Probleme cu somnul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Friday, March 31, 2006 11:19 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Fetelor,ajutati-ma va rog plans !Deja am ajuns sa ma culc numai pe la 2-3 dimineata si imi prieste de minune lucrul asta, numai ca la 8 tre' sa fiu in pozitie de drepti, la trezirea lui Matei.

Adevarata problema este ca daca ma pun in pat la 23, nu ma ia somnul pana la 1-2 nopatea.In ultimele 2 nopti am luat niste diazapam, ramas din sarcina, de 10 mg, dar STIU ca nu e bine.Am mai fost in faculta dependenta de diazepam, il luam in sesiune ca sa dorm cand TEBUIE, apoi sa fiu fresh ca sa invat.Cunosc consecintele dependentei de somnifere sau sedative, dar nu stiu ce sa mai fac sa am si eu un somn bun.

Dorm in medie pe noapte cam 9 ore (in general) si ma trezesc obosita rau, fara kef de viata, irascibila.Factori psihologivi nu sunt, relatia cu sotul e minunata, Matei nu imi da batai de cap decat cand si cand cu mancarea.

As vrea sa ma culc si eu ca un om normal, sa mi se faca somn.Eu la miezul noptii ma simt cel mai in forma, si de n-ar fi copilul m-as apuca de curatenie,citit, plimbat....orice altceva as face, numai sa dorm nu.Si pot spune ca ADOOOOOOR sa dorm, sunt o lenesa din fire, dar nu noaptea....

Nu e normal, dar nu stiu cum sa procedez.

Aveti cumva vreo idee pentru mine?Ceva ceaiuri, tincturi, pastilute naturale 100% care sa nu creeze dependenta?As vrea sa apelez pentru inceput la ceva naturist, ca mai apoi, treptat, sa reduc doza si sa elimin orice element ajutator.

La medic nu am cum sa merg, nu am nici cu cine-l lasa pe Matei, si nici nu ma poate ajuta medicul.Medicina alopata e buna numai pe masa de operatie sau cand te indoapa cu medicamnete care te vindeca pe o parte si te gaureste pe alta.As lua diazepam pana la moarte daca nu as sti ca creeaza dependenta, ca in timp trebuie crescuta doza, ca afecteaza atat de multe organe(ficat, inima, activtatea cerebrala)....

Ce ma fac?
Miri
Scris: Friday, March 31, 2006 12:19 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
In primul rind poate ar trebuie sa incerci sa nu mai dormi ziua,apoi seara sa faci activitati care te relaxeza(plimbare,lectura..)si sa renunti la cele care stimuleaza activitatea cerebrala.Bea o cana cu lapte cald,precedata de o baie cu spuma,in care sa lenevesti mai mult si aseaza-te in pat mai devreme cu 1/2 de ora decit ora ta obisnuita.Poate e nevoie sa-ti "educi"un pic somnul sa vina mai repede.Ar fi pacat sa devii dependenta de diazepam.
In ultima instanta,daca sa adormi este o problema si nu somnul in sine,poti sa iei medicamente care provoaca somnul si care au efect de scurta durata,astfel ca dimineata sa te simti in forma.Dar asta numai dupa ce consulti un medic care sa-ti indice tratamentul!
stele_pe_cer
Scris: Friday, March 31, 2006 12:52 PM
Nivel

miri_haluca wrote:
In primul rind poate ar trebuie sa incerci sa nu mai dormi ziua

NU POT DORMI ZIUA nici macar cand sunt extrem de obosita.Exceptie am facut in prima luna de la nastere cand atipeam maxim 20 de minute.Nu mai mult.

miri_haluca wrote:
apoi seara sa faci activitati care te relaxeza(plimbare,lectura..)

Citesc in fiecare seara si fac si dus, dupa cre ma simt ca noua plans

miri_haluca wrote:
si sa renunti la cele care stimuleaza activitatea cerebrala.

Aici singurul stimulent ar fi calculaorul.M-am gandit ca dupa ora 20 sa nu mai petrec nici un minutel la calculator.In rest nu beau cafea, alcool, ness, cola....nimic din ce contine cofeina sau care m-ar putea agita.nu mai spun de dulciuri, ca nu mananc nici macar de 5 ori pe an!

miri_haluca wrote:
Bea o cana cu lapte cald,precedata de o baie cu spuma,

Am incercat doar lapte cald cu miere, si degeaba.Am luat si seara 2 capusle concentratie mare de usturoi, ca cica face bine la somn.Aiureaplans !

miri_haluca wrote:
in care sa lenevesti mai mult si aseaza-te in pat mai devreme cu 1/2 de ora decit ora ta obisnuita.Poate e nevoie sa-ti "educi"un pic somnul sa vina mai repede.Ar fi pacat sa devii dependenta de diazepam.

Ar fi o solutie, dar deocamdata nu pot intra in pat mai devreme de 23 ca Matei adoarme pe la 22-22.30 si intru in camera cand doarme profund, pentru a nu-l trezi.

miri_haluca wrote:
In ultima instanta,daca sa adormi este o problema si nu somnul in sine,poti sa iei medicamente care provoaca somnul si care au efect de scurta durata,astfel ca dimineata sa te simti in forma.Dar asta numai dupa ce consulti un medic care sa-ti indice tratamentul!

Hai mai, miri, imi dai solutia, da' doar pe jumatate plans .Macar scrie-mi pe privat ce anume are efect de scurta durata.Pe mine nu ma intereseaza sa dorm dusa "TZ'shpe ore, ci doar sa adorm mai repede.Dupa diazepam ma simt ca beata toata ziua, iar dimineata sunt nauca rau si nu imi place deloc starea asta.Te rog, scrie-mi pe privat, ca am incercat o groaza de remedii (babaesti) si nimic, dar nici medicatie de lunga durata nu pot lua, mai ales ca ma pregatesc de o noua sarcina.

Da-ti multumesc tare mult pentru idei pupici
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 10, 2006 4:04 PM
Nivel

Noaptea adorm foarte greu si am un somn usor,
trezindu-ma la orice stimul”

Este o forma de insomnie specifica persoanelor cu o mare energie psihica, pe care insa nu stiu sa o canalizeze, precum si celor emotivi, la care aceasta problema apare temporar, in timpul perioadelor mai agitate. Un remediu sedativ care rareori da gres in aceste cazuri este tinctura de valeriana (Valeriana officinalis). Se foloseste radacina, care in curand, in luna septembrie, este gata de recoltare si care se prepara astfel: se pun intr-un borcan cu filet zece linguri de pulbere de valeriana, peste care se adauga doua pahare (400 ml) de alcool alimentar de 70 de grade. Se inchide borcanul ermetic si se lasa sa macereze vreme de doua saptamani, dupa care se filtreaza, iar tinctura rezultata se pune in sticlute mici, inchise la culoare. Se iau, cu 10 minute inainte de culcare, 1-2 lingurite de tinctura de radacina de valeriana, diluate in jumatate de pahar de apa. Tratamentul se face douasprezece seri la rand, urmate de patru zile de pauza. Valeriana calmeaza prompt gandurile si emotiile, atenueaza stresul si frica, induce o stare de liniste si calm propice unui somn odihnitor.

„Ma enervez foarte usor”

Controlul pulsiunilor agresive este fara doar si poate una din cele mai spinoase probleme ale psihologiei si ale medicinii. Aceasta, cu atat mai mult cu cat starile de nervozitate sunt de mai multe feluri: exteriorizate sau interiorizate, de moment sau de durata, motivate mai mult sau mai putin etc. Cert este un lucru - starile de enervare repetate, oricat de justificate ar putea parea, sunt o adevarata otrava, atat pentru psihic, cat si pentru corp, atat pentru propria fiinta, cat si pentru cei din jur. Calmantele de sinteza nu sunt decat rareori o solutie pentru cei care se confrunta cu aceasta problema, plantele medicinale cu actiunea lor blanda si de lunga durata fiind un remediu mult mai potrivit. Dintre remediile vegetale folosite contra nervozitatii am ales doua, pe care le vom prezenta in continuare:

Mugurii de tei (Tilia sp.) se gasesc in farmacii sub forma maceratului glicerinat (produs de laboratoarele PlantExtrakt) si se administreaza sub forma unor cure de 1-2 luni. In fiecare zi, se iau de trei ori cate 50 de picaturi din acest preparat, diluate in putina apa. Mugurii de tei sunt in mod special recomandati persoanelor impulsive, extrovertite, dominatoare, care au accese de furie.

Captalanul (Petasites officinalis) este o planta de munte, care creste in apropierea cursurilor de apa. Se mai numeste si brusture dulce, datorita parfumului frunzelor sale uriase, care au proprietati calmante exceptionale. Din frunzele uscate se face o pulbere prin macinarea cu rasnita electrica de cafea, pulbere din care se administreaza de 3 ori pe zi cate o lingurita rasa, in cure de minimum o luna. Este un remediu exceptional in tratarea nervozitatii la persoanele introvertite, care nu isi exteriorizeaza decat foarte rar resentimentele si ajung sa traiasca stari de frustrare intensa, explodand.

„Am cosmaruri sau visuri chinuitoare,
adesea somnul meu este intrerupt
de stari puternice de neliniste”

Originea acestor tulburari de somn este inca neelucidata. Ipoteza cel mai des vehiculata este aceea ca frustrarile si temerile nerezolvate si apoi refulate in timpul starii de veghe se concretizeaza in timp ce dormim sub forma viselor urate. Problema este ca, repetate, aceste vise ajung sa faca somnul prea putin odihnitor si sa produca, printr-o reactie in lant, tulburari emotionale mult mai grave. Ce este de facut? In flora noastra medicinala exista o planta despre care tocmai am vorbit, captalanul, care pe langa calitatea sa exceptionala de calmant, mai are o enigmatica proprietate: limpezeste visele si face somnul mai odihnitor. Cei care au studiat efectele acestei plante asupra psihicului uman au afirmat chiar ca acest remediu favorizeaza o stare de expansiune afectiva ce elimina emotiile neplacute si favorizeaza, in timpul starii de somn, trairea unor emotii benefice: iubire, bucurie, calm etc. Se administreaza dupa-amiaza, la ora 17, o lingurita din pulberea acestei plante si inca o lingurita seara, inainte de culcare. Tratamentul dureaza o luna si se poate relua dupa 5-7 zile de pauza.

„Vremea rea imi da stari
de tristete si neliniste”

In termeni de specialitate, aceasta problema, de care sufera milioane de oameni, se numeste meteosensibilitate si este tot mai larg raspandita. Mai ales in perioadele ploioase, cu cer inchis si cu plafon de nori jos, starile emotionale cunosc aceeasi evolutie ca si vremea de afara, tinzand sa devina instabile si mohorate. Care este leacul? O planta cu proprietati psihostabilizante, care creste in gradina si este acum matura si gata de recoltare: rozmarinul (Rosmarinus officinalis). Din aceasta planta se realizeaza o infuzie combinata astfel: se pun 2-3 lingurite de rozmarin maruntit la macerat intr-o cana de apa, vreme de 8-10 ore, dupa care se filtreaza. Preparatul rezultat se pune deoparte, iar planta ramasa dupa filtrare se opareste cu o cana de apa clocotita, dupa care se lasa sa se raceasca si se filtreaza. In final, se amesteca cele doua extracte, obtinandu-se aproximativ o jumatate de litru de preparat, care se administreaza pe parcursul unei zile. Rozmarinul confera o stare de buna dispozitie si tonus psihic, atenueaza fluctuatiile emotionale specifice meteosensibililor, micsoreaza receptivitatea la stimulii perceputi ca negativi (lumina redusa si cenusie, zgomotul monoton al ploii, umezeala etc.).
In perioadele friguroase si umede, un leac extraordinar pentru psihic si corp se obtine dintr-o ruda de origine mediteraneana a rozmarinului, si anume maghiranul (Majorana hortensis). O infuzie fierbinte, obtinuta prin oparirea a 3 lingurite de maghiran cu o jumatate de litru de apa, are proprietati incalzitoare rapide, relaxante si chiar euforizante, risipind depresia indusa de vremea de afara.

„Sufar de anxietate”

Anxietatea este o stare de teama puternica, fara un motiv aparent. La momentul prezent constituie - se pare - cel mai frecvent intalnita tulburare emotionala la noi in tara. Cauza profunda a anxietatii este acumularea de frici, de tensiuni cauzatoare de ingrijorare, care ajung ulterior sa se traduca prin aparitia unor stari de angoasa, de teama, cu atat mai intensa, cu cat motivul ei scapa celui care o traieste. Exista la momentul actual medicatie anxiolitica, ce se administreaza celor la care aceasta tulburare emotionala apare in forme grave. In formele mai usoare, insa, este extrem de eficient un remediu pe cat de cunoscut, pe atat de puternic: iarba de sunatoare (Hypericum perforatum). Studiile moderne arata ca aceasta iarba de leac aparent banala actioneaza ca un adevarat normalizator al activitatii emotionale, reducand pur si simplu gradul de excitabilitate psihica, dar fara a da reactii adverse, de genul apatiei, al starilor de confuzie mentala etc. Din contra, sunatoarea este un vigilizant, adica un remediu care tine mintea treaza si limpede, conferind un gen de imunitate la stari emotionale negative, cum ar fi anxietatea, depresia, astenia. Se administreaza de trei ori pe zi cate o lingurita de pulbere de planta, luata cu putina apa.
„In situatiile stresante simt cum ritmul
cardiac o ia la galop si ma panichez”

Ghizdeiul (Lotus corniculatus) este o planta cu tulpini ierboase si flori delicate, de culoare galbena, extrem de des intalnita pe pajistile din zonele de deal si de munte de la noi. Asa cum o arata si denumirea stiintifica, este inrudit cu faimosul lotus si are doua calitati terapeutice extrem de pretioase: actioneaza ca un calmant psihic bland si totodata regleaza activitatea si ritmul cardiac. Este probabil cel mai eficient remediu de la noi, in tratarea nevrozelor cardiace. Se administreaza sub forma de tinctura preparata astfel: se pun intr-un borcan cu filet cincisprezece linguri de pulbere de tulpini inflorite de ghizdei, peste care se adauga doua pahare (400 ml) de alcool alimentar de 50 de grade. Se inchide borcanul ermetic si se lasa la macerat vreme de zece zile, dupa care se filtreaza, iar tinctura rezultata va fi pusa in sticlute mici, inchise la culoare. Se ia cate o lingurita de tinctura de ghizdei de patru ori pe zi, in cure de 2-3 luni.

„Am un somn greu,
dar ma trezesc mai obosit
decat ma culc”

Aceasta tulburare de somn se datoreaza fie unei stari de epuizare cronica, fie unor disfunctionalitati ale sistemului nervos, pentru care momentan nu exista tratament in medicina oficiala. In medicina traditionala, exista insa un leac cu efecte exceptionale: combinatia in proportii egale de frunze de pelin (Arthemisia absinthum) si seminte de chimen (Carum carvi). Din fiecare planta se face o tinctura dupa reteta prezentata la ghizdei, dupa care cele doua tincturi se combina in proportii egale. Din acest amestec se iau seara, cu zece minute inainte de culcare, 50 de picaturi, putandu-se ajunge gradat, daca nu apar efectele scontate, la 150 de picaturi, administrate in doza unica. Administrarea se face pe stomacul gol, ultima masa fiind luata cu minimum 3 ore inainte de culcare. Tratamentul va fi urmat vreme de 21 de zile, dupa care se face o pauza de 10 zile. Tratamentul se poate relua daca este nevoie. Efectele acestui amestec de chimen si pelin sunt uimitoare: somnul devine mult mai usor si mai limpede, ne amintim visele mult mai usor si, cel mai interesant, ne putem programa aceste vise. Pentru aceasta, inainte de a adormi, ne vom relaxa profund (a se reciti articolele din numerele anterioare ale revistei referitoare la tehnici de relaxare) si apoi ne vom gandi cu intensitate la un peisaj placut si odihnitor, traind cu anticipatie bucuria din vis, atunci cand ne vom regasi in acel decor. Dupa ceva antrenament, visele placute pe care ni le dorim vor incepe sa apara, iar somnul va deveni mult mai odihnitor, ne vom trezi inviorati si bine dispusi.

Sursa:www.formula-as.ro
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 10, 2006 4:05 PM
Nivel

Sa vedem la noapte daca valeriana asta ma ajuta sau nu...ca mai am un pic si ma transform in zombi plans ...
Anaida
Scris: Monday, April 10, 2006 9:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Elle, in timpul liceului si eu aveam probleme cu somnul...problema nu era ca nu reuseam sa adorm seara, ci ca ma trezeam in toiul noptii si stateam 2-3 ore cu ochii pe pereti (bine-nteles ca citeam ca sa nu pierd timpul). Am avut ocazia sa cunosc un medic psihiatru si i-am spus problema mea. Mi-a recomandat si chiar mi-a dat Xanax...pastilele alea au ramas pe fundul unui sertar si le-am aruncat pt ca expirasera...n-am luat nici una, dar nici probleme nu am mai avut. Foarte rar mi se intampla acum sa ma mai trezesc in cursul noptii si sa nu mai pot dormi. Cred ca atunci a fost mai mult o problema psihologica, pt ca ma culcam cu teama de a nu ma trezi peste noapte si tocmai asta mi se intampla...mi-a fost teama sa iau pastile tocmai pt a nu crea dependenta.
Si eu daca stau seara la calculator as rezista pana la ore mici, dar stiu ca dimineata trebuie sa fiu fresh pt amandoi copiii si nu-mi prea permit sa nu dorm macar 7 ore pe noapte. Daca nu dorm atat, dimineata sunt nauca...imi revin apoi destul de usor, dar dupa cateva astfel de nopti imi dau seama ca am acumulat prea multa oboseala si trebuie sa recuperez cu un somn mai lung (macar 9 ore).
Ai incercat cu ceai de tei? Stiam ca si asta are efect calmant. Sper sa gasesti solutia cat mai curand si sa ai un somn usor si odihnitor!
sousourel
Scris: Monday, April 10, 2006 9:57 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Somnul este un comportament ca si oricare altul. In consecinta se poate educa, sau in alte cuvinte, se poate supune controlului voluntar. Asta, in absenta unei afectiuni care are printre simptome aceasta insomnie. Daca te-ai autoconvins ca doar o substanta cu efect calmant sau narcotic te poate ajuta... gandeste-te cat timp ti-a luat pana la dezvoltarea acestui comportament nocturn? Si pe de alta parte tine cont de faptul ca e nevoie de o investitie mare de timp si efort sa ajungi la finalul dorit. Un terapeut te-ar putea ajuta sa-ti formezi o igiena a somnului si un comportament adecvat acestei probleme.
Miri
Scris: Monday, April 10, 2006 10:01 PM
Nivel

Stelute,eu ti-am recomandat sa iei legatura cu un medic pentru ca medicamentele care induc somnul nu cred ca se elibereaza fara reteta!
Daca vei ajunge la medicamente-ceea ce nu-ti dorescnu -este important sa specifici medicului problema ta:
- nu adormi seara cind te pui in pat sau
- adormi dar te trezesti peste noapte si nu reusesti sa mai dormi pina dimineata!
Noi in spital am renuntat sa administram pacientelor Xanax pentru ca creeaza dependenta.In ultimul an au aparut pe piata doua noi produse bine tolerate de cei care le-au testat:Stilnox si Dormicum.La prima administrare,noi am inceput intotdeauna cu 1/2 tableta seara,inainte de culcare.
Dar repet, poate reusesti sa rezolvi problema fara a recurge la medicatie!
Succes!pupici
Miri
Scris: Monday, April 10, 2006 10:04 PM
Nivel

SCUZE!banghead S-a incarcat de doua ori mesajulplans pentru ca prima data mi-a dat eroare de retea si l-am mai salvat inca o data!Daca cineva ma poate ajuta sa sterg una din postari,multumesc frumos!
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 10, 2006 10:08 PM
Nivel

sousourel wrote:
Somnul este un comportament ca si oricare altul. In consecinta se poate educa, sau in alte cuvinte, se poate supune controlului voluntar. Asta, in absenta unei afectiuni care are printre simptome aceasta insomnie. Daca te-ai autoconvins ca doar o substanta cu efect calmant sau narcotic te poate ajuta... gandeste-te cat timp ti-a luat pana la dezvoltarea acestui comportament nocturn? Si pe de alta parte tine cont de faptul ca e nevoie de o investitie mare de timp si efort sa ajungi la finalul dorit. Un terapeut te-ar putea ajuta sa-ti formezi o igiena a somnului si un comportament adecvat acestei probleme.

Sousourel, am am probleme cu somnul de ani de zile, mai precis din clasa a 9 a.Am trecut prin dependenta de diazepam, mi-am reglat somnul singura, prin autocontrol si dorinta de a depasi acest prag.Acum, nu mai am forta si rabdarea necesara...vreau sa ma odihnesc si eu cum trebuie macar cateva nopti, apoi probabilc a voi incerca din nou ce am folosit cu succes timp indelungat:argila.

Nu cred in puterea unui terapeut, pentru ca la noi in Ro nu cred ca sunt pra multi medici competenti.Apoi,d e ce sa nu o spun si pe aia dreapta: nu imi permit sa merg la un terapeut pentru simplul motiv "ca nu pot dormi".Nu stam pe roze cu banii ca sa ii arunc in buzunarul te miri cui, si sa mai imi prescrie si cine stie ce.

La mine nu este problema de ceva psihologic, ci pur si simplu asta e ritmul meu:ador sa petrec noaptea citind, facand una-alta prin bucatarie, la baie, imi place sa fac curatenie noaptea, sa stau pe net, orice altceva decat sa dorm.Asa am fost si cand eram mica:copil norturn.

Acum, imi dau seama ca trebuie sa am si eu un program normal.Sa dorm si eu seara, la 22-23, nu pe la 3 dimineata.SI nu pot, pentru ca organismul meu parca e "setat" din "fabrica" sa doarma ziua, si nu noaptea.

Vorbeai mai devreme de niste afectiuni care contribuie la aparitia insomniilor.Sincera sa fiu, doar lipasa fierului e posibil sa contribuie putin la accentuarea insomniilor.Mananc foarte putin in 24 de ore, de obicei trec cam 16 ore intre masa din ziua precedenta si masa din ziua in curs.Stiuc a nu mananc tocmai sanatos, dar si aceast inapetenta doctorii nus tiu pe seama cui sa o puna.Din punst de vedere medical, cica sunt ma mult decat ok.Eu am o vaga senzatie ca nu e kiara sa, pentru ca eu de anid e zile am diskinezie biliara, deci asta nu se vindeca, si ar fi trebuit sa imi iasa la analize.

Ai idee ce anume poate contribui la aparitia insomniilor?
Miri
Scris: Monday, April 10, 2006 10:22 PM
Nivel

Stelute,poate tocmai din cauza ca esti o persoana foarte activa,ai probleme cu somnul datorate suprasolicitarii sistemului nervos.La tine ramin neuronii tot timpul sub tensiune,nu se pot deconecta de la sursa!ras
Lasa ca o sa rezolvi tu si problema asta incet,incet!Eu iti doresc succes si o noapte de somnic alaturi de puiul tau!pupici
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 10, 2006 10:24 PM
Nivel

Multumesc Miri, si tutror fetelor care ma sustin in ....adormirea mea hohot ...ma duc la somnic, ca iar ma apuca dimineata si Matei in ca nu stie sa ma intrebe"ai dormit si tu putin, mami?"ras
Miri
Scris: Monday, April 10, 2006 10:26 PM
Nivel

Noapte buna si somn linistit,stelute!angel
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, April 11, 2006 10:07 AM
Nivel

miri_haluca wrote:
Noapte buna si somn linistit,stelute!angel

yes Multumesc, Miri...cu intarziere...dar sa sii ca am avut un somn tare palcut...adica am adormit foarte repede, inainte de 12 ras ....curios este ca m-am trezit de vreo 2 ori, dar am adormit la loc repede, apoi m-am trezit inaintea lui Matei, semn ca m-am odihnit cat de cat...de obicei tragea el de mine sa ma trezesc, adica "tragea" sa ii dau suzeta aruncata pe covor sic ....
sousourel
Scris: Wednesday, April 12, 2006 8:57 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Mai precis, ce anume te impiedica sa adormi daca, sa zicem, te-ai pune in pat la 22 - 23?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.