Raluca.mihaela

Profil: Raluca.mihaela
Despre
Utilizator: Raluca.mihaela
Nivel: Membru
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Monday, March 2, 2020
Ultima vizita: Saturday, June 13, 2020 12:10 AM
Numarul de postari: 4
[0.00% din toate postarile / 0.01 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Cronologic 6s6z Ecologic 5s4z
Postat: Friday, March 13, 2020 6:46 PM
Buna BisIrinka,

Voiam sa stiu cum te simti? Ai fost la ecografie? Sper ca totul e ok cu sarcina!!!
Subiect: Sarcina oprita in evolutie
Postat: Wednesday, March 4, 2020 2:50 PM
Anitta76 analizele de trombofilie mi le-au facut si bineinteles ca sunt normale...si mai frustrant. Ramane acum de discutat ce analize pot sa mai faca sau daca o sa le repete pe astea uzuale.

BisItinka nu e o diferenta f mare, data sarcinii depinde f mult de data ovulatiei care nu cred ca o stie nimeni f bine. Daca palpaie ceva acolo e bine, la 5sapt nu e nimic f clar la ecograf. Nu te stresa ca nu iti face bine. Iti doresc numai bine si sper sa auzim vesti bune de la tine.
Postat: Tuesday, March 3, 2020 8:59 PM
BisIrink am avut si eu acelasi sentiment dupa prima pierdere, sa nu merg la medic, dar daca avortul este retinut poti sa stai asa cateva luni de zile. E mai bine sa fii in cunostinta de cauza. Sper ca totul sa fie bine pentru tine.
Analize mi s-au facut, cat de detaliate nu stiu, eu sunt in anglia si aici nu stau sa iti explice ce analize urmeaza sa faci. In drum spre laborator m-am uitat prin fisa si din cate am inteles au facut analize pt trombofilie, tiroida, Lupus restul nu le-am inteles ca erau doar prescurtari, toate au iesit normale, au facut o analiza morfologica din cate am inteles la embrion si ar fi fost ok, urmeaza joi dupa chiuretaj sa trimita embrionul la analize citogenetice... e si mai frustrant sa iti gaseasca totul in regula dar u sa treci de 4 ori prin aceeasi problema.

Multumesc pt mesaje, sa stiti ca ajuta :)
Postat: Monday, March 2, 2020 5:20 PM
Buna tuturor. Sunt noua pe acest forum am dat de el cautand povesti similare cu a mea... Totul a inceput acum un an si jumatate cand am aflat pt prima data ca sunt insarcinata, bucurie mare pe toti cei din jurul meu, bineinteles fiind prima sarcina am spus la toata lumea nestiind la ce sa ma astept. La 3 luni, la prima ecografie, care s-a intamplat sa pice chiar de ziua mea, ma asteptam la cel mai frumos cadou...dar am primit cea mai oribila veste pe care o poate primi cineva, sarcina oprita din evolutie la 7 sapt si 4 zile... am decis sa iau medicamente care sa ma ajute sa elimin sarcina, mi s-a spus ca o sa ma recuperez mai repede, dar nu a fost norocul meu, lasand la o parte chinul prin care am trecut, nu s-a eliminat tot si a trebuit sa mai fac si un chiuretaj. Lasand asta la o parte am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca a fost doar o intamplare, am fost incurajata si de cadrele medicale ca in cele mai multe cazuri dupa o pierdere urmeaza o sarcina fara probleme si ca totul o sa fie bine. Dupa 5 luni am ramas iar insarcinat, nu prea am putut sa ma bucur pt ca inca ma gandeam prin ce am trecut prima data, mi s-a oferit o ecografie la 7 sapt, totul era ok... ceea ce mi-a dat sperante, dupa la 10 sapt m-au chemat iar la ecografie la care am avut un sentiment de deja vu, sarcina se oprise de aceasta data la 9 sapt. Durerea mare e ca nu te baga nimeni in seama la 2 sarcini pierdute...trebuie sa pierzi cel putin 3...totusi la insistentele mele mi-au trimis tesut din sarcina la analize iar totul a iesit normal, la fel au iesit si analizele de sange...normale...alte incurajari ca urmatoarea sarcina o sa fie ok.... nici a 3-a sarcina nu a fost ok... banuiesc dupa marimea embrionului ca tot oprita din evolutie si eliminata natural. A venit si a 4 sarcina mi s-au oferit iar ecografii la 7 sapt care au fost ok, iar sapt trecuta la 10 sapt mi-au dat iarasi acelasi rasp: sarcina oprita din evolutie la 8 sapt..

Imi cer scuze pentru mesajul lung, si va multumesc pentru ca mi-ati citit povestea, dar sincer simt ca o iau razna, mi-ar prinde bine niste incurajari, niste povesti cu final fericit. Daca ati trecut si voi prin asa ceva ce analize ati facut? Vi s-a gasit o cauza?