Produsele de curatat provoaca boli respiratorii copiilor

Options Produsele de curatat provoaca boli respiratorii copiilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Sunday, March 23, 2008 9:25 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Produsele de curatat provoaca boli respiratorii copiilor

Folosirea prea frecventa a produselor menajere domestice (dezinfectanti, deodorante ambientale etc) de catre femeile insarcinate sau aflate la scurt timp dupa ce au dat nastere, afecteaza sanatatea aparatului respirator al nou-nascutilor.

Aceste concluzii au fost semnalalte in cadrul unui studiu ce va aparea in numarul din luna martie al Jurnalului European de Pneumologie (ERJ). John Henderson (Universitatea din Bristol, Marea Britanie) si colegii sai au examinat frecventa utilizarii de produse chimice domestice de catre femeile insarcinate si efectele acestora asupra functiei respiratorii a copiilor lor.

Studiul a fost realizat pe 7.162 de copii. Mamele acestora au fost rugate sa completeze un chestionar cu privire la frecventa utilizarii a 15 categorii de produse menajere (dezinfectanti, produse pentru curatarea covoarelor sau mochetei, deodorante ambientale, insecticide etc).

Conform cercetatorilor, astmul este boala respiratorie cea mai frecventa in randul copiilor care poate fi declansata de folosirea in exces a acestor produse. Oamenii de stiinta au precizat ca este nevoie de noi studii pentru a fi identificate acele produse menajere care au cel mai ridicat grad de risc asupra sanatatii respiratorii a copiilor.

sursa
Kiki
Postat: Sunday, March 23, 2008 9:29 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Multumim Miha!
pale pale pale pale
MNiko
Postat: Sunday, March 23, 2008 9:39 AM

Kiki wrote:
Multumim Miha!
pale pale pale pale

Cu placere Kiki. Imi pare rau ca eu nu am stiut de acest lucru inainte sa nasc. Cu siguranta m-as fi ferit mai mult de a face curat in momentul in care ne-am mutat in casa noastra. Probabil ca as mai fi amanat mutarea, nu stiu, dar... cert e ca eu chiar am folosit mult produse de curatat atunci si acum Cristina are probleme respiratorii.
Kiki
Postat: Sunday, March 23, 2008 9:58 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Si noi am zugravit inainte sa se nasca Dav...pale implicit s-a facut curat...ma gandesc daca toate bolile pe care le-a facut Dav (toate respiratorii) nu sunt si de la asta banghead
MNiko
Postat: Sunday, March 23, 2008 10:02 AM

Kiki wrote:
Si noi am zugravit inainte sa se nasca Dav...pale implicit s-a facut curat...ma gandesc daca toate bolile pe care le-a facut Dav (toate respiratorii) nu sunt si de la asta banghead

Posibil Kiki. De curand am citit(nu mai stiu unde) ca majoritatea celor care au astfel de probleme in copilarie, odata cu varsta se vor vindeca asa ca nu putem decat sa speram ca si noi facem parte din aceeasi categorie.
sousourel
Postat: Sunday, March 23, 2008 11:21 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Si acum mi-e teama sa le folosesc cand e Victor de fata. Mi se par prea toxice atat pt noi cat si pt el. In schimb am vazut un aparat care functioneaza pe baza de aburi...desi foarte scump, imi pare eficient si ar putea inlocui multi dezinfectanti si detergenti.
oanalaurisa
Postat: Sunday, March 23, 2008 4:17 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Si cumnata mea e maniaca cu curatenia si intr-adevar, nepotelul meu are probleme respiratorii,respectiv wheezing recurent si face aerosoli de mai bine de 1 an de zile si in casa la ei nu fumeaza nimeni.
Cristy
Postat: Sunday, March 23, 2008 6:40 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Eu am o sensibilitate respiratorie foarte acuta, nu este boala, doar ca m aderanjeaza in general produsele de curatenie, vopseaua si benzina, mi se face rau instantaneu de la ele.

In timpul sarcinii, am avut noroc ca al meu sot m-a ajutat mult cu curatenia, iar eu m-am ferit de aceste produse (nu le am in casa pentru ca nu le pot folosi, mai tot ce este pe baza de spray sau produse de curatat piatra, aragazul...)

Si ca sa va dati seama ce am patit, cand am ajuns in Israel lucram la o doamna, ii faceam curatenie... si m-a rugat sa spal dusul fetelor (2 puturoase !!!) in fine era un dus de 1m-1m foarte ingust si fara aerisire mare, a inceput sa puna doamana acolo mai multe solutii de curatenie care au facut o reactie si au emanat aburi toxici... pe care implicit i-au inspirat.... va spun ca mi-am "ars" pur si simplu caile respiratorii .. mi-a fost greu sa respir 5 zile ma usturau caile respiratorii.... pale

De atunci ma feresc, in general sa amestec produsele, si mai ales sa imi "bag nasul" in ele de multe ori folosesc masca, sau prosop legat la nas-gura uff altfel ma ustura de mor.....
MNiko
Postat: Sunday, March 23, 2008 6:44 PM

Cristy asa sunt si eu. Nu am fost asa dar dupa ce am nascut am ramas cu o sensibilitate exagerat de mare la unele produse chimice. Ca sa spal si eu uneori folosesc masca, sau cel mai des(in cada sau pe aragaz de ex) dau de la distanta cu produsul de curatat si plec din camera cel putin 30 min pana se duce aburul si mirosul. Iar cuptorul de la aragaz...eu nu il spal eu! Ori platesc pe cineva pt asta ori il spala sotul.
mommy
Postat: Sunday, March 23, 2008 7:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Da, fetelor, si eu sunt de aceeasi parere ca toate produsele astea sunt foarte toxice, pentru toata lumea. Si pe mine ma irita rau pe caile respiratorii, dar uite ca nu m-am gandit sa iau o masca. La farmacie gasesc masca? oare
MNiko
Postat: Sunday, March 23, 2008 7:09 PM

Miru wrote:
Da, fetelor, si eu sunt de aceeasi parere ca toate produsele astea sunt foarte toxice, pentru toata lumea. Si pe mine ma irita rau pe caile respiratorii, dar uite ca nu m-am gandit sa iau o masca. La farmacie gasesc masca? oare

Cred ca da. E posibil sa gasesti si in supermarketuri(nu mai sunt sigura dar cred ca am luat o data si de acolo), daca nu, sigur gasesti in magazinele cu accesorii de varuit/vopsit.
mommy
Postat: Sunday, March 23, 2008 7:17 PM

Mersi, Miha! pupici
oanalaurisa
Postat: Sunday, March 23, 2008 10:27 PM

Miru wrote:

Da, la farmacie poti gasi chiar masca chirurgicala,e mai rezistenta decat cele de panza...
mommy
Postat: Sunday, March 23, 2008 10:41 PM

Mersi, Oana! flowers
oanalaurisa
Postat: Sunday, March 23, 2008 10:48 PM

Miru wrote:
Mersi, Oana! flowers

pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed