.

aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 11:46 AM
Nivel

mirela74chris wrote:

...Cand e plecat,eu gestionez totul,iar cand e acasa imi face el toate poftele,fara sa trebuiasca sa spun eu nimic.Bineinteles ca si eu il rasfat pe el.Mi se pare normal.hearts
Bravoo Bravoo
Maria & Mario
Scris: Thursday, October 16, 2014 12:56 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
aurishta wrote:

Eu as castiga la loto ca sa stea si el acasa cu mine Big Laugh Glumesc , desigur !
Si eu ma plictisesc acasa .... dupa fix 3 zile ! alcool Bifez sala, inot, bibileala , cafele , shopping , smotru , bucatareala , alergatura cu ei ( swimming, brownies, fotbal , dans etc ) , VOI si tot ma apuca batzul ..... bounce Cred ca ceva e in neregula cu mine ! NuImiPasa
kali
Scris: Thursday, October 16, 2014 1:45 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Dupa parerea mea bucuria de a fi femeie se regaseste in rasfat, dragoste, cochetarie, erotism, alintatura, eleganta... puterea noastra sta in a tine pe umeri familia si casa si de a imbina cu armonie toate aspectele vietii noastre dirijandu-i pe cei din jur intr-un mod subtil... sa stim sa fim autoritare si ferme dar in acelasi timp sa compensam cu dragoste, intelegere si rabdare... asta e dupa mine definitia femeii si asta trebuie sa regasim in noi. Nu cred ca are legatura cu prezenta - sau absenta - orelor de munca in viata noastra, cu spalatul vaselor sau facutul mancarii.

... Ca tot se vorbea - si s-a mai vorbit -, nu sunt carierista in sensul de a pierde zile intregi si nopti pe " front ", neglijand familia - si nici nu judec pe cele care pun job-ul pe primul loc sau se dedica exlusiv familiei - insa sunt suficient de implicata intr-o chestie aducatoare de bani si satisfactie care ma face sa ma simt independenta, utila si... inteligentaHaha ... ma face sa-mi folosesc diverse abilitati, ma ajuta sa evoluez, sa cunosc, sa ma implic si, cumva, atrag si admiratia sotului si copiilor mei. La scoala, la un optional, copiii au fost intrebati care e modelul lor in viata. Raspunsul Alexiei, nu neaparat cu cuvintele astea: Mama, pentru ca e pasionata de seviciul ei, pentru ca ne iubeste, ne ajuta si pentru ca este buna cu noi.coeur Deci conteaza exemplul dat copiilor si ceea ce vrem sa transmitem.

Nu ma vad stand la mana sotului. Nu am nicio treaba cu muncile casnice deci nu trebuie sa impac lucrurile astea.

Ce as schimba la viata mea? Nimic! Insa as schimba suficiente la mine, as mai lucra la modul de gandire, de reactie, de a vedea unele lucruri.

In schimb eu v-as intreba: v-ati simtit vreodata puternice si stapane pe voi? Ati avut vreodata incredere in propria persoana.. incredere pe care nimeni sa nu o poata zduncina?
aurishta
Scris: Thursday, October 16, 2014 1:59 PM
Nivel

kali wrote:
Dupa parerea mea bucuria de a fi femeie se regaseste in rasfat, dragoste, cochetarie, erotism, alintatura, eleganta... puterea noastra sta in a tine pe umeri familia si casa si de a imbina cu armonie toate aspectele vietii noastre dirijandu-i pe cei din jur intr-un mod subtil... sa stim sa fim autoritare si ferme dar in acelasi timp sa compensam cu dragoste, intelegere si rabdare... asta e dupa mine definitia femeii si asta trebuie sa regasim in noi. Nu cred ca are legatura cu prezenta - sau absenta - orelor de munca in viata noastra, cu spalatul vaselor sau facutul mancarii.
Foarte frumos spus!Bravoo Bravoo
ingerash
Scris: Thursday, October 16, 2014 2:04 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
aurishta wrote:
Foarte frumos spus!Bravoo Bravoo

Subscriu! Bravoo hearts
Cris-DL
Scris: Thursday, October 16, 2014 2:43 PM
Nivel

aurishta wrote:

Nimic.

kali wrote:

In schimb eu v-as intreba: v-ati simtit vreodata puternice si stapane pe voi? Ati avut vreodata incredere in propria persoana.. incredere pe care nimeni sa nu o poata zduncina?

Da, da si da.
Daca nici eu nu am incredere in mine, atunci cine va avea?
Indiferent de situatie, am incredere ca voi reusi; -iar in momentele grele, trebuie sa-mi sterg lacrimile, sa-mi adun fortele, sa ma ridic si sa merg mai departe.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.