Regasind bucuria de a fi femeie!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Scris: Wednesday, December 17, 2014 11:18 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
aurishta wrote:
... Calitatea o aduce atentia pe care o acordam persoanei, nu activitatii...asa cred eu!

Da, e adevarat... si cum dai atentie unuia fara a-l neglija pe altul, mai ales cand e vorba de mai mult de 1-2 copii?
Tu cum te imparti mai ales ca sunt si momente in care copiii speculeaza??
aurishta
Scris: Wednesday, December 17, 2014 12:53 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Totul este in functie de prioritati!Copiii mei, fiind mai mari, au un program "incrucisat", ca sa zic asa, si nu prea sunt toti liberi deodata!Cand ma solicita, sunt disponibila, de regula! La noi este mai simplu fiindca au crescut de mici cu mentalitatea asta...ca si mami are nevoie de un timp in care sa nu fie deranjata, deci nici nu abuzeaza! In mana cealalta, ei stiu ca nu exista nici macar o ocazie in care sa "incerc sa scap de ei" ras , cum se zice....in orice ocazie caut compania lor, iar daca refuz, ei stiu ca am un motiv intemeiat pentru asta! Chiar si Angelica a invatat asta!
In rest, ii "provoc", pur si simpluras : Haideti in oras\la o cafea\ la sala de sport\la expozitie\la un film etc...oriunde se preteaza sa fiu si eu prezenta! Calculam si planificam bugetul lor impreuna...tot asa mergem sa facem si achizitiile.... Sunt atenta daca vreunul dintre ei inregistreaza vreo scadere pe plan scolar sau personal...de pilda, ieri a devenit evident ca fiul meu cel mijlociu se simte marginalizat si bruftuluit de fratele lui cel mare! Am luat situatia in discutie si i-am "descalcit itele"ras ...cine si unde greseste, ce trebuie facut imediat si pe termen lung...apoi discutia serioasa a luat o turnura vesela, tensiunea s-a dezamorsat si am putut avea o seara placuta, discutand despre un eseu argumentativ pe care Simona l-a facut la romana! Stiu ca situatia dificila nu se rezolva doar cu atat, dar este "in colimator"! Deasemenea, ei conteaza pe discretia mea, de aceea au incredere sa spuna (aproaperas ) tot....au fost cateva cazuri in care mi-au spus lucruri foarte grave si care s-au rezolvat astfel mult mai usor decat ei credeau! Nu "imi bag nasul" chiar in orice...le respect secretele , intimitatea si dreptul de a lua decizii, in masura in care nu este vorba de ceva periculos!
Am exemplificat putin ca sa va faceti idee despre climat! Acesta este terenul pe care atunci cand este cazul sa spun "Nu"!, am audienta, chiar daca este neconvenabil! Am mai povestit pe la alt subiect despre o situatie in care am fost nevoiti sa luam masuri radicale...in cele din urma, copilul care a produs dezechilibrul s-a intors in echilibrul caminului, tragand si invatamintele necesare din tentativa de "rupere a gardului"!
Peste toate, imi place la maxim sa fac asta...ei sunt compania mea preferata, de la distanta!coeur Probabil fiindca am "crescut " impreuna!coeur
aurishta
Scris: Wednesday, December 17, 2014 1:04 PM
Nivel

mamiemi wrote:
Timp de calitate este o scorneala a psihologilor sa mângaie ego-ul parintilor ocupati. Calitatea de care are nevoie copilul este sa fii prezent in momentul oportun. Si care e acela?
De acord! Momentul oportun este bine ascuns intre multe momente obisnuite si, cu cat copilul este mai mare, cu atat mai bine este camuflat! Prietenia, increderea, placerea de a fi impreuna, toate se cladesc in timp si cu multa investitie personala...
aurishta
Scris: Friday, January 23, 2015 10:08 AM
Nivel

shirel
Scris: Friday, January 23, 2015 1:35 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
aurishta wrote:
Am citit azi un articol remarcabil, dupa parerea mea...poate veti gasi ceva care vi se potriveste aici! Este scris de un psiholog a carui gandire mie, personal, mi se potriveste foarte mult...energic, entuziast, gata sa puna mana pe "coarnele plugului" Bravoo
Sper sa va faca placere lectura topai : http://www.personalitatealfa.com/blog/a-vrut-sa-faca-sex-si-si-a-descoperit-vocatia/

Daaaa cunosc personal acest blog (si-l citesc cred de multi ani cand inca nu era asa de cunoscut.)si am si participat la un curs online prin internet...Este exact stilul si ideea mea de viatza toate sfaturile lui acolo dar fiecare binenteles are experientza lui propie.Eu la toate acestea as mai adauga si credintza care binenteles luata in limita normala ne poate ajuta sa ajungem sa ne ajutam atat spiritual sufleteste cat si sa ne dezvoltam personalitatea noastra propie.Eu studiind Caballa multi ani am un stil de viatza combinat intre suflet ,gandire mintala si organism .Toate astea facandu-ma sa ma consider femeie asa cum am fost nascuta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.