Raceala in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
andreeasmarandache
Scris: Tuesday, September 8, 2009 10:01 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
In primul rand salutari viitoarelor mamici, va doresc sa aveti parte de o sarcina fara probleme si la final sa va bucurati de ingerasii vostri.

Eu sunt insarcinata in 13 saptamani (sunt la inceputhearts ) si in afara de faptul ca a trebuit sa iau claritomicina pentru o infectie cu streptococ de tip b si candida, care-mi distrug stomacul, dupa ce ca vomit toata ziua si nu sunt in stare de nimic, a inceput sa ma usture gatul si am dureri de cap. Deja, gandul ca trebuie sa iau alte pastile ma termina. Fiind o sarcina la inceput, nu stiu daca e bine cu atatea medicamente...va spun sincer ca-mi este foarte frica...nu vreau sa ma plang, dar asta e tot ce-mi mai lipsea.

Va pup si sa aveti grija de voi!
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, September 8, 2009 10:08 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Bun venit!flowers
Cam multicele medicamente! Incearca o cura cu vitamina C naturala si ceaiuri caldute de musetel si tei indulcite cu miere.
Trebuie sa-ti ajuti putin sistemul imunitar, acum e ceva mai slabit.
Sanatate si sarcina usoara!
andreeasmarandache
Scris: Tuesday, September 8, 2009 10:22 PM

Multumesc Mariuta, vitamine iau (ELEVIT) si am inceput sa mananc miere cu lamaie. Vineri ajung si la medicul meu sa vad ce-mi spune. Oricum, voi face tot posibilul sa nu iau medicamente, pentru ca nu e ok, mai ales ca o perioada buna (pe la 7 saptamani) a trebuit sa iau no spa si utrogestan pentru ca avem mici contractii. Senzatia mea este ca in Romania medicii dau cu destul de multa usurinta medicamente... nu stiu, dar iti spun ca in afara nu se intampla chiar asa...e un semn de intrebare. Pe de alta parte, in timpul sarcinii nu e bine sa stai bolnav fara sa faci ceva, cu alte cuvinte daca nu se poate trata raceala, de exemplu, prin metode babesti, atunci nu-ti ramane decat sa faci si cum iti spune doctorul.

Oricum, mi-am dat seama ca intotdeauna e bine sa vorbesti despre problemele pe care le ai cu viitoare mamici sau cu cele care deja au trecut printr-o sarcina si pot da sfaturi.

pupici pupici pupici
karmy
Scris: Thursday, July 22, 2010 6:19 PM

Buna fetelor!!! abia m-am inregistrat si eu, sunt o graviduta in sapt 16...si am racit crunt in toiul verii, iulie, si am citit pe aici sfaturile voastre si m-am gandit sa va impartasesc si experienta mea.
La oRL mi-a spus ca am rinosinuzita, am facut febra, puroi in gat...acum am inceput sa tusesc.... si mi-a dat Influcid si Tonsilotren de la med de fam, si Nazomer de la ORL si iau cerntrum materna, si mi-a spus ca daca se agraveaza sa iau amoxicilina de 3 ori pe zi, ca se poate administra in sarcina fara riscuri. Acum fac gargara cu apa cu sare si ceai de ceapa...si sper ca in 2 zile sa ma simt mai bine sa nu aj la antibiotic. in seara asta merg la un lac sarat s afac aerosol....in rest comprese cu apa rece si otet....cartofi rasi cu otet la o mana si la piciorul opus.....am incercat tot felul de leacuri babesti
Multa sanatate!!!
Mela
Scris: Thursday, July 22, 2010 7:00 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Karmy,bine ai venit pe forum grup

vreau sa zic ca daca ai infectie e mai bine sa iei amoxicilina,chiar e singurul antibiotic care nu e contraindicat in sarcina,cand am avut sinuzita medicul de familie mi-a zis ca infectia din organismul meu ii face mai mult rau lui bebe decat antibioticul.

sarcina usoara si sanatate multa iti doresc angel
sweet angel
Scris: Thursday, July 22, 2010 7:01 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/6/2010
karmi , bun venit printre noi , te asteptam la gravidutele noastre dragi, si sper sa iti treaca raceala cat mai repede.
bulibuli
Scris: Saturday, October 8, 2011 4:16 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
ma simt de parca-s calcata de tren... imi curg ochii, nasul, abia respir, ma doare gatul si urechile de mor.. mi-am luat voseptol, vitamina c, sirop de patlagina, picaturi cu lidocaina (anestezic local) pt urechi, picaturi pt nas pinosol, ceai hapciu care vad acum ca nu-i recomandat in sarcina decat maxim 2-3 cani pe zi... toate frectie la picior de lemn deocamdata, stau in pat, beau mult ceai cu miere si lamaie si iau cate un paracetamol la 12 ore... am o durere de cap de vad dublu.. daca mai stiti leacuri babesti sunt dispusa sa le incerc pe toate..

