Polipi - Ii operam sau nu?

Options Polipi - Ii operam sau nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, September 1, 2008 4:28 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17790
Locatia: Bucuresti
Monique, cum e Alexandra azi? Cum a decurs operatia, sunteti OK?

Danamaria, iti tin pumnii sa fie totul bine si sa treceti usor peste operatie !pupici
diana25
Postat: Tuesday, September 2, 2008 2:01 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
buna ma numesc dia am si eu un bebe de 1 anisor respira greu pe nasuc oare are polipi ma puteti ajuta
danamaria
Postat: Tuesday, September 2, 2008 2:18 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
monique, ce faceti, cum a fost? asteptam vesti bune.computerlove

diana25, pai primul pas ar fi un control la orl-ist. el va va putea spune daca trebuie operatie, cind s-o faceti si alte chestii din astea. am inteles ca exista si ceva tratamente homeopate. saptamina viitoare voi stii mai multe si daca esti interesata te voi anunta.pupici
diana25
Postat: Tuesday, September 2, 2008 5:01 PM

da sint interesata sa aflu cit mai multe despre tratamentele homeopate si cit de eficiente sunt,eu mai am o fetita de 5ani cind avea 2ani medici mia spus sa o operez de polipi nu am operato pentru ca mia fost frica,acuma nu mai are probleme.am inteles ca copii care au polipi fac mereu amigdalita,otita,etc. rares nu mia facut decit de 4ori bronsolita,am in casa umpic de egrasie asta sa fie problema.bye
diana25
Postat: Tuesday, September 2, 2008 5:03 PM

da sint interesata sa aflu cit mai multe despre tratamentele homeopate si cit de eficiente sunt,eu mai am o fetita de 5ani cind avea 2ani medici mia spus sa o operez de polipi nu am operato pentru ca mia fost frica,acuma nu mai are probleme.am inteles ca copii care au polipi fac mereu amigdalita,otita,etc. rares nu mia facut decit de 4ori bronsolita,am in casa umpic de egrasie asta sa fie problema.
monique
Postat: Tuesday, September 2, 2008 11:43 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
In primul rand, draga Diana, ar trebui sa rezolvi cu acea igrasie... in afara de episoadele simptomatice de moment, igrasia poate duce la astm bronsic (de care ... se scapa f greu sau deloc) si la alte afectiuni pacatoase la nivelul cailor respiratorii. Eu spun sa mergi cu copiii la ORL. Un consult in plus nu strica niciodata.
In al doilea rand, dragele mele... AM SCAPAAAAAAAAT!!!!! Nu de facut operatia, ci de nenorocitii de polipi.
La ora 8.00 am ajuns la spital cu Alexandra si cu Claudiu. Pe la ora 9 a reusit medicul sa ne ia in primire, ne-a "parcat" intr-un salon, si apoi a inceput petrecerea. O doamna f draguta ne-a condus in permanenta unde a fost nevoie (10ron, dar era draguta si inainte de a da baniisic ). Mai intai i-a luat sange din brat pentru hemoleucograma , apoi am mers la laborator si i-a luat un strop de sange din degetel si din lobul urechii (pt a verifica viteza de coagulare a sangelui si nu mai stiu ce minunatie). Acesta a fost episodul cel mai traumatizant pt alex, insa dupa ce am ajuns inapoi in salon a fost f vesela.
Dupa 20 min a venit o asistenta si mi-a zis ca au iesit rezultatele si este in regula totul.
Peste 10 min i-a dat Alexandrei o pastiluta si i-a facut o injectie in fundulet (pt blegeala zic eu, nu stiu exact ce i.a dat, insa stiu efectulsic ). Dupa 5 min a anesteziat.o local, punandu.i picaturi in nas si dand.o cu un spray in gat). Total nedureros!
Dupa alte 10 min a luat.o pe Alexandra in brate (ea protesta si urla si tipa, se agata de mine de mi-a rupt cusatura de la tricou) si a dus-o in sala de operatie. Dupa 3 minute mi-a adus-o in brate cu un prosopel la nasuc... Mititica a plans pana a adormit.
Ca reguli dupa operatie: un supozitor cu novocalmin imediat ce a adus.o in salon de la operatie, baut ceai sau compotel rece, de la frigider, in cantitate mare pt a elimina eventualul sange inghitit in timpul interventei, apoi culcata pe o parte, timp de cateva ore...
Am avut parte de verificari din partea medicului si a asistentei din 5 in 5 min, sa vada dac totul decurge bine, au fost multumiti de cum arata .
Mi.a aratat si polipii, care erau f mari, si m-a pregatit sufleteste ca s-ar putea prin primavara sa avem si o operatie la amigdale... Acum sunt si ele inflamate, insa speram sa isi revina o data ce a fost inlaturata cauza inflamarii lor, adica polipii. Sa vedem ce.o mai fi...
Dl. dr a fost suuuper dragut (nu stiu sigur, dar asta s-ar putea sa aibe legatura cu faptul ca sunt reprez. medical si ma-nvart toata ziua printre ei...ras ). Lui i-am dat doar 1 milion (pregatisem 3 mil dar o infirmiera mi-a zis ca e f mult, se dau 2 - 2 jumate la pachet complet, adica polipi + amigdale).
Dupa ce si-a mai revenit Alexandra, dl. dr. a venit la noi in salon si am stat de vorba vreo juma de ora, pe diverse teme, apoi a luat toti copiii (4 la numar) din salon de manuta, si a zis ca vrea sa le faca o surpriza. I-a dus la dansul in cabinet si le-a umflat cate o manusa chirurgicala ca un balon, apoi in salon le-a pictat si cu niste fetze de baietei si fetite si s-a jucat cu copiii cu baloanele!
Ne-a externat pe la ora 13.30, si am iesit de acolo radiind de fericire si eu, si Alexandra, care nu isi mai amintea nimic din episodul operatiei (deci pastiluta si injectia si-au facut efectul, desi ea a fost treaza)...
Ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa trecm si peste asta, si sper cu aceasta ocazie sa punem si noi punct unui an de chin, cu antibiotice si antiinflamatoare luare in permanenta!
Va pup si va multumesc ca v-ati gandit la noi, si tie, Adriana, pentru raspundsurile pe care mi le-ai dat!pupici pupici pupici
Si atasam si o poza de dupa operatie!
Mela
Postat: Tuesday, September 2, 2008 11:51 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Monique,ce fetita scumpa aicomputerlove

intreb si eu,ca nu stiu:pe unde si cum se scot polipii?

bine ca a fost totul ok cu Alexangel ce trebuie sa mancati zilele urmatoare si cand o mai duci la control?
danamaria
Postat: Wednesday, September 3, 2008 7:23 AM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
bravo alex, ce fetita curajoasa ai fost si tu si mamica ta. esti o scumpete iar de acum inainte vei vedea ca toate problemele tale au disparut.computerlove
diana25
Postat: Wednesday, September 3, 2008 8:40 AM

multumesc de raspuns moni,tocmai mam mutat din camera cu probleme si spre mirarea mea a incetat sai lacrimeze ochisoru care ii curgea de ceva vreme,acuma urmeaza o vizita la domnu doctor si apoi mai vedem.pupicipupici
diana25
Postat: Wednesday, September 3, 2008 8:43 AM

multa sanatate tie si lui alex si pe viitor sa nu mai aveti pro cu polipi.newclap
TeosOf
Postat: Wednesday, September 3, 2008 11:48 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Monique, ma bucur ca sunteti bine. Frumoasa papusica ai, nici nu-mi vine sa mai imi iau ochii de la ea love
Kiki
Postat: Wednesday, September 3, 2008 2:44 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Ne bucuram ca ati trecut cu bine peste operatie! Pupici! hearts
oana_nicole
Postat: Wednesday, September 3, 2008 2:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Bravo, Alex, ai scapat de o mare "buba". Ce fetita curajoasa. Pupam frumusica! pupici pupici pupici
monique
Postat: Wednesday, September 3, 2008 7:44 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Multumim tare mult pentru gandurile frumoase!
Draga Sami... era o vorba: pleci bou si te intorci vaca... ei, cam asa am fost eu, pentru ca nu stiu pe unde i-a scos polipii... ma interesez si revin cu amanunte sic .
La control trebuie in mod normal sa mergem peste o sapt, adica luni, dar deoarece dl dr intra in concediu, vom merge vinerea asta.
Imediat dupa operatie, dupa cum spuneam, a avut voie doar ceai sau compot rece, de la frigider, baut des. Seara, inainte de culcare, am avut voie sa-i dau lapte cu paste (fidelute) fierte f bine. A doua zi i-am pregatit mancare de bebe, adica pasata, si mi-am amintit de vremurile de acum cativa ani... cand totul era "pasta"sic . Azi i-am introdus si painica, doar miez, cartofiori fierti bucatele, carnita fiarta tot bucatele, branzica, pepene, banane, ma rog, mancare care nu zgarie pe gat. De maine o duc la gradi (oare fac bine?!?) si am sa le rog pe doamne sa-i dea mancarea rece si sa-i dea painica fara coaja... in functie de meniul pe care-l vad afisat acolo voi mai face precizari.
Cam atat. Perioada de recuperare dupa aceasta interventie mi se pare foarte lejera, din toate punctele de vedere.
In alta ordine de idei, Alex are nasul cam infundatcry . Abia astept controlul de vineri, sa vedem ce ne mai spune.
Pupici si sanatate la mamici si pitici!
bereea
Postat: Wednesday, September 3, 2008 10:37 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22770
Polipii se scot pe nas, nu?

Doctorul meu orl mi-a recomandat sa ma operez de polipi spunandu-mi ca acum este o tehnica noua.Se face o anestezie mititica in dreptul nasului, apoi se mumifizeaza acesti polipi cu niste sunete(nu spun cum se numesc pentru ca nu am retinut exact).Mi-a spus ca este nedureros , iar refacerea mai mult decat rapida.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed