Prajituri, placinte, tarte...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Scris: Tuesday, June 6, 2006 5:08 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Am inceput sa inghit in secuffdaca reusesc sa ma dezlipesc de calculator poate o fac si eu azi ras
mama_Sonyei
Scris: Tuesday, June 6, 2006 5:42 PM
Nivel

Inregistrat: 2/24/2006
Anaida wrote:
Mama, ce pofta mi-ai facut!!! Vrei sa fii si mamica mea?

Pai va invit pe la mine de ziua mea (nu mai e mult) si sa-mi spuneti cate veniti ca sa stiu cate tarte fac ras

Gluma ca gluma, dar sa stiti ca se face foarte usor, chiar si cu "ajutorul meu" printre maini si ingrediente. Cel mai bine este ca sa faceti si un sirop de zahar ars (3 linguri zahar se caramelizeaza, se toarna o cana de apa si se lasa la racit dupa ce se topeste caramelul. Se aromatizeaza cu esenta de vanilie si rom si se insiropeaza blatul - cand le-am facut al meu sot m-a intrebat daca nu vreau sa-mi deschid cofetarie sic

Dau si o felie cui mai vrea pupici

mama_Sonyei attached the following image(s):
61.jpg

Kiki
Scris: Tuesday, June 6, 2006 5:44 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
mama_Sonyei wrote:
cand le-am facut al meu sot m-a intrebat daca nu vreau sa-mi deschid cofetarie sic

E o idee! yes
mama_Sonyei
Scris: Tuesday, June 6, 2006 5:47 PM
Nivel

Kiki wrote:

E o idee! yes

Pai daca ar fi dupa el, azi mi-as deschide si brutarie si pizzerie (ca am japoneze si cornuri la dospit intr-o tava si o pizza pentru el in alta, ca pe a mea am mancat-o eu cu Sonya si cu vecina ras )...
Kiki
Scris: Tuesday, June 6, 2006 6:27 PM
Nivel

Cris, eu nu am forma de tarta. In ce pot sa fac?
mama_Sonyei
Scris: Tuesday, June 6, 2006 7:30 PM
Nivel

Kiki wrote:
Cris, eu nu am forma de tarta. In ce pot sa fac?

Incearca in forma de tort sau in forma de pizza (o sa iasa mai ciudata, ca nu are adancitura de la tarta in care trebuie sa pui crema si fructele).

Eu am cumparat special forma de tarta de la Billa, parca 170.000 lei am dat pe ea acum doua-trei saptamani (si in forma de tarta fac si pizza ras ).
Kiki
Scris: Tuesday, June 6, 2006 9:01 PM
Nivel

mama_Sonyei wrote:

Incearca in forma de tort sau in forma de pizza (o sa iasa mai ciudata, ca nu are adancitura de la tarta in care trebuie sa pui crema si fructele).

Eu am cumparat special forma de tarta de la Billa, parca 170.000 lei am dat pe ea acum doua-trei saptamani (si in forma de tarta fac si pizza ras ).

Serios? Bine ca mi-ai spus. ras
lori16ro
Scris: Tuesday, June 6, 2006 9:23 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
ce minunatii de tarte , BRAVO-am sa le fac si eu la fetele mele.......

doamnelor daca imi aduc aminte bine o mare parte din noi eram pe la regimurile de slabit...........ei cum e?

oare

mama_Sonyei
Scris: Wednesday, June 7, 2006 10:01 AM
Nivel

lori16ro wrote:
ce minunatii de tarte , BRAVO-am sa le fac si eu la fetele mele.......

doamnelor daca imi aduc aminte bine o mare parte din noi eram pe la regimurile de slabit...........ei cum e?

oare

Eu am renuntat la regimurile de slabit oare ce-s alea???

Mai ales cand aseara, dupa ce am facut cate o tava de pizza pentru fiecare, apoi cornuri si japoneze, apoi inca o tava mare cu melcisori cu nuca - l-am si intrebat pe sotul meu cand mai slabesc si eu sa ajung sa intru in costumul de baie, mai ales ca saptamana viitoare ma duc la mare banghead si el a zis ca nu conteaza, ca-s asa buneeeee ras
mama_Sonyei
Scris: Sunday, June 25, 2006 2:27 PM
Nivel

Cine vrea o felie de tarta? ras

mama_Sonyei attached the following image(s):
143.jpg137.jpg

Kiki
Scris: Sunday, June 25, 2006 6:12 PM
Nivel

Eu vreau, eu vreau flowers
taki
Scris: Monday, June 26, 2006 6:00 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
mama_Sonyei wrote:
Cine vrea o felie de tarta? ras

Vai, ce bine arata, esti as in bucatarie!
bravo sarbatoare bravo
delfinasa
Scris: Monday, June 26, 2006 6:45 AM
Nivel
Nivel: Senior

Wow, Criss, ne dai pe spate! Esti experta la cofetareala, ca si la bucatareala!ras Bravo, felicitarile mele!

Am facut si eu un tort dreptunghiular de nes de ziua lui Dan si a aratat cam asa...n-am apucat sa-i fac poza intreg ca au plecat cativa invitati mai devreme si l-am taiat, dar a fost foarte refreshing si light si s-a mancat tot-tot in 3 secunderas

delfinasa attached the following image(s):
img_1869.jpg

mama_Sonyei
Scris: Monday, June 26, 2006 8:27 AM
Nivel

delfinasa wrote:
Wow, Criss, ne dai pe spate! Esti experta la cofetareala, ca si la bucatareala!ras Bravo, felicitarile mele!

Merci, dar nu-s... si nici modesta nu-s sic ... In schimb mi-a placut mult cum arata tortul sotului tau - dai si tu o reteta? Poate in pasi usori - ca pentru mine sic

Chestia este ca ce imi iese fac pana ma satur de ele, iar pe caldura asta chiar nu imi venea sa incerc altceva (ma gandeam la un tort diplomat, dar banghead mi-a fost teama sa fac experimente... asa ca - tot tarta ras ). Mai am jumatate dintr-o tarta si jumatate din cealalta... desi nu vor mai tine mult - ca ieri la pranz am mancat jumatate doar eu cu sotul banghead si cica vreau sa slabesc uff
taki
Scris: Monday, June 26, 2006 6:00 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Bezele cu cacao

Ingrediente

- 3 albusuri
- 100 g zahar
- cacao

Mod de preparare

Intr-un castron se bat albusurile impreuna cu aproximativ 30% din cantitatea de zahar pana se fac spuma tare. Se toarna peste restul de zahar, si se amesteca usor. Daca doriti, se adauga incet si cacao, amestecandu-se, pana se creaza niste "vinisoare" colorate (ca in poza alaturata).
Cu lingura se fac gramajoase pe o tava unsa in prealabil, sau pe hartie de pergament. Se lasa timp de 45 de minute la copt, la o temperatura de 125 grade C.

taki attached the following image(s):
580_l1.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.