Razboiul din Irak...o drama a zilelor noastre
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alyna
Scris: Friday, December 5, 2008 12:01 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/15/2006
Am deschis topicul dupa ce am dat un simplu search pe google...nu stiu de ce...si acum plang si nu reusesc sa-mi dau seama de ce se intampla asta...Nu pot sa cred ca orgoliul,inconstienta,unui singur om,poate duce la asa ceva.Pana acum am tot auzit despre acest razboi,din media.Articole cenzurate,poze oarecum infricosatoare...si toate,ori de cate ori moare cate un soldat..Prea putini cunosc drama celor prinsi la mijloc..a oamenilor de rand...Putini stiu cati copii nevinovati mor,in acest conflict de orgolii.Ma gandesc cu groaza ca intr-o zi,si noi vom fi luati in vizor,ca fiind o eventuala sursa de combustibil sau mai stiu eu ce,si un alt leader,va hotara ca suntem o amenintare pentru siguranta mondiala...Si vom ajunge si noi un al 2-lea Irak.Nu pot sa-mi inchipui cum e sa traiesti in mizerie,printre gloante suierand si bombe aruncate la tot pasul...cum e sa-ti adormi copilul in fiecare seara in acest infern si sa te intrebi, daca a doua zi vei mai fi in viata...Ce e mai tragic,e ca si Romania e partasa la genocidul din Irak.Si doar pentru a fi un vasal demn de SUA.Nu cred ca este roman de rand de acord cu acest conflict.Nu cred ca este mama care sa-si trimita copilul de buna voie in acest razboi.Eu una,nu cred ca noi avem ce cauta in mijlocul acestor jocuri politice.Cred sincer ca atat noi,cat si celelalte state ar trebui sa ne retragem trupele din Irak.
Cand am vazut aceste poze,mi-am dat seama cat sunt de norocoasa.Seara,imi adorm copilul intr-un patut cu asternuturi curate,intr-o camera calduroasa,primitoare...Am posibilitatea sa-i cumpar tot ce ii trebuie si sa-l privesc in fiecare zi cum creste fericit sub ochii mei.E cumplit ca exista copii care nu au parte de asa ceva...ca exista mame care si-au pierdut copii..ca exista atata suferinta in lume...Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu m-am nascut in Irak.Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat.
E bine,ca macar acum,in prag de sarbatori,sa ne dam seama cat de norocosi suntem.Si data viitoare cand ne vom mai plange de micile noastre necazuri,sa ne amintim ca exista atata durere si suferinta in lume.

PS:recomand celor usor influentabili sa nu se uite la poze.

http://www.thewe.cc/contents/more/archive2004/october/war_2004_october_images_2.html#this_is_real
http://www.thewe.cc/weplanet/news/armed_force/terror_states/cluster_bombs_killing_injuring.htm
http://djiin.wordpress.com/category/world/page/9/
http://djiin.wordpress.com/category/abuse/page/16/
shirel
Scris: Friday, December 5, 2008 12:13 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Sunt intradevar fotografii ingrozitoare !pale pale pale
Toate razboaiele astea aduc numai la moartea celor nevinovatii ,copii si oameni de rand care vor sa traiasca sa munceasca si sa-si castige existenta.Este foarte dureros si strigator la cer ceea ce se intampla acolo,eu una am inteles ca
Sadam era un dictator periculos care trebuia inlaturat ,dar au facut asta de ce nu se retrag.Ramane o intrebare deschisa la care nu stim daca vom primi un raspuns concret vreodata.
Te doare inima cind vezi copii care neajutorati cad victime unor
oameni politici care vor sa faca dreptate in lume si pacat de exemplul pe carel dau celorlalti ramasi in viata si care cresc pe urma cu o ura care nu va mai fi inlaturata niciodata.
Alyna
Scris: Friday, December 5, 2008 12:20 AM
Nivel

Nici eu nu inteleg de ce nu sunt retrase trupeleuff uff Atata timp cat vor "mentine pacea"asa cum se lauda ca fac,acest razboi nu va lua sfarsit.Nici mie nu mi-ar place daca alta natie mi-ar ocupa tara,mi-ar extermina poporul si apoi s-ar instala comod la putere...Nu e corect ce fac ei...Nu e corect ce se intampla cu toti oamenii aceia nevinovati.Viata lor e un iad.Citeam pe una din pagini,ca trupele americane trag adesea in civili,ambulante si chiar in voluntari:

"M-am oferit sa insotesc ambulantele care evacuau ranitii. Sigur nu trag in ambulante? De fapt, ba da, lunetistii americani trag si in ambulante. Am fost invatat sa detectez lucirea pustii cu luneta in bataia soarelui.

Imi amintesc furia medicilor, cand ultima ambulanta functionala a spitalului s-a intors, carand bucati din trupurile unor voluntari americani, britanici si australieni; imi amintesc cat de uimiti au fost cand au aflat ca acei oameni au fost impuscati de militari ai coalitiei, dupa ce isi declinasera identitatea…"

Lee Gordon este jurnalist independent britanic. Acest articol a fost scris pentru cotidianul britanic THE GUARDIAN .
shirel
Scris: Friday, December 5, 2008 12:37 AM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Alyna wrote:
Nici eu nu inteleg de ce nu sunt retrase trupeleuff uff Atata timp cat vor "mentine pacea"asa cum se lauda ca fac,acest razboi nu va lua sfarsit.Nici mie nu mi-ar place daca alta natie mi-ar ocupa tara,mi-ar extermina poporul si apoi s-ar instala comod la putere...Nu e corect ce fac ei...Nu e corect ce se intampla cu toti oamenii aceia nevinovati.Viata lor e un iad.Citeam pe una din pagini,ca trupele americane trag adesea in civili,ambulante si chiar in voluntari:

"M-am oferit sa insotesc ambulantele care evacuau ranitii. Sigur nu trag in ambulante? De fapt, ba da, lunetistii americani trag si in ambulante. Am fost invatat sa detectez lucirea pustii cu luneta in bataia soarelui.

Imi amintesc furia medicilor, cand ultima ambulanta functionala a spitalului s-a intors, carand bucati din trupurile unor voluntari americani, britanici si australieni; imi amintesc cat de uimiti au fost cand au aflat ca acei oameni au fost impuscati de militari ai coalitiei, dupa ce isi declinasera identitatea…"

Lee Gordon este jurnalist independent britanic. Acest articol a fost scris pentru cotidianul britanic THE GUARDIAN .

Eu una cunosc si de la noi si cred ca asa explica si americanii.La noi odata a iesit o ambulanta din teritoriile ocupate cica cu raniti si nu au fost controlati ca mai incolo sa inceapa sa traga in soldati, teroristi aflati in ambulanta care era plina de armament explozibil.De aceeia nu ma mira faptul ca americani au tras si in ambulante nefiind siguri de ceea ce era inauntru.
Dar de ce nu se ordona iesirea trupelor,Dumnezeule sa lase poporul acesta singur sa-si faca dreptate si sa-si puna tara la punct dupa asa un tiran ,cu cei ajuta americani de au ramas acolo?
t-mihaela
Scris: Friday, December 5, 2008 1:06 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Toate se platesc in viata ...daca va uitati inapoi in Istoria Irakului , nu mai departe de epoca lui Sadam,va dati seama pentru ce platesc ei acum.C'est la vie, nimeni nu scapa nepedepsit.oare
Alyna
Scris: Friday, December 5, 2008 1:21 AM
Nivel

t-mihaela wrote:
Toate se platesc in viata ...daca va uitati inapoi in Istoria Irakului va dati seama pentru ce platesc ei acum.C'est la vie, nimeni nu scapa nepedepsit.oare

Eu nu inteleg de ce trebuie sa plateasca niste copii nevinovati...Fiecare natie are pacatele ei(mai vechi sau mai noi)dar asta nu inseamna ca trebuie sa traiasca in iad,copii nostri...Eu nu inteleg cu ce au pacatuit copilasii aceia de si-au meritat soartanono nono nono Nu sunt responsabili pentru nelegile unor dictatori care se intampla sa fi trait in aceeasi tara.Locul americanilor este in...AMERICA la fel cum a romanilor este in ROMANIA..Nu am ce cauta in tara altuia,sa fac eu dreptate acolo, asa cum nici mie nu-mi place sa se bage cineva in treburile mele.Nu e problema mea ce au facut sau n-au facut unii nenorociti din Irak..imi pasa mai mult de cei care nu au nici o vina si acum platesc pentru altii..E ciudat cum un soldat e numit "erou"dupa ce se intoarce din razboi..fara ca nimeni sa stie ce a facut cu adevarat acolo.Esti erou cand salvezi vieti,nu cand le curmi.In razboi nu exista niciodata, cu adevarat,eroi.
Ely
Scris: Friday, December 5, 2008 12:29 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Alyna chiar si eu m-am ganditr de multe ori cand vedeam la televizor oare cum este sa traiesti in Irak sa zicem Doamne ajuta ca suntem bine . Speram ca Obama sa se tina de cuvant cu retragerea soldatilor ca altfel asa va fi mereu.Cat despre trupele lor americane in Irak sunt interese politice plus ca petrolul vine de acolo etc..
Mela
Scris: Friday, December 5, 2008 12:52 PM
Nivel

Inregistrat: 11/19/2006
eu cred ca americanii incep sa-si vada lungul nasului,razboiul asta i-a bagat pe ei si lumea intreaga in criza economica,DAR,ramane de vazut daca Obama o sa-si retraga absolut toate trupele si toti oamenii din Irak,sunt acolo interese financiare enorme...

petro
Scris: Friday, December 5, 2008 1:26 PM
Nivel

Inregistrat: 1/31/2008
Daca te uiti la poze din orice razboi sunt groaznice si-ti lasa o pata pe constiinta. E greu sa tragem concluzii cand nu stim care sunt jocurile politice la nivel mai inalt. Crize economice au mai fost in timp si nu s-au datorat neaparat unui razboi sau unei revolutii (cred ca am mai spus asta pe undeva). E mare pacat insa ca mor oameni nevinovati, ca raman copii si oameni tineri invalizi si neajutorati pe viata. E pacat ca intr-o parte a lumii oamenii se lafaie in aur, artificii si singura problema care o au e ca nu ajung la magazin sa-si cumpere geanta Luis Vuitton (sau cum s-o mai scrie) dorita, iar in cealalta parte a lumii copii de 3,4,5 ani mor flamanzi. Si e mare pacat ca pe nimeni nu intereseaza aspectele astea, doar ca exista o industrie de armament pe planeta prea dezvoltata care trebuie sa hraneasca niste guri si sa bage niste bani in buzunar unora pentru ca altii sa sufere. Si sunt multe aspecte pentru care noi platim niste oameni sa le rezolve, iar acei oameni isi servesc doar interesul lor personal si ne arunca noua praf in ochi.
Rody
Scris: Friday, December 5, 2008 2:04 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Offfff...cum e posibil asa cevaplans plans plans De nu putem trai in pace cu toti si fericire???????
Rody
Scris: Friday, December 5, 2008 2:06 PM
Nivel

Alyna wrote:

Esti erou cand salvezi vieti,nu cand le curmi.In raboi nu exista niciodata cu adevarat,eroi.

newclap Adevar ai grait!
Alyna
Scris: Friday, December 5, 2008 2:18 PM
Nivel

Probabil pentru ca in fond si la urma urmei,noi,oamenii de rand,nu vom avea niciodata putere de decizie in asemenea cazuri..suntem prea mici..Exista interese mai mari..a unor oameni cu putere..Stau si ma intreb daca idiotul de Bush(ma scuzati,dar omul e un morman de prostie si ignorantaguns guns guns )s-a uitat vreodata la pozele astea..daca doarme bine noaptea..E bine ca sunt niste fraieri care sa-i urmareasca interesele si sa faca munca mizerabila in locul lui..Cu cine se mai lupta acum????Irakul e o tara de vaduve si de copii macelariti,lasati cu sechele,fizice si emotionale,pentru tot restul vietii...Vrea sa extermine si ultimul irakian???fool fool Oare in timp ce se ghiftuieste cu mancaruri alese si doarme in patutul lui cu asternuturi scrobite,se gandeste la oamenii pe care ii nenoroceste???Si cand te gandesti ca totul s-ar putea termina in cateva zile...daca o mana de oameni ar fi de acord...
cristinaflorina
Scris: Friday, December 5, 2008 2:44 PM
Nivel

Inregistrat: 1/12/2008
Infioratorpale pale pale mi s-a facut piele gaina.cry cry
petro
Scris: Friday, December 5, 2008 2:45 PM
Nivel

Inregistrat: 1/31/2008
Alyna wrote:
...daca o mana de oameni ar fi de acord...

Obama ar vrea sa puna capat acestui razboi, dar totul depinde de Congres. cry
Rody
Scris: Friday, December 5, 2008 3:44 PM
Nivel

Stiam eu ca Obama asta e un om deosebitangel Mie imi place tare de eltopai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.