Chestionar intrebare: Catre cine va ganditi sa va indreptati votul ? (Poll is closed)
Alegere Voturi Statistici
Antonescu Crin - PNL 6 12%
Basescu Traian - PDL 16 34%
Becali George - PNG-CD 2 4%
Geoana Mircea - PSD+PC 9 19%
Oprescu Sorin - Independent 12 25%
Corneliu Vadim Tudor - PRM 0 0%
Altii 2 4%

Presedinte 2009
Subiectul anterior · Subiectul urmator
petro
Scris: Wednesday, November 4, 2009 6:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Teo thumright

Eu de obicei merg la vot si dau un vot invalid. Dupa niste calcule cu regula de trei simpla am ajuns la concluzia ca lipsa prezentei la vot valideaza si avantajeaza anumiti candidati, un vot invalid e doar un vot invalid. Incurajez pe toata lumea sa mearga la vot si tuturor le spun sa voteze 2 sau trei candidati. Oamenii se amuza si cred ca eu glumesc. Si totusi, matematica nu e o parere!
delfinasa
Scris: Wednesday, November 4, 2009 11:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
A da un vot invalid sau a nu merge la vot tot acelasi efect are...si atunci de ce sa te duci la vot? Doar ca sa spui ca ti-ai facut datoria civica sau ca ti-ai exprimat in modul asta nemultumirea ca nu ai pe cine vota?...poate ca neprezentarea la vot ajuta anumiti candidati, dar inainte de asta, voturile conteaza...nu stiu daca ati vazut filmul ala cu Bruce Willis in care interpreta un om de rand al carui vot a contat la departajarea candidatilor la presedintia Statelor unite...ce bataie era pe candidati sa-l flateze cu tot felul de cadouri, promisiuni!...daca gandim ca votul nostru nu face diferenta, atunci diferenta nu va veni in veci!
Nu stiu daca noi o sa mergem la vot...n-am urmarit campania electorala, nu stiu ce programe promite fiecare candidat ca sa pot face o comparatie...daca ma hotarasc sa-i urmaresc si o sa vrea si barbata-miu sa conducem o ora pana la ambasada pentru a vota, atunci o sa decid cu cine...acum nu am un raspuns.

PS: in nici un caz nu-l voi vota pe Becali!
shirel
Scris: Wednesday, November 4, 2009 11:14 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Numai sa nu-mi da-ti cu rosii in cap dar chiar fiind departe de obicei votez si urmaresc campania electorala din Romania,de ce ,pentru ce nu ma intrebati cred ca pentru singurul motiv de a ma simti inca romanca.sic ras Votez Oprescu!
Lilly of the valley
Scris: Thursday, November 5, 2009 9:15 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
delfinasa wrote:
A da un vot invalid sau a nu merge la vot tot acelasi efect are...

Algoritmul electoral in Romania e mai complicatuff uff uff, procentajul nevotantilor merge la candidatul cu cele mai multe voturi, voturile invalide se anuleaza nu intra in "visteria" niciunuia dintre candidati.

eu votez cu mineras
zaza_
Scris: Thursday, November 5, 2009 9:50 AM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Toti au vandut cate putin din Romania, dar cel mai mult si mai mult PSD-ul. Votez orice numai sa nu iasa Geoana!
zaza_
Scris: Thursday, November 5, 2009 9:55 AM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Pe vremea cand PC era PUR am asistat la niste sedinte ale partidului. In orasul nostru este o zona care nu este foarte dezvoltata, iar oamenii nu au foarte multi bani_blocuri de familisti, numai garsoniere confort 2,3, nu sunt nici macar gaze, desi nu e foarte departe de centru zona.Era acum vreo 5 ani cand au fost alegeri pentru primari. Ei au refuzat sa mearga sa stea de vorba cu oamenii din acea zona pe motiv ca NU CONTEAZA!!!!!!! Am ramas masca, am incercat sa vorbesc cu ei, dar cine eram eu sa ii invat pe ei?!? M-a scarbit treaba asta! Si cred ca asa sunt toti politicienii din tara asta.CAH!
delfinasa
Scris: Thursday, November 5, 2009 4:23 PM
Nivel

mariuta wrote:

Quote:
A da un vot invalid sau a nu merge la vot tot acelasi efect are

Algoritmul electoral in Romania e mai complicatuff uff uff, procentajul nevotantilor merge la candidatul cu cele mai multe voturi, voturile invalide se anuleaza nu intra in "visteria" niciunuia dintre candidati.

eu votez cu mineras

Indiferent de numarul voturilor invalide si a prezentei la vot, candidatul cu cele mai multe voturi corect exprimate castiga, right? Este esentialul la ceea ce ai scris si tu angel.

Fetelor, vad ca-l cam iubiti pe Oprescu:018:.
Sfefania_Johansson
Scris: Thursday, November 5, 2009 6:36 PM
Nivel

Inregistrat: 10/24/2007
dar un buletin de vot fara stampila de vot mai poate fi stampilat si dupa incheierea alegerilorras eu nu exclud nici posibilitatea astaras
delfinasa
Scris: Thursday, November 5, 2009 6:50 PM
Nivel

Daca deraiem de la traiectoria legala, este posibil orice, chiar si validarea voturilor invalide, nu?
Cris-DL
Scris: Thursday, November 5, 2009 7:21 PM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Eu voi merge la vot, si sotul ca tot e membru (usor fortat de imprejurari) al unuia dintre partide... in niciun caz Becali stop
...oricum toti fac aceleasi promisiuni desharte, aceeasi mizerie electorala... toti sunt o apa si-un pamant.
Lilly of the valley
Scris: Friday, November 6, 2009 7:50 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Delfinasa, asta-i legea.

Cris,pupici oricine stie ca in Romania noastra draga nu poti accede la un anumit statut, oricat de capabil ai fi, fara a avea sprijin politic. Nu de putine ori oameni de valoare au ramas in umbra tocmai pt. ca nu au avut "spate", sau au facut alegeri nepotrivite.

Oricine ar fi presedintele Romaniei, nu-mi doresc altceva decat sa pastreze si sa creeze o "imagine" a tarii, sa reprezinte tara cu demnitate si mandrie.
Doamne ajuta!
leut
Scris: Friday, November 6, 2009 12:56 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Na, ca ma bag si aici si nu m-ar mira daca ati arunca in mine cu pietre...am avut o stare zilele asteaaaaaaaaaaa...
Basescu ramane cel mai viabil din punctul meu de vedere...macar stiu ce poate. N-am nici un cuvant de spus despre ceilalti...e ca si cum nu ar exista...
miriam
Scris: Friday, November 6, 2009 2:32 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
leut wrote:

Basescu ramane cel mai viabil din punctul meu de vedere...macar stiu ce poate. N-am nici un cuvant de spus despre ceilalti...e ca si cum nu ar exista...

subscriu !!!
raly
Scris: Friday, November 6, 2009 9:04 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Hi,hi vedem noi daca votez sau nu,depinde de starea mea de spirit in ziua respectiva!As vota....sa nu radeti dar intr-o lume nebuna,nebuna,nebuna trebuie un conducator si mai nebunhohot hohot deci va ganditi voi care e cel mai nebun de aici ,nu?hohot hohot
KRYS85
Scris: Friday, November 6, 2009 9:13 PM
Nivel

Inregistrat: 9/23/2008
hohot hohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.