Povestea numelor

Options Povestea numelor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraL
Postat: Friday, March 28, 2008 2:20 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Cum ati ales numele copilului?Aveti vreo poveste speciala sau ati stiut dintotdeauna ca asa il va chema pe puiut?V-ati inspirat de undeva?Au ales nasii numele copilului?
Maria & Mario
Postat: Friday, March 28, 2008 6:09 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Fumos subiect ! Da , a fost poveste luuuunga cu alegerea numelui . Am si acum doua carti cu nume internationale, cu traduceri si semnificatii in diferite limbi si diferite tari !

In primul rand vroiam sa aiba un nume de sfant ! Apoi daca era fetita , il alegea tati , dupa dorinta lui . Deci Maria - acelasi sfant ca tati : Marius ! Plus ca strabunicile Mariei , doua in viata , amandoua Marii ! Deci le-am impacat si pe ele dintr-un foc ! Apoi ..... mamaia mea care m-a crescut se numea Florea . pe ea am iubit-o cel mai mult de cand m-a stiu , ea m-a crescut etc etc , deci OBLIGATORIU si un nume al fetei care sa imi aminteasca de ea, ...... deci : Jasmine . Usor de tradus cu Iasomia de acasa ( o floare superba , care miroase demential ) , usor de pronuntat si pentru Englezi - deci consider ca am impuscat ceva mai multi iepurasi cu numele astea !

Deci : Marioara mea Iasomie ! :601:

La voi ?
kali
Postat: Friday, March 28, 2008 6:38 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Numele Alexiei s-a ales, cumva, singur.

Eram mai multe persoane in birou- eu cu listuta in fata comentam fiecare nume in parte- si de baieti si de fete, eu avand numai 2 luni de sarcina. La un moment dat cineva a zis: Alexia e frumos... lumea a aprobat, iar in scurt timp toti cunoscutii ma intrebau: Alexia ce face? A mai crescut? Se vede ce e?cyclops Asa incat la termen- afland intre timp ca este chiar fetita- nici un alt nume nu mi s-a parut mai potrivit pentru ea. Ma obisnuisem si eu deja.

Al doilea nume l-am vrut neaparat de sfant si numai nu cadeam de acord cu tati. Eu vroiam Maria sau Elena, el- Ioana ( dupa numele meu) ori Bianca- asta nu cred ca e de sfant, deci nu l-am acceptat decat cu conditia de a renunta la primul.
In fine... dupa multe discutii- si bunicii au facut galerie pentru Ioana- a rezultat numele dragei mele.
AlexandraL
Postat: Friday, March 28, 2008 7:57 PM

Foarte frumos numele Maria Jasmine pupici

Exista Sf Alexie in calendar, deci fetita are 2 sfinti ocrotitori dance
Cristy
Postat: Friday, March 28, 2008 8:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Noi avem povesti si povesti ras ras

True story angel !!!

Incep cu Eden .... asa

Timp de 9 luni eu cu sotul ne-am contrazis la nume ras eu voiam Neli, el...orice altceva ras
Ajunge ziua de nastere, eu tot vorbeam la burtica Neli si Neli ...

Am nascut joi seara, iar vineri eram in spital inca, si ca sa fie setul complet, erau femei religioase acolo care au impartit la toate mamicile cate 2 lumanari si rugaciune de Shabath... nu sunt religioasa, dar daca tot mi-au lasat pe pat lumanarile... le-am aprins, eram in patul de langa geam, asa ca le-am aprins langa geam nu m-am mai dus pana in hol unde au aprins toate femeiile ... bine, m-am intins in pat... si cum imi place la nebunie linistea aproape totala de intrare a shabathului... am inceput sa reflectez... fetelor nu stiu cum, dar m-am gandit la prezentatoarea israeliana de la MTV - incercam sa imi aduc aminte cum o cheama ras si dintr-o data am simtim, ca un flash total ----- EDEN ----- am sarit ca fripta what what wowwww cum de nu m-am gandit la asta pana acum???? Ce nume frumos... abia asteptam sa vina sotul sa ii spun la ce nume m-am gandit.... in fine a sosit si sotul si de cum ne-am vazut amandoi am inceput ...am un nume ... si el la fel ... am un nume... hohot ne contraziceam cina sa spuna primul... bineinteles ca am renuntat in favoarea lui... si incepe... Cristina, am avut o senzatie ciudata, dupa ce a intrat Shabath, citeam ziarele si nu stiu cum am sarit ca fript... parca am primit un semn.. singurul lucru pe care am reusit sa il percep a fost numele EDEN !!!!!..... va da-ti seama ca m-am albit toata.... nu am reusit sa respir 1 minut .... dupa care what what what i-am povestit ce am patit ... acum a fost randul lui sa ramana masca ... cum??????????
Am hotarat amandoi ca este mai presus de noi doi acest lucru si ca va ramane Eden.
... nu se termina aici... sambata, barbatii carora li se nasc copii in acea saptamana urca la Tora si citesc "Parashat Hashavua" - prescriptul saptamanii (?) iar cand a urcat Haim... era sa lesine... subiectul gradina Raiului - Eden in ebraica inseamana rai what what what ce spaima a tras.....

