Povestesc despre “ tradare ”
Subiectul anterior · Subiectul urmator
minune_84
Scris: Saturday, May 16, 2009 7:06 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Sunt sigura, ca in mare parte ne insiram gandurile pe tot felul de blog-uri si de site-uri tocmai ca sa ajutam, si doamna Taki, imi pare bine ca cele scrise de mine v-au incurajat, este un moment dificil si sunt sigura ca veti trece peste el. Singurul meu “of” este, ca mi-ati ciopartit parerea si ati modificat-o, incat sa se potriveasca cu situatia dvs. Faptul ca v-a inspirat postarea mea nu poate decat sa ma bucure, dar dvs. nu doar v-ati inspirat ci ati postat-o pe un alt site, si neavand ghilimelele unui citat, sau un link spre o sursa originala, se presupune ca v-ati dat drept autoarea, caci exact asa v-au perceput si alti useri.Nu voi raspunde persoanelor care ma tutuiesc in repetate randuri si departe de mine e gandul de a cere bani sau de a face vreun fel de publicitate site-ului postat mai sus.
Si ca incheiere, ca sa nu minimalizam importanta mesajului meu de pe site-ul cu pricina, va impartasesc ca acela nu era un simplu post, era o poveste, o poveste din viata mea, o poveste nascuta din experientele mele. La fel de bine putea sa fie o poezie, o poza sau orice altceva care imi apartine mie in totalitate si prin urmare am toate drepturile asupra celor scrise. Daca cineva nu doar se inspira, nu copiaza o propozitie, ci copiaza aproape tot textul meu, si dupa aceia ii modifica cateva date ca sa treaca ca si a lui –atunci da, cred ca am dreptul sa fiu suparata.
Imi iau la revedere si va doresc tuturor o seara placuta in continuare. Doamna Taki, scuzele va sunt acceptate, va doresc multa rabdare si sa vi se indeplineasca dorinta de a fi fericita.
t-mihaela
Scris: Saturday, May 16, 2009 7:27 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Mare scofala...a luat o postare dinttr-un blog si a modificat-o la trairile proprii.Si eu fur modele de crosetat si le adaptez la masurile mele ras Minune 84, povestea poate are efect acolo pe situl tau dar eu una nu vad mare talent ,doar sirop sic Si ce ne tot domnesti ,suntem o mana de prietene aici ce, doamne iarta-ma, tot "doamna" in sus "doamna" in jos scratch
Mela
Scris: Saturday, May 16, 2009 7:35 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Taki coeur ,sa fii tu sanatoasa,sa iti creasca fata frumoasa si desteapta,un barbat ca el nu merita lacrimile si suferinta ta.computerlove

Ana
Scris: Saturday, May 16, 2009 9:12 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
...probabil ca in momentul de fata se accepta si se trecea cu vederea mai ales vazand ca Taki trece printro situatie dificila...asa ca nu vad sensul sa va mai luati de ea ...ca va copiat cateva randuri...
Taki multa putere iti doresc!!!computerlove
petro
Scris: Saturday, May 16, 2009 9:33 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Eu inca ma tot "minunez" cum de aceasta "doamna minune" a intrat pe forum direct la acest topic. Daca ati avut curiozitatea, postarea ei pe blogul respectiv era din 2007. De-asta am avut "tupeul" sa o tutuiesc. Cu un om care da drumul unor ganduri pe net si apoi urmareste ani la rand cine-i fura ideile cum altfel as putea vorbi? Si cum ar putea fi numit acel om?

Taki, sa fi tu sanatoasa si sper sa treci cat mai repede peste suferinta provocata de ex. Se va lumina si pe strada ta. La cat esti de frumoasa nici nu poate fi altfel. pupici
Lilly of the valley
Scris: Saturday, May 16, 2009 9:34 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Nu cred ca intentia Alinei a fost aceea de a-si atrage laudele pt. ceea ce a scris. A cautat un umar de sprijin. Noi i l-am oferit. Cand suntem in suferinta, tuturor ne e greu sa ne gasim cuvintele.uff
Alina si-a asumat greseala!
Indiferent de ceea ce ar fi scris, umarul meu ar fi fost aproape de Alina.
Alinacoeur , multa putere si rabdare caci va veni si clipa ta!
bulibuli
Scris: Sunday, May 17, 2009 3:23 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
Petro, asta a fost si primul meu gand: cum de..

Acum, sa fim seriosi, daca o luam logic, nu putem spune ca fiecare combinatie de cuvinte pe care o folosim ne apartine in totalitate, de multe ori citam fara sa vrem, ne raman in minte anumite formulari pe care le-am citit intr-o carte, blog, sau le-am auzit la mama, la scoala, la un prieten, etc. si ne-au placut foarte mult, ne place sa le folosim, adaptandu-le la situatia noastra... deci ne inspiram de la altii mereu, fara sa ne dam seama sau sa ne amintim cui apartin vorble respective.

De exemplu la jurnalul meu, prima postare cea cu istoria orasului e luata dintr-un blog in mare parte (de la o persoana care probabil a copiat sau a tradus si ea de undeva) si am adaptat, acolo unde isi spunea opiniile le-am sters sau inlocuit cu ale mele.. am mai cautat si eu informatii pe net si am mai adaugat, le-am combinat si a iesit ce a iesit.. textul ala trebuia sa arate asa: ".." de aici pana aici am scris din sursa x, ".." de aici pana aici sursa y, cu linkuri, musai (foarte important).. ce-ar fi iesit?? era foarte greu de urmarit povestea, nu?

Si eu mi-am gasit fotografiile folosite de altii, dar nu m-am lamentat deloc, eu sunt cea care le-a postat, le-a facut publice, ca sa fie vazute.. daca erau asa pretioase mi le pastram in calculator pana ma hotaram sa scriu o carte si sa le pun pe toate acolo, cu numele meu scris mare pe coperta, sa nu se creeze confuzii.. chiar nu vad ce rost are sa ma apuc sa scriu fiecaruia: alooo e poza mea aia, nu ai drepturi de autor.. pana la urma ce a facut asa rau? a luat o poza de pe un site public si a copiat-o pe altul, chiar sunt mandra ca a ales-o... doar nu a castigat "Ursul de aur" cu poza mea...

Nu-mi ramane decat sa sper ca, data viitoare cand descriu un peisaj care mi-a incantat sufletul, nu ma trezezc cu(,) Calistrat Hogas la usa... alcool

oanalaurisa
Scris: Sunday, May 17, 2009 7:38 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007

Ce aiurea!
Taki e deprimata,are nevoie de noi si atentia noastra a fost distrasa de un lucru atat de lipsit de importanta...propunerea mea e ca acest topic sa fie mutat in sectiunea de jurnal privat al Alinei,ca sa nu poata intra toti anonimii si sa-i incurce tot.
AdrianaC
Scris: Sunday, May 17, 2009 7:42 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Imi pare foarte rau ca s-a ajuns la ce s-a ajuns.

Nu am apucat sa vad cele 2 texte ca sa le compar, dar... sa fim seriosi... daca cineva are anumite trairi, simtiri, inseamna ca ele sunt unice si nu le mai poate avea nimeni?!??!

Si cu drepturile astea de autor, totul are o limita.
Cum ar fi sa ma trezesc eu acum sa ma duc sa inregistrez dreptul asupra cuvantului "iubire" sau dreptul asupra cuvantului "if" ras

Daca "minune_84" a simtit acelasi lucru cu Taki... nu stiu ce sa zic. Nu vreau sa ii iau apararea lui Taki, dar cum se face ca a ajuns direct la postarea ei imediat dupa ce a postat-o?

In fine, drepturile de autor sunt drepturi de autor, sunt de necontestat, este OK ca au fost sesizate si Taki a raspuns in consecinta, si-a cerut scuze fata de autor si a sters postarea initiala, dar de aici si pana la a transforma durerea cuiva in circ.....

Eu una nu mi-as mai pune sufletul pe tava a 2-a oara, pentru ca tot ce vroiam era putina incurajare pentru situatia prin care trec si nu de cineva sa ma judece pentru modul in care am exprimat gandurile si simtirile. Pentru asta a existat deja autoarea, cu care am clarificat totul.

Voi inchide acest topic si pe viitor sfatul meu este pentru Taki:
- Posteaza numai in jurnal. Acela e privat si stii ca cei carora ai ales sa te destainui si de la care doresti putina intelegere, suport, ti-o vor oferi neconditionat.pupici
- Precizeaza intotdeauna sursa, atunci cand iei integral un text de undeva, sau poate chiar si fragmente de text , pentru a evita situatiile de genul acesta.
taki
Scris: Sunday, May 17, 2009 1:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
AdrianaC wrote:

Voi inchide acest topic ...

Da, chiar te rog frumos sa pui punct acestui topic!closedtopic

Va multumesc pentru sfaturi si pentru sustinerea morala de care chiar aveam nevoie.

Este foarte greu sa primesti o astfel de tradare atunci cand nici nu te astepti iar in acele momente sa realizezi ca esti departe de casa, de prieteni, de tot ce odata te inconjura cu dragoste. Nici daca vroiam nu puteam sa-mi astern cuvintele pe hartie pentru ca in corpul meu incepuse o furtuna de intrebari, suspiciuni si invinuri cu toate ca undeva statea ghemuit adevarul...pe care speram sa nu-l aud. Textul mi-a descris sentimentele, increderea mea in aceasta iubire, daruirea sufleteasca si trupeasca, atentia si respectul ce le-am acordat fara sa pun la indoiala loialitatea. Am gasit curajul de a merge inainte, stiam ca am sa reusesc...m-a trezit la viata, trebuia doar sa ma ridic. Trebuia sa vad, sa ascult ca nu sunt singura in aceasta situatie.

Mama Alessiei wrote:
Stai linistita draga, nu te jigneste nimeni, circul s-a creat...si fetele, ca si mine, nu mai stiam despre ce "tradare" se vorbeste...

Sper ca acum sa intelegeti despre ce "tradare" era vorba.

Mi-am asumat greseala si imi pare rau ca am dezamagit unele persoane insa nu am facut-o cu rea intentie. Departe de mine nevoia de a-mi lauda textul sau ... circul. Iti trebuie talent ca sa lucrezi cu circul iar cei care o fac trec cu brio atat peste esecuri cat si peste aplauzele si admiratia publicului.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.