Prevenirea accidentelor - bebe trebuie sa fie in siguranta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirandolina
Scris: Monday, February 13, 2006 1:21 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/12/2006
Pentru a se dezvolta si a creste sanatos trebuie sa ii oferim o lume fara pericole, in care sa se joace si sa se bucure. Cand avem un copil mic trebuie sa fim foarte atenti, deoarece acesta se poate acidenta frecvent in casa, in curte, pe strada. Este de ajuns un singur moment de neatentie. Iata cateva metode de prevenirea accidentelor:

- Incercati sa prevedeti ccea ce este greu de prevazut;

- Invatati cat mai de timpuriu copilul cum sa foloseasca corect obiectele din jur, spuneti-i ce necaz poate pricinui intrebuintarea lor neatenta;

- Nu ingraditi jocul liber al copilului dar invatati-l ce nu trebuie facut; patrasti interdictia pentru ce este intr-adevar foarte periculos;

- Nu uitati ca pana la 4-5 ani copilul nu poate fi atent la doua lucruri deodata;

- Lasati copilul sa se joace in voie in patutul lui prevazut cu tablii care ii vin pana la umeri si care nu ii permit nici escaladarea, nici intepenirea piciorului intre gratii. Folositi tarcul.

- Cand puneti copilul in premergator, nu uitati ca pe langa faptul ca ii da o idee falsa despre mers, se mai poate si rasturna;

- Dati-i sa manace ceea ce este potrivit pentru varsta lui. Floricelele de porumb, samburii intregi de alune sau nuci nu au ce cauta in preajma copilului pana la varsta de 3-4 ani, acesta putandu-se inneca cu ele. Obisnuiti copilu sa manance asezat, linistit cu gandul la ceea ce face. Sa nu alerge sau sa rada sau sa se joace cu mancarea in gura;

- Intoarceti spre perete coada oalei sau a ibricului care fierbe pentru ca micutul sa n-o poata atinge;

- Ascundeti prizele electrice in spatele mobilelor sau macar mascatile cu capace speciale, greu de scos de catre copil;

- Acoperiti colturile meselor cu coltare protectoare din comert, rotunjite, din material plastic;

- Nu lasati scaune, bancute sau lazi langa geamul deschis sau alaturi de balustrada balconului;

- Instalati o bariera in fata usii sobei, a cuptorului, a scarilor;

- Tineti medicamentele detergentii, insecticidele, soda in dulapuri incuiate sau in locuri in care copilul nu poate sa ajunga;

- Nu pastrati petrol, detergenti si alte otravuri in sticle de suc, apa minerala etc; copilul le poate confunda cand ii este sete;

- Controlati bine jucariile copilului: bucatelele care se desprind usor dintr-o masinuta il pot sufoca. La fel si nasturii, boabele de fasole de porumb, zarurile, pungile si foliile de plastic;

- Nu lasati copilu mic singur in cada;

- De la 4-5 ani se poate spala singur, dar invatatil sa manevreze intai apa rece si apoi pe cea calda, ajutat si supravegheat cu discretie si cu afectiune;

- Fiti cu ochii pe el cand este in preajma unei ape;

- Atentie la usile care se pot bloca intre dvs. si copil. Panica micutului si incercarile dvs de a ajunge la el pot provoca loviri, taieri, arsuri;

- Cu toate ca frigiderele modene nu pun copilul in primejdie de sechestrare inauntrul lor, retineti totusi ca pot fi cumparate dispozitive de blocare a usii;

- Folositi sau inventati jocuri cu semnele de circulatie si in primul rand dati un exemplu bun respectand dvs. regulile;

Desi cred ca am umplut o pagina intreaga, nu am enumerat toate metodele preventive, mai ales ca mintea unui copil este extrem de inventiva astfel incat este posibil ca pana si lucru care noua se ni se para neinsemnat si sigur poate deveni un pericol pentru un copil. Desi poate va parea un subiect plictisitorul si datorita mesajului destul de lung pe care l-am postat e mai bine sa ramana acolo undeva, in subconstient si sa va fie de folos mai tarziu.
Daca bebelusii nostri ar fi venit pe lume cu instructiuni de folosire acum n-am mai fi fost nici una din noi pe forum!
Anaida
Scris: Thursday, February 16, 2006 9:20 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Atentie la televizor! Si nu la privitul la televizor, ci la rasturnarea televizorului! Acum, cu mobila asta moderna, copilul poate trage televizorul si-l poate da jos! O sa va vina sa radeti, cum poate un copil de 2-3 ani sa traga un televizor atat de greu? Ei bine, poate! V-o spun din proprie experienta! Razvan a dat televizorul jos de 2 ori. Noroc ca nu s-a intamplat nimic, nici cu el, nici cu televizorul! Dar am tras niste sperieturi!!! De atunci, Razvan nu mai ramane singur in camera mai mult de cateva secunde, mai ales daca e aproape de televizor! Nici cand s-au intamplat cele doua accidente nu a stat mult (prima oara era o pauza publicitara si eu fugisem in sufragerie sa dau un telefon, a doua oara nu mai stiu cum s-a intamplat, stiu doar ca ne luasem un sifonier nou care era pus langa televizor si, atunci cand l-am instalat, am deplasat televizorul putin mai in fata, fara sa ne gandim ca lui Razvan ii vin idei din astea nastrusnice!).
Asa cum a supus Poinssenttia, trebuie sa fii intotdeauna cu un pas inaintea copilului si sa anticipezi ceea ce ar putea face micul demolator!
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, February 16, 2006 11:10 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Am ramas cu gura cascata la faza cu rasturnatul televizorului! Vai de mine ce ma asteapta in casa asta mica unde toate-s ingramadite!

Eu sunt "experta" in neatentie atunci cand Alex este langa mine. Da, cand este langa mine nu mai sunt atat de vigilenta ca atunci cand o las singurica si o asez in patut sau tarc sa o stiu in siguranta.
Astazi este a 3 oara cand cade din patul mare in timp ce eu stau langa ea si impaturesc rufe. Sunt buna de batut!
Nu ia cazaturi impresionante ca patul este jos dar.. tot cazatura se cheama!

Deci trebuie multa atentie si cand suntem langa ei si avem impresia ca-i supraveghem de aproape!
Mirandolina
Scris: Thursday, February 16, 2006 11:37 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Eu stiu ce nazbatii facem impreuna cu fratele meu cand eram mici, cand eram singuri acasa. De ex. punem un bat de chibrit aprins in fata jetului de pulverizat de spray-uri, care bine-nteles lua foc si noi eram fascinati. Si intr-o zi am folosit in loc de deodorante un spray care se folosea pentru tratamentul gatului (un medicament) si am reusit sa umplem casa de fum si de miros urat. Cand a venit mama acasa, fumul disparuse , dar mirosul nu si ne-a luat la intrebari (ca era sigura ca am facut noi ceva) dar am convins-o ca habar n-avem, ca si noi ne-am mirat si ca banuim ca mirosul a venit din baie, pe aerisire si e posibil sa fie de la subsolul blocului. Si ne-a crezut.
Asa ca dupa ce ca e posibil sa faca tot felul de chestii periculoase, copii mai si mint ca sa scape.
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, February 16, 2006 11:46 AM
Nivel

Atentie la apa de colonie. Un coleg de facultatea de-a sotului meu a observat ca baiatul mirosea puternic a parfum. Cand se duce in dormitor copilul deja bause din sticluta jumatate si incepuse sa fie ametit.
ira_tgr
Scris: Thursday, February 16, 2006 7:23 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
eu deja m-am echipat cu aparatoare pentru colturi, usi, dulapuri si prize....
dar vad ca perciolul nu vien numai de akolo....
oricum, cred ca o sa ridic toate chestiile "luabile' cat mai sus sa nu ajunga la ele, si in rest..... cat oi putea o apar, da.... n-ai de unde sa stii ce-i trece prin cap bebelinei
Anaida
Scris: Thursday, February 16, 2006 8:56 PM
Nivel

Ii legam de calorifer!!! Dar si asa, fi-miu ar fi in stare sa plece cu caloriferul dupa el, sa-si rastoarne florile de pe pervaz in cap si...de ce nu...sa smulga fereastra...DEMOLATORUL!!!
ira_tgr
Scris: Thursday, February 16, 2006 9:21 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
DianaC wrote:
Ii legam de calorifer!!! Dar si asa, fi-miu ar fi in stare sa plece cu caloriferul dupa el, sa-si rastoarne florile de pe pervaz in cap si...de ce nu...sa smulga fereastra...DEMOLATORUL!!!

:hohot: :hohot: ce super e, cat mi-ar placea sa am si eu asa un bebel. sa stea unde il pui si tot acolo sa-l gasesti si peste cateva ore? nu dom'ne unu' de asta :geek:
miraa
Scris: Thursday, February 16, 2006 9:31 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
o sa ma credeti nebuna...inca bb nu a inceput sa se invarta,dar toanta de mine noapte cand il iau din patut il pun sa pape la marginea patului meu...nici chiar la maergine,dar eu dorm la perete...si stau cu o tensiune...daca va cadea baiatul...ca in prostia omeneasca..dar mi-am mai revenit la capfool
Anaida
Scris: Friday, February 17, 2006 7:15 AM
Nivel

Lasa, Miraa, ca si eu il puneam, adormita pe Razvan langa mine cand il alaptam si intr-o noapte m-am trezit cu spatele la el, iar el pe marginea patului...m-am speriat gandindu-ma ca puteam sa-l dau jos (si era mai mic de o luna)...problema era ca nu-mi aminteam sub nici o forma cand l-am luat din patutul lui si l-am pus la san!!! fool De atunci m-am lecuit de alaptat la orizontal, noaptea!
Kiki
Scris: Friday, February 17, 2006 7:33 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Si eu m-am trezit la un moment dat ca dormeam langa sotul meu si intre noi era bebe nervi . Nu stiu nici acum cum a ajuns acolo - evident unul din noi l-am luat din patut, ca singur nu avea cum sa ajunga pale . Noroc ca nu se mai trezeste noaptea, ca altfel nu stiu ce m-as face. Mereu adormeam langa el...
Kiki
Scris: Tuesday, May 2, 2006 4:32 PM
Nivel

David a cazut din pat banghead banghead banghead
L-am lasat 5 minute cu taica-su ca sa fac si eu un dus si uite ca s-a intamplat beleaua. a sunat alarma la masina si taiza-su gramada pe fereastra si cu coada ochiului a vazut cum cade din pat...Era prea departe ca sa mai faca ceva...A cazut cumva intr-o parte....
L-am auzit urland de la dus!!!banghead banghead banghead
sousourel
Scris: Tuesday, May 2, 2006 7:21 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Cred ca stiu cum te simti ... am patit-o si noi, tot cam pe la varsta pe care o are David acum. Am citit recent pe undeva ca pana la un an, toti ajung sa cada in cap, mai devreme sau mai tarziu.
Kiki
Scris: Wednesday, May 3, 2006 6:37 AM
Nivel

sousourel wrote:
Cred ca stiu cum te simti ... am patit-o si noi, tot cam pe la varsta pe care o are David acum. Am citit recent pe undeva ca pana la un an, toti ajung sa cada in cap, mai devreme sau mai tarziu.

Da, am zis si noi ca e normal, tot trebuie sa se intample...dar imi venea sa il manan ieri pe taica-su ...
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, May 3, 2006 9:02 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Noi am tot luat la cazaturi pana acum, de nu mai le stiu numarul.Dar absolit toate cu mine langa mine....o singura data nu eram langa Matei, eram toti la parintii mei la masa cand, deodata, ama uzit un plans infundat, nu stiu cum sa va spun, un plans ciudat>maei era in dormitorul parintilor, in patul mare, bagat intr-un fel de tarc de tantari.Numai ca copilul nu mai era in tarc in pat, ci cazuse cu tot cu tarc pe covor.Asa de tare m-am speriat.APoi, uma sa ma obisnuiesc cu ceea ce mai tarziu am numai a fi "cazaturi de nevoie"...adica cazaturile rpemergatoare mersului.Au inceput de la 7 luni pana pe la 9 luni.Astea au fost cle ami frecvente si cele mai solicitante atat pentru mine, cat si pentru Matei.

Cadea pe spate, intr-o parte, cu capul de parket, de covor,de mobila....La inceput l-am luat in brate de cateva ori, apoi, vazand ca nu are nimic (ajunsesem sa stiu daca s-a lovit intr-adevar sau nu dupa plans), am renuntat la a-l lua in brate la fiecare cazatura.de la distanta ii vorbesc:"mami, stiu ca nu te doare, doar te-ai speriat.Mami e langa tine...."La inceput tot mai kitaia, dara cum, se uita la mine si gata, lacrima din coltul okiului de luata de un rajet smekerescsic ...

In rest, incidente prea neplacute nu au fost.Doar ca Matei a cazut in cap cu mine umar langa unarul lui, admitand mouse-ul optic albastru de care e absolut fascinat.Si, ce m-am gandit eu:ia sa deskid o pagina de net...o fractiune de secunda i-a trebuit sa cada in cap pe tastatura, noroc ca am reusit sa il prind d epicioare si sa amotizez caderea.Ca sa nu mai spun ca tati l-a scapat o data din brate, noroc ca d ela o distanta mica de sol, de era sa il arunc pe geam de furie....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.