In fine... tot nu s-a terminat... dupa ce alb ca varul a povestit unchiului sau ce s-a intamplat... au facut un calcul (don't ask me what cyclops) iar dupa calculul de litere a iesit EDEN !!!!

Am fugit sa o stang in brate ... de fiecare data cand imi aduc aminte ma ia cu fiori si plang flowers
Kiki
Postat: Friday, March 28, 2008 9:33 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Frumoase povestile voastre! Cristy, la Shachar cum ati ales? ras

Eu stiam ca trebuie sa nasc la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie si m-am gandit, dorind sa aiba si un nume de sfant, ca trebuie sa aleg intre Mihai si Gabriel. Mihai nu-mi place, pur si simplu nu am gasit un nume frumos care sa mearga cu Mihai.
Pe David mi s-a pus pata de mult, pana sa aflu ca sunt insarcinata...In plus suna frumos in mai multe limbi, in afara de romana... Lasand la o parte si semnificatia religioasa, e un nume foarte frumos, cu rezonanta ras love love
Iar combinatia David si Gabriel mie una mi se pare ca e super. Nu se putea mai bine! ras hainoroc
AlexandraL
Postat: Saturday, March 29, 2008 1:40 AM

Eden...superb...si o poveste frumoasa a numeluiangel

David Gabriel suna, intr-adevar,foarte frumos. Si mie imi place Gabriel si ma gandeam sa ii pun lui bebe numele Ioan Gabriel, dar pana la urma am ramas doar la Ioan.
Cristy
Postat: Saturday, March 29, 2008 3:10 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
O combintie foarte frumoasa David- Gabriellove

Si la Shachar am avut parte ce un eveniment ciudat.
Eu si sotul doream ori Rotem ori May (Maya) - ar fi trebuit sa namsc un mai - aproape de sfarsitul sarcinii am intrebat-o pe Eden daca i-ar placea numele de Rotem surioarei ei... am avut o senzatie ciudata, Eden devenise foarta crispata si ....parca era in transa, mi-a spus aprope mecanic si cu o privire fixa.. mami nuuuuu.... nu Rotem what , am intrebat de ce? pentru ca nu este bine, a repetat Eden de cateva ori, si atunci am intrebat-o ce nume ar dori pentru surioara ei?, a zis Shachar- ai sa vezi ca asa va fii- dupa care s-a intors sa se joace cu jucariile ei what, dupa cateva minute am intrebat-o din nou acelasi lucru, nu mai tinea minte ca vorbise cu mine what am lasat fata in pace, am inceput sa intreb la gradinita daca au pe cineva cu numele de Shachar - nu aveau, nici in cercul ei de prieteni - nimic...
Am povestit asta unui coleg de serviciu care este religios, el mi-a spus... fa ce doresti, dar nu alege numele de Rotem what - cica numele (scris in ebraica) contine literele M.O.T - care inseamana moarte what puker

Unde mai puneti ca Shachar s-a nascut la 7:00 dimineata - Shachar - in traducere libera inseamana rasarit de soare ras
"Mami ai sa vezi ca asa va fii"...what

Cam astea ar fii povestile noastre ras flowers
katy_lumika
Postat: Saturday, March 29, 2008 3:29 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Cristy, super povestile numelorlove love

Kiku', Mayut trebuia sa fie Davidlove
danab
Postat: Saturday, March 29, 2008 7:32 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
alexandra_lazar wrote:
... ma gandeam sa ii pun lui bebe numele Ioan Gabriel, dar pana la urma am ramas doar la Ioan.

Si eu care credeam ca are doua prenume - Ioan Lazar -, fara sa fac legatura cu id-ul tau fool

La noi a ales tati numele Miruna, eu aveam listuta cu nume scurte, usor de pronuntat, dar lui tati nu-i placea niciunul, ca la ala merge nu stiu ce porecle sau ca el cunoaste pe cineva care se numeste asa si nu-i place.
Abia in ultima luna am gasit numele. La maternitate l-am intrebat de vreo trei ori daca e sigur ca vrea Miruna, ca eu tot trageam la Daria sau Dara sau Mara.
shirel
Postat: Saturday, March 29, 2008 9:48 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Noi chiar inainte de a ne casatorii am stiut ce nume ne vom da copiilor
nostrii.Eu am vrut Eden si acum coincidenta cu Cristy am citit un articol
despre Eden Arel fosta prezentatoare de la MTV ca pe ea o cheama altfel si la 18 ani si-a schimbat numele si de atunci are foarte mare noroc la
toate.Mi-a placut de ea(acum cind o vad pe a mea cit de dansatoare si-i
place muzica,imi dau seama ca e la fel)si m-am gindit ca daca o sa am
vreodata o fetita am sa-i pun numele Eden.Un al doilea motiv al nostru
a fost ca am ramas insarcinata imediat dupa nunta exact cind eram foarte
fericitii si ne simteam in Paradis (rai)
Dupa botezul lui Eden cineva din familia lui Yohanan ne-a povestit ca
strabunica lui Yohanan s-a nascut pe aceeasi data ca Eden si o chema
Raia(rai).Am ramas pur si simplu socatii noi nestiind nimic,mai ales eu
care -i alesesem numele.
Apropo Cristy si eu am nascut joi dar noaptea.Ce coincidente la noi.!
Se spune ca nimic in lume nu se intimpla asa fara nici un motiv,toate au
o explicatie si nici numelele noastre nu ne sint date fara nici un rost.
Odata o sa discutam despre numele nostru in Kabala,deci care nume sint recomandate de ales si care nu ,foarte interesant.
Miri
Postat: Saturday, March 29, 2008 10:01 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ce frumoase povesti...angel

Noi am fi vrut sa ii punem numele Ana-Maria, dar cum sora mea nascuse in ianuarie 2005 iar eu urma sa nasc in decembrie 2005, nu se putea ca ambele nepoate ale parintilor nostri sa poarte acelasi nume!hohot hohot hohot
Am pastrat Maria, astfel ca bebe a fost muuulta vreme si pentru muuuulta lume "Mariuca" si am cautat un inlocuitor pentru Ana; si am gasit Sara, care inseamna "printesa" si care e numai bun pentru printesa lui mami si a lui tati, cea mult asteptata....love love love
Daca ar fi fost sa fie baiat, l-ar fi chemat David....
ciocolatzica
Postat: Saturday, March 29, 2008 10:10 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/17/2008
Postari: 178
la mine a fost simplu....eu pe perioada sarcinii mam tot gandit dar niciodata nu m am hotarat la nume,asa ca atunci cand am nascut si a venit sotul sa ma intrebe ce nume pune pe certificat am spus.madalin.mie imi placea de mult numele asta.(numele vine de la sf magdalena)iar al doilea nume victor a vrut nasik lui(in latina inseamna victorie).
shirel
Postat: Saturday, March 29, 2008 10:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
ciocolatzica wrote:
la mine a fost simplu....eu pe perioada sarcinii mam tot gandit dar niciodata nu m am hotarat la nume,asa ca atunci cand am nascut si a venit sotul sa ma intrebe ce nume pune pe certificat am spus.madalin.mie imi placea de mult numele asta.(numele vine de la sf magdalena)iar al doilea nume victor a vrut nasik lui(in latina inseamna victorie).

Vai ce frumos nume MADALIN!imi place enorm!pupici pupici
AlexandraL
Postat: Saturday, March 29, 2008 11:58 PM

Venim si noi cu povestea noastra...la vreo 4-5 saptamani dupa ce am aflat ca sunt gravida am inceput sa am niste sangerari care m-au speriat grozav.Am fost la doctor(la maternitatea Bucurbanghead )si mi s-a spus ca trebuie sa ma internez...nu mai spun in ce conditii am stat 2 zile...si pentru ce?scobutil la 6 sau 8 ore...in fine,aveam acasa o carticica cu acatistul Sfantului Ioan Rusul si m-am rugat lui sa ma ajute sa pastrez copilul,ca va purta numele sau-Ioan daca e baiat,Ioana daca e fetita.I-a placut si sotului,pentru ca pe el il cheama Ionutras

Inainte de a ma interna ma gandisem la alte nume...in primul rand aveam obsessia ca am gemeni-si ma gandeam la Ciprian si Iustina, sau pentru fetita Ecaterina,baietel Gabriel,Sebastian...

Dar,vorba lui Shirel,nimic in lumea asta nu este intamplator.Am un baietel minunat,pe care il cheama Ioanyes yes yes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed