Pungute cu puroi pe gingie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
tris
Scris: Thursday, November 29, 2007 7:39 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/17/2007
Acum un an mi-am scos o masea. Cand mi-a scos-o era sa fiu trimisa cu salvarea de urgenta la spital, caci desi nu lesinasem si eram constienta de tot ce se intampla cu mine, chiar puteam vorbi, nu imi simteam mainile si picioarele. De vreo juma de an am facut pungute cu puroi pe gingie la radacina molarilor de jos. Am facut radiografie si mi s-a confirmat. Cu antibiotice nici gand sa-mi treaca puroiul. Doctorul mi-a facut opturatie, dar ma doare de nu o pot atinge. In mod normal, ce stiti voi ca ar trebuie sa faca medicul, cand ai puroi la radacina? Ii este atat de frica sa imi mai scoata ceva incat incearca orice, dar eu vreau sa stiu daca am vreo scapare. Adica daca se poate salva sau e musai sa mi-o scoata. Nu as vrea totusi sa ma duc la alt medic, dar vrea sa stiu daca evita doar sa mi-o scoata, sau chiar mi-o poate salva.
Lilly of the valley
Scris: Thursday, November 29, 2007 8:04 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
pai la maseaua scoasa ... cred ca ai facut o alergie la anestezic, eventual din cauza stress-ului, de frica ai facut o cadere de glicemie ceva ...

obturatie de canal? Din cate stiu eu la obturatia de canal se "frezeaza " maseaua pana se ajunge la radacina, se pune ceva medicament, lucreaza cu acusoare (eu ma urcam pe pereti la propriu si la figurat), omoara nervul, acopera inapoi canalul si se pune plombita. toate astea in mai multe sedinte.

sau a facut o mica incizie, cu un tubusor de drenaj?

e normal sa doara, e totusi o taietura si mai e si o infectie, totusi...

Exista sanse sa fie salvata maseaua, daca radacina nu e compromisa (cariata, sparta sau mai stiu eu ce de genul)

La mine toate chestiile astea nu au functionat, desi a lucrat pe canal mai bine de o luna de zile. Cum inchidea canalul, cum faceam alte pungute. A necesitat operatie de-a dreptul, cu fire si tot tacamul. Brrrr what Am papat numai lichid, cu paiul pana s-a vindecat operatia si abia dupa aceea a acoperit canalul, pus coronita (ca de la atata "frezat" nu ramasese decat radacina). Atunci imi venea sa schimb stomatologul de durere, pentru decizia de a-mi salva radacina, cand era mai usor si pt. ea si mai putin dureros si pentru mine sa-mi scoata dintele. Daca ar fi scos dintzisorul, ar fi trebuit sa strice si ceilalti 2 dinti, sa faca "legatura" pt. a-l inlocui pe cel lipsa. Multumesc doctoritei stomatolog!flowers flowers flowers
Cristy
Scris: Thursday, November 29, 2007 8:47 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/8/2007
Tris, ce pot eu recomanda este dentistul ASAP !! Daca trebuie o incizie, tratament cu antibiotica

Am avut si eu cav probleme si sotul s-a tinut de capul meu, m-a dus de manuta la dentis, a stat cu mine la fiecare sedinta pana mi-am rezolvat toate problemele ( ii multmesc pentru asta din tot sufletul) a trebuit sa mi se scoata 4 molari pt ca ii pierdusem total am mai facut 2 tratamente de radacuna la 2 masele + o rozeta, ceva plombe mici si gata yes yes yes

Mariuta, cand am fost in Rom, o doctorita incepuse sa "lucreze" la maselele mele iar primul lucru pe care l-a facut este sa imi ia masuratori pentru "legaturi" asta ar fii insemnat sa imi slefuiasca 8 (!) dinti buni pentru a imi face legaturile la cei 4 molari stricati, cand am ajuns in Israel la stomatolog s-a uitat la mine ca disperatul ..... cum sa iti slefuiesc 8 dinti???? pentru ce???? acelasi raspuns l-am primit si de la alti 2 stomatologi aici..... nimeni nu vrea sa faca acest lucru...

Ca sa revin la subiectul topicului eu am avut timp de ~ 1 an de zile o pungulita cu puroi la un dinte, care fusese tratat si oarecum, cu toate ca dintele era tratat ramasese pungulita de puroi izolata, nu ma durea, doar jena putin, o mica incizie a rezolvat problema in 5 min la dentist, asa ca , curaj Tris iti timen pumnii thumleft thumleft
g_nicoleta2000
Scris: Friday, November 30, 2007 7:23 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Cristy wrote:

Mariuta, cand am fost in Rom, o doctorita incepuse sa "lucreze" la maselele mele iar primul lucru pe care l-a facut este sa imi ia masuratori pentru "legaturi" asta ar fii insemnat sa imi slefuiasca 8 (!) dinti buni pentru a imi face legaturile la cei 4 molari stricati, cand am ajuns in Israel la stomatolog s-a uitat la mine ca disperatul ..... cum sa iti slefuiesc 8 dinti???? pentru ce???? acelasi raspuns l-am primit si de la alti 2 stomatologi aici..... nimeni nu vrea sa faca acest lucru...

Stim cum este, eu am niste masele scoase si daca ma vede orice dentist tine sa-mi spuna ce legaturi bune am.banghead Le spun mereu ca nici nu ma gandesc sa-mi slefuiesc dinti perfecti doar de dragul legaturilor.

Tris, totul este sa obtii mai multe pareri, sotul meu a avut probleme cu o masea de minte, 2 medici i-au recomandat operatie la Iasiplans si tot mergand si cerand si alte pareri am salvat maseaua si nici vorba de operatie. Mergi la 2-3 medici din generatii diferite, s-ar putea sa-i vina altuia o idee buna.
Mult succes Trisflowers
sousourel
Scris: Friday, November 30, 2007 1:47 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
g_nicoleta2000 wrote:

Stim cum este, eu am niste masele scoase si daca ma vede orice dentist tine sa-mi spuna ce legaturi bune am.banghead Le spun mereu ca nici nu ma gandesc sa-mi slefuiesc dinti perfecti doar de dragul legaturilor.

Curiozitate: exista posibilitatea de a implanta dinti/ masele? Exista astfel de proceduri sau sunt doar chestii sf din capul meu?scratch
oanalaurisa
Scris: Friday, November 30, 2007 2:01 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007
sousourel wrote:

Curiozitate: exista posibilitatea de a implanta dinti/ masele? Exista astfel de proceduri sau sunt doar chestii sf din capul meu?scratch

Da,exista implanturi dentare,categoric.
taki
Scris: Friday, November 30, 2007 2:34 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Eu am un canin de lapte, astept sa-mi cada dupa care trebuie sa-mi fac un implant. Asta ar fi ok, dar pana ca implantul sa fie definitivat am inteles ca dureaza 6-9luni...depinde cum il accespta sau nu organismul. In acest timp, trebuie sa port un dinte fals...maseluta

Hmmm...o sa vin cu mai multe detalii dk intereseaza pe cineva.study
oanalaurisa
Scris: Friday, November 30, 2007 2:37 PM
Nivel

taki wrote:
Eu am un canin de lapte, astept sa-mi cada dupa care trebuie sa-mi fac un implant. Asta ar fi ok, dar pana ca implantul sa fie definitivat am inteles ca dureaza 6-9luni...depinde cum il accespta sau nu organismul. In acest timp, trebuie sa port un dinte fals...maseluta

Hmmm...o sa vin cu mai multe detalii dk intereseaza pe cineva.study

Sa stii ca si eu mi-am scos un dinte de lapte in clasa a XII-a si nu mi-a mai crescut nimic in locul respectiv,deci am o gaura sau un gol ca sa zic asa,deci daca vad un tip beton pe strada si-mi pica ochii in gura,am pe unde sa ma uit printre dinti hohot hohot hohot hohot
taki
Scris: Friday, November 30, 2007 2:45 PM
Nivel

oanalaurisa wrote:

Sa stii ca si eu mi-am scos un dinte de lapte in clasa a XII-a si nu mi-a mai crescut nimic in locul respectiv,deci am o gaura sau un gol ca sa zic asa,deci daca vad un tip beton pe strada si-mi pica ochii in gura,am pe unde sa ma uit printre dinti hohot hohot hohot hohot

Nici nu ma gandesc sa raman cu gaura.nono nono nu
oanalaurisa
Scris: Friday, November 30, 2007 2:51 PM
Nivel

taki wrote:

Nici nu ma gandesc sa raman cu gaura.nono nono nu

Pai nici eu,insa stomatologii sustin ca e posibila o deplasare a planseului dentar care sa acopere golul respectiv,adica cica dintii se apropie,dar asta e cam utopic,motiv pentru care am sa rezolv si eu problema dupa ce o nasc pe micuta mea.
cute_babies_of_mine
Scris: Friday, November 30, 2007 2:56 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Taki, de curiozitate stii care sunt preturile pentru implant dentar? Il faci in Romania sau in Japonia?
ira_tgr
Scris: Friday, November 30, 2007 3:18 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2007
oanalaurisa wrote:

Pai nici eu,insa stomatologii sustin ca e posibila o deplasare a planseului dentar care sa acopere golul respectiv,adica cica dintii se apropie,dar asta e cam utopic,motiv pentru care am sa rezolv si eu problema dupa ce o nasc pe micuta mea.

asta asa e ce priveste deplasarea
mie prin a 9-a mi-au scos 2 masele, si intre timp dintii din jurul lor s-au deplasat, incat acum si daca ar fi sa te uiti atent in gura mea tot nu-ti dai seama k am 2 dinti lipsa (doar dak ii numeri sic )
oanalaurisa
Scris: Friday, November 30, 2007 3:24 PM
Nivel

ira_tgr wrote:

asta asa e ce priveste deplasarea
mie prin a 9-a mi-au scos 2 masele, si intre timp dintii din jurul lor s-au deplasat, incat acum si daca ar fi sa te uiti atent in gura mea tot nu-ti dai seama k am 2 dinti lipsa (doar dak ii numeri sic )

La mine nu s-a deplasat,dar ma faci sa rad cu numaratul acuma hohot hohot hohot hohot
sousourel
Scris: Friday, November 30, 2007 4:00 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Mie imi lipseste un premolar si e foarte clar ca nu ealcool si as fi direct si foarte mult interesata de o astfel de interventie...bine-nteles si de costurile eimaseluta Taki, daca ai detalii, eu sigur le astept cu interespupici
taki
Scris: Friday, November 30, 2007 7:18 PM
Nivel

sousourel wrote:
Mie imi lipseste un premolar si e foarte clar ca nu ealcool si as fi direct si foarte mult interesata de o astfel de interventie...bine-nteles si de costurile eimaseluta Taki, daca ai detalii, eu sigur le astept cu interespupici

Da, detalii pot da, dar tre sa revin in tara. Tata are un cabinet de stomato si o sa iau interviu d-nei doctor.sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.