parca dupa siropul de patlagina m-a mai lasat putin gatul.. sau o fi de la toate combinate alcool
serarg
Scris: Saturday, October 8, 2011 5:42 PM
Nivel

Inregistrat: 9/10/2010
oh!dar ai racit,nu gluma!
incearca si o supa,probabil organismul e si slabit,leacuri sunt o gramada,dar cred ca ar fi bine sa suni si sa intrebi medicul ce poti lua..........multa,multa sanatatepupici
chiar daca stii sigur ce-ti face bine si tie si bebelului,poate inca o parere ...zic si eu
sa va faceti bine repedepupici
bulibuli
Scris: Saturday, October 8, 2011 7:57 PM

am si supa, am de toate, eu speram sa o pacalesc numai cu ceaiuri sa nu iau nimic, dar... sa vedem....
ingerash
Scris: Saturday, October 8, 2011 8:08 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Bulibuli,de la o simpla raceala eu am dat in bronsita cu tuse uscata,ma durea si burta cand tuseam sau stranutam si am avut tratament cu antiiotic,ai grija de tine,mai bine mergi la medic sa iti prescrie ceva...eu adaugam usturoi in supa de pui,multa lamaie in ceai,am luat sirop din muguri de pin si ceai de fructe cu soc(socul e super bun in raceli).Multa sanatatepupici
giulia_mamik
Scris: Saturday, October 8, 2011 8:29 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Offf mai Buli...ai dormit descultasic pupici !?SFatul meu e sa incerci niste frunze de varza stropite cu otet.Le pui pe piept.Un cartof crud ras si tot asa stropit cu otet pus intr o batista-ceva si asezat pe gat.Si varza si cartoful trebuiesc caldute puse.Taie un catel de usturoi si puneti in urechi.Te va lasa instant durerea,crede mathumright .Apoi freacati talpile cu usturoi pisat si puneti sosetele in piciorusethumright (asta daca suporti mirosul de usturoiuff ).Crede ma dau roade.Incearca si o frectie calda cu otet+o baie calda cu sare la picioare.Te vor ajuta sa te simti mai bine!Sanatate multa iti dorescpupici computerlove
aurishta
Scris: Saturday, October 8, 2011 10:31 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
giulia_mamik wrote:
Offf mai Buli...ai dormit descultasic pupici !?SFatul meu e sa incerci niste frunze de varza stropite cu otet.Le pui pe piept.Un cartof crud ras si tot asa stropit cu otet pus intr o batista-ceva si asezat pe gat.Si varza si cartoful trebuiesc caldute puse.Taie un catel de usturoi si puneti in urechi.Te va lasa instant durerea,crede mathumright .Apoi freacati talpile cu usturoi pisat si puneti sosetele in piciorusethumright (asta daca suporti mirosul de usturoiuff ).Crede ma dau roade.Incearca si o frectie calda cu otet+o baie calda cu sare la picioare.Te vor ajuta sa te simti mai bine!Sanatate multa iti dorescpupici computerlove

...si, pentru guturai, inhalatiile cu ceai de menta fac minuni!
bulibuli
Scris: Sunday, October 9, 2011 10:03 AM

multumesc, fetele, ma simt mult mai bine... siropul de patlagina a facut minuni pt gatul meu, nici n-am mai luat altceva, aseara am facut o frectie cu otet si m-am infofolit bine, inclusiv sosete cu otet si compresa pe gat si pe piept si vad ca azi e pe trecute raceala... gatul nu ma mai supara, nici urechile, doar imi mai curge nasul si ma simt asa, obosita, ma mai doare putin capul... de tusit nu tusesc, asta ma bucura, sper sa scap doar cu atat.. va pup si multumesc de sfaturi pupici
ingerash
Scris: Sunday, October 9, 2011 10:07 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Ma bucur ca esti mai bine.Multa sanatatepupici computerlove computerlove
bulibuli
Scris: Sunday, October 9, 2011 10:16 AM

multumesc, ma bucur ca a mers, chiar daca miros ca o damigeana..ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.